Konkurs - Pyszne na słodko Ani Starmach
Kochani mam dla was małą niespodziankę. Już 4 listopada będzie premiera nowej książki Ani Starmach "Pyszne na słodko". Jest to zbiór wszystkich najlepszych przepisów na słodkości z Pysznych. Do wyboru mamy, aż 88 wspaniałych przepisów, Ania Starmach dzieli się z nami swoimi pomysłami i sekretami, które sprawią, że szybko i bez problemu przygotujemy w domu coś pysznego i słodkiego. Ja przepisy Ani bardzo lubię i mam dla was, aż 3 takie książki.
Co musicie zrobić, aby je zdobyć - nic trudnego. Napiszcie w komentarzu pod tym postem swoją propozycję na ciasto, deser czy ciasteczka, ma być pysznie, ma być słodko. Ja słodkości bardzo lubię, więc podzielcie się ze mną swoim przepisem.
Zdjęcie także będzie mile widziane (chociaż nie jest ono warunkiem udziału w konkursie), prześlijcie je na mojego maila szkodzinska.marzena@gmail.com. Z nadesłanych zdjęć utworzę galerię konkursową na fb.
Konkurs trwa od dzisiaj 26.10.2015 r - do 2.11.2015 r. Ogłoszenie wyników nastąpi w osobnym poście na moim blogu w dniu premiery książki, czyli 4.11.2015 r.
Możecie zgłaszać dowolną ilość przepisów, ale jedna osoba może wygrać tylko jedną nagrodę. Proszę was tylko, aby każde zgłoszenie było w osobnym komentarzu, możecie dodać swojego maila a anonimowe wiadomości koniecznie muszą być podpisane chociażby imieniem.
Organizatorem konkursu jestem ja a sponsorem nagród jest Wydawnictwo Znak Literanova.
Osoby, które zostaną wybrane są zobowiązane w ciągu 5 dni od ogłoszenia wyników przesłać swoje dane do wysyłki na mojego maila szkodzinska.marzena@gmail.com wraz z numerem telefonu dla kuriera. Wysyłka nagród nastąpi tylko na terenie Polski.
Jeżeli nie otrzymam danych adresowych w ciągu 5 dni będę zmuszona wybrać inną osobę, która dostanie książkę.
Zapraszam serdecznie do miłej i słodkiej zabawy, czekam na wasze zgłoszenia.
Biooooooooore udzial :)
OdpowiedzUsuńSuper konkurs i świetna nagroda :-)
OdpowiedzUsuńTorcik serowo - porzeczkowy
OdpowiedzUsuńCiekawe ciasto na bazie białego sera oraz musu porzeczkowego. Orzeźwiający smak idealnie pasuje do małej czarnej w letnie, gorące dni.
Składniki:
Biszkopt:
2 jajka
1/2 szklanki cukru
1/2 szklanki mąki pszennej
1 łyżka mąki ziemniaczanej
1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
3 łyżeczki kakao
Masa serowa:
0,5 kg białego sera w wiaderku
0,5 litra śmietany 30%
6 łyżeczek żelatyny
10 łyżek mleka
1/2 szklanki cukru pudru
Mus porzeczkowy:
4 szklanki czarnych porzeczek
3 galaretki o smaku czarnej porzeczki
1/2 szklanki wrzątku
Poncz:
1 łyżka kawy rozpuszczalnej
1/2 szklanki wrzątku
2-3 kieliszki likieru amaretto
Dodatkowo:
150ml śmietany 30%
1 łyżka cukru pudru
1 śmietan-fix
260g rurek waflowych z polewą czekoladową
kwiatki z cukru do dekoracji
Wykonanie:
1. Biszkopt:
Białka ubić na sztywno, dodać cukier, dalej ubijając dodać mąkę pszenną, ziemniaczaną wymieszaną z proszkiem do pieczenia i kakao. Wlać do formy o średnicy 26cm i piec w piekarniku rozgrzanym do 170 stopni przez około
25 minut.
2. Mus porzeczkowy:
Galaretki rozpuścić w 1/2 szklanki wrzątku. Porzeczki zmiksować blenderem, dodać rozpuszczone galaretki i zagotować. Wystudzić mus
i podzielić na części w proporcjach: 1/3 i 2/3.
3. Masa serowa:
Śmietanę ubić na sztywno. W misce zmiksować ser z cukrem pudrem, dodać ubitą śmietanę i żelatynę rozrobioną w mleku. Powstałą masę podzielić
na dwie części. Do jednej z części dodać 1/3 musu porzeczkowego, dokładnie wymieszać.
4. Poncz:
Kawę rozpuścić w 1/2 szklanki wrzątku, ostudzić i wymieszać z amaretto.
5. Biszkopt przełożyć do formy, której cały obwód obłożyć rurkami
z czekoladą i nasączyć ponczem. Następnie wylać białą masę serową, wstawić do lodówki na 20-30 minut. Po tym czasie wyłożyć masę serową połączoną z porzeczkami i ponownie wstawić do lodówki na 20-30 minut.
Na wierzch wylać mus porzeczkowy.
6. Dekoracja:
Śmietanę ubić, dodać śmietan-fix, cukier puder i następnie ubić na sztywno. Ciasto udekorować bitą śmietaną i kwiatkami cukrowymi.
Ciasto Torcik Arbuz
OdpowiedzUsuńCiasto z bitą śmietaną wykonane w bardzo oryginalny sposób.
Każdy z nas w upalne dni chciałby orzeźwić się wyjątkowym smakiem takiego arbuza.
Składniki:
Biszkopt:
8 jajek
1 i 1/2 szklanki cukru
1 i 1/2 szklanki mąki pszennej
3 łyżki mąki ziemniaczanej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
3 łyżki oleju
barwnik czerwony
20g płatków czekoladowych do pieczenia
Masa śmietanowa czerwona:
0,75 litra śmietany 36%
6 łyżek cukru pudru
3 łyżki żelatyny
1/3 szklanki mleka
10g płatków czekoladowych
barwnik czerwony
Masa budyniowa:
2 budynie śmietankowe
3 szklanki mleka
3 łyżki cukru
150g masła extra
Masa cukrowa:
500g cukru pudru
4 łyżki glukozy w proszku
2 łyżki żelatyny
40 ml wody
Poncz:
1/2 szklanki wody niegazowanej
1 łyżka cukru
1 łyżka soku z cytryny
50ml wódki wiśniowej
Dodatkowo:
zielony barwnik spożywczy (bezzapachowy i bezsmakowy)
Wykonanie:
1. Biszkopt
Białka ubić na sztywno z cukrem. Następnie dodać żółtka, olej, mąki wymieszane z proszkiem do pieczenia oraz czerwony barwnik i czekoladowe płatki. Przełożyć do formy okrągłodennej o średnicy 24cm (w moim przypadku była to miseczka okrągłodenna i forma
o tej samej średnicy). Piec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni około 25minut. Po tym czasie ostudzić, przekroić na 4 blaty biszkoptu oraz 1 ostatni w kształcie kapelusza (łącznie 5 blatów biszkoptu).
2. Masa śmietanowa czerwona
Śmietanę z dodatkiem cukru ubić na sztywno, dodać czerwony barwnik, czekoladowe płatki i rozrobioną w mleku żelatynę. Wszystko dokładnie wymieszać za pomocą szpatułki i podzielić
na cztery części.
3. Masa budyniowa
Zagotować 2 szklanki mleka z cukrem a w 3 szklance mleka rozrobić budyń i dodać do gotującego mleka. Następnie wystudzić. Masło zmiksować za pomocą miksera stopniowo dodając wystudzony budyń.
4. Poncz
Wymieszać wszystkie składniki ponczu (do momentu całkowitego rozpuszczenia cukru).
5. Masa cukrowa
Cukier puder przesiać przez przesiewacz do mąki. Żelatynę namoczyć w zimnej wodzie, gdy napęcznieje podgrzać ją, dodać glukozę, mieszać aż się rozpuści i powstanie jednolita konsystencja. Następnie wystudzić, dodawać po trochu cukier puder i wyrobić masę do postaci plasteliny. Masę rozwałkować
do takiego rozmiaru żeby pokryć całą powierzchnię ciasta.
6. Ciasto złożyć według kolejności warstw:
1 blat biszkoptu – 1/4 masy śmietanowej czerwonej
2 blat biszkoptu – kolejna porcja masy śmietanowej czerwonej
3 blat biszkoptu – kolejna porcja masy śmietanowej czerwonej
4 blat biszkoptu – ostatnia porcja masy śmietanowej czerwonej
5 blat biszkoptu w kształcie kapelusza.
7. Całą powierzchnię ciasta posmarować masą budyniową i przykryć przygotowaną wcześniej masą cukrową. Różnymi odcieniami zielonego barwnika spożywczego pomalować pędzelkiem ciasto na wzór arbuza.
Super konkurs i fajna nagroda :) pozdrawiam
OdpowiedzUsuń– 1 litr mleka
OdpowiedzUsuń– 100g gorzkiej czekolady
– 2 łyżki jasnego cukru muscovado
– 1 łyżeczka cynamonu
– 1 łyżeczka gałki muszkatołowej
– 1 łyżeczka czarnego pieprzu
– 100ml śmietany 30%
Mleko wlać do rondla z grubym dnem i doprowadzić do wrzenia. Zmiejszyć ogień i dodać czekoladę, cukier oraz przyprawy. Małą ubijaczką mieszać do całkowitego rozpuszczenia się czekolady. Podgrzewać minutę i zdjąć z ognia. Dodać śmietanę, wymieszać.
Czekoladę przelać do filiżanek i udekrować cynamonem i gałką muszkatołową.
Justyna Pszczółka
jpszczolka5@gmail.com
TORT ROYAL
OdpowiedzUsuńBiszkopt:
– 4 jajka
– 2 łyżki mąki pszennej
– 2 łyżki kakao
– 4 łyżki cukru
Krem:
– 1 1/2 szklanki śmietany 30%
– 4 opakowania Kinder Bueno
Ganache:
– 160g gorzkiej czekolady
– 40g masła
– 2/3 szklanki śmietany 30%
Beza:
– 150 ml białek (4 białka o rozmiarze M)
– 220g cukru
– 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
– 1 łyżeczka octu winnego lub ryżowego
Do nasączenia:
– 1/2 szklanki wody
– 1 łyżka curku
Beza: Piekarnik nagrzać do 120 stopni C (bez termoobiegu). Przygotować blaszkę, wyłożyć ją papierem do pieczenia i narysować na nim okrąg o średnicy 27 cm (jeśli mieliśmy jajka M). Do misy miksera wlać białka i ubić na pianę, niekoniecznie idealnie sztywną. Stopniowo dodawać cukier, po 1 łyżce, cały czas dokładnie i długo miksując po każdej dodanej porcji cukru. Nie zmniejszać ilości cukru, bo beza może się nie udać. Na koniec piana powinna być bardzo sztywna, gęsta i błyszcząca. Ubijać jeszcze przez około 3 minuty, aby piana się ustabilizowała. Nie ma możliwości przebicia piany z białek, więc możemy to robić długo. Na koniec dodać mąkę ziemniaczaną i ocet i ubijać jeszcze przez minutę. Pianę wyłożyć dużymi łyżkami na narysowany okrąg na papierze lub tez wycisnąć przez rękaw cukierniczy. Delikatnie rozsmarować. Wstawić do piekarnika i piec przez 30 minut w 120 stopniach C. Następnie zmniejszyć temperaturę do 100 stopni i piec (suszyć) bezę przez minimum 3 godziny. Po tym czasie beza będzie chrupiąca z zewnątrz, na spodzie i po bokach. W samym środku pozostanie lekko wilgotna, piankowa. Bezę można upiec 1-2 dni wcześniej. Niska temperatura pieczenia zapewni suchą bezę i zachowa jej jasny kolor.
Biszkopt: Mąkę i kakao wymieszać, przesiać. Białka oddzielić od żółtek, ubić na sztywną pianę. Pod koniec ubijania dodawać partiami cukier, łyżka po łyżce, ubijając po każdym dodaniu. Dodawać po kolei żółtka, nadal ubijając. Do masy jajecznej wsypać suche składniki. Delikatnie wmieszać do ciasta, by składniki się połączyły. Tortownicę o średnicy 27 cm wyłożyć papierem do pieczenia (samo dno), nie smarować boków. Delikatnie przełożyć ciasto. Piec w temperaturze 160 – 170ºC przez około 35 – 40 minut lub do tzw. suchego patyczka. Gorące ciasto wyjąć z piekarnika, z wysokości około 60 cm upuścić je (w formie) na podłogę. Odstawić do uchylonego piekarnika do wystudzenia.
Krem: Schłodzoną śmietaną ubić na sztywno, połączyć z rozgniecionymi batonikami.
Ganache: Podgrzać śmietanę i wlać do połamanej na kawałki czekolady. Dodać masło. Całość zmiksować na jednolitą masę. Odstawić na kilka minut do wystudzenia.
Na bezę rozsmarować krem następnie położyć biszkopt który należy nasączyć (wodę należy podgrzać, dodać cukier i wymieszać). Na biszkopcie rozprowadzamy ganache i posypujemy kakao. Gotowy tort odstawić na kilka godzin w chłodne miejsce. Smacznego!
Justyna Pszczółka
jpszczolka5@gmail.com
Świetna książka, życzę powodzenia i dobrej zabawy :)
OdpowiedzUsuńChcę tą książkę :D
OdpowiedzUsuńŚwietny konkurs no i nagroda, uwielbiam Anię i jej przepisy. :-)
OdpowiedzUsuńAleksandra W.
OdpowiedzUsuńTARTA SAMA SŁODYCZ
Składniki kruche ciasto:
160 g mąki pszennej
30 g kakao
60 g cukru pudru
szczypta soli
100 g masła, zimnego
1 łyżka kwaśnej śmietany 18%
1 żółtko
Składniki nadzienie:
masa kajmakowa (mała puszka, ja wykorzystuję masę z Biedronki)
4 banany
1 śnieżka
0,5 szklanki mleka
kakao do oprószenia
Dodatkowo: forma do tarty 25 cm
Parametry: 25 min, 190C
Wszystkie składniki na kruche ciasto wyrób mikserem na mokry piasek, a następnie zawiń w folię i odstaw do lodówki na około 30 min. Po tym czasie formę do tarty wyklej ciastem, nakłuj widelcem w kilku miejscach i wstaw na kolejne 30 minut do lodówki.
Ciasto piecz w nagrzanym piekarniku 190C przez około 10 min, przykryte papierem i obciążone kulkami ceramicznymi lub fasolą, a następnie przez 15 minut bez obciążenia.
Na ostudzony spód wyłóż masę kajmakową, a na nią banany przecięte wzdłuż. Śnieżę ubij w 0,5 szklanki mleka i wyłóż na samą górę. Schłodź ciasto przez minimum 1h. Przed podaniem oprósz ciasto kakaem.
SMACZNEGO :)
Torcik gruszkowy
OdpowiedzUsuń2 paczki biszkoptów podłużnych, po 3 łyżki rumu i herbaty, 4 gruszki, smażona skórka cytrynowa
Krem: 6 żółtek, 6 łyżek cukru pudru, aromat cytrynowy, 6 dag mąki ziemniaczanej, 1 L mleka,
Żółtka cukier i aromat zmiksować. Dalej miksując dodawać mąkę. Masę przełożyć do rondla, wlać mleko, od chwili zagotowania gotować 5 min, ciągle mieszając. Odstawić do wystygnięcia, od czasu do czasu zamieszać. Biszkopty nasączyć rumem i herbatą. Układać je ciasno w kwadratowym naczyniu, przelewając kremem wymieszanym z dwoma drobno pokrojonymi gruszkami. Wierzch udekorować plastrami gruszki i skórką z cytryny.
Karolina Dziak
karolina781@poczta.onet.pl
Ja też próbuję i zgłaszam się do konkursu :) Przesyłam przepis na Dyniowo - pomarańczowy sernik na zimno z korzenną nutą :) Coś dla wielbicieli smaku cynamonu goździków i anyżu. Mnie kojarzy się z piękną słoneczną jesienią, a za sprawą korzennych aromatów ze zbliżającymi się tycimi krokami świętami.
OdpowiedzUsuńPrzepis na formę tortownicy 26 cm
Składniki:
ok 800-900 g surowej dyni
1 kg sera twarogowego 3 krotnie zmieonego
2 galaretki pomarańczowe
1 szklanka vermutu lub białego wina
1/2 szklanki wody
1 laska cynamonu
2 gwiazdki anyżu
6 goździków
2 pomarańcze
bułka tarta
3/4 szklanki cukru
Dynię obieramy ze skóry kroimy w kostkę i wrzucamy do garnka zalewając ją wodą i vermutem, a następnie dodając cynamon, anyż, goździki i cukier. Pomarańcze dokładnie czyścimy szczoteczką, a następnie parzymy zalewając wrzącą wodą. Po tym zabiegu ścieramy do dyni skórkę z obu pomarańczy. Obieramy pomarańcze z pozostałej skórki i dodajemy cały miąższ do garnka. Dynię gotujemy do miękkości, a następnie jeszcze z 10 min aby płyn trochę odparował. Wyjmujemy przyprawy i miksujemy dynię blenderem na gładki mus. W 1/3 szklanki gorącej wody rozpuszczamy 2 galaretki pomarańczowe, dokładnie mieszamy do ich rozpuszczenia i łączymy blenderem z musem. Część musu odkładamy do drugiej miski, tyle aby można było zrobić górną galaretkę, robiłam to na oko. Pozostały mus blendujemy z serkiem twarogowym. Tortownice od spody posypałam bułką tartą a na nią wylałam masę twarogową i wstawiłam na półgodziny do lodówki. Po tym czasie wyjęłam sernik i na wierzch wyłożyłam odłożony wcześniej mus dyniowy. Całość wstawiłam do lodówki na noc.
TORT BEZOWY Z BITĄ ŚMIETANĄ I TRUSKAWKAMI
OdpowiedzUsuńSkładniki :
8 białek
1,5 szklanki cukru
1 cukier waniliowy
1 łyżka mąki ziemniaczanej
1 łyżka soku z cytryny
600 ml śmietany kremówki 30 %
2 łyżki cukru
1 cukier waniliowy
2 śmietany fix
1 łyżka gorzkiego kakao
Truskawki do dekoracji
2 łyżki Ziarenek Migdałowy Przylądek
Wykonanie :
Białka ubić z cukrem na sztywną pianę , na końcu dodać cytrynę i mąkę ziemniaczaną, wymieszać.
Blaszkę wyłożyć papierem do pieczenia.
Na papierze narysować koło lub serce tak jak ja to zrobiłam .
Przełożyć bezę.
Piekarnik nagrzać do temperatury 100 stopni , suszyć bezę około 1 do 1,5 godziny.
Śmietanę ubić z cukrem cukrem waniliowym i śmietaną fix.
Udekorować bezę z połowy białej masy.
Do drugiej połowy śmietany dodać kakao i wymieszać .
Udekorować w koło na dole torcik bezowy rozetkami kakaowymi.
W koło posypać torcik ziarenkami .
Smacznego :)
CIASTO BAJKA
OdpowiedzUsuńSkładniki na biszkopt jasny :
3 jajka
1/2 szklanki mąki tortowej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżka ciepłej wody
1/2 szklanki cukru
Składniki na biszkopt ciemny :
5 jajek
1 szklanka mąki tortowej
3 łyżki kakao
1 szklanka cukru
1 cukier waniliowy
1 ,5 łyżeczki proszku do pieczenia
Składniki na masę śmietanową :
1 l śmietany kremówki 36 %
2 łyżki cukru pudru
1 cukier waniliowy
2 galaretki o smaku limonki i trawy cytrynowej Winiary
3 łyżeczki żelatyny
2 szklanki przegotowanej wody
około 40 dag galaretki w cukrze
2 tabliczki czekolady
1 łyżka śmietanki
Blaszka 24/ 36 cm
Wykonanie biszkoptu jasnego :
Jajka ubić z cukrem na gęsty kogel mogel, stopniowo dodawać mąkę z proszkiem i wodę. Delikatnie wymieszać.
Spód blaszki wyłożyć papierem do pieczenia i przelać ciasto.
Piec w temperaturze 180 stopni do suchego patyczka .
Wykonanie biszkoptu ciemnego :
Jajka ubić z cukrem i cukrem waniliowym na gęsty kogel mogel. Stopniowo dodawać mąkę z proszkiem i kakao.
Delikatnie wymieszać .
Spód blaszki wyłożyć papierem do pieczenia Przelać ciasto .
Piec w temperaturze 180 stopni do suchego patyczka .
Wykonanie masy śmietanowej :
Galaretki i żelatynę rozpuścić w 2 szklankach przegotowanej wody i odstawić do lekkiego stężenia.
Śmietanę ubić z cukrem pudrem i cukrem waniliowym , stopniowo ciągle mieszając mikserem dodawać tężejącą galaretkę i jeszcze chwilę mieszać.
Galaretki cukrowe pokroić w kostkę i dodać do śmietany, wymieszać.
Czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej z 1 łyżką śmietanki.
Ciasto ciemne przeciąć na pół.
Każdy blat biszkoptu można nasączyć wodą z sokiem z limonki i cukru .
Warstwy ciasta :
1. Biszkopt ciemny
2. Połowa masy śmietanowej
3. Biszkopt jasny
4. Reszta masy śmietanowej
5. Biszkopt ciemny
6. Polewa
7. Płatki migdałowe
Smacznego :)
KRÓLEWICZ
OdpowiedzUsuńSkładniki na ciasto miodowe:
320 g mąki
1 szklanka cukru
125 g masła
2 łyżki płynnego miodu
2 żółtka
1 jajko
1 łyżeczka sody
2 łyżki kwaśnej śmietany
1 cukier waniliowy
Składniki na biszkopt :
4 jajka
2 łyżki mąki ziemniaczanej
1/2 szklanki mąki tortowej
2 łyżki ciepłej przegotowanej wody
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Masa budyniowa :
1 l mleka
3 budynie waniliowe Winiary
2 łyżki mąki
1 cukier waniliowy
2 łyżki cukru
2 żółtka
1 kostka masła ( ilość masła w masie można zmniejszyć np. 1/2 kostki jeśli ktoś nie lubi zbyt maślanej )
1 słoiczek powideł śliwkowych lub dowolnego dżemu
Polewa :
2 tabliczki czekolady
1 łyżka śmietanki 12 %
migdały do dekoracji
Wykonanie ciasta miodowego:
Do miski przesiać mąkę z sodą , dodać miękkie masło, cukier , cukier waniliowy i miód.
Ciasto wyrobić ręcznie lub mikserem.
Przełożyć na stolnicę i zagnieść.
Blaszkę o wymiarach 24/36 wyłożyć papierem do pieczenia , tylko spód.
Ciasto podzielić na pół i rozwałkować na 2 cienkie placki.
Przełożyć do blaszki i upiec w temperaturze 180 stopni około 15 minut na złoty kolor.
Wykonanie biszkoptu:
Białka ubić z cukrem i cukrem waniliowym na puch , następnie stopniowo dodawać żółtka. Następnie dodać wodę i mąkę z proszkiem. Delikatnie wszystko wymieszać.
Ciasto przełożyć do blaszki wyłożonej papierem do pieczenia .
Piec w temperaturze 180 stopni do suchego patyczka .
Masa budyniowa:
Połowę mleka zagotować , w drugiej połowie rozpuścić budynie , mąkę, cukier , cukier waniliowy i 2 żółtka.
Wlać do gotującego mleka, gotować aż zgęstnieje.
Zimny budyń utrzeć z miękkim masłem
Warstwy ciasta :
Ciasto miodowe
Powidła
Masa budyniowa
Biszkopt
Powidła
Masa budyniowa
Ciasto miodowe
Polewa
Migdały
Ciasto odstawić na kilka godzin w chłodne miejsce .
Wspaniały, pyszny konkurs. Jak czas pozwoli, to chętnie wezmę udział bo uwielbiam słodkości ;)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
Świetny konkurs, z przyjemnością wezmę udział! :)
OdpowiedzUsuńBABECZKI SNICKERSOWE Z SOSEM KARMELOWYM
OdpowiedzUsuńSkładniki na około 13 sztuk:
225 g mąki pszennej
100 g drobnego cukru do wypieków
2 łyżeczki proszku do pieczenia
szczypta soli
1 duże jajko
150 ml mleka
50 ml oleju słonecznikowego
1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
2 batoniki snickers (58 g każdy, posiekane na kawałki)
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Do naczynia przesiać mąkę wymieszaną z cukrem, proszkiem i solą. Odłożyć.
W drugim naczyniu rozbełtać jajko z mlekiem, olejem i ekstraktem z wanilii. Połączyć zawartość obu naczyń, wymieszać widelcem tylko do połączenia się składników. Dodać posiekane snickersy, wymieszać.
Formę do muffinek wyłożyć papilotkami. Wyłożyć do nich ciasto do połowy wysokości papilotek. Piec w temperaturze 190ºC przez około 20 - 23 minuty, do tzw. suchego patyczka. Wyjąć, wystudzić na kratce.
Ponadto:
1,5 - 2 batoniki snickers (58 g każdy, posiekane na kawałki)
500 ml śmietany kremówki 36%, schłodzonej
2 - 3 łyżki drobnego cukru z wanilią (lub cukru pudru)
Śmietanę kremówkę ubić na sztywno, pod koniec ubijania dodając drobny cukier (nie ubijać zbyt długo, by nie 'przebić' śmietany).
Do rękawa cukierniczego z okrągłą, szeroką na 1 cm tylką przełożyć bitą śmietanę. Ozdobić babeczki. Udekorować kawałkami snickersów i sosem karmelowym.
Sos karmelowy:
125 g cukru
2 łyżki wody
75 ml śmietany kremówki
25 g masła
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
Do garnuszka wsypać cukier i wlać wodę. Lekko podgrzewać, bez mieszania, aż cukier się rozpuści i nabierze ładnego karmelowego koloru. Lekko podgrzewać dalej, około 2 - 4 minut, do uzyskania koloru bursztynowego.
