Konkurs - karnawałowe słodkości


Kochani mam dla was wspólnie z firmą Brześć karnawałowy konkurs, pełen pysznych słodkości. Karnawał to bardzo radosny czas, pełen spotkań z przyjaciółmi, znajomymi czy rodziną. Z pewnością wtedy przygotowujecie coś pysznego, coś słodkiego. I dlatego mam dla was zadanie, bardzo łatwe i mam nadzieję przyjemne. 

Zasady konkursu:

- Tematem konkursu są karnawałowe słodkości, ciasta, ciasteczka, desery, musy, pączki, faworki, oponki i inne pyszności. Mogą to być przepisy już wcześniej publikowane, ale ważne jest aby to były wasze przepisy i zdjęcia. Zgłaszać się może każdy, proszę tylko, aby osoby zgłaszające się anonimowo podały swoje imię, można podać także swojego maila. 

- Przepis na karnawałowe słodkości zostawcie w komentarzu pod tym postem, możecie zgłosić 3 przepisy, każde w osobnym komentarzu, ale dana osoba zgłaszająca się może wygrać tylko raz. Możecie także wysłać zdjęcia (ale nie jest to obowiązkowe) na mojego maila szkodzinska.marzena@gmail.com. Zdjęcia umieszczę w albumie na fb.

- Konkurs trwa od dzisiaj 25.01. 2016 r do 04.02. 2016 r. 

- Sponsorem nagród jest firma Brześć.

- Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w osobnym poście na moim blogu w dniu 07.02.2016 r.

- Spośród wszystkich zgłoszeń wybierzemy dwa, które będą nam się najbardziej podobały a osoby, które zostaną wybrane otrzymają jako nagrodę zestaw produktów firmy Brześć - po 10 opakowań każda osoba. 

- Nagrody zostaną wysłane tylko na terenie Polski.

Zapraszam serdecznie wszystkie chętne osoby i czekam na wasze pyszne karnawałowe słodkości.


Komentarze

  1. Róże Karnawałowe


    Ciasto :
    - 2 szklanki mąki
    - 4 żółtka
    - 1/2 szklanki śmietany 18%
    - 2-3 kieliszki wódki

    dodatkowo:
    - 3-4 kostki smalcu
    - cukier puder
    - dżem

    Ciasto zagniatamy, uderzamy w kulką o np.blat aby lepiej się piekły, wałkujemy na bardzo (!) cieniutko i wycinamy trzy różne wielkości np. kółek lub kwiatków, gwiazdek. Następnie nacinamy je w kilku miejscach tak jak widać na zdjęciu. Następnie sklejamy je za pomocą białka i na koniec dociskamy palcem aby dobrze się skleiły. Następnie rzucamy na rozgrzany smalec. Uważnie pilnujemy aby nie spaliły się, szybko się rumienią :) Czekamy aż ostygną i posypujemy cukrem pudrem a na środek dajemy dżem :)


    SMACZNEGO !

    OdpowiedzUsuń
  2. Mini pączki :
    Składniki ( ok.25-30szt.) :

    - 3 szklanki mąki
    - 30 g drożdży świeżych
    - 1/2kostki masła
    - 2 szklani mleka
    - szklanka cukru + łyżeczka do rozczynu
    - 3 jajka
    - 4 żółtka
    - łyżeczka soku z cytryny
    - kubek marmolady np. z Biedronki
    - cukier puder do posypania lub lukier
    - 3-4 kostki smalcu

    Wykonanie :

    Najpierw przygotowujemy rozczyn , do garnka wlewamy mleko i łyżeczkę cukru. Mleko nie może być za GORĄCE( wtedy drożdże sparzą się ) najlepiej aby bylo letnie wtedy dodajemy pokruszone drożdże i mieszamy do rozpuszczenia.W drugim garnuszku rozpuszczamy masło i odstawiamy do wystygnięcia. Do dużej miski wsypujemy mąkę,cukier, jajka + żołtka , sok z cytryny , rozpuszczone ciepłe masło(nie gorące) i rozczyn. Wszystko zagniatamy , ciasto ma być kleiste. Przykrywamy, odstawiamy w ciepłe miejsce i czekamy ok.1,5h.
    Następnie wyrośnięte ciasto kłaadziemy na stolnicę i rozwałkowujemy na grubość ok. 2 cm a kółka mniej więcej o średnicy 7cm. Takie wycięte kółeczka kładziemy na papier , przykrywamy i czekamy ok.25-30 min aby podrosły. Następnie wrzucamy kółeczka na gorący olej lub smalec. Ja smażyłam na smalcu, nie palił się, wystarczył na wszystkie pączki i nie wpijały one tłuszczu. Po wystygnięciu nabijamy pączki marmoladą i polewamy lukrem. Pieczemy aż będą brązowawe. SMACZNEGO ! :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Skoro jesteśmy w karnawałowym nastroju, weekendy upływają nam pod znakiem zabawy trzeba tez pomyśleć o karnawałowej przekąsce. Ostatnio przekonałam się, że nie tylko śliwki ale również ziemniaki owinięte boczkiem mogą być bardzo smaczną i szybką w przygotowaniu przekąską. Bardzo lubię ziemniaki i często je jadam. Ta przekąska, którą zaprezentuję nadaje się nie tylko jako starter, ale również jako dodatek do dania głównego. Poniżej podaję przepis na przekąskę dla 4 osób.

    Potrzebujemy:

    8 ziemniaków

    200 g boczku wędzonego pokrojonego w cienkie plastry

    2 łyżki majonezu

    2 łyżki jogurtu greckiego

    1 łyżeczkę keczupu

    2 ząbki czosnku

    1 łyżkę oliwy

    przyprawy: sól, pieprz, bazylia, ostra papryka



    Ziemniaki myjemy i obieramy. Następnie każdy ziemniak kroimy na osiem części. Wszystkie ósemki lądują w misce. Do ziemniaków dodajemy przyprawy (sól, pieprz, bazylię i łyżkę oliwy). Całość mieszamy, tak żeby każdy ziemniak był obtoczony przyprawami.



    ziemniaki pokrojone w ósemki, piece of food, ziemniaki w boczku, ósemki
    ziemniaki pokrojone w ósemki

    piece of food, ziemniaki, boczek
    ziemniaki w przyprawach

    Później każdą ósemkę owijam plastrem boczku. Wszystkie tak przygotowane ziemniaki układam na dużej blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Piekarnik nagrzewam do 180 stopni C z termoobiegiem i wkładam blaszkę z ziemniakami na 25-30 minut.

    piece of food
    ziemniaki gotowe do zapieczenia



    W tym czasie zajmujemy się przygotowaniem dipu czosnkowego. Do miski dodajemy jogurt, majonez, keczup, przyprawy (sól, pieprz, ostrą paprykę) i starty na prasce czosnek. Wszystko mieszamy i dip czosnkowy jest już gotowy.

    ziemniaki w boczku skladniki2 z opisem, piece of foodsos czosnkowy

    dip czosnkowy, piece of food, czosnek, sos
    gotowy sos

    Po 25-30 minutach wyciągamy ziemniaki z piekarnika, układamy je na talerz, obok stawiamy nasz czosnkowy dip i już gotowe:)

    piece of food
    upieczone ziemnaiczki



    Smacznego!

    Piece OF Food

    OdpowiedzUsuń
  4. Istnieje wiele dyskusji na temat nazewnictwa tego deseru. Dla jednych liczą się tylko chrusty, dla innych nazwa faworki. Jedno jest wspólne- niepowtarzalny smak. Faworki są deserem przygotowywanym w szczególności w okresie karnawałowym. Karnawał przyjęło się obchodzić między 6 stycznia (świętem 3 króli) kończąc na środzie popielcowej. Bardzo często w tym czasie cukiernie pękają w szwach od tych ciastek. Złociste, żółte czy brązowe posypane lekkim cukrem pudrem sprawiają, że nasze źrenice się poszerzają a portfele chudną. Faworki bardzo popularne i bardzo drogie można łatwo i tanio wykonać w domu. Trzeba mieć chwilę czasu, wałek i kilka produktów.