Zdjąć z palnika, wmieszać szybko kremówkę i masło, wymieszać. Uwaga: łatwo o poparzenie, należy być ostrożnym, mieszanina reaguje dość wybuchowo. Powstały sos wystudzić.
Smacznego :-).
Sernik dyniowy na Halloween
OdpowiedzUsuńSKŁADNIKI:
Spód:
250 g ciasteczek typu "Digestive"
80 g rozpuszczonego masła,
1 łyżeczka przyprawy korzennej do piernika,
1/2 łyżeczki imbiru w proszku
Masa serowa:
750 g twarogu "z wiaderka",
250 g serka mascarpone,
2 jajka i 1 żółtko,
2 łyżki soku z cytryny,
3 łyżki mąki ziemniaczanej,
1 łyżka mąki pszennej,
190 g drobnego cukru do wypieków,
425 g puree z pieczonej dyni (pokrój dynie wraz ze skórą na większe kawałki, usuń nasiona a dynię ułóż w naczyniu żaroodpornym, przykryj i piecz przez jakiś 1,5 godziny w 180 stopniach C.). Po upieczeniu zmiksuj na puree,
2 łyżeczki przyprawy korzennej do piernika
Wykonanie:
Przygotuj tortownicę wielkości 24-26 cm (ja miałam 26) wykładając ją papierem do pieczenia.
Pokrusz bardzo dokładnie ciasteczka, dodaj do nich rozpuszczone masło i wszystko porządnie wymieszaj aż uzyskasz masę o konsystencji mokrego piasku (oczywiście możesz to zrobić w malakserze). Tak przygotowaną masą wyłóż spód i boki tortownicy dokładniej ugniatając.
Nagrzej piekarnik do 170 stopni C.
Wszystkie składniki na masę serową zmiksuj dokładnie na gładką masę. Nie miksuj jednak zbyt długo, bo napowietrzysz masę i sernik urośnie – nie o to nam chodzi :)
Masę serową wyłóż na ciasteczkowy spód, wyrównaj wierzch. Włóż do piekarnika i obniż temperaturę do 150 stopni C. Piecz około 1 godziny i 15 minut. Po wyjęciu i przestudzeniu włóż do lodówki najlepiej na całą noc. Udekoruj wedle uznania.
magdallena1990@gmail.com
MUFFINY PORZECZKOWE
OdpowiedzUsuńSKŁADNIKI ( 12 sztuk)
250 g porzeczek
100 g masła
2 jajka
125 ml mleka
250 g mąki pszennej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
szczypta soli
170 g cukru + 3 łyżeczki do posypania
PRZYGOTOWANIE
Piekarnik nagrzać do 190 stopni C. Formę na muffiny wyłożyć 12 papilotkami. Porzeczki opłukać, osuszyć, oderwać z szypułek.
Roztopić masło w misce, ostudzić i roztrzepać trzepaczką z jajkami oraz mlekiem.
Do drugiej miski przesiać mąkę razem z proszkiem do pieczenia, dodać sól i cukier, dokładnie wymieszać.
Do suchych składników dodać mokre, wsypać porzeczki i wymieszać (delikatnie, łyżką, tylko do połączenia się składników).
Nałożyć równe porcje ciasta do papilotek, posypać pozostałym cukrem i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec przez 25 minut do suchego patyczka i zrumienionego wierzchu muffinków.
Sernik pieczony z Danio
OdpowiedzUsuńSkładniki:
3 szklanki mąki
kostka margaryny "Kasia"
4 serki "Danio" po 150g
3/4 szklanki cukru
2 łyżeczki proszku do pieczenia
3 łyżeczki kakao
2 jajka
1 budyń śmietankowy
Przygotowanie:
3 szklanki mąki, pół szklanki cukru, proszek do pieczenia oraz kakao mieszamy w jednej misce. Dodajemy żółtko oraz rozpuszczoną i ostudzone 3/4 kostki margaryny. Wyrabiamy ciasto, otrzymamy konsystencję mniej więcej kruszonki. Serki mieszamy z pozostałym cukrem, rozpuszczoną połówką margaryny, 1 budyniem śmietankowym. Białka ubijamy na sztywną masę i dodajemy do masy serowej. Tortownicę (u mnie o średnicy 22cm) wykładamy papierem do pieczenia. Na spód wysypujemy 2/3 ciasta. Na wierzch wylewamy masę serową, a następnie wierzch posypujemy pozostałym ciastem. Wstawiamy do piekarnika nastawionego do 180 stopni i pieczemy ok. 45-50 minut do tzw. suchego patyczka. Wystudzone ciasto wstawiamy do lodówki najlepiej na całą noc. Smacznego!
jabłecznik z różami i kremem waniliowym
OdpowiedzUsuńSKŁADNIKI:
Ciasto:
2 szklanki mąki
½ szklanki cukru pudru
200 g zimnego masła
3 żółtka
½ łyżeczki ekstraktu z wanilii
Krem:
300 g twarogu mielonego
1 duże jajko
1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
1/3 szklanki cukru pudru (lub więcej wg uznania)
Dodatkowo:
5- 6 sporych jabłek (najlepiej mało kruchych)
sok wyciśnięty z ½ cytryny
1/3 łyżeczki cynamonu
1 łyżka stopionego masła
Przygotowanie
Ciasto:
Mąkę wymieszać z cukrem. Dodać masło pokrojone w wiórki, ekstrakt oraz żółtka, zagnieść szybko ciasto. Zawinąć w folię i wstawić do lodówki na godzinę.
Schłodzone ciasto rozwałkować, wyłożyć dno i boki formy na tartę (o średnicy ok. 26 cm). Wstawić na chwilę do lodówki.
Krem:
Składniki na krem utrzeć na gładką, jednolitą masę.
Jabłka obrać w paski razem z miąższem, bez usuwania skórki (która będzie potrzebna na zewnętrzną stronę różyczek. Najlepiej robić to obieraczką, wtedy jabłka nie kruszą się i można je obrać na cienkie paseczki, które posłużą za płatki róż. Skropić sokiem z cytryny.
Całość:
Spód tarty wyjąć z lodówki, oprószyć bułką tartą lub kaszą manną. Na ciasto wylać krem. Z paseczków jabłek formować różyczki, na zewnątrz otulając je skórkami i układać na kremie (nie jest bardzo rzadki, więc spód różyczek będzie się w nim lekko zanurzać).
Różyczki z jabłek polać stopionym masłem, oprószyć cynamonem.
Piec około 35-40 minut w temperaturze 180 °C (aż brzegi tarty będą ciemno złote, a jabłuszka widocznie przypieczone). Studzić w formie.
magdallena1990@gmail.com
BABECZKI SOWY
OdpowiedzUsuńSkładniki na 12 babeczek:
podstawowy przepis na babeczki (u mnie jogurtowe z
kawałkami czekolady)
ciasteczka przekładane białym kremem np. Oreo
pastylki M&M's
100 g gorzkiej czekolady + 2 łyżki masła
Upiec babeczki z ulubionego przepisu. Wystudzić, wyrównać nożem, by były płaskie.
Markizy rozdzielić na pół: na część z kremem i część bez kremu. Część bez kremu przekroić na pół.
Czekoladę rozpuścić z masłem w kąpieli wodnej, odstawić do lekkiego zgęstnienia. Zgęstniałą, posmarować babeczki. Na jeszcze nie zastygniętą czekoladę przykleić oczy sówek i powieki. Dzióbki/noski i źrenice zrobić z kolorowych pastylek. Źrenice można przykleić przy pomocy czekolady, choć równie dobrze trzymają się 'wepchnięte' w krem.
Smacznego :-).
ŚWIĄTECZNE PIERNICZKI
OdpowiedzUsuńSkładniki:
250 g miodu
250 g cukru brązowego
100 g masła
600 g mąki typu 405
10 g przyprawy do piernika
2 jaja, rozmiar L
5 g sody
10 g kakao
Miód z masłem rozpuszczamy w kuchence mikrofalowej.
Mąkę, kakao, przyprawę do piernika, sodę oraz cukier mieszamy w dużej misce. Dodajemy jajka oraz rozpuszczony miód z masłem. Ugniatamy.
Całość owijamy folią spożywczą i odstawiamy do lodówki na 2-3 doby.
Rozwałkowujemy ciasto na grubość ok. 3 mm, wycinamy pierniki w różnych kształtach. Pierniki pieczemy ok. 8 minut w temperaturze 180°C.
Dekorujemy wedle uznania :) Ja preferuję dekorację z przygotowywanej przeze mnie masy cukrowej :)
KRUCHE CIASTECZKA CYTRYNOWE
OdpowiedzUsuńSkładniki ( na około 80szt):
250g mąki pszennej
½ łyżeczki proszku do pieczenia
100g cukru pudru
skórka otarta z 1 cytryny
150g miękkiego masła
1 białko
dodatkowo cukier perlisty
Wykonanie:
ze wszystkich składników czyli mąki, proszku do pieczenia, cukru pudru, skórki cytrynowej, masła oraz białka zagniatamy gładkie ciasto. Tak przygotowane ciasto wkładamy do lodówki na 2 godziny
schłodzone ciasto rozwałkowujemy na blacie wysypanym mąką ,na grubość 3mm i wycinamy ciasteczka które układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, część ciasteczek posypujemy cukrem perlistym
pieczemy około 8-10 minut w piekarniku nagrzanym do 180°C.
Przepiękna jest ta książka, bardzo chętnie bym ją przygarnęła.
OdpowiedzUsuńAle mam w ,,rękawie'' jeden zabójczy przepis, który jest hiciorem u nas w rodzinie i robię go na każdą możliwą imprezę, bo tak go uwielbiają, że nie chcą jeść niczego innego.
Mowa o torcie dacquoise (dakłas) czyli przecudownym cieście bezowym z daktylami i orzechami włoskimi z kremem z serka mascarpone i dulce de leche. Jako rodowita Bydgoszczanka muszę z dumą powiedzieć, że ten deser rozsławił Adam Sowa i jest to jeden z najpyszniejszych słodyczy jakie kiedykolwiek jadłam. Mój przepis jest mieszanką wielu przepisów, które przeglądałam + doświadczenia w robieniu go po raz setny ;)
Blaty bezowe:
● 6 białek
● 300 g cukru
● łyżka soku z cytryny
● garść posiekanych daktyli
● garść posiekanych orzechów włoskich
Białka ubić z cukrem na sztywną pianę. Stopień ubicia piany jest bardzo istotny - zbyt ,,luźna'' piana nie utworzy ładnej, chrupiącej bezy. Ubita piana nie powinna wypaść z odwróconej miski, powinna dać się ,,kroić'' i stawiać lekki opór pod naciskiem np. łopatek miksera. Powinna być ładna i błyszcząca. Podczas ubijania białek stopniowo dodajemy cukier i sok z cytryny. Gdy piana jest gotowa, można dodać posiekane bakalie i delikatnie wymieszać łyżką. Przed dodaniem daktyli i orzechów trzeba je dobrze przemieszać ze sobą, żeby daktyle nie skleiły się po dodaniu do piany.
Mam jedną blachę do pieczenia, więc tworzę dwa podłużne, prostokątne blaty o podobnych wymiarach. Jeśli chcecie bawić się na dwie blachy, można odrysować koła na osobnych papierach do pieczenia i zrobić to ciasto w formie tortu (jak w oryginalnym przepisie Sowy).
Nagrzać piekarnik do 180 stopni i po włożeniu blachy zmniejszyć do 130. Piec przez 90 min.
Krem :
● 300 ml śmietanki 30% tł.
● 250 g serka mascarpone
● 150 g masy kajmakowej z puszki
● garść posiekanych daktyli
● garść posiekanych orzechów włoskich
Zmiksować serek mascarpone z masą kajmakową do uzyskania jednolitego koloru. Delikatnie zmieszać z ubitą na sztywno śmietaną. Dodać bakalie i połączyć wszystko łyżką. Delikatnie schłodzić w lodówce przed przełożeniem zimnych(inaczej śmietana zacznie się rozpuszczać!) blatów bezowych. Na koniec obsypać wszystko gorzkim kakao.
Nawet jeśli nie wygra to musisz spróbować go upiec KONIECZNIE. Jest cudowny ;)
Ciasto jogurtowe z owocami
OdpowiedzUsuń1 mały (do 200 g) kubeczek jogurtu naturalnego
3 kubeczki mąki
1 i 1/2 kubeczka cukru(ja daję brązowy)
1 łyżeczka cukru waniliowego
1 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
3 jaja
1 kubeczek oleju roślinnego
świeże, twarde śliwki lub kwaśne jabłka
cukier puder do posypania po wierzchu
Do odmierzania składników używaj czystego kubka po jogurcie
Wszystkie składniki oprócz owoców i cukru pudru połącz w misce i dokładnie wymieszaj łyżką(nie miksować!). Nagrzej piekarnik (najlepiej z termoobiegiem) do 180 stopni. Wyłóż średniej wielkości blachę papierem do pieczenia i wypełnij ją ciastem. Na wierzch połóż kawałki obranych jabłek lub połówki śliwek-skórką do dołu(mogą być lekko oprószone mąką, aby się nie zapadły). Piecz przez około 35-40 minut, aż patyczek będzie suchy i ciasto zarumienione na złoto. Pyszne i proste, serdecznie polecam!
Aleksandra Sadłowska
sadlowska.a07507@gmail.com
Ciasto jogurtowe z owocami
OdpowiedzUsuń1 mały (do 200 g) kubeczek jogurtu naturalnego
3 kubeczki mąki
1 i 1/2 kubeczka cukru(ja daję brązowy)
1 łyżeczka cukru waniliowego
1 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
3 jaja
1 kubeczek oleju roślinnego
świeże, twarde śliwki lub kwaśne jabłka
cukier puder do posypania po wierzchu
Do odmierzania składników używaj czystego kubka po jogurcie
Wszystkie składniki oprócz owoców i cukru pudru połącz w misce i dokładnie wymieszaj łyżką(nie miksować!). Nagrzej piekarnik (najlepiej z termoobiegiem) do 180 stopni. Wyłóż średniej wielkości blachę papierem do pieczenia i wypełnij ją ciastem. Na wierzch połóż kawałki obranych jabłek lub połówki śliwek-skórką do dołu(mogą być lekko oprószone mąką, aby się nie zapadły). Piecz przez około 35-40 minut, aż patyczek będzie suchy i ciasto zarumienione. Pyszne i proste, serdecznie polecam!
Aleksandra Sadłowska
sadlowska.a07507@gmail.com
Muffiny z czekoladą i kremem mascarpone
OdpowiedzUsuńPorcja na 12 babeczek:
2 szklanki mąki
2/3 szklanki brązowego cukru
2 łyżki kakao
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 szklanka mleka
100gramów masła
1 jajko
3 łyżki jogurtu naturalnego
tabliczka ulubionej czekolady lub krem typu "nutella"
papilotki
forma do pieczenia muffin
serek mascarpone
śmietana kremówka
pół szklanki cukru pudru
Nagrzać piekarnik do 180 stopni. Suche składniki połączyć w jednej misce. Rozpuścić masło i połączyć w drugiej misce z mokrymi składnikami. Suche dodawać do mokrych, dokładnie mieszając. Naszykować formę z papilotkami i wyłożyć gotową masą do 1/2 wysokości, następnie położyć kostkę czekolady, bądź łyżeczkę kremu czekoladowego i zakryć dalej masą, aby w papilotce do 3/4 była masa. Piec aż wyrosną i sprawdzając patyczkiem czy ciasto jest puszyste a nie surowe.
Dla dekoracji polecam zrobić krem z utartego serka mascarpone z cukrem pudrem, połączony z ubitą na sztywno śmietaną kremówką. Osobiście do tej masy dodaję barwniki spożywcze i dekoruję muffiny rękawem cukierniczym.
Aleksandra Sadłowska
sadlowska.a07507@gmail.com
Ciastka z kleiku ryżowego z dżemem
OdpowiedzUsuń160 g kleiku ryżowego, bezsmakowego
2 małe jajka
120 g miękkiego masła
1/2 szklanki brązowego cukru
1/2 płaskiej łyżeczki proszku do pieczenia
opcjonalnie:gęsty dżem do napełniania ciastek
Wszystkie składniki oprócz dżemu zagnieść razem aż do połączenia wszystkich składników. Z ciasta formować kulki wielkości orzecha włoskiego i układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia w sporych odstępach (ciasteczka trochę urosną). Jeśli chcemy robić ciastka z dżemem, w każdej kulce zrobić dziurkę końcem drewnianej łyżki; jeśli nie – krok ten pominąć. Ciastka piec w 180 stopniach przez ok. 20 minut, do zezłocenia. Dżemem wypełnić po upieczeniu, można je wstawić jeszcze na dwie minuty do gorącego piekarnika, żeby dżem szybciej stężał. Pychota!
Aleksandra Sadłowska
sadlowska.a07507@gmail.com
świetny konkurs ! na pewno wezmę udział
OdpowiedzUsuńSernikowa lasagne z dynią i żurawiną
OdpowiedzUsuńSkładniki:
9 płatów lasagne
50 dag obranej i pokrojonej w kostkę dyni
10 dag suszonej żurawiny
50 dag mielonego twarogu
pół kostki masła
opakowanie budyniu waniliowego
2 jajka
5 łyżek cukru
łyżka miodu
łyżka soku z cytryny
kardamon, mielone goździki, imbir
masło do smażenia i wysmarowania formy
Sposób przygotowania: Dynię wrzucamy na patelnię i smażymy na maśle. Gdy dynia zmięknie dodajemy miód, przyprawy i mieszamy. Chwilę jeszcze smażymy, żeby przyprawy uwolniły swój aromat. Żurawinę sparzamy wrzątkiem. Dodajemy do dyni. Płaty lasagne gotujemy po 3 -5 minut. Wyciągamy i hartujemy w zimnej wodzie. Pół kostki masła ucieramy z cukrem na puch. cały czas miksując dodajemy sok z cytryny, jajka i budyń. Powoli dokładamy twaróg. Naczynie żaroodporne smarujemy tłuszczem. Układamy kolejno warstwami masę twarogową, makaron, dynię, makaron. Ostatnią warstwą ma być masa twarogowa. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 175 stopni C przez ok. 45 minut.
SERNIK NA SUROWO
OdpowiedzUsuń3 pudełka twarożku
1 palma
1 szklanka cukru pudru
1 całe jajko
2 żółtko
2 duże cukry waniliowe
1 szklanka mleka
2 duże łyżki żelatyny
galaretka
Margarynę rozetrzeć z cukrem i jajkami, dodać cukier waniliowy, włożyć twarożek - wymieszać. Żelatynę rozpuścić w mleku letnim i wlać do masy. Na wierzch wlać galaretkę.
mojaosobistosc@wp.pl
PLACEK CYTRYNOWY
OdpowiedzUsuń(jedno z moich najbardziej ulubionych szybkich i smacznych ciast)
25 dag cukru
4-5 jaj
25 dag margaryny
po 18 dag mąki pszennej i ziemniaczanej
skórka otarta z 2 - 3 cytryn
sok z 1 cytryny
Składniki ciasta po kolei wkładać do miksera i ucierać na jednolitą masę. Można dodać 1 łyżkę proszku do pieczenia. Piec ok. 40 min.
IDEALNE MUFFINKI - miękkie, nie suche i zawsze się udają :)
OdpowiedzUsuń1,5 szklanki mąki
2/3 szklanki cukru
łyżeczka proszku do pieczenia
łyżeczka sody
szczypta soli
cukier waniliowy
1 jajko
1 szklanka maślanki
0,5 szklanki oleju
Na początku łączymy ze sobą w jednej misce wszystkie mokre składniki, ubijając je razem, a w drugiej mieszamy razem wszystkie suche. Dopiero następnie dodajemy suche składniki do mokrych, nie odwrotnie. Całość równomiernie rozkładamy w formach na muffinki. Do środka foremek dodać można różne ciekawe nadzienie, wszystko zależy od naszej wyobraźni. Może to być m.in: dżemy, czekolada, rodzynki, suszone morele itd. Wzięcie każdej muffinki może być ciekawą niespodzianką. Całość pieczemy w 200 stopniach przez 20 minut, przy czym zmieniamy temperaturę na 180 stopni gdy zaczną rosnąć.
PALCE LIZAĆ!
OdpowiedzUsuń1) 5 białek + 5 łyżek cukru - ubić na sztywną pianę. Dodać żółtka - wymieszaj mikserem. Ddaj 5 łyżek mąki i 1/2 łyżeczki proszku - dodawać po kolei do białek jedno po drugim i mieszać delikatnie łyżką. Upiec biszkopt na złoty kolor w temp. 180 stopni przez 40 min.
2) 5 żółtek i 3 łyżki mąki + 1/2 l mleka - wymieszać. Ugotować z nich budyń. Wystudzić. 1 kostkę masła utrzeć z 1 szklanką cukru pudru. Połączyć masę z budyniem, zmiksować na gładką masę. Dodać wiórki kokosowe. Masę wyłożyć na wystudzony biszkopt i rozprowadzić równomiernie.
3) Przygotować 1,5 łyżki żelatyny. 5 białek ubić na sztywną pianę po czym powoli dodawać szklankę cukru pudru. Wystudzoną żelatynę łączymy z pianą z białek i rozprowadzamy na budyniowej masie.
4) Polewa: 1/2 kostki margaryny - roztopić. Dodać 2 łyżki kakao i 2 łyżki cukru. Ucierać łyżką do wystygnięcia. Dodać roztrzepane jajo. Rozprowadzić polewę na białej warstwie i całość włożyć do lodówki na min. 2 godziny.
BOSKI PLACEK WŁOSKI
OdpowiedzUsuń6 jabłek
1 szklanka cukru
1 szklanka bakalii
3 jajka
1 szklanka mąki
1 łyżeczka sody
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Wszystkie jabłka umyć, obrać i pokroić w kostki. Następnie zasypać je cukrem i dodać bakalie (ja często używam tylko rodzynek i orzechy włoskie ale możecie dodać co chcecie). Całość wstawić do lodówki na jedną godzinę. Po tym czasie do owoców i bakalii dodać pozostałe składniki. Wszystko wymieszać drewnianą łyżką i wyłożyć na wysmarowaną masłem oraz podsypaną bułką tartą blachę (składniki podane są na małą blachę, ja użyłam kwadratowej ale tortownica też może być). Ciasto piec przez 40 min. w temperaturze 180 stopni.
mojaosobistosc@wp.pl
OdpowiedzUsuńZdjecie wysylam na maila;) a o to przepis na ciasto kajmakowe
Biszkopt:
4 jajka
3 szklanki mąki pszennej
1/4 szklanki mąki kartoflanej
4 łyżki cukru
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Poncz:
2 płaskie łyżeczki kawy rozpuszczalnej
1/2 szklanki gorącej wody
Masa toffi:
1 puszka mleka skondensowanego słodzonego(ja kupiłem gotową masę)
1 paczka biszkoptów okrągłych
Masa śmietankowa
2 śnieżki na mleko
2 galaretki cytrynowe(rozpuścić w 1 szkl.wody)
Ponadto:
2 galaretki pomarańczowe na wierzch ciasta
Wykonanie
Białka ubić, dodać cukier i nadal ubijać. Dodać żółtka i jeszcze ubijać. Następnie dodać mąki i proszek do pieczenia.
Delikatnie wymieszać. Ciasto wylać do wysmarowanej tłuszczem prostokątnej formy Piec ok. 25 minut w temperaturze 170 °C.
Ostudzić i nasączyć 1/3 ponczu Masę kajmakowa wylać na upieczony i ostudzony biszkopt.
Następnie ułożyć ciastka lekko polać ponczem a na nie ubitą śnieżkę z lekko tężejącymi galaretkami Wierzch ciasta zalać tężejącą galaretką, rozpuszczoną wcześniej w 3 szklankach gorącej wody.Schłodzić w lodówce.
ORZEŹWIAJĄCY ŚMIETANOWIEC - ponieważ uwielbiam smaczne, szybkie i proste desery.
OdpowiedzUsuń2 galaretki różnokolorowe - zestalić do pokrojenia w kostkę
1 szklanka mleka
1/2 szklanki cukru pudru
2 płaskie łyżki żelatyny
1/2 l śmietany 18%
Mleko zagotować z cukrem i żelatyną. Wystudzić. Dodać śmietanę. Dobrze wymieszać. Foremkę wysmarować masłem. Wrzucić pokrojoną galaretkę i zalać mlekiem. Wymieszać w blaszce i wstawić do lodówki aż cała masa stężeje.
mojaosobistosc@wp.pl
NESQUIK - mój hit ostatnich dni, który otrzymałam od znajomej. Obecnie znajduje się obecnie na pierwszym miejscu z ukochanym sernikiem :)
OdpowiedzUsuńSkładniki na 4 kruche blaty :
300g mąki pszennej
3 łyżki kakao Nesquik
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
150g masła
2 jajka
50g cukru pudru
Biały biszkopt:
4 białka
4 łyżki mąki pszennej
4 łyżki cukru
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
3 łyżki oleju
Krem:
4 żółtka
4 szklanki mleka
1 budyń śmietankowy (bez cukru)
4 łyżki kakao Nesquik
4 łyżki mąki ziemniaczanej
150 g masła
4 łyżki cukru pudru (jeśli lubicie słodkie masy, możecie dodać więcej cukru)
Polewa z białej czekolady:
200g białej czekolady
50g dobrej jakości masła
Sposób przygotowania
Blaty ciasta kruchego:
Utrzeć masło z cukrem, dodając stopniowo całe jajka.
Dodać pozostałe składniki, całość dobrze wyrobić (lub zmiksować). Włożyć do lodówki na
ok. 30 minut. Po tym czasie wyjąć, ciasto i podzielić na 4 równe części. Każdą część
ciasta rozwałkować bardzo cieniutko, dlatego trzeba podsypywać co jakiś czas sporą
ilością mąki. Rozwałkowane ciasto na papierze do pieczenia (wym. 30cm x 35 cm).