    Do przygotowania 4 dużych talerzy wypełnionych tym przysmakiem potrzebujemy:

    0,5 kg mąki pszennej

    szczypta soli

    1 łyżka spirytusu

    4 żółtka

    cukier puder

    3 łyżki śmietany 18%

    1 kg smalcu



    Mąkę przesiewamy przez sitko. Dodajemy żółtka, sól, spirytus. Trochę mieszamy wszystko i dodajemy śmietanę. Wszystkie składki mocno wyrabiamy. Gdy wszystko nam się ładnie połączy odkładamy ciasto na faworki na około pół godziny tak aby „odpoczęło”. Następnie ciasto wyrabiamy ponownie, uderzamy ciastem o blat, wałkujemy je, i składamy na pół i znów wałkujemy. Tym sposobem staramy się pozbyć pęcherzyków powietrza, które powstały w cieście. Następnie wstawiamy ciasto do lodówki na pół godziny. Po wyjęciu ciasta rozwałkowujemy je bardzo cienko (2 mm) i wycinamy krótkie paseczki 2 cm x 5 cm na środku paska przecinamy go na 2 cm. Paski przewlekam, przekładamy jeden z końców paska przez nacięcie zrobione na środku i powstaje nam ładna wstążeczka. Smalec lub inny tłuszcz rozgrzewamy na kuchence. Olej nie może być za gorący bo wtedy bardzo szybko spali nam wszystkie faworki i będą brązowe a nam zależy na ich lekkim złotym kolorze. Na gorący tłuszcz rzucamy po kilka ciastek i cały czas pilnujemy ich, przewracamy faworki w garnku na drugą stronę i smażymy dalej. Upieczone, złociste faworki wyjmujemy z gorącego tłuszczu, przekładamy je na papierowy ręcznik. Po chwili możemy przełożyć ciastka na talerzyk, oprószyć je cukrem pudrem, i gotowe. Można zacząć się zajadać:)



    Smacznego!

    Piece of Food

    OdpowiedzUsuń
  5. Brzoskwiniowy rarytas

    Orzeźwiające brzoskwiniowo – cytrynowe ciasto z bitą śmietaną i kruchymi waflowymi rurkami oblanymi czekoladą.

    Składniki:

    Biszkopt
    3 jajka
    1/2 szklanki cukru
    1 łyżka mąki ziemniaczanej
    1/2 szklanki mąki pszennej
    1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
    1 łyżka oleju
    szczypta soli

    Masa śmietanowa:
    600ml śmietany 30%
    400g mascarpone
    1/2 szklanki cukru pudru

    Dodatkowo:
    2 puszki brzoskwiń
    1 cytrynowa galaretka
    260g rurek waflowych z polewą czekoladową

    Poncz:
    1/2 szklanki wody
    sok z 1/2 cytryny
    1 łyżka cukru pudru
    5ml zapachu arakowego
    30ml spirytusu

    Wykonanie:

    1. Biszkopt
    Białka ubić z cukrem i szczyptą soli na sztywno, dodać żółtka a następnie mąki wymieszane z proszkiem do pieczenia. Dodać olej, całość dokładnie wymieszać, ciasto przełożyć do okrągłej tortownicy o średnicy 26cm.
    Piec w piekarniku nagrzanym do 170 stopni około 25minut.



    2. Masa śmietanowa
    Śmietaną ubić na sztywno z cukrem pudrem, cały czas miksując dodać porcjami mascarpone. Miksować na wolnych obrotach do uzyskania jednolitej masy.

    3. Poncz
    Wszystkie składniki ponczu połączyć i dokładnie wymieszać.

    4. Galaretkę rozpuścić w 1 i 1/2 szklanki wody i pozostawić do lekkiego stężenia. Brzoskwinie odsączyć z zalewy.
    5. Biszkopt przełożyć ponownie do tortownicy i nasączyć ponczem. Posmarować 1/3 masy śmietanowej, ułożyć połówki brzoskwiń a obwód (przy brzegu wzdłuż obręczy) tortownicy obłożyć rurkami waflowymi. Środek wypełnić pozostałą ilością masy śmietanowej. Na wierzchu masy śmietanowej ułożyć pokrojone połówki brzoskwiń i zalać tężejącą galaretką. Wstawić do lodówki.