Piec w 180 stopniach 10-15 minut. Należy upiec 4 takie blaty.
Biały biszkopt:
Białka ubić z cukrem na sztywną pianę. Następnie dodać przesianą
mąkę, proszek do pieczenia i olej. Całość delikatnie wymieszać. Piec w temp.
180 stopni 15 min.
Krem Nesquik:
3 szklanki mleka zagotować, w pozostałej szklance
mleka rozpuść budyń, kakao, mąkę i żółtka. Wlać do gotującego się mleka, natychmiast
obniżyć moc palnika i mieszać intensywnie do zagotowania. Pogotować chwilę - do zgęstnienia.
Gotowy budyń odstawić do wystygnięcia. Następnie utrzeć masło z cukrem pudrem i stopniowo
dodawać schłodzony budyń. (Jeśli uważacie, ze masa jest zbyt mało słodka
możecie dodać więcej cukru). Gdyby masa była zbyt rzadka można dodać żelatynę
(3 łyżeczki żelatyny rozpuścić w niewielkiej ilości gorącej wody)
Składanie ciasta:
ciasto - masa - ciasto - masa - biszkopt biały - masa -
ciasto - masa - ciasto - krem - polewa
Polewa:
Czekoladę i masło rozpuścić w kąpieli wodnej, całość wymieszać.
Odstawić do wystygnięcia. Chłodną polewą polać górę ciasta
Mozna posypać nesquikem lub starta czekoladą
CIASTO RAFAELLO NA ZIMNO
OdpowiedzUsuń(do pewnego czasu podstawowe ciast w każde rodzinne święta)
śmietana 18% duża
2 białe czekolady
2 śnieżki
1 op. wiórków kokosowych
6 op. petitków lub innych herbatników
2 łyżki śmietany podgrzać w rondelku ale nie zagotować.Wrzucamy po kawałku czekolady, aż do utworzenia masy. Resztę śmietany mieszamy ze śnieżką i wiórkami kokosowymi. Dodajemy masę. Układamy w formie herbatniki. Następnie wlewamy masę i posypujemy wiórkami. Wkładamy na chwilę do lodówki.
mojaosobistosc@wp.pl
SERNIK GOTOWANY (zdobyty daawno przez moją mamę)
OdpowiedzUsuń1 kg tłustego sera
3 jaja
6 dag margaryny
25 dag (1 szklanka) cukru
cukier waniliowy
1 budyń waniliowy lub śmietankowy bez cukru
rodzynki
herbatniki lub biszkopty
Ser zemleć w maszynce lub przetrzeć przez sito i włożyć do rondla. Dodać margarynę, cukier, cukier waniliowy i jaja. Wszystkie składniki wmieszać i podgrzewać na małym ogniu cały czas mieszając. Gdy masa zrzednie dosypywać stopniowo budyń ciągle mieszając. Gęstniejącą masę zestawić z ognia gdy pojawią się pękające pęcherzyki powietrza. Tortownicę wyłożyć herbatnikami lub biszkoptami i wypełnić masą serową. Sernik ostudzić i wstawić do lodówki.
mojaosobistosc@wp.pl
SERNIK ŚWIĄTECZNY
OdpowiedzUsuńCiasto:
- 2 szklanki mąki
- 1/2 szklanki cukru
- 2 jajka
- 10 dag margaryny
- 2 łyżki proszku do pieczenia
Wszystkie składniki zagniatamy na stolnicy i rozprowadzamy na wysmarowaną blaszę jako spód. Może być potrzebne trochę więcej mąki do podsypania żeby się nie kleił.
Ser:
- 5 jajek
- 1 szklanka cukru
- 2 cukry waniliowe
- 1 kg twarogu
- 1 budyń waniliowy
- 3/4 szklanki oleju
- 1/2 szklanki mleka
jajka, cukier i cukier waniliowy ubijamy mikserem. Dodajemy do tego 1 kg twarogu, później 1 budyń waniliowy, 3/4 szklanki oleju, 1/2 szklanki mleka. Jak dodajemy olej to zanim zaczniemy dolewać mleka zmniejszamy obroty miksera na najmniejsze bo zrobi się za rzadkie. Wylewamy to na surowe ciasto na blachę.
Całość pieczemy 1-2 godzin w temp. 175 stopni celsjusza.
mojaosobistosc@wp.pl
LEKKI TORT BRZOSKWINIOWY - letni tort urodzinowy w naszym domu
OdpowiedzUsuń750 g brzoskwiń z puszki
3 łyżeczki żelatyny
1 spód biszkoptowy
300 g lodów waniliowych
migdały
250 ml kremówki
30 g cukru
Sok z brzoskwiń wygotować aby pozostało tylko 1/8 płynu. Żelatynę namoczyć w zimnej wodzie, odcisnąć i rozpuścić w soku. Biszkopt włożyć do formy tortowej. Na biszkopcie ułożyć brzoskwinie. Zostawić trochę do przybrania. Lody waniliowe, gdy lekko zmiękną wymieszać w schłodzonej misce, stopniowo dodając schłodzoną żelatynę. Otrzymany krem nałożyć na brzoskwinię, powierzchnię wygładzić a tort odstawić do schłodzenia. Wierzch tortu przybrać bita śmietaną i brzoskwiniami, posypać prażonymi migdałami.
mojaosobistosc@wp.pl
Smak Dzieciństwa czyli Sernik mojej Babci <3
OdpowiedzUsuńMasa serowa:
1 kg sera twarogowego
6 jajek
1.5 szklanki cukru pudru
200 g masła
1 cukier waniliowy
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1,5 łyżki mąki ziemniaczanej lub budyń śmietankowy
sok z 1/2 cytryny
Ciasto:
3 szklanki mąki pszennej
200 g margaryny
5 żółtek
5 łyżek cukru pudru
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Z podanych składników zagnieść ciasto, jeżeli jest za suche i nie tworzy jednolitej masy, można dodać łyżkę kwaśnej śmietany lub wbić jeszcze jedno żółtko ;). Odstawić do lodówki na pół godziny.Przygotuj formę do pieczenia – wyłóż ją papierem do pieczenia, a boki wysmaruj masłem. Przełóż kruche ciasto o grubości 1 cm do formy.Piecz w piekarniku nagrzanym do ok. 200 stopni przez 7 minut.
Ser zmiel trzykrotnie :). Oddziel żółtka od białek. W misce utrzeć mikserem masło z cukrem pudrem i cukrem waniliowym. Następnie dodawać żółtka, ser, proszek do pieczenia sok z cytryny i dwie łyżki mąki ziemniaczanej .Z białek ubić sztywną piane (dodajemy szczyptę soli aby była sztywniejsza), dodać ją do masy i delikatnie wymieszać broń Boże nie mikserem !!. Całość przełóż do przygotowanej foremki i wyrównaj wierzch . Wstawiamy do gorącego piekarnika nagrzanego do 170 stopni na 50 – 55 min. po tym czasie wyłączam piekarniki pozostawiam w nim sernik na jakieś 15 min do ostygnięcia. Jeżeli wierzch podczas pieczenia zacznie się za bardzo przypiekać należny przykryć go folią aluminiową.
Ja swój sernik podaje obsypany cukrem pudrem i konfiturą porzeczkową.Ty możesz na wierzch posypać kruszonkę z pozostałego kruchego ciasta lub z robić z niego paski, wyciąć kwiatki , ułożyć brzoskwinie ,pięknie tez prezentują się kwiaty z ananasa ;) roztopić czekoladę, pokruszyć migdały tylko wyobraźnia nas ogranicza.. Smacznego !! :D :)
Smak dzieciństwa czyli Sernik Mojej babci <3
OdpowiedzUsuńMasa serowa:
1 kg sera twarogowego
6 jajek
1.5 szklanki cukru pudru
200 g masła
1 cukier waniliowy
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1,5 łyżki mąki ziemniaczanej lub budyń śmietankowy
sok z 1/2 cytryny
Ciasto:
3 szklanki mąki pszennej
200 g margaryny
5 żółtek
5 łyżek cukru pudru
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Z podanych składników zagnieść ciasto, jeżeli jest za suche i nie tworzy jednolitej masy, można dodać łyżkę kwaśnej śmietany lub wbić jeszcze jedno żółtko ;). Odstawić do lodówki na pół godziny.Przygotuj formę do pieczenia – wyłóż ją papierem do pieczenia, a boki wysmaruj masłem. Przełóż kruche ciasto o grubości 1 cm do formy.Piecz w piekarniku nagrzanym do ok. 200 stopni przez 7 minut.
Ser zmiel trzykrotnie :). Oddziel żółtka od białek. W misce utrzeć mikserem masło z cukrem pudrem i cukrem waniliowym. Następnie dodawać żółtka, ser, proszek do pieczenia sok z cytryny i dwie łyżki mąki ziemniaczanej .Z białek ubić sztywną piane (dodajemy szczyptę soli aby była sztywniejsza), dodać ją do masy i delikatnie wymieszać broń Boże nie mikserem !!. Całość przełóż do przygotowanej foremki i wyrównaj wierzch . Wstawiamy do gorącego piekarnika nagrzanego do 170 stopni na 50 – 55 min. po tym czasie wyłączam piekarniki pozostawiam w nim sernik na jakieś 15 min do ostygnięcia. Jeżeli wierzch podczas pieczenia zacznie się za bardzo przypiekać należny przykryć go folią aluminiową.
Ja swój sernik podaje obsypany cukrem pudrem i konfiturą porzeczkową.Ty możesz na wierzch posypać kruszonkę z pozostałego kruchego ciasta lub z robić z niego paski, wyciąć kwiatki , ułożyć brzoskwinie ,pięknie tez prezentują się kwiaty z ananasa ;) roztopić czekoladę, pokruszyć migdały tylko wyobraźnia nas ogranicza.. Smacznego !! :D :)
Jabłecznik z miodową, migdałowo - owsianą kruszonką
OdpowiedzUsuń1 szklanka mąki pszennej
3/4 szklanki cukru
2 jajka
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1/2 szklanki oleju
1 łyżeczka cukru waniliowego
szczypta soli
2-3 jabłka
3 łyżki płatków owsianych
1/3 szklanki migdałów
2 łyżki miodu
Wymieszać wszystkie suche składniki: mąkę, cukier, cukier waniliowy, proszek i sól. W drugiej miseczce wymieszać olej z jajkami i dodać do suchych składników, wymieszać. Ciasto przełożyć do formy (ok. 25 cm średnicy) wyłożonej papierem do pieczenia. Na wierzch ułożyć obrane, pokrojone w plasterki jabłka. Posypać migdałami i płatkami owsianymi. Polać miodem. Piec w temp 180 stopni przez około 40 minut.
Karolina Dziak
karolina781@poczta.onet.pl
MAKARONIKI Z KREMEM CZEKOLADOWYM I SUSZONĄ ŚLIWKĄ - pyszne i regionalne :)
OdpowiedzUsuńSkładniki na makaroniki:
- 140 g białka
- 180 g cukru
- 160 g cukru pudru
- 160 g płatków migdałowych
- barwnik
Składniki na krem:
- 50 ml śmietany kremówki 30%
- 100g czekolady mlecznej
- 40g czekolady deserowej
- 25g suszonej śliwki sechlońskiej
Zaczynamy od naszych łupinek makaroników czyli najpierw wrzucamy do blendera cukier puder oraz płatki migdałowe i miksujemy na mąkę. Następnie ubijamy białka – na początek miksujemy same białka i jak widzimy, że są już ubite dodajemy połowę cukru (90g) i ubijamy dalej do momentu kiedy na ubijaczce powstaje taki ogonek. Teraz dodajemy resztę cukru i miksujemy jeszcze 5 minut. Do ubitych białek wsypujemy naszą mieszankę migdałów z cukrem pudrem oraz barwnik i mieszamy szpatułką do uzyskania jednolitej masy (konsystencja jakby wstążki).
Gotową masę przekładamy do rękawa cukierniczego i wyciskamy kółeczka na papierze lub jak my można użyć maty do makaroników. Wyciśnięte makaroniki uderzamy o podłogę i pozostawiamy do wyschnięcia ok. 30-40 minut. Potem wkładamy do nagrzanego piekarnika do temperatury 145 z termoobiegiem i pieczemy 12-13 minut.
Jak makaroniki nam się pieką to robimy krem. Najpierw wlewamy do rondelka śmietanę i stawiamy na gazie aż do momentu gdzie prawie zacznie się gotować. Zdejmujemy z gazu i wrzucamy czekoladę oraz drobno posiekane śliwki. Mieszamy aż rozpuści się czekolada i zostawiamy do zastygnięcia. Kiedy masa stężeje przekładamy ją do rękawa cukierniczego i wyciskamy na środek jednej z połówek makaronika i przykrywamy drugą :)
Można pałaszować od razu lub włożyć do lodówki i dokończyć jedzenie na drugi dzień :) Z niniejszych składników można zrobić ok. 35 makaroników z lekką nutką wędzonego smaku :)
Smacznego :)
Moje ulubione :)
OdpowiedzUsuńKRUCHE CIASTO Z DAKTYLAMI
Składniki:
- 125 g zimnego masła
- 75 g cukru pudru
- 225 g mąki
- 1 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1/4 łyżeczki soli
- 1 jajko
- 100 g powideł śliwkowych
- 100 g daktyli
- 40 g migdałów
Forma do tarty 25 cm.
Na stolnicę przesiewamy mąkę, proszek do pieczenia i cukier puder, dodajemy sól, żółtko oraz posiekane zimne masło i zagniatamy ciasto aż będzie jednolita masa. Z ciasta formujemy kulę, zawijamy w folię spożywczą i wkładamy do lodówki na 30 minut.
W między czasie namaczamy daktyle a potem je drobno kroimy. Migdały moczymy w gorącej wodzie, ściągamy skórkę i kroimy migdały w słupki.
Ciasto wyciągamy z lodówki i dzielimy na pół. Jedną część wkładamy pomiędzy 2 kawałki papieru do pieczenia, wałkujemy na koło wielkości dna formy i przekładamy do formy. Powidła mieszamy łyżką na jednolitą masę i smarujemy spód ciasta. Na powidła dajemy pokrojone daktyle. Drugą część ciasta wałkujemy jak tą pierwszą i kładziemy na daktylach. Teraz ubijamy białko na sztywną pianę i smarujemy nim ciasto. Na pianę wysypujemy słupki migdałów i lekko je dociskamy.
Gotowe ciasto pieczemy w nagrzanym piekarniku do temperatury 150 stopni z termoobiegiem i pieczemy 40-45 minut jak wierzch nam zbrązowieje.
Smacznego :)
RÓŻOWE WAFLE
OdpowiedzUsuń10 paczek herbatników
2 budynie waniliowe lub śmietankowe (na 0,5l mleka)
1 śnieżka lub śmietana 30% (250 ml)
1 margaryna KASIA
1 galaretka
1 czekolada gorzka
1 mleko skondensowane (gotować 2h w zamkniętej puszce na małym ogniu, puszka cała zanurzona w wodzie, puszkę otwierać jak będzie zimna w przeciwnym razie wystrzeli)
I Warstwa:
ciastka (wafle) ułożyć na blaszce, wyłożyć na nieugotowane mleko i przykryć herbatnikami.
II Warstwa:
Ugotować 2 budynie (wg przepisu), przestudzić i zmiksować z margaryną, wyłożyć na ciasto i znów zakryć ciastkami
III Warstwa
galaretkę rozrobić w 1 szklance wody, ubić śnieżkę (śmietankę) i dodać do niej zimną lub gęstniejącą galaretkę (tężejącą), wyłożyć na ciastka, posypać startą czekoladą.
mojaosobistosc@wp.pl
Serwus!
OdpowiedzUsuńPrzedstawiam przepis na moje bazyliowe babko-ciasto. Zdjęcia prześlę w mailu :).
Składniki:
2 i 1/4 szklanki mąki pszennej
1 doniczka bazylii
3/4 szklanki cukru (w tym 2 torebki cukru wanilinowego po 16g)
120 g masła
2 jogurty naturalne po 165g
szczypta soli
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczka sody
2 jajka
do wyboru:
skórka stara z połowy cytryny (opcjonalnie)
ziarenka z jednej laski wanilii (opcjonalnie, ale polecam: wanilia podkreśli smak "podaruje" ciastu śliczne "piegi" :))
WAŻNE jest to, żeby składniki były w temperaturze pokojowej, no chyba, że ktoś lubi zakalce :).
Wykonanie:
Listki bazylii umyć, posiekać na mniejsze kawałeczki i zmiksować z częścią jogurtu, po czym wymieszać z resztą jogurtu i dodać skórkę cytrynową / ziarenka wanilii.
Mąkę przesiać z solą, sodą, proszkiem do pieczenia. Odstawić.
Masło zmiksować z cukrem na białą masę. Dodawać po kolei jajka, dalej miksując. Zmniejszyć obroty i dodawać mąkę na zmianę z jogurtem. Miksować na wolnych obrotach jedynie do wymieszania składników.
Masę wlać do formy uprzednio wysmarowanej masłem i wysypanej mąką. Piec 45-60 minut w 150/160 stopniach.
polaca.mala.blog@gmail.com
Pozdrawiam,
Kasia
KRUCHE RÓŻYCZKI
OdpowiedzUsuń200 g zimnego masła,
2,5 szklanki mąki (pół na pół pszennej i krupczatki),
3/4 szklanki cukru pudru,
3 żółtka,
szczypta soli
Mąkę z solą posiekać z masłem. Dodać cukier puder oraz żółtka i jeszcze raz wszystko posiekać. Szybko zagnieść ciasto i uformować kulę (jeżeli nie będzie się sklejać, można dodać 1-2 łyżki zimnej wody). Ciasto zawinąć w folię i włożyć do lodówki na około pół godziny.
Schłodzone ciasto rozwałkować cienko (na około 3-4 mm). Wykrawać krążki jednakowej wielkości. Po cztery krążki układać tak, aby zachodziły na siebie, po czym zwinąć je w rulon (raczej luźny). Rulon przekroić w połowie na dwie części, uzyskując w ten sposób dwie różyczki (instrukcja obrazkowa http://bi.gazeta.pl/o/a/forum/123/6/123605.jpg ;)). Każdej różyczce rozchylić lekko płatki i ułożyć na blasze wyłożonej pergaminem. Piec w nagrzanym do 200 stopni piekarniku około 15 minut, aż różyczki zarumienią się na brzegach. Upieczone ciastka można posypać cukrem pudrem.
SERNIK PIÑA COLADA - kokosowo-ananasowy :) NAJPYSZNIEJSZY :)
OdpowiedzUsuńSKŁADNIKI:
SPÓD:
340 g ciastek kokosowych - owsianych lub kruchych
50 g wiórków kokosowych (opcjonalnie)
50 - 100 g masła
MASA SEROWA:
1 kg twarogu (lub cream cheese lub gotowego twarogu sernikowego)
250 g mascarpone
3 pełne łyżki mąki ziemniaczanej
1 i 1/2 szklanki słodzonego mleka skondensowanego z puszki
5 jajek
2 żółtka
1 puszka ananasa (565 g)
1 puszka mleka kokosowego (400 ml)
opcjonalnie: 25 ml likieru kokosowego
WIERZCH:
300 - 400 g śmietany homogenizowanej 18% lub 30%
Do dekoracji (opcjonalnie): liście ananasa, wiórki z kokosa
Potrzebna będzie: tortownica o średnicy 25 cm ( choć masy wychodzi bardzo dużo i najczęściej piekę w tortownicy 28 cm :) )
PRZYGOTOWANIE
Dno tortownicy wyłożyć papierem do pieczenia, zapiąć obręcz wypuszczając papier na zewnątrz.
Spód: ciasteczka drobno pokruszyć i wymieszać z wiórkami kokosowymi oraz roztopionym masłem (dla uzyskania jednolitego spodu wiórki kokosowe najlepiej zmiksować z ciasteczkami w rozdrabniaczu). Do ciasteczek owsianych dajemy 100 g masła a do kruchych - 50 g. Masą wyłożyć dno i boki tortownicy, mocno ją uklepując i dociskając. Wstawić do lodówki.
Wyjąć ananasy z puszki i odsączyć na sitku. Ananasy zmiksować blenderem na purée.
Otworzyć puszkę z mlekiem kokosowym i zebrać gęstą śmietanę na wierzchu (trochę mniej niż pół puszki). Pozostały płyn kokosowy można wykorzystać np. do curry lub koktajlów (np. PIÑA COLADY).
Masa serowa: Zmielony twaróg włożyć do dużej miski. Piekarnik nagrzać do 180 stopni C. Do zmielonego twarogu dodać mascarpone i mąkę ziemniaczaną i wszystko zmiksować na małych obrotach miksera. Następnie zmiksować z mlekiem skondensowanym (pozostałe około 1/4 szklanki mleka zachować). Dodawać po jajku i żółtka miksując po każdym dodanym przez około 15 sekund, na małych obrotach, do połączenia się składników. Następnie zmiksować z zebraną śmietanką kokosową a na koniec z musem ananasowym i likierem kokosowym jeśli używamy.
Masę wylać do tortownicy i wstawić do piekarnika. Piec przez 15 minut. Następnie zmniejszyć temperaturę do 120 stopni C i piec przez 100 minut. Po upieczeniu wysunąć sernik z piekarnika i wylać na nim mieszankę śmietany z pozostałym mlekiem skondensowanym z puszki. Piec sernik jeszcze przez 15 minut, tak jak poprzednio w 120 stopniach C.
Sernik całkowicie ostudzić. Po ostudzeniu obkroić nożem przy samych bokach tortownicy, zdjąć obręcz i wstawić na całą noc do lodówki. Przed podaniem udekorować listkami ananasa i wiórkami kokosa.
Składniki na sernik należy ocieplić w temp. pokojowej.
Sernik po upieczeniu studzimy i wstawiamy do lodówki bez obręczy na minimum całą noc.
BABECZKI TIRAMISU
OdpowiedzUsuńSkładniki na 10 - 12 babeczek:
110 g masła
110 g jasnego brązowego cukru
110 g mąki pszennej
pół łyżeczki proszku do pieczenia
pół łyżeczki sody oczyszczonej
1 łyżka kakao
2,5 łyżeczki kawy espresso (lub kawy rozpuszczalnej), w proszku
2 jajka
1 łyżka likieru Amaretto
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Mąkę, proszek, sodę, kakao - przesiać, odłożyć na później.
W misie miksera utrzeć masło z cukrem do otrzymania jasnej i puszystej masy. Wbijać jajka, jedno po drugim, miksując do połączenia się składników po każdym dodaniu. Dodać kawę i utrzeć.
Do masy maślanej dodać suche składniki, likier i wymieszać szpatułką.
Formę na muffinki wyłożyć 10 - 12 papilotkami. Ciasto rozdzielić pomiędzy papilotki, wyrównać.
Piec w temperaturze 180ºC przez około 20 - 30 minut, do tzw. suchego patyczka. Wyjąć, wystudzić na kratce.
Krem śmietankowy:
300 ml śmietany kremówki 36%
2 łyżki cukru pudru lub drobnego cukru z wanilią
3 łyżki kakao
Cukier puder przesiać.
Śmietanę kremówkę ubić, pod koniec ubijania dodając stopniowo cukier.
Babeczki ozdobić kremem śmietankowym, wyciskając go z rękawa cukierniczego z okrągłą końcówką o szerokości 1 cm. Oprószyć kakao. Zamiast kakao, babeczki można też udekorować dowolnymi owocami (uwielbiam wersję z truskawkami i polewą czekoladową:) )
Przechowywać w lodówce.
TORT SZWARCWALDZKI
OdpowiedzUsuńSkładniki na ciasto:
150 g gorzkiej czekolady, roztopionej
150 g miękkiego masła
150 g drobnego cukru
6 dużych jajek, osobno białka i żółtka
150 g mąki
1 łyżeczka proszku do pieczenia
szczypta soli
Masło zmiksować z roztopioną, lekko ciepłą czekoladą, aż do gładkości. Kolejno i powoli wbijać żółtka i cukier, cały czas miksując. Wsypać przesianą mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia, wymieszać. Białka ubić z solą na sztywno, delikatnie wmieszać do gęstej, czekoladowej mikstury.
Ciasto przelać do wyłożonej papierem tortownicy o średnicy 24 cm. Piec w temperaturze 170ºC około 30 - 40 minut (nawet krócej, do tzw. suchego patyczka). Ostudzić, przekroić wzdłuż na 3 blaty.
Można również upiec osobno 3 blaty, każdy blat piecze się około 12 minut i nie ma problemu z przekrojeniem ciasta na 3 równe części ;)
Syrop do nasączenia blatów:
75 ml soku z wiśni (może być z kompotu, może być syrop z wiśni z puszki)
75 ml likieru wiśniowego
Wymieszać.
Masa wiśniowa:
150 ml kompotu z wiśni (lub syropu po wiśniach z puszki)
2 łyżki cukru
2 łyżki skrobi ziemniaczanej lub kukurydzianej
1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
50 ml likieru wiśniowego
700 g wiśni świeżych, zamrożonych (po odsączeniu wody) lub z kompotu, syropu, itp.
Wszystko dobrze wymieszać (oprócz wiśni), podgrzać i mieszać do zgęstnienia (jak kisiel). Na sam koniec dodać wiśnie, wymieszać delikatnie, odstawić do wystygniecia.
Ponadto:
około 750 ml - 1 L śmietany kremówki (30%) na przełożenie i ozdobienie
4 łyżki cukru pudru
Śmietanę ubić na sztywno z cukrem pudrem.
Wykonanie tortu:
Na paterę położyć pierwszy blat ciasta, nasączyć syropem (50 ml). Na niego wyłożyć połowę masy z wiśni, 1/4 bitej śmietany. Przykryć kolejnym blatem, znów nasączyć (kolejne 50 ml), wyłożyć resztę masy wiśniowej, kolejną część bitej śmietany. Przykryć ostatnim blatem ciasta, lekko przyciskajać, nasączyć (ostatnie 50 ml).