    OdpowiedzUsuń
  6. Rogaliki z konfiturą różaną

    Pyszne rogaliki, które rozpływają się w ustach :) a konfitura różana (choć można ją zastąpić inną) idealnie wpasowuje się w karnawałowy czas pełen nadziewanych pączków i innych wypieków :)

    Składniki:

    4 szkl. mąki pszennej
    1 kostka margaryny (w temp. pokojowej)
    2 jajka
    4 płaskie łyżki cukru
    2 łyżeczki proszku do pieczenia

    Dodatkowo:
    konfitura różana (lub inna)
    2 łyżki mleka

    Sposób przygotowania:

    Wszystkie składniki ciasta łączymy ze sobą w misce i zagniatamy jednolite ciasto (ja najpierw siekam nożem, a potem dopiero wyrabiam ręką - dzięki temu ręka nie jest ulepiona;)). Następnie ciasto dzielimy na 2 części, z każdej robimy kulę i wałkujemy (lekko podsypując mąką) na okrągły placek (grubość od 0,5 do 1cm). Kroimy na równe trójkąty, na każdy trójkąt, bliżej szerszej strony, nakładamy łyżeczkę konfitury i zwijamy formując rogalika (trzeba lekko sklejać ciasto ze sobą, aby nie rozeszło się w czasie pieczenia).
    Rogaliki układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia w niewielkich odstępach od siebie (lekko urosną), smarujemy mlekiem i pieczemy około 25-30 minut w 180 stopniach.
    Po upieczeniu możemy oprószyć cukrem pudrem.
    Rada: gdyby ciasto nie chciało się kleić można dodać odrobinę kwaśnej śmietany, a gdyby było zbyt klejące więcej mąki (różnicę może dać nawet rodzaj użytej margaryny lub mąki...).

    Pozdrawiam,
    Aneta W. (Kolorowy Przepisownik)

    OdpowiedzUsuń
  7. Kwadratowe mini pączki.

    Pączki są bardzo łatwe w przygotowaniu i zapewniam, że każdy sobie z nimi poradzi.
    Smakują rewelacyjnie - szczególnie jeszcze ciepłe, a ich kształt i wygląd to zawsze jakaś odmiana dla tradycyjnych pączusiów.

    350g mąki pszennej
    80g cukru
    2 łyżeczki cukru waniliowego
    20g świeżych drożdży
    180 ml mleka
    50g smalcu
    1 jajko (małe)
    1 szczypta soli
    1 łyżeczka startej skórki cytrynowej/pomarańczowej
    Dodatkowo:
    olej do smażenia
    cukier puder do posypania lub lukier
    Lukier:
    200g cukru pudru
    2-3 łyżki gorącej wody
    1 łyżka soku z cytryny

    Smalec rozpuścić w połowie ciepłego mleka.
    Do reszty wkruszyć drożdże, dodać łyżkę mąki, cukru, wymieszać i odstawić, aby powstał zaczyn.
    Do przesianej mąki (w dużej misce) dodać sól, cukier, cukier waniliowy skórkę cytryny/pomarańczy i jajko.
    Na samym końcu wlać mleko ze smalcem i zaczyn.
    Całość zmiksować na jednolitą masę.
    (Jeśli ciasto będzie mocno się kleić - dosypać mąki.)
    Ciasto przykryć ściereczką i odstawić na pół godziny do wyrośnięcia.
    Po tym czasie przełożyć je na stolnicę (oprószoną mąką), lekko zagnieść i rozwałkować na prostokąt o grubości około 1,5 cm.
    Ciasto pokroić na paski 1,5-2 cm a następnie w kwadraty.
    W garnku (głębokiej patelni lub frytkownicy) rozgrzać olej (do około 170 stopni).
    (Pilnować, aby temperatura była stała.)
    Pączki smażyć z obu stron na słoty kolor.
    Odsączyć z nadmiaru tłuszczu na papierowym ręczniku.
    Przed podaniem oprószyć cukrem pudrem lub posmarować lukrem (składniki na lukier dokładnie rozmieszać).

    Diana Rusiłowicz

    OdpowiedzUsuń
  8. Oponki po wiedeńsku.

    Są to pączki (znane także jako pączki wiedeńskie lub hiszpańskie) z ciasta ptysiowego - moje ulubione!
    Bardzo szybko znikają, ale i wbrew pozorom - są bardzo proste w przygotowaniu.

    (około 50 sztuk)
    500 ml wody
    150g masła
    300g mąki pszennej
    6 jajek
    1 łyżeczka ekstraktu waniliowego (lub spirytusu)
    szczypta soli
    olej do smażenia
    Lukier:
    200g cukru pudru
    2-3 łyżki gorącej wody
    1 łyżka soku z cytryny

    W rondelku zagotować wodę z masłem i solą.
    Rondel zdjąć z ognia i wsypać mąkę - energicznie mieszając drewnianą łyżką.
    Ponownie postawić na palnik i ucierać do uzyskania jednolitej masy (ciasto ma odstawać od ścianek garnuszka).
    Ostudzić.
    W międzyczasie - arkusz papieru do pieczenia posmarować olejem.
    Masę utrzeć (najlepiej mikserem) z jajkami (dodając je pojedynczo).
    Na końcu dodać łyżeczkę ekstraktu waniliowego.
    Ciasto przełożyć do szprycy i wyciskać na papierze kółka o średnicy 6 cm.
    Papier pociąć na części (tak, aby każde kółko znajdowało się na oddzielnym kwadracie).
    Olej rozgrzać do 180°C.
    (Aby oponki nie chłonęły tłuszczu - olej nie może być - ani za zimny, ani za gorący. Musi go być dosyć dużo, aby pączki mogły swobodnie się na nim unosić.)
    Oponki razem z papierkami (ciastem do dołu) wrzucać na rozgrzany olej.
    Po chwili odczepiać papier (łatwo schodzi).
    Smażyć z obu stron na złoty kolor - przez około 3 minuty.
    Odsączyć z nadmiaru tłuszczu (na papierowym ręczniku).
    Składniki na lukier dokładnie rozmieszać.
    Ostudzone pączki posmarować lukrem lub posypać cukrem pudrem.

    Diana Rusiłowicz

    OdpowiedzUsuń
  9. Bananowe pączki.

    Pączki są szybkie, proste i przy tym - bardzo smaczne.
    Posiadają mięciutkie wnętrze o wyczuwalnym bananowym smaku.
    Co prawda - różnią się od tych tradycyjnych, ale uwielbiam je i często smażę - właśnie z tego przepisu.

    3 duże banany
    1 jajko
    1,5 -1 i 3/4 szklanki mąki
    1/4 szklanki mleka
    1 łyżeczka proszku do pieczenia
    1/2 łyżeczki sody
    1/2 łyżeczki soli
    4 łyżki cukru pudru

    Banany zmiksować na puree.
    Dodać jajko, mleko i po rozmieszaniu wsypać składniki sypkie.
    Powinna wyjść dość gęsta, jednolita masa.)
    Ciasto nabierać za pomocą łyżki (stołowej - do zupy) i wrzucać na rozgrzany tłuszcz.
    Smażyć z obu stron na złoty kolor.
    Usmażone pączki umieścić na ręcznikach papierowych i dobrze odsączyć z nadmiaru tłuszczu.
    Posypać cukrem pudrem.

    Diana Rusiłowicz

    OdpowiedzUsuń
  10. Chrustowe kokardki

    -3 szklanki mąki

    -6 żółtek

    -0,5 łyżeczki soli

    -1 łyżeczka cukru pudru

    -1 łyżka spirytusu,ewentualnie możemy go zastąpić octem 6%

    -7 łyżek śmietany 18%;

    -smalec do smażenia

    -cukier puder do posypania



    1.Mąkę przesiać na stolnicę ,dodać sól ,cukier, żółtka,śmietanę i spirytus.Zagnieść ciasto dokładnie wyrobić.Następnie zbić mocno wałkiem,tak długo aż pojawią się pęcherzyki.