Tort z wierzchu i po bokach udekorować resztą bitej śmietany, ozdobić wiśniami (mogą być czereśnie koktajlowe) oraz wiórkami czekolady. Przechowywać w lodówce.
SMACZNEGO :)
Witam,
OdpowiedzUsuńzgłaszam się do słodkiego konkursu :-) i przesyłam pomysł na lekki, delikatny sernik w pastelowych kolorach czyli sernik z kokosową nutą, malinami i malinowym ganache. Właśnie dzięki różowiutkiej polewie – czyli malinowemu ganache ciasto nazwaliśmy „Sernik Barbie” ;-)
Składniki:
puszka mleczka kokosowego
1,5 łyżki nierafinowanego, roztopionego oleju kokosowego
1 kg twarogu mielonego (użyłam tradycyjnego, niewiaderkowego)
280 g przesianego cukru pudru (lub więcej, jeśli lubimy słodsze ciasta, ja wolę te umiarkowanie słodkie)
3 łyżki mąki ziemniaczanej
6 jajek, białka i żółtka oddzielnie
szczypta soli
ok 200-250 g malin (mrożonych nie rozmrażamy)
ganache:
100 g białej czekolady
200 g malin
1/2 łyżeczki żelatyny (opcjonalnie)
Mleko kokosowe schłodzić przez 24h w lodówce, następnie delikatnie odwrócić puszkę do góry dnem, otworzyć, odlać wodę kokosową. Do sernika używamy pozostałą, gęstą część - śmietankę kokosową. Olej kokosowy, ser, śmietankę kokosową i cukier puder krótko zmiksować, dodać przesiewając przez sito mąkę ziemniaczaną, zmiksować. Dodać żółtka i krótko zmiksować, tylko do połączenia składników. Z białek ubić gęstą pianę, dodać pod koniec ubijania szczyptę soli. Pianę delikatnie wymieszać łyżką z masą serową. Połowę masy serowej wylać do kwadratowej tortownicy (24cm x 24cm) wyłożonej papierem do pieczenia. Powrzucać maliny (otworkiem do góry, tak aby w trakcie pieczenia nie wyciekał sok) i zalać resztą masy serowej. Przez pierwsze 15 minut sernik piec w temp. 170 st., następnie zmniejszyć temperaturę do ok. 130 st i piec jeszcze przez ok. godzinę.
Sernik piekłam w kąpieli wodnej, ustawiając na niższą półkę piekarnika formę z wrzącą wodą. Dzięki temu sernik ma delikatną, kremową konsystencję. Studzimy w lekko uchylonym piekarniku, a następnie wkładamy do lodówki. Przygotowujemy malinowy ganache: maliny miksujemy blenderem, a następnie przecieramy przez sito, aby pozbyć się pestek. Powstałe puree podgrzewamy, do gorącego dodajemy połamaną czekoladę i dokładnie mieszamy, aż do rozpuszczenia czekolady. Ja dodatkowo rozpuściłam pół łyżeczki żelatyny w niewielkiej ilości wrzątku i dodałam do malinowego ganache. Masę studzimy, gdy zaczyna gęstnieć polewamy sernik i wkładamy do lodówki. Sernik najlepszy jest schłodzony w lodówce przez co najmniej 24 h.
Pozdrawiam!
anka
Szarlotka sypana z kaszką kukurydzianą
OdpowiedzUsuńSkładniki:
1 szklanka mąki pszennej
1 szklanka kaszki kukurydzianej
3/4 szklanki cukru
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki mielonego kardamonu
1/2 łyżeczki mielonego cynamonu
2-3 łyżki cukru pudru
50 g zimnego masła
1 kg jabłek
Formę wyłożyć dokładnie papierem, w taki sposób, żeby ewentualnie wyciekający z jabłek sok nie przeciekł przez nią. Można formę ułożyć na większej blaszce, żeby zabezpieczyć piekarnik przed zabrudzeniem. (Jeśli jabłka są mniej soczyste, wtedy nie powinno nic wyciekać.)
Mąkę, kaszkę, cukier, proszek do pieczenia i kardamon wymieszać razem. Jabłka obrać i zetrzeć na grubej tarce jarzynowej.
1/3 sypkich składników wysypać do foremki. Lekko nią potrząsając rozprowadzić je równomiernie. Na to nałożyć połowę startych jabłek. Na jabłka kolejną porcję suchych składników, a na to resztę jabłek i resztę suchych składników.
W skrócie: suche -> jabłka -> suche -> jabłka -> suche
Na końcu na wierzchu równomiernie pookładać grube wiórki zimnego masła.
Ciasto piec w temperaturze 200 stopni przez około 40-50 minut. Wierzch powinien być lekko przypieczony.
Wystudzoną szarlotkę posypać cukrem pudrem wymieszanym z cynamonem.
CIASTKA SPIRALE
OdpowiedzUsuńSpirale to jedne z najbardziej lubianych, kruchych ciastek w mojej rodzinie ;). Pięknie wyglądają i jeszcze lepiej smakują. Daję słowo... goście będą zachwyceni! Polecam :D
Składniki: (na około 30-40 sztuk)
200 g masła
100 g cukru
kilka kropel aromatu waniliowego
300 g mąki pszennej
2 kopiaste łyżki kakao
2 żółtka
Przygotowanie:
1. Masło, mąkę i cukier wyrobić rękami, dodać aromat, żółtka i znów wyrobić do uzyskania jednolitej masy. Podzielić ją na 2 części. Do jednej dodać kakao, wyrobić. Obie części ciasta schłodzić w lodówce 30 minut (lub dłużej)
2. Po tym czasie ciasta rozwałkować na taki sam prostokąt. Jasne ciasto nałożyć na ciemne. Zwinąć w roladę. Owinąć ją w folię spożywczą i włożyć do zamrażalki na około 30-60 minut.
3. Następnie pokroić ją na plastry o grubości około 5 mm. Ułożyć na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Piec w 180 st.C przez około 10-13 minut. Wyjąć i ostudzić na kratce. Smacznego!
akrobatka@spoko.pl
SERNIK "ZŁOTA ROSA"
OdpowiedzUsuńDelikatny, kremowy sernik, pieczony na kruchutkim spodzie, przykryty słodką pianką, na której widnieją małe, złociste, cukrowe kropelki. Ten moment, gdy zauważasz pierwsze kropelki...nie do opisania ;D Palce lizać! Wymaga troszkę czasu, ale efekt na pewno nam go wynagrodzi. Serdecznie polecam!
Składniki:
Ciasto kruche:
300 g mąki pszennej
2 żółtka
4 kopiaste łyżki cukru pudru
1 łyżka cukru waniliowego
125 g zimnego masła
2 łyżeczki proszku do pieczenia
Masa serowa:
1 kg sera twarogowego, zmielonego
1 szkl. mleka
1 budyń waniliowy
1/2 szkl. oleju
3/4 szkl. cukru
4 żółtka
2 jajka
Bezowa pianka z rosą:
6 białek
1 szkl. cukru
Przygotowanie:
1. Ciasto kruche: Mąkę przesiać z proszkiem do pieczenia na stolicę. Dodać pokrojone w plasterki masło, żółtka oraz przesiany proszek do pieczenia. Wszystkie składniki szybko wyrobić do uzyskania jednolitego ciasta. Wylepiamy nim wyłożoną papierem do pieczenia/ folią aluminiową kwadratową formę o wymiarach 24x24 cm lub tortownicę o średnicy około 26 cm. Tak przygotowany spód sernika chłodzimy w lodówce minimum 30 minut, a następnie podpiekamy około 10 minut w piekarniku nagrzanym do 180 st.C do ładnego zarumienienia. Następnie wyjąć i przestudzić.
2. Masa serowa: Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej! Jajka, żółtka oraz cukry zmiksować na jasną, puszystą masę. Dodać pozostałe składniki masy serowej i krótko zmiksować do połączenia się składników (masa będzie rzadka, ale taka ma być) Gotową masę serową przelać na przestudzony kruchy spód. Piec w 170 st.C około 45 minut w kąpieli wodnej*. Czas pieczenia zależy od waszego piekarnika! Upieczony sernik powinien być sprężysty i ścięty z wierzchu. Jeśli sernik za szybko się rumieni, należy przykryć go z góry folią aluminiową.
3. Bezowa pianka z rosą: Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej! Białka ubić na sztywną, lśniącą pianę. Stopniowo dodawać cukier, cały czas miksując.
4. Po około 45 minutach pieczenia sernika otworzyć piekarnik i rozprowadzić na nim pianę z białek. Wyrównać i za pomocą, np. widelca zrobić delikatne fale. Następnie zamknąć piekarnik i piec dodatkowe 10-15 minut w temperaturze 160 st.C, aż pianka lekko się zarumieni. Nie należy przesadzać z czasem pieczenia, ponieważ za bardzo spieczona pianka spowoduje, że na serniku nie pojawią się kropelki rosy! Po tym czasie uchylić piekarnik i pozostawić sernik na kilkanaście minut do przestygnięcia, a następnie wyjąć go z piekarnika i odstawić w chłodniejsze miejsce. Kropelki rosy powinny pojawić się już po około godzinie (u mnie zajęło to jakieś 30 minut) Ostudzony sernik schłodzić w lodówce. Najlepiej smakuje następnego dnia. Smacznego!
akrobatka@spoko.pl
TORT CZEKOLADOWY CRISPELLO
OdpowiedzUsuńTort o smaku zbliżonym do popularnych pralinek Crispello. Trzy blaty biszkoptu czekoladowego przełożone kremem Crispello- poezja! Zrobiłam go na specjalną okazję- Dzień Mamy. Wszystkim bardzo smakował i na pewno zrobię go jeszcze nie raz. Serdecznie polecam!
Składniki:
Biszkopt czekoladowy:
3 jajka w temperaturze pokojowej
1/2 szkl cukru
1/2 szkl mąki pszennej
2 kopiaste łyżki naturalnego kakao
50 g startej czekolady gorzkiej
Krem czekoladowy Crispello:
1 szkl mleka
2 łyżki cukru
1 budyń czekoladowy
300 ml śmietanki kremówki 36%
1-2 łyżki cukru pudru
2 łyżki kakao
Dodatkowo:
około 100 g rurek (mogą być z kremem, np. czekoladowym)
opakowanie pralinek Crispello ( 15 sztuk)
okrągłe wafle o średnicy 20-22 cm
trochę startej, białej czekolady do dekoracji
Przygotowanie:
1. Biszkopt czekoladowy: Mąkę i kakao przesiać i wymieszać. Białka ubić na sztywną pianę. Stopniowo dodawać cukier, cały czas miksując na średnich obrotach miksera. Następnie dodawać żółtka i dalej miksować (piana nie może opaść!) Wsypać mąkę z kakao oraz startą czekoladę. Delikatnie wmieszać suche składniki. Powstałą masę przelać do tortownicy o średnicy 20-22 cm wyłożonej papierem do pieczenia (tylko dno!). Piec w 170 st.C około 30-35 minut (warto sprawdzić patyczkiem, czy biszkopt jest upieczony) Po tym czasie wyjąć z piekarnika i od razu spuścić na ziemie z około 60 cm. Następnie umieścić w uchylonym piekarniku i pozostawić do wystudzenia. Ostudzony przekroić na 3 równe blaty.
2. Krem czekoladowy Crispello: 3/4 szkl. mleka zagotować. W reszcie rozpuścić cukier i budyń czekoladowy. Mieszankę wlać do gotującego się mleka. Cały czas mieszając gotować do zgęstnienia. Gorący budyń zdjąć z ognia i pozostawić do całkowitego wystudzenia. Śmietankę kremówkę ubić na sztywno z cukrem pudrem. Stopniowo dodawać ostudzony budyń, cały czas miksując do uzyskania puszystego, gładkiego kremu. Na koniec wsypać przesiane kakao i krótko zmiksować.
3. Pierwszy blat biszkoptu wysmarować kremem i przykryć okrągłym waflem. Ponownie wysmarować kremem czekoladowym i posypać posiekanymi pralinkami Crispello. Przykryć II blatem biszkoptu i powtórzyć czynność. Na wierzch umieścić ostatni biszkopt. Boki i górę tortu wysmarować resztą kremu. Tort schłodzić kilka minut w lodówce. W międzyczasie, gdy tort się chłodzi, ostrym nożem przyciąć rurki do wysokości tortu. Następnie przykleić je do boków. Górę udekorować pralinkami Crispello, startą białą czekoladą i waflami. Schłodzić w lodówce minimum 4 godziny. Smacznego!
akrobatka@spoko.pl
MUS DYNIOWO-POMARAŃCZOWY Z ORZECHAMI
OdpowiedzUsuńAromatyczny mus dyniowo-pomarańczowy z dodatkiem orzechów włoskich. Jego kolorek przyciągnie każdego :) Puszysty, nie za słodki, najlepszy schłodzony. Minimum pracy, maksimum smaku...to lubię!
Składniki: (na 4 porcje)
300 ml śmietanki kremówki 30%
3-4 łyżki miodu
3 łyżki serka mascarpone
200 g puree z dyni, np. domowej roboty
skórka otarta z 1 pomarańczy
3 łyżki soku z pomarańczy
1 łyżeczka cynamonu
garść orzechów włoskich
Przygotowanie:
Śmietankę ubić na sztywno, dodać miód, cynamon, serek mascarpone, puree z dyni, skórkę oraz sok z pomarańczy. Wszystko dobrze zmiksować. Tak przygotowany mus przełożyć do 4 szklanek/pucharków. Wierzch posypać posiekanymi orzechami. Smacznego!
akrobatka@spoko.pl
CIASTO CZEKOLADOWE Z DYNIĄ
OdpowiedzUsuńWilgotne ciasto czekoladowe z dodatkiem dyni i orzechów włoskich. Polecam w szczególności osobom uzależnionym od czekolady ;) Proste, skromne, nieskomplikowane, polane błyszczącą polewą... palce lizać! Na jesienne, chłodne wieczory, przy kubku gorącej kawy będzie doskonałe :)
Składniki:
Ciasto czekoladowe:
3 jajka
3/4 szkl cukru
1/3 szkl oleju
1/2 szkl puree z dyni, np. domowej roboty
100 g posiekanych orzechów włoskich
100 g gorzkiej czekolady
120 g mąki pszennej
2-3 łyżki kakao
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
Polewa czekoladowa:
60 g gorzkiej/mlecznej czekolady
1 łyżeczka masła
1 łyżka śmietany 18%
Przygotowanie:
1. Ciasto czekoladowe: Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej! Czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej lub mikrofalówce, ostudzić. Białka ubić na sztywno, stopniowo dodawać cukier, cały czas miksując. Dodać żółtka, następnie olej, czekoladę i puree z dyni, miksować. Wsypać przesianą mąkę, proszek do pieczenia, kakao oraz orzechy. Delikatnie wymieszać szpatułką. Powstałą masę przelać do tortownicy o średnicy 23 cm wyłożonej papierem do pieczenia (tylko dno!) Piec w 180 st.C przez około 30-35 minut do "suchego patyczka". Upieczone ciasto wyjąć z piekarnika i ostudzić.
2. Polewa czekoladowa: Czekoladę posiekać, umieścić w garnuszku razem z masłem i śmietanką. Wszystko rozpuścić w kąpieli wodnej lub mikrofalówce do uzyskania gęstej, błyszczącej polewy.
3. Ostudzone ciasto polać polewą czekoladową i od razu pokroić. Odstawić do zastygnięcia polewy. Smacznego!
akrobatka@spoko.pl
Czekoladowo-truskawkowy przekładaniec sernikowy
OdpowiedzUsuńSer, truskawki i czekolada- czyli połączenie idealne! Wysokie, nie za słodkie ciasto, doskonałe na różnego rodzaju uroczystości. Serdecznie polecam! ;)
Składniki:
Ciasteczkowy spód:
150 g herbatników
1,5 łyżki kakao
100 g masła
Limonkowa masa serowa:
500 g serka homogenizowanego naturalnego w temperaturze pokojowej
250 g sera białego w temperaturze pokojowej
skórka i sok z jednej limonki
2 jajka w temperaturze pokojowej
1-2 łyżki mąki ziemniaczanej
5 łyżek cukru ( lub więcej)
Ganache czekoladowe:
100 g gorzkiej czekolady
100 ml śmietany 30 %
Mus truskawkowy:
1 galaretka truskawkowa
3/4 szkl. gorącej wody
200 g truskawek
2 łyżki cukru (opcjonalnie)
Polewa z białej czekolady:
1 biała czekolada
80 ml śmietany kremówki 30%
Dodatkowo:
herbatniki maślane
okrągłe biszkopciki
świeże truskawki do dekoracji
Przygotowanie:
1. Ciasteczkowy spód: Herbatniki drobno pokruszyć lub zmiksować w malakserze. Wsypać kakao i dobrze wymieszać. Masło rozpuścić, przestudzić. Następnie wlać do herbatników z kakao i wymieszać rękami do uzyskania masy o konsystencji mokrego piasku. Masą przełożyć do wyłożonej papierem do pieczenia formy o wymiarach 24x24cm lub dużej tortownicy. Dobrze wklepać w dno. Schłodzić w lodówce.
2. Masa serowa: Jajka zmiksować z cukrem, dodać pozostałe składniki i dobrze wymieszać. Masę przelać na schłodzony, ciasteczkowy spód. Piec w 180 st.C około 45-60 minut w kąpieli wodnej. Upieczony sernik powinien być ścięty z wierzchu. Po tym czasie wyjąć z piekarnika i pozostawić do wystudzenia.
3.Ganache czekoladowe: Śmietanę podgrzać (nie może się zagotować). Dodać posiekaną, gorzką czekoladę i wymieszać do jej rozpuszczenia. Ostudzone ganache wylać na sernik i przykryć okrągłymi biszkopcikami. Schłodzić do stężenia.
4. Mus truskawkowy: Galaretkę rozpuścić w 3/4 szkl. gorącej wody, ostudzić. Truskawki zmiksować z cukrem blenderem na puree. Dodać do galaretki i wymieszać. Mus schłodzić do lekkiego stężenia. Tężejący wylać na biszkopciki i przykryć warstwą herbatników. Ponownie schłodzić.
5. Polewa z białej czekolady: Śmietanę podgrzać (nie doprowadzając do zagotowania!). Dodać posiekaną, białą czekoladę i wymieszać do jej rozpuszczenia. Pozostawić do przestudzenia i zgęstnienia. Następnie wylać ją na herbatniki. Schłodzić. Przed podaniem udekorować truskawkami. Smacznego!
akrobatka@spoko.pl
Rolada orzechowo - czekoladowa
OdpowiedzUsuńBiszkopt:
3 jajka
1 szklanka cukru pudru
3/4 szklanki mąki
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1/2 szklanki wody
2 łyżki kakao
Krem:
250 g. serka mascarpone
3-4 łyżki nutelli
4 łyżki prażonych orzechów włoskich
Białka ubić z cukrem pudrem na sztywno. Dodać żółtka i wymieszać. Następnie dodać przesiana mąkę, proszek do pieczenia, kakao i wodę. Przełożyć do blachy wyłożonej papierem do pieczenia. Włożyć do nagrzanego piekarnika i piec ok. 20 minut w 180 stopniach.
Ciepły biszkopt wyjąć z formy, odwrócić, położyć na czystej ścierce i delikatnie oderwać papier i zrolować (razem ze ścierką) wzdłuż dłuższego boku. Pozostawić do wystygnięcia.
Mascarpone połączyć z nutellą, dodać 3 łyżki prażonych orzechów włoskich i wszystko wymieszać dokładnie.
Krem wyłożyć do środka wystudzonej rolady. Rozsmarować krem po całym biszkopcie, na brzegach nałożyć mniej masy. Gotową roladę posmarować po wierzchu odrobiną nutelli i posypać resztą prażonych orzechów.
Gruszki zapiekane z serem i orzechami
OdpowiedzUsuń2 twarde gruszki (u mnie konferencja)
2 łyżki prażonych orzechów włoskich
kilka plasterków żółtego sera (u mnie gouda, świetny byłby ser wędzony)
szczypta kardamonu
odrobina kremu czekoladowego (jeśli ktoś woli deser)
Orzechy posiekać i uprażyć na gorącej patelni.
Gruszki umyć, przekroić na pół i wydrążyć gniazda nasienne. Gruszki obsypać delikatnie kardamonem, a w wydrążone miejsca nasypać prażonych orzechów. Przykryć plasterkami żółtego sera.
Zapiekać w nagrzanym do 180 stopni piekarniku przez ok. 20 minut. Podawać gorące. Smacznego!
Ciastka Jesienne Róże
OdpowiedzUsuń3 - 4 jabłka
2 opakowania ciasta francuskiego
dżem (np. z mirabelek)
cynamon
3 szklanki wody
1 łyżeczka kwasku cytrynowego
cukier puder do posypania
Jabłka umyć, podzielić na połowę, delikatnie wydrążyć środki i pokroić w cienkie plasterki.
Wodę z kwaskiem zagotować, wrzucić do niej plasterki jabłek i trzymać około 1 minuty (aby plasterki delikatnie zmiękły). Następnie plasterki jabłek wystudzić.
Ciasto francuskie rozłożyć na stolnicy i rozwałkować, aby było jeszcze cieńsze. Pokroić nożem w paski o szerokości ok. 4 cm. Każdy pasek posmarować dżemem.
Na pasku posmarowanym dżemem ułożyć ostudzone półplasterki jabłek. Pasek zawinąć i zwijać razem z jabłkami nadając kształt róży.
Każdą różę włożyć do papilotki i foremki na mufinki. Wtedy róże będą miały ładny kształt.
Piec w nagrzanym piekarniku ok. 30 minut w 180 stopniach.
Sezamowiec
OdpowiedzUsuńCiasto:
1/2 kg mąki
1 kostka margaryny
1/4 szklanki cukru
2 łyżeczki proszku do pieczenia
5 żółtek
Masa na 1 placek:
5 białek
1/2 szklanki cukru
1 słoik dżemu np. śliwkowego
1 paczka wiórków kokosowych ( u mnie 90 g.)
Masa na 2 placek:
1/4 kostki margaryny
2 duże łyżki miodu (np. gryczanego)
1/5 szklanki cukru
3/4 szklanki sezamu
Masa chałwowo - karmelowa:
3/4 kostki margaryny
15 dag chałwy
1/5 szklanki cukru
Mąkę przesiać, dodać cukier, proszek do pieczenia, margarynę, posiekać dokładnie, następnie dodać żółtka i zagnieść ciasto. Ciasto podzielić na 2 równe części.
1 placek - jedną część ciasta posmarować dżemem. Ubić pianę z białek, pod koniec dodać cukier ciągle ubijając. Gdy piana będzie już sztywna wsypać wiórki i delikatnie wymieszać. Gotową pianę z wiórkami wyłożyć na dżem. Piec ok 20-30 minut w 180 stopniach - aż masa z wiórkami będzie podpieczona.
2 placek - drugą część ciasta wyłożyć na blachę. Sezam przyrumienić na suchej patelni. Resztę składników, czyli margarynę, miód i cukier zagotować. Dodać do tego przyrumieniony sezam i gorącą masę wyłożyć na ciasto. Piec ok 20 minut w 180 stopniach, aż warstwa sezamowa będzie szklista.
Przygotować masę karmelowo-chałwową: margarynę, chałwę i cukier rozpuścić, ale nie gotować, masa ma być gorąca i jednolita. Następnie masę wystudzić - podczas stygnięcia będzie gęstnieć. Jak już będzie dość gęsta przełożyć nią obydwa placki. Placek kokosowy na dole - masa karmelowo-chałwowa - placek sezamowy. Przechowywać w lodówce.
*jeśli zbyt mocno przypieczemy placek sezamowy i sezam będzie twardy po wystudzeniu, możemy placek sezamowy dać na spód, a na wierzch placek kokosowy. Pod wpływem masy karmelowo-chałwowej sezam zmięknie.
Malinowiec - bez pieczenia
OdpowiedzUsuń1 paczka okrągłych biszkoptów
750 ml śmietany 30%
0,5 szklanki cukru pudru
3 galaretki czerwone (u mnie 1 truskawkowa i 2 malinowe)
maliny
Na dnie tortownicy ułożyć biszkopty. Śmietanę ubić, jedną galaretkę rozpuścić w małej ilości wody (użyłam ok. szklanki wody). Pod koniec ubijania dodać cukier puder, przestudzoną galaretkę i część malin. Wszystko wymieszać i wyłożyć na biszkopty.
Na śmietanie ułożyć pozostałe maliny lekko dociskając, żeby później nie wypłynęły razem z galaretką. Całość włożyć do lodówki.
Dwie pozostałe galaretki rozpuścić w gorącej wodzie i przestudzić. Gdy będą chłodne zalać nimi wierzch ciasta. Włożyć wszystko do lodówki na kilka godzin, aby ładnie zastygło.
Moja pierwsza propozycja to :
OdpowiedzUsuńCiasto kostka królowej
Składniki na masę :
6 żółtek
2 szklanki mleka
1 szklanka śmietany kremówki
150 g cukru
opakowanie cukru waniliowego ( 16 g )
1 pełna łyżka maki pszennej
3 pełne łyżki mąki ziemniaczanej
200 g masła w temp. pokojowej
Ponad to :
duże opakowanie herbatników
250 g serka mascarpone
2-3 łyżki nutelli
Żółtka, obie mąki i pół szklanki mleka dobrze wymieszać tak aby nie było grudek.
Pozostałe mleko zagotowujemy z cukrami. Następnie dodajemy śmietankę i ponownie zagotowujemy. Kolejno wlewamy wcześniej przygotowane żółtka z mąkami i energicznie mieszamy. Całość ma się zagotować i zgęstnieć do konsystencji budyniu. Gotowy zestawiamy z ognia. Wierzch przykrywamy folią spożywczą tak aby dotykała wierzchu. Odstawiamy do ostygnięcia.
Masło ucieramy na białą, puszystą masę. Stopniowo dodajemy ostudzony budyń. Miksujemy aż całosć będzie jednolita i gładka. Odstawiamy.
Na dno blachy o wymiarach ok 20x30 cm wykładamy warstwę herbatników. Wcześniej blaszkę można wyłożyć papierem do pieczenia lub folia aluminiową. Na wierzch herbatników wykładamy połowę kremu budyniowego. Na to kolejna warstwa herbatników i druga warstwa kremu. Na górze układamy ostatnią warstwę herbatników.
Serek mascarpone mieszamy z nutellą. Rozsmarowujemy na wierzchu ciasta. Całość można posypać delikatnie słodkim kakao lub startą czekoladą. Ciasto wstawiamy na noc do lodowki.
Smacznego :)
Pozdrawiam cieplutko
Justyna
Kolejna moja propozycja to :
OdpowiedzUsuńCiasto czekoladowa trufla
Składniki :
100 g cukru pudru
75 ml wody
250 g gorzkiej czekolady ( 70 % kakao )
150 g masła
4 dużej jaja
szczypta soli
1 łyżeczka octu winnego lub soku z cytryny
2/3 cukru przekładamy do rondelka, zalewamy wodą i podgrzewamy mieszajac aż cukier się rozpuści. Następnie dodajemy masło i połamaną lub posiekaną czekoladę. Dalej podgrzewamy aż całość się roztopi a masa będzie gładka, lśniąca i jednolita. Odstawiamy.
Oddzielić białka od żółtek. Białka ubić na sztywno ze szczyptą soli. Pod koniec ubijania dodać resztę cukru, stopniowo łyżka po po łyżce. Kolejno dodać ocet i żółtka. Wymieszać do połączenia.
Do puszystej masy jajecznej dodajemy cienką stróżką ciepłą masę czekoladową cały czas delikatnie mieszając szpatułką lub łyżką.
Ciasto przelewamy do tortownicy o średnicy 20 cm, której dno wykladamy papierem do pieczenia ( ja wyłożyłam również boki ). Z zewnątrz formę szczelnie zabezpieczamy folią aluminiową bo ciasto będzie pieczone w kąpieli wodnej. Po przelaniu ciasto formę umieszczamy w innej większej fomie do której wlewamy wrzątek do 2/3 wysokości tortownicy.
Pieczemy w temp. 180°C przez 30 minut aż przy dotyku patyczkiem ciasto będzie ścięte z wierzchu ale zarazem sprężyste.
Ciasto wyciągamy z piekarnika, studzimy. Wkładamy na noc do lodówki.
* Ciasto samo w sobie nie jest wysokie. Podczas pieczenia może wyrosnąć ponad formę, natomiast w etapie stygnięcia opada. Jednak smak wszystko rekompensuje :)
Smacznego :)
Pozdrawiam serdecznie
Justyna
Sernik z białą czekoladą i malinami
OdpowiedzUsuńSpód:
80 g masła
1 szklanka pokruszonych herbatników
Masa:
500 g serka śmietankowego
200 g białej czekolady
1 szklanka kremówki
3/4 szklanki cukru pudru
1 łyżeczka skórki z cytryny
2-3 łyżeczki żelatyny
1/4 szklanki wrzątku
1 szklanka malin
Masło przełóż do rondelka i rozpuść,ostudź. Przełóż do herbatników i wymieszaj. Tortownicę wyłóż herbatnikami i przełóż do lodówki na 30 minut.
Żelatynę rozpuść we wrzącej wodzie i odstaw na bok by przestygła.
Czekoladę połam na mniejsze kawałki i rozpuść, odstaw na bok.
Serek,cukier,skórkę z cytryny przełóż do miski i ubij mikserem,do połączenia składników. Do sera dodaj żelatynę i rozpuszczoną czekoladę.Wymieszaj.
Kremówkę ubij. Dodaj do masy serowej i delikatnie wymieszaj. Na koniec dodaj maliny i przemieszaj. Masę wyłóż na wcześniej przygotowany,wyrównaj. Ciasto wstaw do lodówki na kilka godzin. Przed podaniem na wierzch ciasta wyłóż maliny.
Smacznego ! :)
Pastelowy torcik, bez pieczenia :)
OdpowiedzUsuńSkładniki:
2 opakowania biszkoptów
2 budynie śmietankowe
2 galaretki wiśniowe
2 łyżki cukru
3 szklanki mleka
200 g masła
2 galaretki pomarańczowe
1 puszka mleka skondensowanego
1 tabliczka mlecznej czekolady
W szklance mleka wymieszaj budynie i cukier. Pozostałe mleko zagotuj,wlej rozpuszczony proszek i ugotuj budyń.Do gorącego budyniu dodaj galaretki wiśniowe i dokładnie wymieszaj. Odstaw do ostudzenia.
Masło utrzyj na puch,porcjami dodawaj przestudzony budyń.
Tortownicę wyłóż biszkoptami i wyłóż na nie masę budyniową,wyrównaj łopatką. Odstaw na kilka minut do lodówki. Na wierzchu ułóż biszkopty.
Pomarańczowe galaretki rozpuść w 2 szklankach wrzątku i odstaw do przestudzenia.
Mleko skondensowane przelej do miski i ubijaj mikserem przez chwilę ok 1 minutę. Po czym dodaj przestudzone galaretki. Miksuj do połączenie się składników.
Tak przygotowaną masę wyłóż na biszkopty i wyrównaj. Wstaw do lodówki by ciasto stężało.
Przed podaniem posyp startą czekoladą. Gotowe !
Meeeggga czekoladowe!
OdpowiedzUsuńCiasto czekoladowe z cukinii
Składniki:
2 1/2 szklanki mąki
1/2 szklanki kakao
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżeczka sody
1 łyżeczka soli
1 1/2 szklanki cukru
3 jajka
2 łyżeczki ekstraktu waniliowego
1 szklanka oleju
150 g gorzkiej czekolady
2 szklanki startej cukinii
Do miski wsyp wszystkie suche składniki,oprócz cukru i czekolady. Wymieszaj.
Jajka ubij z cukrem,dodaj olej i wanilię. Jajka przełóż do mąki i dokładnie wymieszaj. Do masy dodaj cukinię.
Czekoladę pokrój drobno w kostkę i dodaj do masy. Całość dokładnie przemieszaj.
Ciasto wyłóż do blaszki wyłożonej papierem do pieczenia i piecz w 175 C przez ok 50-60 minut
Dzień dobry,
OdpowiedzUsuńPrzesyłam przepis na murzynka. Składniki:
250 g cukru
300g mąki
250ml mleka
150ml oleju
1 jajo
1 łyżeczka sody
2 łyżeczki dowolnego dżemu
2 łyżeczki cynamonu
2 łyżki kakao
1 szklanka mocnej kawy (bez fusów)
120ml amaretto
1 mały słoik kwaskowatej marmolady lub dżemu (tutaj marmolada z mirabelek)
100g czekolady deserowej
1 łyżka masła
4 łyżki mleka
Wykonanie:
Składniki na ciasto, czyli 250 g cukru, 300g mąki, 250ml mleka, 150ml oleju, 1 jajo, 1 łyżeczka sody, 2 łyżeczki dowolnego dżemu, 2 łyżeczki cynamonu oraz 2 łyżki kakao, wrzucamy do dużej misy i traktujemy mikserem kilka minut aż wszystko połączy się w niezbyt gęstą, gładką masę. Tortownicę o średnicy 24cm smarujemy delikatnie olejem i obsypujemy bułką tartą. Wlewamy ciasto i pieczemy w piekarniku elektrycznym 90 (dziewięćdziesiąt) minut w temperaturze 140 (sto czterdzieści) stopni na najniższym poziomie z termoobiegiem. Po wyciągnięciu ciasta z piekarnika czekamy aż dobrze wystygnie i kroimy na 3 placki. Robimy poncz: ostudzoną kawę bez fusów mieszamy z amaretto. Pierwszy placek nasączamy 1/3 ponczu oraz smarujemy połową marmolady, kładziemy na wierzchu drugi placek i robimy dokładnie to samo. Na samym wierzchu kładziemy trzeci placek i nasączamy pozostałym ponczem. Na koniec przygotowujemy polewę czekoladową: wkładamy czekoladę, masło i 4 łyżki mleka do rondelka, rozpuszczamy wszystko w kąpieli wodnej i dokładnie mieszamy aż do połączenia wszystkich składników. Zawartość rondelka wylewamy na wierzch ciasta i delikatnie rozsmarowujemy. Ciasto jest gotowe do spożycia jak tylko polewa stężeje.
Renia Kawa (renia.kawa@wp.pl)
Jogurtowy serniczek na zimno
OdpowiedzUsuńSpód:
200 g herbatników
80 g masła
Herbatniki pokrusz a masło rozpuść. Dokładnie razem wymieszaj i wyłóż na tortownicę. Schłódź przez ok 30 minut.
Masa;
800 g jogurtu naturalnego
300 g serka homogenizowanego waniliowego
skórka z 1 cytryny
6 łyżek cukru
5 łyżeczek żelatyny
puszka brzoskwiń
1 opakowanie borówek
1 galaretka cytrynowa
Brzoskwinię pokrój w kostkę. 4 łyżeczki żelatyny rozpuść i odstaw by ostygła.
Jogurt przełóż do większej miski i wymieszaj serkiem,dodaj cukier,skórkę z cytryny i przestudzoną żelatynę. Wymieszaj. Wsyp 1/2 brzoskwiń i borówek,Delikatnie wymieszaj. Masę przełóż na wcześniej przygotowany spód i schłódź w lodówce przez ok 2-3 godziny.
Gdy masa stężeje wyłóż na wierzch pozostałe owoce. Galaretkę rozpuść w 400 ml wody z 1 łyżeczką żelatyny. Odstaw by przestygła. Przestudzoną wylej na ciasto i chłódź najlepiej przez całą noc.
Tartka czekoladowa z truskawkami
OdpowiedzUsuńSkładniki:
3 żółtka
1 jajko
180 g mąki pszennej
20 g mąki ziemniaczanej
30 g kakao
60 g cukru pudru
300 ml mleka
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
1 tabliczka gorzkiej czekolady
75 g cukru
100 g zimnego masła
szczypta soli
truskawki ok 500 g,zależy od Was jak lubicie
160 g mąki pszennej posiekaj z masłem.Dodaj kakao,sól,cukier puder i jajko.Zagnieć ciasto,owiń w folię spożywczą i wstaw do lodówki na ok 30 minut.Po tym czasie ciasto rozwałkuj i wyłóż na wysmarowaną masłem formę.
Ciasto ponakłuwaj widelcem lub obciąż fasolkami i piecz w nagrzanym do 190 C piekarniku przez 10 minut.
W rondelku zagotuj mleko.Cukier z żółtkami ubij na kogel mogel.
Wsyp mąkę ziemniaczaną i pozostałą mąkę pszenną,dokładnie wymieszaj.
Masę wlej do mleka,zagotuj cały czas mieszając.
Zdejmij z ognia,dodaj ekstrakt waniliowy i połamaną na kawałki czekoladę.
Wymieszaj aż czekolada się rozpuści.
Gorącą masę wylej na wystudzone ciasto.
Na wierzch ułóż pokrojone truskawki i odstaw do lodówki na kilka godzin.
Witaj Marzenko, mam dla Ciebie przepis na fantastyczne babeczki z kremem i owocami. Chyba najlepsze, jakie kiedykolwiek udało mi się stworzyć i jest to mój autorski przepis. Foto prześlę mailem. Pozdrawiam, Pati
OdpowiedzUsuńBabeczki ryżowo-czekoladowe z mlecznym kremem i borówkami
Ciasto:
1 opakowanie kleiku ryżowego
2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
200 g miękkiego masła
3 łyżki kakao
2 duże jajka
2/3 szklanki drobnego cukru
Krem:
500 g bardzo gęstego twarogu sernikowego
200 g miękkiego masła
2/3 szklanki cukru pudru (lub mniej)
2/3 szklanki mleka w proszku
oraz ok. 250 g borówek
Kleik wymieszać z kakao i proszkiem do pieczenia. Miękkie masło utrzeć na puch, miksując, dodawać po jednym jajku i porcjami cukier. Na końcu dodawać stopniowo kleik z kakao i proszkiem, miksując na gęstą masę. Odłożyć na pół godziny do lodówki.
Po tym czasie odrywać kulki wielkości moreli i wylepiać dno i boki foremek na babeczki lub muffinki (użyłam silikonowych) i upiec na złoty kolor w 180oC. Wyjąć z piekarnika i wyjąć z foremek.
Przygotować krem. Miękkie masło utrzeć na puch, porcjami dodawać twaróg i miksować na małych obrotach, porcjami wsypywać cukier i mleko w proszku. Utrzeć na gładką masę. Krem umieścić w szprycy i wyłożyć na babeczki. Na wierzchu ułożyć umyte i osuszone borówki. Schłodzić by krem nieco stężał.
Wspaniała nagroda, może i ja się skuszę na udział w tym konkursie :)
OdpowiedzUsuńBiszkopt orzechowy z bezą i masą truskawkową
OdpowiedzUsuńSkładniki:
Biszkopt:
4 jajka
4 łyżki mąki tortowej
4 łyżki cukru
1 łyżeczka proszku do pieczenia
szczypta soli
10 dag orzechów włoskich
Beza:
3 białka
szczypta soli
5 łyżek cukru
sok z 1/3 cytryny
Masa truskawkowa:
40 dag truskawek świeżych lub mrożonych
1 galaretka truskawkowa
3/4 szklanki gorącej wody
Dekoracja:
250 ml śmietany kremówki
3 łyżki cukru pudru
czerwony barwnik spożywczy
posypka czekoladowa
srebrne perełki
1/3 tabliczki gorzkiej czekolady
Biszkopt: (średnia tortownica) Oddzielić żółtka od białek. Orzechy zmielić. Białka ubić ze szczyptą soli i cukrem na sztywna pianę, delikatnie mieszając dodawać po jednym żółtku, kolejno porcjami mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia, a na końcu orzechy włoskie. Piec w nagrzanym piekarniku w temperaturze 180°C przez ok. 15 min.
Beza: Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę, kolejno zwiększają obroty miksera dodać cukier puder oraz sok z cytryny. Można dodać łyżeczkę mąki ziemniaczanej. Wyłożyć na papier do pieczenia i suszyć przez kilka godzin. Przez pierwsze 10-15 min. w temperaturze ok.150°C, a kiedy się zetnie zmniejszyć temperaturę na 70°C.
Masa truskawkowa: Truskawki zmiksować na gładką masę. Galaretkę truskawkową rozpuścić w gorącej wodzie, pozostawić do ostygnięcia. Kolejno wlać do truskawek, połączyć. Włożyć na kilka minut do lodówki, aby lekko stężała. Kremówkę ubić z cukrem pudrem na sztywną masę.
Przełożenie: Na biszkopt wykładamy tężejącą masę truskawkową, przykrywany bezą.Wierzch i boki tortu smarujemy ubitą kremówką. Boki obsypujemy posypką czekoladową. Wierzch udekorować kremówką z dodatkiem barwnika.Czekoladę roztopić w kąpieli wodnej, zrobić wzorek na pergaminie, a kiedy zastygnie odkleić i ułożyć na torcie.
Tort kawowo - pomarańczowy
OdpowiedzUsuńSkładniki:
Biszkopt:
4 jajka
5 łyżek mąki tortowej
1 łyżka mąki ziemniaczanej
2 łyżki kakao
1 łyżeczka proszku do pieczenia
szczypta soli
2 łyżeczki kawy rozpuszczalnej o smaku czekoladowym
100 ml gorącej wody
ok.180 g marmolady pomarańczowej (z dużymi kawałkami owoców)
Masa pomarańczowa:
2 jajka
1/2 szklanki cukru
250 g śmietany kremówki
sok z 1 pomarańczy
starta skórka z 1 pomarańczy
2 łyżki żelatyny spożywczej
Polewa:
5 łyżek mleka
2 łyżki masła
2 łyżki cukru pudru
2 łyżki kakao
Dekoracja:
plasterki pomarańczy
starta skórka pomarańczowa
srebrne perełki
Białka oddzielić od żółtek i ubić ze szczyptą soli i cukrem na sztywną pianę. Kolejno dodawać żółtka, mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia oraz kakao. Dokładnie i delikatnie wymieszać wszystkie składniki. Piec w 180°C przez ok 15-20 min. Wystudzić i przekroić na pół. W 50 ml gorącej wody rozpuścić kawę, przestudzić i nasączyć biszkopty. Dolny krążek posmarować marmoladą z pomarańczy. Jajka ubić z cukrem na parze. Ostudzić. Żelatynę rozpuścić w 50 ml wrzątku, przestudzić. Schłodzoną kremówkę dokładnie ubić, dodać przestudzoną masę jajeczną. Delikatnie miksując dodawać wyciśnięty sok z pomarańczy i startą skórkę. Na koniec dodać żelatynę. Jeśli konsystencja masy będzie za płynna włożyć na chwilę do lodówki. Krem wylać na marmoladę. Przykryć drugim biszkoptem. Wstawić do lodówki do stężenia. Polewę przygotować rozpuszczając podane składniki. Wystudzoną wylać na wierzch tortu, udekorować.
Kruchy sernik
OdpowiedzUsuńSkładniki:
kruche ciasto
* 60 dag mąki
* 35 dag cukru
* 25 dag margaryny
* 2 jaja
* 2 łyżeczki sody
sernik
* 1 kg twarogu mielonego
* 20 dag margaryny
* 3 jaja
* 2 budynie śmietankowe
* szklanka cukru pudru
* 25 dag rodzynek
polewa
* tabliczka gorzkiej czekolady
* galaretka o dowolnym smaku
* 13 dag masła
* 5 łyżek kwaśnej śmietany
Sposób przygotowania: Składniki na ciasto kruche szybko zagniatamy, dzielimy na 3 części. Każdą część pieczemy na blaszce (25x36) wyłożonej papierem do pieczenia w temperaturze 190 stopni C ok. 10 minut. Twaróg ucieramy z jajkami i z cukrem za pomocą miksera. Margarynę rozpuszczamy w garnku. Do gorącego tłuszczu dodajemy twaróg. Mieszamy. Dodajemy rodzynki i dwa suche budynie. Podgrzewamy tak długo, aż masa zacznie gęstnieć. Układamy warstwami kruche ciasto, sernik, kruche ciasto, sernik, kruche ciasto. Przygotowujemy polewę. Galaretkę rozpuszczamy w szklance wody. Czekoladę rozpuszczamy w rondelku razem z tłuszczem. Dodajemy tężejącą galaretkę i śmietanę. Wylewamy na ciasto. Ozdabiamy według własnego uznania.
Żeby trochę już świętami zapachniało.....
OdpowiedzUsuńPomarańczowiec z piernikami
Składniki
Miodowo-herbaciane placki:
* 25 dag margaryny
* 4 jajka
* 1/4 szklanki miodu
* 1/4 szklanki esencji z herbaty
* 2 szklanki mąki
* 10 dag cukru
* 1 łyżeczka sody oczyszczonej
* 1 przyprawa do piernika
Masa pomarańczowa:
* kostka masła
* 2 kisiele pomarańczowe z cukrem
* 2 szklanki soku pomarańczowego
* 1 galaretka pomarańczowa
Masa śmietanowa:
* 0,5 l. śmietany kremówki 30%
* 3 łyżki cukru pudru
* 3 łyżeczki żelatyny
Polewa czekoladowa:
* 13 dag margaryny
* 5 łyżek cukru pudru
* 3 łyżki kakao
* 3 łyżki wody
* 1 łyżka żelatyny
* 5 łyżek gęstej śmietany
* 40 dag pierników w czekoladzie
Sposób przygotowania:
Ciasto: Mąkę mieszamy z sodą i przyprawą do piernika. Margarynę ucieramy z cukrem. Cały czas miksując dodajemy stopniowo żółtka. Dodajemy miód i esencję z herbaty oraz wsypujemy sypkie składniki. Z białek ubijamy pianę. Delikatnie mieszamy z ciastem. Dzielimy na dwie części. Każdy placek pieczemy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia w 180 stopniach C ok. 25 minut.
Masa pomarańczowa: Masło roztapiamy w garnuszku na wolnym ogniu. Kisiele rozprowadzamy w soku, dodajemy rozpuszczone masło. Zagotowujemy cały czas mieszając. Dodajemy galaretkę rozpuszczoną w pół szklanki gorącej wody. Mieszamy.
Masa śmietanowa: Żelatynę rozpuszczamy w 1/4 szklanki gorącej wody. Śmietanę ubijamy, pod koniec ubijania dodając cukier i przestudzoną żelatynę.
Polewa: W garnuszku podgrzewamy rozpuszczoną w 3 łyżkach wody żelatynę, kakao, cukier i margarynę (nie gotujemy!). Po przestudzenie (masa ma być lekko ciepła) dodajemy cały czas mieszając śmietanę.
Przełożenie ciasta: miodowy placek, masa pomarańczowa, pierniki, masa śmietanowa, miodowy placek, polewa.
Ciasto schłodzić w lodówce. Placki od razu są miękkie więc, nie trzeba czekać kilku dni na konsumpcję.
Ciasto żurawinowe z mascarpone
OdpowiedzUsuńSkładniki:
kostka masła,
½ szklanki brązowego cukru,
4 jajka,
1 łyżeczka mielonego imbiru,
10 dag mielonych migdałów,
szczypta soli,
łyżeczka proszku do pieczenia,
10 dag mąki tortowej,
10 dag mąki żytniej,
10 dag suszonej żurawiny,
15 dag białej czekolady,
25 dag serka mascarpone,
szklanka cukru pudru,
sok z połowy cytryny,
2 łyżki mleka.
Do ozdoby: 5 dag żurawiny, garść płatków migdałowych.
Sposób przygotowania: Masło ucieramy z brązowym cukrem. Nie przerywając ucierania dodajemy jajka, imbir, mielone migdały, proszek do pieczenia i sól. Do miski przesiewamy dwa rodzaje mąki i miksujemy. Dodajemy żurawinę i posiekaną tabliczkę czekolady (10 dag). Całość mieszamy. Tortownicę o średnicy 26 cm wykładamy papierem do pieczenia. Przekładamy ciasto i pieczemy ok. 30 minut w temperaturze 180 stopni C. Przygotowujemy krem. Serek miksujemy z cukrem pudrem i sokiem z cytryny. Masę wykładamy na wystudzone ciasto. Wierzch posypujemy żurawiną i płatkami migdałowymi. Całość polewamy polewą przygotowaną z połowy tabliczki czekolady wymieszanej z 2 łyżkami mleka w kąpieli wodnej. Przechowywać w lodówce.
Wafelkowe ciasto
OdpowiedzUsuńSkładniki:
2 opakowanie śmietankowych wafelków po 180 g,
szklanka wiórek kokosowych,
szklanka orzechów włoskich.
6 jajek,
20 dag masła,
1 ½ szklanki cukru
Sposób przygotowania: Masło miksujemy z cukrem. Nie przerywając miksowania dodajemy jajka. Gdy masa będzie jednolita dodajemy wiórki, orzechy i pokruszone wafelki. Formę (18x26 cm) wykładamy papierem do pieczenia. Wylewamy masę. Ciasto pieczemy w temperaturze 160 stopni C około 1 h.
KRUCHE BABECZKI Z BUDYNIEM
OdpowiedzUsuńSkładniki:
-30 dag mąki
-kostka masła
-6 żółtek
-2 łyżki cukru pudru
-cukier wanilinowy
-szczypta soli
-1,5 szklanki mleka
-budyń śmietankowy
Przygotowanie:
Zagnieć szybko mąkę, masło, 2 jajka, cukier puder, cukier wanilinowy i sól. Powstałe ciasto schłodź w lodówce, następnie rozwałkuj. Natłuszczone foremki na tartaletki wylep ciastem. Piecz w temperaturze 180 st.C przez około 15 minut.
W międzyczasie zagotuj szklankę mleka, a w pozostałej 0,5 szklanki mleka rozprowadź budyń i 4 pozostałe żółtka. Wymieszaj i wlej do wrzącego mleka, zagotuj i następnie ostudź.
Na ostudzonych babeczkach rozprowadź dżem lub dowolną konfiturę, napełnij kremem budyniowym i ułóż dowolne owoce. Całość polej dowolną galaretką.
Smacznego :) Podsyłam zdjęcie moich babeczek na maila :)
magdallena1990@gmail.com
Wiosenna szarlotka z budyniem na łaciatym biszkopcie, czyli nieco inne podejście do tradycyjnego ciasta :) Słodycz zawdzięcza w dużej mierze jabłkom ;)
OdpowiedzUsuńŁaciaty biszkopt:
2 jajka (oddzielnie białka i żółtka)
1/4 szklanki cukru
1/4 szklanki mąki orkiszowej i gryczanej, pół na pół
1/8 szklanki mąki ziemniaczanej
1 łyżka oleju
1 czubata łyżeczka karobu w proszku
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
Białka ubić mikserem na sztywną pianę, dodać stopniowo cukier i ubijać przez chwilę. Po kolei, ciągle ubijając, dodawać po jednym żółtku, a następnie łyżkę oleju. Na koniec dodać wymieszane mąki z proszkiem do pieczenia. Całość wymieszać delikatnie łyżką. Tortownicę o średnicy 24 cm wyłożyć papierem do pieczenia(sam spód). Wylać połowę ciasta na tortownicę, a do reszty dodać karob i wymieszać. Wylać na jasne ciasto. Piec ok. 30 minut w temperaturze 180 stopni(sprawdzić stan ciasta drewninym patyczkiem). Przestudzić.
Warstwa budyniowa:
1 budyń
3 łyżki ksylitolu
750 ml mleka
Ugotować budyń według przepisu na opakowaniu - w cześci mleka rozpuścić proszek budyniowy i dodać ksylitol, mieszankę wlać do gotującego się mleka. Odstawić na chwilę do przestudzenia. Jeszcze ciepły wylać na upieczony biszkopt i odstawić na około pół godziny.