    2.Ciasto przykryć i odstawić na około 40 minut w chłodne miejsce.

    3.Schłodzone ciasto podzielić na części i bardzo cienko rozwałkować .Karbowaną foremką wycinać kółka.Następnie nadać im kształt kokardek.

    4.Smażyć w rozgrzanym tłuszczu z obu stron na złoty kolor.Wyjmować łyżką cedzakową , układać na papierowym ręczniku a gdy ociekną z tłuszczu przełożyć na półmisek i posypać cukrem pudrem.

    Magdalena S.

    xamelka1@interia.eu

    OdpowiedzUsuń
  11. Tradycyjne pączki z marmoladą

    Puszyste, leciutkie, najlepsze jeszcze ciepłe, chociaż na drugi dzień są równie smaczne. Nadziać można je przed smażeniem lub po. Osobiście polecam tą drugą wersję. Smacznego!


    Składniki: (na ok.20 sztuk)


    Ciasto:

    520 g mąki pszennej+ 1 łyżka

    40 g świeżych drożdży

    250 ml mleka

    2 łyżki cukru

    1 łyżka cukru waniliowego

    1 jajko

    3 żółtka

    szczypta soli

    80 g roztopionego i przestudzonego masła

    2 łyżki spirytusu


    Lukier:

    1 szkl cukru pudru

    kilka łyżek soku z cytryny


    Dodatkowo:

    marmolada różana


    Przygotowanie:

    Ciasto: Drożdże rozpuścić w 1/4 ilości mleka z dodatkiem 1 łyżki cukru i 1 łyżki mąki pszennej. Odstawić na ok. 20 minut w ciepłe miejsce, aż drożdże zaczną pracować.

    Po tym czasie do drożdży dodać resztę składników (oprócz masła) i dobrze wyrobić rękami lub mikserem z końcówkami do ciasta drożdżowego (wyrobione ciasto powinno być sprężyste, nie powinno kleić się do rąk. W razie potrzeby dodać odrobiny mleka lub mąki pszennej). Pod koniec wyrabiania wlać ciepłe masełko. Z ciasta uformować kulę i umieścić ją w misce oprószonej mąką. Przykryć ściereczką i odstawić na 2 godziny do podwojenia objętości. Ważne, by ciasto rosło w ciepłym miejscu bez przeciągów.

    Wyrośnięte ciasto podzielić na ok. 20 równych części. Z każdej uformować okrągłego pączusia, lekko spłaszczając go dłonią. Pączki przenieść na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia i odstawić na ok. 30 minut do napuszenia. Można je nadziać przed smażeniem lub po. Osobiście polecam ten drugi sposób, gdyż w pierwszym bardzo często, gdy pączek jest źle uformowany, marmolada wypływa w trakcie smażenia.

    Po tym czasie olej rozgrzać w głębokim garnku do 175 st.C. Pączki delikatnie wrzucać na olej (po około 3-4 sztuki, by temperatura oleju gwałtownie nie spadła) i smażyć z obu stron do zbrązowienia. Jeśli nie posiadamy termometru, możemy wrzucić na olej kawałek ciasta. Jeśli od razu wypłynie i zacznie się rumienić- temperatura jest za wysoka. Jeśli natomiast kawałek ciasta pozostanie na dnie i po upływie 1-2 minut nadal nie wypłynie- temperatura jest za niska. Wrzucone ciasto powinno po około minucie wypłynąć na wierzch i powoli zacząć się rumienić.
    Usmażone odsączać na ręczniku papierowym.

    Lukier: Cukier puder wymieszać z sokiem z cytryny.

    Usmażone, jeszcze ciepłe pączki nadziać od spodu marmoladą (np. przy pomocy szprycy cukierniczej). Z wierzchu polać lukrem. Smacznego!