Warstwa jabłkowa:
1 duży słoik domowego musu jabłkowego (0,9 l)
2 galaretki o smaku czarnej porzeczki lub jagody
350 ml wrzącej wody
Galaretki rozpuścić w gorącej wodzie. Mus jabłkowy umieścić w garnku i zalać ciepłą galaretką, dokładnie wymieszać całość. Wstawić mus do lodówki na ok. 15 minut. Wylać masę jabłkową na budyniową warstwę. Całość schłodzić w lodówce przez ok. 3 godziny.
Udekorować ciasto stokrotkami.
Jesienne ciasto jabłkowe z chrupiącym kokosem
OdpowiedzUsuńBiszkopt:
2 jajka
1/2 szkl. cukru
3/4 mąki(u mnie to była pół na pół gryczana i orkiszowa razowa)
1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
szczypta soli
Białka oddzielić od żółtek i ubić ze szczyptą soli na sztywno. Pod koniec dodać powoli cukier i miksować kilka minut, dodać po jednym żółtku. Wmieszać przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia. Wyłożyć na tortownicę(u mnie 24cm) i piec w 180st. ok. 20-25 min. do suchego patyczka
Masa jabłkowa:
3 duże jabłka (najlepsze są szare renety lub inne lekko kwaśne)
2 galaretki poziomkowe
Galaretkę rozpuścić w 700ml wrzątku i odstawić do przestudzenia. Jabłka zetrzeć na tarce i dodać do galaretki. Wstawić do lodówki, żeby szybciej stężała.
Masa budyniowa:
500 ml mleka
1 budyń śmietankowy
3 łyżki cukru
1 łyżeczka cukru z wanilią(domowy)
100g miękkiego masła
ewentualnie cukier puder do smaku
Ugotować budyń, jak na opakowaniu(wszystkie cukry rozpuścić w mleku), odstawić do całkowitego wystudzenia. Masło miksować i dodawać stopniowo budyń. Na końcu można dosłodzić cukrem pudrem.
Kokosowa posypka:
100 g wiórków kokosowych
50g masła(lub tak jak u mnie - nieco mniej + łyżka oleju kokosowego)
1-2 łyżki miodu
Masło roztopić z miodem(tak, żeby nie było kryształków), dodać wiórki kokosowe i podprażyć do zezłocenia.
Na biszkopcie wyłożyć tężejące jabłka, następnie masę budyniową i posypać wierzch przestudzonymi całkowicie wiórkami(wtedy są chrupiące), odstawić na kilka godzin lub całą noc do lodówki.
Marzenko... wspaniały konkurs, a mi się marzy taka książka... choć pewnie nie mam szans, bo przepisy wspaniałe wszyscy ślą... to spróbuję. A nóż widelec się uda ;)
OdpowiedzUsuńMoja pierwsza propozycja, to "Drożdżowy makowiec w kwiecistej odsłonie":
OdpowiedzUsuńSkładniki:
3 szklanki mąki pszennej + do podsypania około 2-3 łyżki
1 opakowanie drożdży instant 7 g
2 łyżki masła
1/2 szklanki cukru pudru
3/4 szklanki mleka
mała szczypta soli
3 jajka klasy M
nadzienie - domowa masa makowa lub gotowa 800 g
niezbędne do przygotowania drożdżówki - arkusz papieru do pieczenia, obręcz od tortownicy o średnicy 24
* najlepiej dedykowanej do drożdżowych ciast
Przygotowanie:
W garnuszku z grubszym dnem podgrzewamy 3/4 szklanki mleka wraz z 2 łyżkami masła. Mieszamy, aż masło całkowicie się rozpuści. Następnie ściągamy z palnika i odstawiamy do przestudzenia. Nasze maślane mleko ma być ciepłe (nie może być gorące, bo "zabije" drożdże).
Do miski przesiewamy 3 szklanki mąki pszennej. Dodajemy całe opakowanie drożdży instant 7 g, małą szczyptę soli oraz 1/2 szklanki cukru pudru. Wszystko mieszamy razem drewnianą łyżką.
Następnie wbijamy 2 całe jajka (3 jajko zostawiamy do posmarowania drożdżówki), znów mieszamy.
Na koniec wlewamy ciepłe maślane mleko i zaczynamy zagniatać ciasto ręką. Jeśli ciasto się będzie bardzo lepić, podczas zagniatania podsypujemy rękę delikatnie mąką. Z ciasta formujemy gładką kulę.
Miskę z ciastem odstawiamy w ciepłe miejsce na około 1 godzinę. U mnie specjalna miska do ciasta drożdżowego z pokrywką, jeśli takiej nie macie przykryjcie miskę ściereczką.
Gdy ciasto wyrośnie zagniatamy je jeszcze raz. Następnie tworzymy z niego gruby wałek, który dzielimy na 4 równe części.
Blat podsypujemy lekko mąką i rozwałkowujemy cieniutko pierwszą część ciasta. Przykładamy obręcz od tortownicy i przy pomocy noża wycinamy koło. Tak przygotowany pierwszy płat ciasta układamy na blasze wyłożonej arkuszem papieru do pieczenia. Następnie nasz drożdżowy placek smarujemy dość grubo masą makową (zostawiając brzegi ciasta wolne - około 0,5 cm). Masę makową dzielimy na 3 części.
Rozwałkowujemy i postępujemy analogicznie z kolejnymi dwoma częściami ciasta.
Ostatni placek stanowi wierzch ciasta (nie należy go smarować masą makową).
Gdy ułożymy wszystkie placki sklejamy ze sobą brzegi (dociskamy warstwy palcami).
Przy użyciu szklanki odznaczamy środek ciasta. Kroimy ciasto na 8 równych części zostawiając odznaczony środek nie przecięty.
Kroimy kolejno każdy z ośmiu kawałków na pół. Łapiemy dwa sąsiadujące ze sobą wąskie kawałki i wywijamy je raz na zewnątrz, sklejając razem końce zawijając je delikatnie pod spód.
Postępujemy tak ze wszystkimi kawałkami, aż utworzymy wzór kwiatu.
Przed włożeniem do piekarnika nakładamy "na ciasto" otwartą obręcz od tortownicy o średnicy 24. Dzięki temu nasze ciasto podczas pieczenia zachowa okrągły kształt, urośnie wzwyż i nie rozleje się na boki.
Ciasto wkładamy do nagrzanego do 180 stopni piekarnika na środkowy poziom. Pieczemy przez 20 minut, uchylamy piekarnik i smarujemy wierzch ciasta (przy pomocy pędzelka) roztrzepanym jajkiem. Ciasto pieczemy dalej jeszcze przez 10-15 minut. Ciasto można posmarować jajkiem od razu, ale wówczas należy uważać, aby wierzch ciasta zbyt mocno nie zbrązowiał.
Wyciągamy ciasto z piekarnika i zostawiamy do wystygnięcia.
* czas pieczenia uzależniony od wilgotności masy makowej
Smacznego
A teraz coś szybkiego, niezawodnego, idealnego do niedzielnej kawy czy herbaty:
OdpowiedzUsuń"Jabłkowo-cynamonowe ciasto"
Składniki: (na keksówkę o wymiarach 31x12)
4 jajka
5 małych jabłek
1/3 łyżeczki cynamonu
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 cukier wanilinowy 8 g
1 szklanka cukru
2 szklanki mąki pszennej
4/5 szklanki oleju
cukier puder po posypania
Przygotowanie:
Jabłka obieramy i kroimy w kostkę (wielkość dowolna). Przekładamy do miski, posypujemy cynamonem. Mieszamy, aby cynamon pokrył dokładnie każdy kawałek jabłka. Odstawiamy na bok czas przygotowania ciasta.
Do miski wbijamy 4 całe jajka, dodajemy cukier wanilinowy oraz szklankę cukru kryształ, miksujemy. Następnie wlewamy olej, znów dokładni miksujemy.
Mąkę łączymy z proszkiem do pieczenia. Dodajemy do reszty składników, miksując do połączenia składników.
Na koniec do masy dodajemy cynamonowe kawałki jabłek, mieszamy wszystko łyżką.
Ciasto przekładamy do natłuszczonej i obsypanej mąką keksówki (u mnie o wymiarach 31x12).
Wstawiamy do nagrzanego do 180 stopni piekarnika na środkowy poziom. Pieczemy około 40 minut do tzw. suchego patyczka. Czas pieczenia może się wydłużyć w zależności od soczystości użytych jabłek.
Po przestudzeniu ciasto oprószamy cukrem pudrem.
Smacznego
Uwielbiane przeze mnie i gości "Niezawodne ciasto ucierane z borówkami i nektarynkami" (borówki można zastąpić innymi małymi owocami)
OdpowiedzUsuńSkładniki:
200 g dobrego masła
3/4 szklanki cukru
1 1/2 szklanki mąki pszennej
4 jajka (najlepiej wiejskie)
1 budyń waniliowy
1 łyżeczka proszku do pieczenia
125 g borówki amerykańskiej
2 nektarynki
* masło, jajka i owoce muszą być w temperaturze pokojowej
Przygotowanie:
Przygotowujemy owoce - nektarynki obieramy ze skórki, pozbawiamy pestek i kroimy w dużą kostkę. Borówki płuczemy. Tak przygotowane owoce odstawiamy na bok.
Szykujemy dwie miski. Do jednej przesiewamy mąkę pszenną. Dodajemy do niej cały budyń i proszek do pieczenia, mieszamy wszystko delikatnie łyżką.
Do drugiej miski przekładamy miękkie masło. Ucieramy je dokładnie z cukrem. Następnie do masy dodajemy po jednym jajku, każdorazowo ucierając.
Odkładamy mikser.
Do miski z "mokrymi" składnikami wsypujemy powoli suche składniki z drugiej miski. Mieszamy wszystko ostrożnie ręczną trzepaczką lub drewnianą łyżką, do połączenia składników.
Masę wlewamy do wysmarowanej tłuszczem i oprószonej mąką keksówki o wymiarach 31x12. Na masę przekładamy owoce, po czym dociskamy je lekko ręką ("wyrównując" ciasto).
Ciasto pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez około 45 minut (do tzw. "suchego patyczka").
Przestudzone ciasto kroimy i podajemy.
Smacznego
To i się zabawię:)
OdpowiedzUsuńMasala sernik
Składniki:
Spód:
200 gramów pełnoziarnistych herbatników
100 gramów roztopionego masła
Ganache:
Śmietanka 36 %- 300 ml
Czekolada gorzka 70 % kakao- 125 gramów
Masa serowa:
Po łyżeczce-imbiru,cynamonu,goździków mielonych,kardamonu,pieprzu,soli,wanilii-ekstrakt, gałki muszkatuowa
Twaróg -1 kilogram
Jajka - 3 sztuki
Cukier-125 gramów
Herbatniki dokładnie rozdrabniam, łączę z roztopionym masłem. Na dno tortownicy wysypuję mieszankę i dokładnie ugniatam. Spód wstawiam do piekarnika i piekę 10 minut w 180 stopniach.
Podgrzewam śmietankę, gdy zaczyna wrzeć zdejmuję ją z ognia,wrzucam posiekaną czekoladę i mieszam aż się rozpuści. Odstawiam do ostygnięcia.
Twaróg-wcześniej mielę, ukręcam z jajkami, dodaję cukier i przyprawy. Na ciasteczkowym spodzie rozsmarowuję połowę ganache. Na czekoladę bardzo delikatnie kładę masę serową. Całość piekę 40 minut w 180 stopniach. Gdy sernik ostygnie, dekoruję go resztą ganache. Gdyby czekoladowa masa zbyt zgęstniała należy ją podgrzać.
magda_girsztowt@wp.pl
Torcik kokosowo-wiśniowy z czekoladą
OdpowiedzUsuńSkładniki:
Ciasto:
Jajka-4
Cukier-pół szklanki
Mąka pszenna- 300 gramów
Masło-1/3 kostki
Proszek do pieczenia-1,5 łyżeczki
Ekstrakt waniliowy- 1,5 łyżki
Masło i bułka tarta do formy
Masa wiśniowa:
Konfitura wiśniowa-słoiczek
Biszkopty-10 sztuk
Masa kokosowa:
Budyń waniliowy-1,5 paczki
Mleko-600 ml
Wiórki kokosowe-1,5 szklanki
Cukier puder-4 łyżki
Polewa:
Gorzka czekolada 70%-tabliczka
Masło-łyżeczka
Wiórki kokosowe
Jajka ucieram z cukrem, dodaję ekstrakt waniliowy.Topię masło, gdy się studzi przesiewam mąkę z proszkiem do pieczenia i łączę z maślaną masą. Na koniec wlewam masło i mieszam-ciasto będzie gęste. Ciasto wylewam na wysmarowaną masłem i wysypaną bułką formę. Piekę je 25 minut w 180 stopniach i zostawiam do ostudzenia.
Kruszę biszkopty i rozcieram je w moździerzu na pył, łączę z wiśniową konfiturą i masą smaruję wystudzone ciasto. Teraz czas na masę kokosową.
450 ml mleka podgrzewam, w międzyczasie rozdrabniam proszek budyniowy z 50 ml mleka, mieszankę wlewam do gotującego się mleka i gotuję gęsty budyń. Zostawiam na chwilę, w tym czasie wiórki kokosowe zalewam resztą mleka i zasypuję je cukrem, mieszankę kokosową przekładam do budyniu i mieszam-krem powinien wyjść dość gęsty. Warto wstawić go na pół godziny do lodówki a następnie rozsmarować na masie wiśniowej. Całość chłodzę przez godzinę.
Czekoladę roztapiam w kąpieli wodnej, dodaję łyżkę masła i dokładnie mieszam. Polewą smarują wierzch ciasta-najlepiej zrobić to szerokim nożem. Ciasto dekoruję wiórkami i znów wstawiam do lodówki na minimum godzinę. I torcik gotowy.
magda_girsztowt@wp.pl
Babeczki mocha
OdpowiedzUsuńSkładniki:
Masło- 150 gramów
Jajka-2 sztuki
Mąka pszenna- 250 gramów
Maślanka- 100 ml
Kakao - 4 łyżki
Czekolada gorzka- 80 gramów
Cukier - 80 gramów
Cukier puder- 6 łyżek
Kawa - filiżanka espresso
Proszek do pieczenia- 2 łyżeczki
Wiórki kokosowe - 3 łyżki
Ekstrakt wanilii
W rondelku roztapiam 50 gramów masła i zostawiam do ostudzenia. Maślankę , jajka, wanilię i masło łączę, delikatnie mieszając. W drugiej misce łączę mąkę, 2 łyżki kakao,proszek do pieczenia, startą na tarace czekoladę, oraz cukier. Teraz czas połączyć obie masy, i dodać ostatni składnik- 5 łyżek wystudzonego espresso. Całość mieszam, ale niezbyt dokładnie. Gotową masę przekładam do foremek i piekę mniej więcej 20 minut w 180 stopniach.
Gdy babeczki stygną zajmuję się kremem. Resztę masła ucieram z cukrem pudrem, dodaję parę kropli wanilii i 2 łyżki kakao. Na sam koniec to utartej już masy dodaję napar kawowy. Delikatnie mieszam. Masę wstawiam na minimum pół godziny do lodówki. Wiórki kokosowe krótko prażę na suchej patelni- nie mogą zbytnio zbrązowieć. Kremem smaruję wierzch babeczek, posypuję kokosem i podaję.
magda_girsztowt@wp.pl
Muffinki z bąbelkami oblane czekolada i orzechami laskowymi
OdpowiedzUsuńCo nam trzeba?
200g mąki pszennej
2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
150g cukru trzcinowego (jak brak to może być zwykły)
100 ml Oleju
150 ml pepsi (coca coli)
2 jajka
4 czubate łyżki prawdziwego kakao -DecoMorreno / Wedel
Polewa:
50g czekolady mlecznej -u mnie Milka
orzechy laskowe łuskane
(może być czekolada z całymi orzechami od razu)
1 łyżka masła
Robimy!
W misce mieszamy suche składniki: przesianą mąkę, cukier, proszek do pieczenia i kakao.
W drugiej misce mieszamy roztrzepane jajka z pepsi i olejem.
Łączymy ze sobą zawartość misek i mieszamy do jednolitej masy.
Napełniamy papilotki do muffinek zostawiając od góry trochę miejsca (urosną!)
Piekarnik nagrzewamy do 200 stopni i pieczemy około 20 minut (góra/dół)
Studzimy.
Czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej z łyżką masła (w szerokim garnku gotujemy wodę i wstawiamy miskę z czekoladą do niego i mieszamy aż się rozpuści). Polewą smarujemy muffinki i posypujemy orzechami.
Zajadamy!
latosiowy-dom@blog.pl
Jeśli ma być słodko to tylko z karmelem i bita śmietaną :) Polecam Ciasto 3 Bit z herbatnikami (bez pieczenia) :)
OdpowiedzUsuńSkładniki:
1 puszka masy krówkowej w temperaturze pokojowej
ok. 510 g herbatników (ok. 75 sztuk. Wychodzą 3 warstwy, każda po ok. 25 herbatników)
400-500 ml słodkiej śmietany 36%
1 opakowania śmietan-fix
ok. 50 g czekolady deserowej/gorzkiej
Masa budyniowa:
500 ml mleka
2 łyżki cukru
1 łyżka cukru z prawdziwą wanilią lub 1 opakowanie cukru wanilinowego
1 opakowanie budyniu śmietankowego
1 łyżka mąki ziemniaczanej
1 łyżka mąki pszennej
1/2 kostki margaryny (ok. 125 g)
Wykonanie:
Kwadratową formę o wymiarach 30x24 cm (lub o wymiarach zbliżonych) wykładamy herbatnikami. Na herbatnikach rozsmarowujemy masę krówkową. Wykładamy kolejną warstwę herbatników.
1,5 szklanki mleka gotujemy z cukrem, z cukrem z prawdziwą wanilią i margaryną. Pozostałe mleko mieszamy z budyniem w proszku i mąkami. Dodajemy do gotującego się mleka i energicznie mieszamy, aby nie powstały grudki. Budyń gotujemy ok. 1 min do momentu aż zgęstnieje.Gorący budyń wylewamy na masę z herbatników i przykrywamy kolejną warstwą ciastek. Ciasto w tej formie odstawiamy do całkowitego wystygnięcia.
Dobrze schłodzoną śmietanę ubijamy ze śmietan-fixem. Śmietanę równo wykładamy na wierzch ciasta i posypujemy startą na tarce czekoladą. Ciasto wstawiamy do lodówki najlepiej na całą noc.
Anna Król
anna--krol@wp.pl
Jogurtowo owocowy "sernik"
OdpowiedzUsuńTegoroczne upalne lato na pewno skłoniło wiele osób do szukania czegoś lekkiego i owocowego tak więc powstało i to cudo. lekkie i orzeżwiające :D
Składniki :
*4 jogurty naturalne
*4 galaretki o różnych kolorach
*4 galaretki malinowe lub truskawkowe
*1,5 bądź 2 kg owoców (maliny lub truskawki)
* 2 opakowania biszkoptów
Przygotowanie:
Rozpuszczamy dwie galaretki malinowe i odstawiamy do ostygnięcia. Owoce sortujemy i dzielimy na dwie porcje mniejszą którą wykorzystamy do ozdoby ciasta i większą którą wrzucamy do rondelka i podgrzewamy następnie blendujemy na gładka masę ponownie podgrzewamy i dodajemy dwie galaretki malinowe. Masę studzimy. Rozpuszczamy różnokolorowe galaretki w kubeczkach(pół kubka gorącej wody na galaretkę) Przygotowujemy formę wyłożoną pergaminem a następnie układamy na spód biszkopty na które wykładamy przestudzoną masę owocową ( nie może być zbyt rzadka w momencie wylewania na biszkopty bo nam wypłyną) następnie ponownie układamy warstwę biszkoptów i wstawiamy do schłodzenia. w tym czasie przygotowujemy masę jogurtową.1 jogurt łączymy z1rozpuszczoną galaretką i wylewamy na biszkopty, schładzamy i wylewamy kolejną warstwę jogurtową i tak dalej. na koniec układamy maliny bądź inne dowolne owoce i zalewamy je tężejącą galaretką
karolina.sobocinska@onet.eu
Jogurtowo owocowy "sernik"
OdpowiedzUsuńTegoroczne upalne lato na pewno skłoniło wiele osób do szukania czegoś lekkiego i owocowego tak więc powstało i to cudo. lekkie i orzeżwiające :D
Składniki :
*4 jogurty naturalne
*4 galaretki o różnych kolorach
*4 galaretki malinowe lub truskawkowe
*1,5 bądź 2 kg owoców (maliny lub truskawki)
* 2 opakowania biszkoptów
Przygotowanie:
Rozpuszczamy dwie galaretki malinowe i odstawiamy do ostygnięcia. Owoce sortujemy i dzielimy na dwie porcje mniejszą którą wykorzystamy do ozdoby ciasta i większą którą wrzucamy do rondelka i podgrzewamy następnie blendujemy na gładka masę ponownie podgrzewamy i dodajemy dwie galaretki malinowe. Masę studzimy. Rozpuszczamy różnokolorowe galaretki w kubeczkach(pół kubka gorącej wody na galaretkę) Przygotowujemy formę wyłożoną pergaminem a następnie układamy na spód biszkopty na które wykładamy przestudzoną masę owocową ( nie może być zbyt rzadka w momencie wylewania na biszkopty bo nam wypłyną) następnie ponownie układamy warstwę biszkoptów i wstawiamy do schłodzenia. w tym czasie przygotowujemy masę jogurtową.1 jogurt łączymy z1rozpuszczoną galaretką i wylewamy na biszkopty, schładzamy i wylewamy kolejną warstwę jogurtową i tak dalej. na koniec układamy maliny bądź inne dowolne owoce i zalewamy je tężejącą galaretką
karolina.sobocinska@onet.eu
Muffiny z zieloną herbatą, czekoladą i nutą cytryny.
OdpowiedzUsuń(9 sztuk)
110 g masła
90 g cukru
2 jajka
110 g mąki pszennej
1,5 łyżki zielonej herbaty matcha
1 łyżeczka proszku do pieczenia
kilka kropel aromatu cytrynowego
1/3 łyżeczki startej skórki cytrynowej
40g czekolady (użyłam gorzkiej z żurawiną)
Polewa:
20 g czekolady (użyłam gorzkiej z żurawiną)
1 łyżeczka masła
Masło z cukrem utrzeć do białości.
Ciągle miksując - wbijać po jednym jajku.
Dodać aromat cytrynowy i wszystkie suche składniki.
Po wymieszaniu masę połączyć z posiekaną czekoladą i skórką cytrynową.
Formę do muffinek wyłożyć papilotkami i wypełnić ciastem (do 4/5 wysokości papilotek).
Piec w temperaturze 180 stopni przez około 20-25 minut (do tzw. "suchego patyczka").
Ciastka wyjąć z blachy i ostudzić na kratce.
Przygotować polewę.
Roztopioną czekoladę wymieszać z masłem i posmarować nią muffinki.
Udekorować wg uznania.
Ciasto z kisielem i kiwi.
OdpowiedzUsuńBiszkopt:
5 jajek
1 szczypta soli
3/4 szklanki cukru
4 łyżki mąki pszennej
1 łyżka mąki ziemniaczanej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Masa:
100g masła
2 kisiele cytrynowe
1 łyżka cukru
1 galaretka agrestowa
Pianka:
150 ml śmietanki 30%
2 galaretki agrestowe
Dodatkowo:
8 sztuk kiwi (dość dużych)
Upiec biszkopt.
Białka ubić na sztywno (z solą) i połączyć z cukrem.
Żółtka wymieszać z proszkiem do pieczenia i dodać do białek.
Całość dokładnie wymieszać z obiema mąkami (najlepiej łyżką lub mikserem na najniższych obrotach).
Ciasto przelać do blachy (dość sporej) i piec 30 minut w 180 stopniach.
Biszkopt po ostudzeniu przekroić na pół.
Przygotować masę.
Kisiele z cukrem ugotować w 3 szklankach wody.
W gorących wymieszać galaretkę, masło i zmiksować na gładką masę.
Ostudzić.
Przygotować piankę.
Galaretki rozpuścić w 2-3 szklankach gorącej wody.
Śmietankę ubić na sztywno i wymieszać z zimnymi galaretkami.
Na biszkopcie kolejno ułożyć: masę kisielową, plasterki kiwi, piankę, położyć drugą część ciasta i obłożyć resztą owoców.
(Można też zmienić kolejność: biszkopt, masa, kiwi, biszkopt, pianka, kiwi.)
Schłodzić w lodówce.
jdiana@onet.eu
Lodowiec.
OdpowiedzUsuń(Tortownica około 21 cm)
Masa:
200-250g masła śmietankowego (w oryginale jest kostka, ale śmiało można dodać 200g; nie zastępujcie margaryną)
4 żółtka
3/4 szklanki cukru (nie co mniej)
1 szklanka mleka
1 budyń śmietankowy/waniliowy
2-3 łyżki kakao
Dodatkowo:
150g okrągłych biszkoptów
1 galaretka
owoce
Galaretkę rozpuścić w 400 ml wody.
Żółtka utrzeć z cukrem i wymieszać z budyniem (proszkiem).
Masę przelać do gotującego się mleka i mieszając zagotować.
Ostudzić.
Masło rozetrzeć na puch i połączyć (po 1 łyżce) z zimnym budyniem.
Krem podzielić na 2 części i do jednej z nich dodać kakao.
Spód tortownicy wyłożyć biszkoptami namaczanymi w lekko ściętej galaretce.
Na ciastkach rozsmarować masę jasną, ułożyć kolejną warstwę biszkoptów maczanych w galaretce, masę ciemną i owoce.
Całość zalać resztą galaretki i schłodzić w lodówce.
jdiana@onet.eu
Ciasto No name
OdpowiedzUsuńSkładniki:
Ciasto:
większe pół margaryny
40 dag mąki
4 żółtka
1 szklanka pudru
3 łyżki śmietany
1 łyżka amoniaku (płaska)
Dodatkowo:
1 łyżka kakao
1 powidło śliwkowe (280 g)
1 tabliczka gorzkiej czekolady (zostawić trochę do utarcia na dekorację)
10 dag rodzynek
10 dag wiórków kokosowych
1 szklanka orzechów włoskich
1 opakowanie kisielu wiśniowego
1 szklanka cukru
8 białek
Krem:
0,5 l mleka
5 żółtek (można dać 4)
20 dag cukru
1 opakowanie budyniu waniliowego
2 kostki masła lub margaryny
Amoniak rozpuścić w śmietanie. Z podanych składników, dodając śmietanę, zagnieść i wyrobić jednolite ciasto. Ciasto podzielić na dwie równe części, do jednej dodać kakao. Ciasto białe rozwałkować, podsypując mąka, przełożyć za pomocą wałka do formy (wymiary 40x24)wyłożonej papierem do pieczenia, nakłuć widelcem i posmarować powidłem.
Ubić pianę z czterech białek i ½ szklanki cukru, dodać pokrojoną w kostkę gorzką czekoladę , rodzynki (wcześniej namoczone), wiórki kokosowe i posiekane orzechy włoskie. Wszystko wymieszać, wyłożyć na białe ciasto i upiec. Piec góra-dół w piekarniku nagrzanym do 150°C przez ok. 40-45 minut (do suchego patyczka).
Ciasto ciemnie również rozwałkować i wyłożyć na blachę.
Ubić pianę z czterech białek i ½ szklanki cukru, na koniec dodać kisiel i delikatnie połączyć. Wylać na ciasto ciemne i upiec. (Temp.150°C, góra-dół, czas pieczenia ok. 30-35 min.)
Z podanych składników na krem ugotować budyń. (1 ½ szklanki mleka zagotować z cukrem. W ½ szklanki mleka wymieszać żółtka i budyń, wlać na gotujące mleko i gotować na małym ogniu, mieszając aż powstanie gęsty krem). Ostudzić i utrzeć z masłem.
Przełożenie:
Na spód dać jasny placek z bakaliami, kolejno masę budyniową (zostawić trochę na posmarowanie wierzchu ciasta ) i przykryć ciemnym plackiem odwracając go spodem do góry. Wierzch ciasta posmarować resztą masy i posypać startą czekoladą. Smacznego!
Torcik malinowo - kokosowy
OdpowiedzUsuńSkładniki
Biszkopt:
3 jajka
1/2 szklanki mąki pszennej
1 łyżka mąki ziemniaczanej
1/2 szklanki cukru
3 łyżki kakao
2 łyżki oleju
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Mus malinowy:
400g świeżych malin
2 galaretki malinowe
1/2 szklanki wody
Masa kokosowa:
0,5l śmietany 36%
200g czekolady białej
500g białego sera z wiaderku
3 łyżeczki żelatyny
10 łyżek mleka kokosowego
1/2 szklanki wiórków kokosowych
125ml likieru kokosowego
Poncz:
1 łyżeczka kawy rozpuszczalnej
50ml likieru kokosowego
1/3 szklanki wrzącej wody
Dodatkowo:
16 ciasteczek w kształcie kwiatka
100g malin
cukier błyszczący różowy
cukierki perełki różowe
wiórki kokosowe
listki czekoladowe
Wykonanie
1. Biszkopt
Białka ubić na sztywno dodać cukier i dalej ubijać. Następnie dodać żółtka, olej, mąki wymieszane z proszkiem do pieczenia i kakao. Dokładnie wymieszać i przełożyć do okrągłej tortownicy o średnicy 26cm. Piec w piekarniku nagrzanym do 170stopni C około 25 minut.
2. Mus malinowy
Maliny przełożyć do garnka dodać wodę i gotować do momentu rozpadnięcia się malin, aby było szybciej maliny można zmiksować blenderem. Następnie wsypać galaretki, wymieszać i doprowadzić do wrzenia- nie gotować. Mus wystudzić i wlać do formy o średnicy 20cm, wyłożonej folią spożywczą. Wstawić do lodówki na około 40 minut.
3. Masa kokosowa
Czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej. Żelatynę namoczyć w mleku kokosowym a następnie lekko podgrzać aby się rozpuściła. Śmietanę ubić na sztywno dodać małymi porcjami biały ser, przestudzoną czekoladę, likier, wiórki kokosowe i żelatynę. Dokładnie wymieszać podzielić na dwie równe porcje.
4. Poncz
Kawę zalać wrzątkiem, odstawić do wystudzenia. Po tym czasie wlać likier kokosowy, wymieszać.
5. Biszkopt przełożyć do formy, nasączyć ponczem kokosowym. Cały obwód obłożyć ciasteczkami kwiatki, następnie wylać jedną porcję masę kokosowej i wstawić do lodówki na około 30 minut. Po tym czasie ułożyć na środku stężały mus malinowy i wylać drugą porcję masy kokosowej, wygładzić wierzch posypać wiórkami kokosowymi. Wstawić do lodówki na około 30 minut.
6. Torcik udekorować różowymi perełkami, cukrem błyszczącym, czekoladowymi listkami i malinami.
Ewelina P linka2107.88@o2.pl
Zdrowe i sycące batoniki.
OdpowiedzUsuńSkładniki;
15 dag masła
10- 12 dag miodu ( ja dodałam syrop z mniszka lekarskiego domowej roboty ;-) )
25 dag płatków owsianych
40 g migdałów w płatkach
40 g rodzynek
1 garść orzechów laskowych (całych)
40 g jagód goi
15 dag mąki pszennej
10 dag brązowego cukru
2 jajka
ok 5 łyżek mleka
1 łyżeczka sody
Przygotowanie;
Masło rozpuścić w garnuszku z miodem, lekko przestudzić. W większej misce wymieszać dokładnie wszystkie składniki. Na samym końcu dodac rozpuszczone masło z miodem. Wymieszac. Forme 25/35 cm, wyłożyć papierem i natłuscic masłem. Mase bakaliową wyłozyc na brytfankę i wyrównać. Piec około 25- 30 min, w temp. 160C do momentu az się ładnie zezłoci. Jeśli masa jest trochę za gęsta czyli składniki są suche i nie pokryły się tłuszczem z miodem wtedy dolewamy więcej mleka. Masa jednak nie powinna być płynna tylko gęsta.
Oczywiście składniki możemy wybrać na jakie mamy tylko ochote. Czy to orzechy włoskie, suszone morele czy też wiele innych.
elapolo@op.pl
Szarlotka z serem i żyrawiną.
OdpowiedzUsuńSkładniki;
2,5 szkl. mąki
2 żołtka
3 łyzki smietany
20 dag masła( może tez być margaryna)
2 łyzki cukru
odrobina soli
40 dag białego sera
1/4 szkl. cukru
1 jajko oraz białka które zostały z przygotowania ciasta
1 łyzeczka olejku waniliowego
garść zurawiny
3 jabłka
1/3 szkl. cukru
1 łyzeczka cynamonu
Zurawina do dekoracji i cukier puder
Z podanych składników wyrabiamy ciasto, zawijamy w folie i wkładamy na pół godziny do lodówki a w tym czasie przygotowujemy nadzienie.
Tortownice o rozmiarze 26 Cm. smarujemy masłem, dno wykładamy papierem do pieczenia , smarujemy masłem i posypujemy kasza manna. Ciasto dzielimy na dwie części, jedna rozwałkowujemy i wykładamy nią dno oraz brzegi. Ser mieszamy z jajkami , cukrem oraz olejkiem na gładka mase. Ja uzyłam blendera. Na końcu do masy serowej dodajemy garść żurawiny. Wylewamy do tortownicy. Jabłka kroimy w drobna kostke, mieszamy z cukrem oraz cynamonem i wykładamy na ser. Druga połowe ciasta wałkujemy i wykrawamy paseczki które dekoracyjnie układamy na wierzchu. Ciasto wkładamy do nagrzanego piekarnika do 180 C i pieczemy około godz.
Po ostudzeniu ciasto posypujemy cukrem pudrem i dekorujemy zurawiną.
elapolo@op.pl
Szybka rolada z jabłkami.
OdpowiedzUsuńSkładniki;
5 jajek
5 łyzek mąki tortowej
5 łyżek cukru
1 łyzeczka proszku do pieczenia
odrobina soli
4 duże jabłka
cynamon
3 łyżki brązowego cukru
cukier puder do posypania
Przygotowanie;
Białka oddzielić od zółtek. Ubić je na sztywną piane z dodatkiem odrobiny soli. Kiedy już piana będzie sztywna dodac po łyzce cukier i nadal miksować mikserem. Nastepnie dodawać po jednym żółtku i nadal miksować. Na samym końcu dodac mąke wymieszaną z proszkiem i delikatnie wymieszać drewnianą łyżką.
Jabłka obrać, pokroić na ćwiartki i usunąć gniazda nasienne, pokroić na cienkie plasterki. Dużą foremke która jest dołączona do piekarnika wyłożyć papierem. Nastepnie natłuścić i poukładać plasterki jabłka obok plasterka. (cała powierzchnia ma być pokryta jabłkami) Po wierzchu posypać brązowym cukrem i cynamonem. Ciasto rozsmarować na jabłkach. Włożyc do piekarnika (nagrzanego do 190C) i piec około 30-35 min.(do zrumienienia) Należy jednak co chwile sprawdzać czy jabłka nam się nie przypalają. Ciasto wyjmujemy, lekko studzimy, odrywamy papier. Sciereczkę w która zawiniemy rolade lekko opruszamy cukrem pudrem. Na niej układamy ciasto - jabłkami do góry i delikatnie pomagając sobie sciereczką zawijamy ciasto w rulon. Sciereczkę zaciskamy i zostawiamy na jakiś czas ( ok pół godz)
Po tym czasie ciasto wyciągamy ze ściereczki i opruszamy cukrem pudrem. Kroimy w plastry, dekorujemy listkami mięty.
elapolo@op.pl
Tartaletki z duszonymi jabłkami.
OdpowiedzUsuńSkłądniki;
30 dag mąki
20 dag twardego małsa
cukier waniliowy
4 łyzki cukru pudru
2 łyzki serka homogenizowanego waniliowego
3 łyzki mleka w proszku
1 żółtko
Dodatkowo;
1 kg jabłek
3 łyzki cukru
3 łyzki wody
10 dag skórki pomarańczowej
cukier puder do dekoracji
białko do posmarowania tartaletek
Mąke przesiać , dodac pokrojone masło oraz pozostałe składniki i zagnieść ciasto. Włozyc je do woreczka a następnie schłodzić w lodówce około 1godz. W tym czasie jabłka należy obrac i pokroić w kostke. Wrzucic na patelnie, dodac cukier oraz wode i dusic około 30 min. Do czasu az jabłka będą szkliste ale jeszcze nie będą się rozpadac na kawałki. Na końcu dodac skórke pomaranczowa. Ostudzic.
Ciasto wyjac z lodówki , rozwałkować a tartaletką wycinac koła. Foremki dokładnie natłuscic olejem, a następnie wylepić ciastem. Do srodka nałozyc jabłka a wierzch przykryc kolejnym kółkiem w któym możemy powycinać fantazyjne wzory. Tartaletek nie musimy przykrywac ciastem, możemy zostawić z musem na wierzchu. Jeśli mamy na wierzchu ciasto smarujemy je rozkłóconym białkiem. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy około 25 min. w 180c. do czasu az będą ładnie przyrumienione. Po ostygnięciu posypać cukrem pudrem.
elapolo@op.pl
"Delikatne i puszyste ciasteczka kokosowe" - uwielbiam je jeść i robić w towarzystwie mojej pociechy... ile przy tym radości :D Dlatego takie małe słodkości są najlepsze.
OdpowiedzUsuńSkładniki: (na około 60 sztuk ciastek)
3 1/3 szklanki mąki + do ewentualnego podsypania podczas wyrabiania
1/2 szklanki cukru kryształ + 1/2 szklanki cukru brązowego
200 g miękkiej margaryny
2 jajka
2 łyżeczki proszku do pieczenia
2 łyżki wiórków kokosowych
2 łyżki śmietany 18%
cukier puder do posypania ciastek przed pieczeniem (powoduje chrupkość skórki)
Przygotowanie:
Wszystkie składniki umieszczamy w misce i zagniatamy. Jeśli ciasto jest zbyt klejące dodajemy odrobinę mąki. Tworzymy kulę i odstawiamy na chwilę.
Odrywamy kawałki ciasta i tworzymy w rękach nieduże kulki, lekko spłaszczamy i układamy na blachach. Posypujemy delikatnie cukrem pudrem przed włożeniem do piekarnika.
Pieczemy około 25 minut do zarumienienia ciastek, w temperaturze 190 stopni.
Smacznego
A na osłodę chłodnych jesiennych dni najlepszy jest prosty i rozgrzewający deser budyniowy. Budyń... chyba od lat nie wymyślił nic prostszego i smaczniejszego :)
OdpowiedzUsuńSkładniki: (na 2 pucharki)
50 g ulubionych herbatników np. maślanych
6 łyżeczek chrupiącego musli bananowego z kawałkami czekolady
6 winogron
2 szklanki waniliowego budyniu domowego / opcjonalnie kupnego
Składniki na domowy budyń waniliowy:
1 1/2 łyżki miodu (można użyć również cukru itp.)
1/2 laski wanilii
2 szklanki mleka
2 łyżki mąki ziemniaczanej
2 żółtka
3 łyżeczki masła
Przygotowanie:
Przygotowanie domowego budyniu:
Szklankę mleka mieszamy dokładnie z żółtkami. Następnie dodajemy mąkę ziemniaczaną, mieszamy na jednolitą masę. Do garnka z grubym dnem wlewamy 1 szklankę mleka. Następnie dodajemy ziarenka z 1/2 laski wanilii, masło i miód. Gotujemy, doprowadzając do wrzenia. Wlewamy naszą masę jajeczną. Mieszamy energicznie, aż do uzyskania pożądanej konsystencji budyniu.
Przygotowanie deseru:
Herbatniki kruszymy drobno, przekładamy na dno dwóch pucharków. Na pokruszone ciastka wykładamy ciepły budyń (około 1 szklanki).
Na warstwę budyniową układamy winogrona i sypiemy po 3 łyżeczki musli.
Pucharki podajemy jeszcze ciepłe.
Smacznego
Ciastko XXL.
OdpowiedzUsuń300g mąki pszennej
1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 jajko
120g masła
200g cukru
1 szczypta soli
120g posiekanej czekolady (użyłam mieszanej, m.in z bakaliami, nadziewanej oraz pralinek)
50g M&Mów lub innych kolorowych groszków
Masło, cukier i sól utrzeć na puszystą masę.
Dodać jajko i ekstrakt waniliowy..
Po zmiksowaniu wsypać (po trochu, ciągle miksując) mąkę, proszek do pieczenia i sodę oczyszczoną.
Na końcu zmienić końcówki w mikserze (na spiralne) i połączyć z ciastem (ma wyjść trochę grudkowate) M&My oraz posiekaną czekoladę.
Całość przełożyć do formy (o średnicy około 30 cm) wysmarowanej masłem i wyłożonej papierem do pieczenia.
Piec 20-30 minut (w zależności od piekarnika) w 180 stopniach.
Po lekkim ostudzeniu pokroić na mniejsze kawałki.
jdiana@onet.eu
Pieguskowe babeczki
OdpowiedzUsuńSkładniki:
2 szklanki mąki tortowej
3/4 szklanki cukru trzcinowego
4 łyżki cukru w prawdziwą wanilią
2 łyżeczki proszku od pieczenia
500 g jogurtu naturalnego
0,5 szklanki oleju rzepakowego
2 całe jajka
kilka kropel aromatu waniliowego
1 op. (100 g) płatków czekoladowych deserowych (ew. 100 g gorzkiej czekolady drobno pokrojonej)
Wykonanie:
Przygotować dwie miski. Do jednej wrzucić suche składniki - mąkę, proszek do pieczenia, cukier, cukier z prawdziwą wanilią i kardamonem - wymieszać. Do drugiej przełożyć mokre składniki - jogurt naturalny, olej, jajka, aromat. Wymieszać do połączenia składników. Przelać płynną zawartość do miski z suchymi składnikami. Delikatnie wymieszać łyżką do połączenia składników. Masa nie musi być idealnie gładka, mogą pozostać grudki. Dodać płatki czekoladowe. Wymieszać.
Blachę do muffinów wyłożyć papilotkami, przelać ciasto do wysokości 3/4 formy. Wkładać do rozgrzanego do 180 stopni piekarnika, piec 15 min.
Czas pieczenia może być różny w zależności od piekarnika. Babeczki należy sprawdzać patyczkiem, gdy będzie suchy będą gotowe.
halina_26@onet.pl
Makowa rolada
OdpowiedzUsuńSkładniki:
Ciasto biszkoptowe:
8 jaj
1 czubata szklanka cukru pudru
10 płaskich łyżek mąki
podwójna porcja cukru waniliowego
szczypta soli
Krem:
30 dag zmielonego maku
1 szklanka mleka
1 kostka masła
10 łyżek cukru pudru
3 łyżki kakao
5 łyżek mleka
1 żółtko
aromat migdałowy
kandyzowana skórka z pomarańczy
200 g rodzynek
Przygotowanie:
Ciasto:
Żółtka z cukrem pudrem, cukrem waniliowym i szczyptą soli ukręcić, aż do uzyskania pulchnej, gładkiej masy. Dodać przesianą mąkę i ubitą na sztywno pianę z białek. Wymieszać bardzo delikatnie szpatułką. Ciasto wylać na prostokątna blachę wyłożoną natłuszczonym pergaminem i piec w rozgrzanym do 190 stopni piekarniku 25 min.
Po wystudzeniu ciasto przekroić poziomo na dwa płaty.
Krem:
Mak zaparzyć 1 szklanką wrzącego mleka. Zostawić do wystudzenia. Gdy będzie zimne dodać aromat migdałowy i kandyzowaną skórkę z pomarańczy oraz rodzyki.
Masło utrzeć z cukrem, cukrem waniliowym i żółtkiem (wcześniej sparzamy jajko) na gładką, puszystą masę. Kakao wymieszać z 5 łyżkami mleka. Dodać do kremu. Wymieszać. Dalej mieszając dodawać po łyżce stopniowo masę makową, cały czas mieszając, aż do powstania gładkiej masy
Oba płaty biszkoptu wysmarować taką samą warstwą kremu. Ułożyć jeden na drugim, kremem do góry. Zwijać ciasno. By ułatwić sobie pracę biszkopty przełożyć na czystą ścierkę kuchenną, lekko zwilżoną (musi być mocno wykręcona). Zawinąć końce, schować do lodówki na conajmniej 12 godzin.
Podawać polane gorzką czekoladą i posypane mielonymi orzechami.
halina_26@onet.pl
Babka octowa
OdpowiedzUsuńSkładniki:
4 żółtka
4 białka
1 szklanka cukru
1 szklanka mąki tortowej
1,5 łyżki octu
1,5 łyżki wody
4 łyżki oleju
1 łyżeczka proszku do pieczenia
cukier z wanilią
Wykonanie:
Żółtka utrzeć z cukrem na biały puch. Dodawać na przemian wodę, ocet, olej cały czas ucierając. Na koniec dodać przesianą mąkę z proszkiem. Białka ubić na sztywną pianę z szczyptą soli. Dodać do reszty masy, delikatnie wymieszać. Formę z kominem wysmarować masłem, wysypać bułką tartą. Przelać ciasto. Piec 45 min, w 200 stopniach.
halina_26@onet.pl
Półkruche migdałowe ciastka
OdpowiedzUsuńSkładniki:
30 dag mąki
10 dag masła
1 całe jajko
1 żółtko
15 dag cukru pudru
0,5 paczki proszku do pieczenia
2 łyżki śmietany 30 %
10 dag zmielonych na drobno migdałów obranych ze skórki
aromat migdałowy
2 łyżeczki cukru z prawdziwą wanilią i kardamonem
Wykonanie
Przesianą mąkę, cukier puder, cukier wanilinowy, proszek do pieczenia wymieszać. Przełożyć na stolnice, zrobić kopczyk w środku dziurę. Do dziury dodać jajko i żółtko, zmielone orzechy, śmietanę, skórę z cytryny, masło pokrojone na mniejsze kawałki (powinno być miękkie). Zagnieść wszystkie składniki, aż do połączenia. Gdy ciasto będzie wydawać się zbyt suche można dodać więcej śmietany, gdy za mokre mąki. To samo można zrobić przy użyciu blendera. Wpierw zmiksować suche składniki, później dodać resztę i mieszać, aż do uzyskania gładkiej kuli.
Gdy ciasto będzie już połączone rozwałkować je na grubość ok 0,5 cm podsypując nie za dużą ilością mąki i wykrawać szklanką kółka.
Ciastka układać na wysmarowaną tłuszczem blachę..
Piec ok. 15 min w 180 stopniach, aż się ze złocą.
halina_26@onet.pl
Domowa biała czekolada z orzechami laskowymi/wiórkami kokosowymi
OdpowiedzUsuńJest przepyszna, delikatna i wręcz rozpływająca się w ustach.
Co prawda podczas jej łamania nie słychać charakterystycznego trzasku, ale dla mnie taka konsystencja jest idealna!
Czekoladę można zrobić z ulubionymi dodatkami (wg własnych proporcji). Poniżej przedstawiam przykładową wersję - z orzechami laskowymi i wiórkami kokosowymi.
100g masła
1/2 szklanki cukru
1 łyżeczka cukru waniliowego
1/2 szklanki śmietanki 30%
200g mleka w proszku
Dodatkowo:
120g orzechów laskowych (łuskanych)
lub/i
5-6 łyżek wiórek kokosowych
Masło z cukrami rozpuścić (na małym ogniu) i wymieszać ze śmietanką.
Całość podgrzewać (mieszając) do momentu zagotowania się masy.
Garnuszek zdjąć z ognia a jego zawartość połączyć z przesianym mlekiem w proszku.
(Należy cały czas energicznie mieszać. Masa powinna być jednolita i bez grudek. Jeśli jednak takowe powstaną - należy je przetrzeć przez sito.)
Dodać orzechy/wiórki i całość ponownie dokładnie wymieszać.
Masę przelać do formy (*) wyłożonej papierem do pieczenia, wyrównać i wstawić do lodówki, aby stężała (najlepiej na całą noc).
(*) Z podanych proporcji wyszła mi czekolada o grubości 1,5 cm. Robiłam ją w dwóch pudełkach o wymiarach 10x15 cm
Masa jest plastyczna, więc można nadawać jej dowolne kształty.
Torcik piernikowo-drożdżowy na pomarańczowo
OdpowiedzUsuńSkładniki:
Ciasto:
4 jajka
1/2 szklanki brązowego cukru
20 g drożdży
1/2 szklanki płynnego miodu
1/2 szklanki oleju
1 szklanka mąki
1 łyżeczka sody oczyszczonej
2 łyżki przyprawy do piernika
Krem:
3 szklanki soku pomarańczowego
2 budynie śmietankowe
200 g masła
1-2 pomarańcze
Galaretka:
1 l soku pomarańczowego
2 galaretki pomarańczowe
Sposób przygotowania:
1. Ciasto: Drożdże rozcieramy z łyżką cukru aż zrobią się płynne. Żółtka ucieramy z resztą cukru na puszystą masę. Dodajemy płynne drożdże i miksujemy. Następnie dodajemy miód i olej i dokładnie miksujemy. Na koniec dodajemy przesiana mąkę z sodą oraz przyprawą do piernika i wszystko razem miksujemy. Białka ubijamy na sztywna piane i delikatnie łączymy z masą. Papierem wykładamy dno tortownicy o średnicy 24 cm i przelewamy do niej masę. Pieczemy ok. 1 godziny w 180 stopniach. Jeśli ciasto za bardzo się rumieni przykrywamy folią aluminiową.
2. Upieczone ciasto studzimy w tortownicy. Następnie wyciągamy i kroimy na 3 równe blaty.
3. Krem: 2,5 szklanki soku pomarańczowego zagotowujemy. W pozostałym soku rozrabiamy budynie i wlewamy na gotujący się sok. Całość zagotowujemy mieszając, aby nie zrobiły się grudki. Gotowy budyń studzimy. Miękkie masło ucieramy na puch i dodajemy po jednej łyżce zimnego budyniu cały czas miksując.
4. Przełożenie: Boki tortownicy "przedłużamy" folią spożywczą, aby krem i galaretka nie uciekły, gdyż ciasto jest wysokie. Na dno tortownicy kładziemy pierwszy blat ciasta i smarujemy 1/3 kremu. Następnie znów blat ciasta, lekko dociskamy i znów smarujemy 1/3 kremu. Na koniec kładziemy trzeci blat i resztę kremu. Pomarańcze obieramy, dzielimy na cząstki i ściągamy białe błonki. Tak przygotowane cząstki układamy na kremie.
5. Galaretka: Sok pomarańczowy zagotowujemy. Wyłączamy gaz i wsypujemy galaretki. Dokładnie mieszamy żeby się rozpuściły. Odstawiamy do ostygnięcia. Tężejąca galaretkę wylewamy na cząstki pomarańczy i wstawiamy do lodówki do całkowitego stężenia najlepiej na cała noc. Dekorujemy skórką pomarańczową. Smacznego :)
dagmara.wasinska@interia.pl
Torcik kokosowo-czereśniowy
OdpowiedzUsuńSkładniki:
Biszkopt:
4 jajka
2/3 szklanki cukru
2/3 szklanki mąki
1 łyżka kakao
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Masa kokosowa:
3 szklanki mleka
2 łyżki cukru
2 łyżki cukru z prawdziwą wanilią
1/3 kostki masła
3/4 szklanki wiórek kokosowych
2 budynie śmietankowe
Poncz:
50 ml likieru kokosowego
50 ml wody
Galaretka:
200 g czereśni
2 galaretki wiśniowe
Sposób przygotowania:
1. Biszkopt: Białka jajek ubijamy na sztywno. Partiami dodajemy cukier i dokładnie miksujemy. Dodajemy po jednym żółtku nie przerywając miksowania. Na koniec dodajemy mąkę przesianą z proszkiem do pieczenia i kakao i delikatnie ale dokładnie mieszamy. Masę przelewamy do tortownicy o śr. 24 cm z wyłożonym papierem do pieczenia dnem i pieczemy w 180 stopniach ok. 30 minut. Ostudzony biszkopt przekrawamy na dwa krążki.
2. Masa kokosowa: 2,5 szklanki mleka zagotowujemy z cukrami, masłem i wiórkami kokosowymi. W pozostałym mleku rozpuszczamy budynie, wlewamy na wrzące mleko, dokładnie mieszamy i jeszcze chwilę gotujemy.
3. Galaretka: Obie galaretki rozpuszczamy w litrze wrzątku i studzimy. Czereśnie myjemy, przekrawamy na pół i usuwamy pestki.
4. Przełożenie: Pierwszy blat biszkoptu ponczujemy (składniki ponczu mieszamy), wykładamy połowę gorącej masy kokosowej, rozsmarowujemy i przykrywamy drugiem blatem biszkoptu który także ponczujemy, wykładamy resztę kokosowej masy i odstawiamy do ostygnięcia. Na zimnej masie układamy połówki czereśni i zalewamy tężejącą galaretką. Wkładamy do lodówki do jej stężenia. Smacznego :)
dagmara.wasinska@interia.pl
Ciasto przekładane z winogronem i borówkami z limonkową nutą
OdpowiedzUsuńSkładniki:
Biszkopt kakaowy:
8 jajek
1 1/4 szklanki cukru
1 1/4 szklanki maki
3-4 łyżki kakao
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Krem:
500 g śmietany 30%
500 g serka mascarpone
3 łyżki cukru pudru
2 duże łyżki konfitury jagodowej
250 g borówek
skórka starta z 1 limonki
Galaretka:
3 galaretki o smaku limonki i trawy cytrynowej
300 g winogron bezpestkowych
Sposób przygotowania:
1. Biszkopt kakaowy: Białka jajek ubijamy na sztywno. Partiami dodajemy cukier. Nie przerywając miksowania dodajemy po jednym żółtku. Następnie dodajemy porcjami przesianą mąkę z proszkiem i kakao i miksujemy na najniższych obrotach miksera. Ciasto wylewamy do blaszki o wymiarach 22 x 37 cm wyłożonej papierem do pieczenia. Biszkopt pieczemy w temperaturze 180 stopni ok. 35-40 min. Następnie studzimy i przekrawamy na dwa blaty.
2. Krem: Śmietanę ubijamy na sztywno z cukrem pudrem. Następnie dodajemy serek mascarpone i konfiturę i dokładnie miksujemy. Na koniec dodajemy skórkę z limonki i mieszamy szpatułką.
3. Na pierwszym blacie biszkoptu rozsmarowujemy 1/2 kremu i na nim układamy borówki.
4. Galaretki rozpuszczamy zgodnie z przepisem na opakowaniu czyli w 4 i 1/2 szklanki wrzątku (1 galaretka jest na 1,5 wrzątku) i odstawiamy do ostudzenia. Na borówki kładziemy drugi blat biszkoptu i lekko dociskamy. Smarujemy pozostałym kremem. Na wierzchu układamy umyte i osuszone winogrona i zalewamy tężejącą galaretką. Wstawiamy do lodówki do stężenia galaretki, najlepiej na całą noc. Smacznego :)
dagmara.wasinska@interia.pl
Sernik i truskawki w kakaowym biszkopcie przekładane kremem z nutą malinową
OdpowiedzUsuńSkładniki:
Biszkopt kakaowy:
8 jajek
1 1/4 szklanki cukru
1 1/4 szklanki maki
3-4 łyżki kakao
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Sernik:
1 kg sera
8 jajek
200 g masła
2 budynie śmietankowe
1 szklanka cukru
1 łyżka cukru z prawdziwą wanilią
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Krem:
3/4 l mleka
2 budynie śmietankowe
3 łyżki cukru pudru
200 g masła
2 łyżki nalewki malinowej
Galaretka:
2 galaretki truskawkowe
1 kg truskawek
Polewa:
150 g czekolady mlecznej
3-4 łyżki mleka
Sposób przygotowania:
1. Biszkopt kakaowy: Białka jajek ubijamy na sztywno. Partiami dodajemy cukier. Nie przerywając miksowania dodajemy po jednym żółtku. Następnie dodajemy porcjami przesianą mąkę z proszkiem i kakao i miksujemy na najniższych obrotach miksera. Ciasto wylewamy do blaszki o wymiarach 22 x 37 cm wyłożonej papierem do pieczenia. Biszkopt pieczemy w temperaturze 180 stopni ok. 35-40 min. Następnie studzimy i przekrawamy na dwa blaty.
2. Sernik: Miękkie masło ucieramy z cukrami i żółtkami. Dodajemy ser, proszek budyniowy oraz proszek do pieczenia i całość dokładnie miksujemy. Białka ubijamy na sztywno i delikatnie łączymy z masą serową. Gotową masę przelewamy do blaszki o wymiarach 22x37 cm wyłożonej papierem do pieczenia i pieczemy ok. 1 godziny w 180 stopniach. Studzimy w uchylonym piekarniku a następnie wstawiamy do lodówki. Sernik najlepiej jest upiec dzień wcześniej.
3. Krem: 2 i 1/2 szklanki mleka zagotowujemy. W 1/2 szklance mleka dokładnie rozrabiamy budynie i wlewamy na wrzące mleko. Dokładnie mieszamy i chwile gotujemy aż zgęstnieje. Budyń odstawiamy do wystudzenia. Miękkie masło ucieramy na puch z cukrem pudrem dodając po jednej łyżce zimnego budyniu. Na koniec dodajemy nalewkę malinową i całość dokładnie miksujemy. 1/3 kremu rozsmarowujemy na dolnym blacie biszkoptu kakaowego. Na kremie kładziemy upieczony i ostudzony sernik i smarujemy go 1/3 kremu (jeśli sernik bardzo opadł wyrównujemy brzegi nożem). Wstawiamy do lodówki.
4. Galaretka: Truskawki płuczemy, obieramy z szypułek i kroimy w kostkę średniej wielkości. Galaretki rozpuszczamy w litrze wrzątku i studzimy. Do tężejącej galaretki dodajemy truskawki i mieszamy i wylewamy na krem, którym posmarowany jest sernik. Wkładamy do lodówki do całkowitego stężenia galaretki.
5. Górny blat biszkoptu smarujemy od spodu pozostałym kremem i przekładamy na zastygłą galaretkę kremem do dołu. Czekoladę roztapiamy na parze i dokładnie mieszamy z mlekiem. Gotową polewą dekorujemy ciasto i posypujemy posypką waflową lub wiórkami kokosowymi. Wstawiamy do lodówki. Smacznego :)
dagmara.wasinska@interia.pl
Leśny torcik z galaretką i jagodami
OdpowiedzUsuńSkładniki:
Biszkopt:
4 jajka
3/4 szklanki cukru
1 szklanka mąki
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Masa jagodowa:
300 g śmietany 30%
250 g serka mascarpone
100 g jagód
3 łyżki cukru pudru
1 galaretka o smaku owoców leśnych
Dodatkowo:
300 g jagód
200 g malin
garść poziomek
2 galaretki o smaku owoców leśnych
Sposób przygotowania:
1. Biszkopt: Białka jajek ubijamy na sztywno. Partiami dodajemy cukier i dokładnie miksujemy. Dodajemy po jednym żółtku nie przerywając miksowania. Na koniec dodajemy mąkę przesianą z proszkiem do pieczenia i i delikatnie ale dokładnie mieszamy. Masę przelewamy do tortownicy o śr. 27 cm z wyłożonym papierem do pieczenia dnem i pieczemy w 180 stopniach ok. 30 minut. Ostudzony biszkopt przekrawamy na dwa krążki.
2. Krem jagodowy: Galaretkę dokładnie rozpuszczamy w 1/3 szklanki wrzątku i studzimy. Jagody blendujemy na mus. Śmietankę ubijamy na sztywno z cukrem pudrem. Dodajemy serek mascarpone i dokładnie razem mieszamy. Następnie dodajemy zblendowane jagody oraz zimną ale płynną galaretkę i bardzo dokładnie mieszamy (dobrze jest przelać galaretkę przez sitko na wypadek gdyby nie rozpuściła się dokładnie). Połowę masy wylewamy na pierwszy krążek biszkoptu, przykrywamy drugim i wylewamy pozostałą część masy. Wstawiamy do lodówki do stężenia masy.
3. Galaretki rozpuszczamy w litrze wrzątku i studzimy. Na kremie jagodowym układamy maliny, jagody oraz poziomki i zalewamy tężejącą galaretką. Wkładamy do lodówki aby galaretka całkowicie stężała, najlepiej na całą noc. Smacznego :)
dagmara.wasinska@interia.pl
Tort Szwarcwaldzki
OdpowiedzUsuńBardzo smaczny i efektowny tort dla dorosłych z masą śmietanową, wiśniami z alkoholu.
Składniki:
Biszkopt:
8 jajek
1 szklanka mąki pszennej
0,5 szklanki mąki ziemniaczanej
1,5 szklanki cukru
4 łyżki kakao
2 łyżeczki proszku do pieczenia
Masa śmietanowa:
1,5 litra śmietany 30%
5 łyżeczek żelatyny
6 łyżek cukru pudru
Dodatkowo:
Słoik wiśni w alkoholu poj. 330 ml.
1 opakowanie wiśni kandyzowanych
200 gram gorzkiej czekolady
Sposób przygotowania:
Białka ubijamy na sztywno, ucierając dodajemy cukier i po jednym żółtku, na końcu dodajemy mąkę przesianą z proszkiem do pieczenia i kakao, delikatnie mieszamy. Ciasto przelewamy do tortownicy (26cm.) wysmarowanej tłuszczem i wysypanej bułką tartą. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i pieczemy przez 50-60 minut. Schłodzoną śmietanę ubijamy na sztywno z cukrem pudrem, żelatynę zalewamy zimną wodą, odstawiamy żeby napęczniała, lekko podgrzewamy w kuchence mikrofalowej, ostudzoną dodajemy do masy śmietanowej. Wiśnie odsączamy z alkoholu, biszkopt kroimy wzdłuż na trzy części, każdy nasączamy alkoholem. Pierwszy biszkopt układamy na paterze, wykładamy ¼ masy śmietanowej i połowę odsączonych wiśni, przykrywamy kolejnym biszkoptem, wykładamy ¼ część masy, układamy pozostałe wiśnie, przykrywamy biszkoptem, najlepiej żeby na wierzchu był biszkopt z spodu. Wierzch i boki smarujemy cienką warstwą masy śmietanowej, czekoladę ścieramy na tarce, obsypujemy boki i środek tortu. Pozostałą śmietanę przekładamy do worka cukierniczego, dekorujemy boki i środek, wyciskając niewielkie rozety. Na każdej rozecie układamy wiśnie kandyzowane. Tort wstawiamy do lodówki do całkowitego stężenia.
Ciasto z ptasim mleczkiem
OdpowiedzUsuńCiasto jest bardzo smaczne i efektowne, robi wrażenie na gościach.
Składniki:
Biszkopt ciemny:
8 jajek
1 szklanka cukru
1 szklanka mąki pszennej
2 łyżki mąki ziemniaczanej
3 łyżki kakao
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Krem budyniowy:
0,5 litra mleka
2 żółtka
4 łyżki cukru
1 opakowanie cukru waniliowego
3 łyżki mąki ziemniaczanej
3 łyżki mąki pszennej
250 gram masła roślinnego
Dodatkowo:
1 op.ptasiego mleczka o smaku waniliowym
3 galaretki pomarańczowe
Kolorowa posypka
Polewa czekoladowa:
100 g masła
6 łyżek cukru pudru
2 łyżki kakao
5 łyżek mleka
1 łyżka oleju
Sposób przygotowania:
Białka ubijamy na sztywno z cukrem pudrem, dodajemy żółtka, ucierając dodajemy przesiana mąkę, proszkiem do pieczenia i kakao. Przekładamy do formy (25x40 cm.) wyłożonej papierem do pieczenia, wstawiamy do nagrzanego piekarnika do 180 stopni, pieczmy przez 40 minut. Ostudzony biszkopt przekrawamy na pół.Szklankę mleka odlewamy, mieszamy w nim obydwie mąki i żółtka, pozostałe mleko zagotowujemy z cukrem i cukrem waniliowym, gotujemy budyń. Galaretki rozpuszczamy w 1 litrze gorącej wody, odstawiamy do ostudzenia. Masło ucieramy do białości, dodając po łyżce budyniu. Na biszkopt rozsmarowujemy połowę kremy, układamy ptasie mleczko w rzędach oraz boki, pomiędzy ptasie mleczko wylewamy tężejącą galaretkę. Wstawiamy do lodówki do stężenia. Pozostały krem wykładamy na galaretce, przykrywamy kolejnym biszkoptem.Mleko, cukier puder i kakao przekładamy do garnka, zagotowujemy, dodajemy masło i olej , mieszamy, ostudzoną polewę wylewamy na biszkopt, posypujemy kolorową posypką.
Cuszima
OdpowiedzUsuńPyszne i efektowne ciasto z masą truskawkową, idealne do kawki.
Składniki:
Biszkopt jasny:
2 jajka
1/3 szklanki mąki pszennej
1/3 szklanki cukru
0,5 łyżeczki proszku do pieczenia
Biszkopt ciemny:
2 jaja
1/3 szklanki mąki pszennej
1/3 szklanki cukru
1 łyżka kakao
0,5 łyżeczki proszku do pieczenia
Masa budyniowa:
1 szklanka mleka
1 budyń waniliowy lub śmietankowy bez cukru
150 gram masła
2 łyżki cukru
1 cukier waniliowy
Masa truskawkowa:
0,5 kg truskawek ( mogą być mrożone )
2 galaretki truskawkowe
Masa śmietanowa:
330 ml. śmietany kremówki 30%
1 galaretka truskawkowa
Dodatkowo:
0,5 paczki okrągłych biszkoptów
tabliczka gorzkiej czekolady
posypka cukrowa
Sposób przygotowania:
Białka ubijamy na sztywną pianę,dodajemy cukier i po jednym po żółtku i ucierając dalej. Na końcu dodajemy przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia, delikatnie mieszamy. Ciasto przelewamy do formy (25x34cm.) wyłożonej papierem do pieczenia i pieczemy przez 30 min. w temperaturze 180 stopni. Biszkopt ciemny pieczemy tak samo, tylko dodajemy kakao.Z mleka odlewamy 1/3 szklanki, wsypujemy budyń,mieszamy. Pozostałe mleko zagotowujemy z cukrem i cukrem waniliowym, dodajemy wymieszane mleko z budyniem i gotujemy . Masło ucieramy do białości, dodajemy po łyżce zimnego budyniu. Gotowy krem wykładamy na ciemny biszkopt.Oczyszczone i umyte truskawki przekładamy do rondla miksujemy blenderem. Zagotowujemy, zdejmujemy z ognia i wsypujemy suche galaretki . Mieszamy do całkowitego rozpuszczenia się galaretek. Odstawiamy do stężenia. Połowę tężejącej masy wylewamy na krem, układamy biszkopty i wylewamy pozostałą część.Wstawiamy do lodówki do całkowitego stężenia.Galaretkę rozpuszczamy w połowie szklanki gorącej wody, odstawiamy do stężenia. Śmietanę ubijamy na sztywno, dodajemy tężejącą galaretkę. Masę wykładamy na masę truskawkową . Przykrywamy jasnym biszkoptem.Czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej, smarujemy wierzch ciasta, posypujemy posypką. Ciasto wstawiamy do lodówki.
Sernik brzoskwiniowy
OdpowiedzUsuńSernik z przyrządzony w ten sposób bardzo ładnie się prezentuje, jest wysoki i bardzo smaczny.
Składniki:
Biszkopt jasny:
4 jaja
3,4 szklanki mąki pszennej
3,4 szklanki cukru
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Biszkopt ciemny:
4 jaja
3,4 szklanki mąki pszennej
3,4 szklanki cukru
1 łyżeczka proszku do pieczenia
3 łyżki kakao
Wkładka serowa:
600 gram sera białego mielonego
300 gram cukru pudru
1 budyń waniliowy
6 jajek
150 gram margaryny
Masa brzoskwiniowa:
1 puszka brzoskwiń w syropie
3 galaretki brzoskwiniowe
Masa budyniowa:
0,5 litra mleka
2 żółtka
4 łyżki cukru
1 opakowanie cukru waniliowego
3 łyżki mąki ziemniaczanej
3 łyżki mąki pszennej
250 gram masła roślinnego
Polewa czekoladowa:
100 g masła
6 łyżek cukru pudru
2 łyżki kakao
5 łyżek mleka
1 łyżka oleju
Sposób przygotowania:
Białka ubijamy na sztywno, dodajemy cukier puder i po jednym żółtku, dodajemy przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia, masę przekładamy do formy (24x40 cm.) wyłożonej papierem do pieczenia. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i pieczemy przez 30 minut. Biszkopt ciemny pieczemy tak samo jak biszkopt jasny, tylko dodajemy kakao.Margarynę ucieramy z cukrem i żółtkami, dodajemy zmielony ser, budyń. Z białek ubijamy pianę , delikatnie łączymy z masą serową. Masę wykładamy do formy (25x40 cm.) wyłożonej papierem do pieczenia, wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni, pieczemy przez 30 minut. Brzoskwinie razem z syropem przekładamy do rondla, miksujemy blenderem, wlewamy 0,5 litra wody, zagotowujemy, zdejmujemy z ognia, wsypujemy suche galaretki, dokładnie mieszamy, odstawiamy do stężenia.Z mleka odlewamy jedną szklankę, rozrabiamy obydwie mąki i żółtka, pozostałe mleko zagotowujemy z cukrem i cukrem waniliowym, gotujemy budyń, odstawiamy do ostudzenia. Masło ucieramy do białości, ucierając dodajemy po łyżce budyniu. Do rondla wlewamy mleka, dodajemy cukier, kakao, gotujemy prze 2 minuty, zdejmujemy z ognia, dodajemy masło i olej, studzimy.Na ciemny biszkopt rozsmarowujemy połowę kremy, układamy wkładkę serową, rozsmarowujemy pozostały krem, wylewamy tężejącą masę brzoskwiniową, przykrywamy jasnym biszkoptem, wierzch polewamy polewą. Ciasto wstawiamy do lodówki.
Jagodowe babeczki z kremem jagodowym
OdpowiedzUsuńSkładniki na dżem jagodowy:
- 280 g borówki amerykańskiej
- 3 łyżki cukru
- 2 łyżki soku z cytryny
Borówki umyć, wrzucić do garnka z pozostałymi składnikami, zagotować. Gotować na małym ogniu tak długo aż zgęstnieje.
Składniki na babeczki:
- 180 g mąki
- 160 g masła
- 90 g cukru
- 4 łyżki dżemu jagodowego
- 3 jajka
- 2 łyżki jogurtu naturalnego
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1/2 łyżeczki sody
Mąkę razem z proszkiem do pieczenia i sodą przesiać. Masło utrzeć z cukrem, na puszystą i jasną masę. Dodać jajka, jedno po drugim, po każdym dodaniu dokładnie miksując. Jogurt wymieszać z dżemem jagodowym, dodać do masy maślanej, zmiksować. Dodać przesianą mąkę, delikatnie wymieszać tylko do połączenia się składników. Formę do muffinek wyłożyć papilotkami. Każdą papilotkę wypełnić ciastem do 3/4 wysokości. Piec w piekarniku nagrzanym do 180oC przez około 20 minut, do suchego patyczka.
Składniki na krem jagodowy:
- 230 g masła pokrojonego na małe kawałki
- 180 g cukru
- 3 białka
- szczypta soli
- dżem jagodowy
Masło powinno mieć temperaturę pokojową.
Białka razem z solą i cukrem umieścić w misie miksera. Misę ustawić nad kąpielą wodną. Cały czas podgrzewając, mieszać białka tak długo aż cukier całkowicie się rozpuści. Należy uważać by misa z białkami mocno się nie nagrzała. Jeżeli tak się stanie, należy odstawić misę do lekkiego przestudzenia.
Gdy cukier się rozpuści misę zdjąć z kąpieli wodnej. Następnie białka ubijać mikserem przez około 10 minut, aż powstanie sztywna i gęsta masa.
Zmienić końcówkę miksera z ubijającej na mieszającą. Stopniowo dodawać masło, kawałek po kawałku, cały czas mieszając. Po pewnym czasie masa zacznie robić się rzadka i będzie wyglądać na zwarzoną. Nie należy się tym martwić i nadal ją miksować. Po kilku minutach masa na nowo zacznie gęstnieć. Gotowy krem będzie gęsty i będzie charakterystycznie "mlaskać". Do gotowego kremu dodać pozostały dżem jagodowy, zmiksować.
Krem jagodowy przełożyć do rękawa cukierniczego i udekorować babeczki. Ozdobić borówkami i świeżą miętą.
Cytrynowe ptasie mleczko z sosem wiśniowym i karmelizowanymi orzechami
OdpowiedzUsuńSkładniki na ptasie mleczko:
- 5 jajek (białka i żółtka osobno)
- 300 ml śmietanki 30%
- 200 g białej czekolady
- 120 ml soku z cytryny
- 55 g cukru pudru
- 16 g żelatyny
- skórka starta z 2 cytryn
- 50 ml wody
Składniki na sos wiśniowy:
- 350 g wiśni (bez pestek)
- 150 ml wiśniówki
- 4 - 6 łyżek cukru (zależy czy chcemy by sos był bardziej czy też mniej kwaśny)
Składniki na karmelizowane orzechy:
- 120 g cukru
- 2 łyżki wody
- 100 g orzechów włoskich
Wykonanie ptasiego mleczka:
Sok z cytryny zagotować, dodać skórkę z cytryny i zredukować o połowę. Do gorącego soku wsypać żelatynę i dokładnie wymieszać do rozpuszczenia.
Żółtka oddzielić od białek.
W między czasie połamać czekoladę na mniejsze kawałki i rozpuścić w kąpieli wodnej.
Żółtka ubić z cukrem na parze na jasny i puszysty krem. Gdy masa będzie gotowa, dodać rozpuszczoną białą czekoladę.
Do kremu jajecznego dodać ciepły sok z cytryny, wymieszać.
Śmietanę ubijamy na sztywno. Następnie na sztywną pianę ubijamy białka.
Do schłodzonej masy jajecznej dodajemy pianę z białek i ubitą śmietanę. Całość delikatnie mieszamy.
Gotową masę przelewamy do foremki wyłożonej folią spożywczą. Wstawiamy do lodówki i chłodzimy przez co najmniej kilka godzin. Najlepiej ptasie mleczko zostawić w lodówce na całą noc.
Wykonanie sosu wiśniowego:
Wiśniówkę wymieszać z cukrem, podgrzewać na średnim ogniu do rozpuszczenia się cukru. Dodać wiśnie, wymieszać. Całość gotować na niewielkim ogniu, tak długo aż sos zgęstnieje, od czasu do czasu mieszając. Sos dokładnie zblendować i przetrzeć przez sito.
Wykonanie karmelizowanych orzechów:
Na rozgrzaną patelnię wsypać cukier, dodać wodę, wymieszać. Całość podgrzewać tak długo aż syrop będzie miał bursztynowy kolor. Dodać orzechy, dokładnie wymieszać, tak by orzechy dokładnie pokryły się karmelem. Karmelizowane orzechy wysypać na papier do pieczenia i pozostawić do ostudzenia.
Złożenie deseru:
Wystudzone orzechy grubo posiekać. Niewielką ilość orzechów umieścić na środku talerza. Stężałe i schłodzone ptasie mleczko wyjąć z lodówki. Za pomocą dużej łyżki formować niewielkie kulki. Ułożyć je na orzechach. Udekorować orzechami i listkami mięty. Ptasie mleczko podawać z sosem wiśniowym.
Niezwykły sernik z podwójnym dodatkiem papryki. Do masy serowej dodałam paprykę chilli w proszku, a na wierzch wyłożyłam zrobioną wcześniej konfiturę paprykową.
OdpowiedzUsuńPaprykowy sernik
Konfitura paprykowa:
220 g czerwonej papryki (200 g po oczyszczeniu)
100 g cukru
1/4 łyżeczki cynamonu
2 łyżki soku z cytryny
1 łyżeczka cukru waniliowego
Paprykę oczyścić z pestek, pokroić w paski, zmiksować blenderem. Przełożyć na patelnię. Dodać cukier, cynamon, sok z cytryny i cukier waniliowy. Często mieszając smażyć do zgęstnienia ok. 8-10 minut. Gorącą konfiturę przełożyć do małego słoiczka.
Ciasto:
1 szklanka mąki pszennej
1 mocno czubata łyżka kakao
100 g masła
1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
1 żółtko
50 g cukru
Do miski wsypać mąkę i kakao, dodać masło, posiekać nożem. Dodać proszek do pieczenia, żółtko i cukier, zagnieść jednolite ciasto. Wyłożyć je równomiernie na dno tortownicy o średnicy 21 cm. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180°C, piec ok. 20- 22 minut.
Masa serowa:
500 g mielonego białego sera
1/2 szklanki cukru
1/2 łyżeczki chilli
100 g gorzkiej czekolady
3 jajka
1/2 szklanki kwaśnej śmietany 12%
1 opakowanie budyniu czekoladowego bez cukru
Do miski wyłożyć ser, dodać cukier, chilli, rozpuszczoną czekoladę, zmiksować. Dodać całe jaka, kwaśną śmietaną i budyń w proszku, jeszcze raz zmiksować. Wylać na podpieczony spód. Na wierzch wyłożyć konfiturę (ja uformowałam z niej 2 koła). Wstawić do piekarnika nagrzanego do 150°C, piec ok. 70 minut. Ostudzić, najlepiej całą noc.
Nie podpisałam się pod paprykowym sernikiem, przepraszam.
OdpowiedzUsuńDorota W