    Jeśli pączki zostałyby Wam na następny dzień, w bardzo łatwy sposób można przywrócić im świeżość. Wystarczy włożyć je na chwilkę do mikrofalówki :)

    akrobatka@spoko.pl

    OdpowiedzUsuń
  12. Amerykańskie donaty- pączki z dziurką

    Polecam wykorzystać lukier, który zabarwiony barwnikami spożywczymi pięknie wygląda na pączkach, a same pączki wyglądają jak z najlepszej amerykańskiej cukierni :)

    Składniki: (na ok. 20 sztuk)

    Ciasto:

    500 g mąki pszennej+ 1 łyżka

    30 g świeżych drożdży

    2 jajka

    1 żółtko

    1 szkl mleka

    100 g cukru+1 łyżka

    100 g stopionego masła

    2 łyżki spirytusu

    szczypta soli

    1 łyżka śmietany 18%



    Dodatkowo:

    olej do smażenia, np. rzepakowy

    cukier puder do przygotowania lukru (lub/i czekolada mleczna)

    barwniki spożywcze do zabarwienia lukru

    kolorowa posypka, wiórki kokosowe do posypania


    Przygotowanie:

    Ciasto: Drożdże rozpuścić w 1/4 szkl ciepłego mleka z dodatkiem 1 łyżki cukru i 1 łyżki mąki. Dobrze wymieszać i odstawić na 20 minut w ciepłe miejsce do "ruszenia drożdży".

    Po tym czasie do drożdży dodać resztę składników (oprócz masła) i dobrze wyrobić rękami lub mikserem z końcówkami do ciasta drożdżowego (wyrobione ciasto powinno być sprężyste i nie powinno kleić się do rąk. W razie potrzeby dodać odrobiny mleka lub mąki). Pod koniec wyrabiania wlać jeszcze ciepłe masełko. Z ciasta uformować kulę i umieścić ją w oprószonej mąką misce. Przykryć ściereczką i odstawić na 1,5-2 godziny do podwojenia objętości. Ważne, by ciasto rosło w ciepłym miejscu bez przeciągów.

    Wyrośnięte ciasto rozwałkować na grubość 1 cm i za pomocą szklanki wykrawać koła. Mniejszą foremką (posłużyłam się kieliszkiem) wykrawać dziurki. Pączki przenieść na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia i odstawić na ok. 30 minut do napuszenia.

    Po tym czasie olej rozgrzać w głębokim garnku do 175 st.C. Donaty delikatnie wrzucać na olej i smażyć z każdej strony do zbrązowienia. Usmażone odsączać na ręczniku papierowym.

    Nie pozostaje już nic innego jak tylko udekorować nasze donaty, tak by przypominały te amerykańskie. W tym celu cukier puder (ok.1 szkl) ucieramy z kilkoma łyżkami wody lub soku z cytryny. Dodatkowo można zabarwić go barwnikami (u mnie niebieski i różowy). Można również przygotować polewę czekoladową: tabliczkę czekolady rozpuścić z 3 łyżkami mleka.

    Jeszcze ciepłe pączki udekorować lukrem lub polewą czekoladową i obsypać kolorową posypką, kokosem. Smacznego!

    akrobatka@spoko.pl

    OdpowiedzUsuń
  13. Pączki hiszpańskie


    Składniki: (na ok. 15-20 sztuk)

    Ciasto parzone:

    1 szkl wody

    100 g masła

    szczypta soli

    1 szkl mąki pszennej

    3 jajka


    Lukier:

    3/4 szkl cukru pudru

    kilka łyżek wody


    Przygotowanie:

    Ciasto parzone: Masło rozpuścić w wodzie ze szczyptą soli. Wsypać przesianą mąkę i energicznie mieszać, aż masa będzie odstawać od ścianek naczynia. Zdjąć z ognia i pozostawić do całkowitego wystudzenia.

    Do masy wbijać jajka, za każdym razem dobrze miksować do uzyskania jednolitego ciasta. Ciasto przełożyć do rękawa cukierniczego z końcówką w kształcie dużej gwiazdy. Na papier do pieczenia wyciskać porcje ciasta, tworząc okręgi. Papier pociąć nożyczkami tak, by każda okrągła porcja ciasta była na osobny kawałku papieru.

    Olej rozgrzać do 175 st.C. Pączki wrzucać na olej papierem do góry, po chwili ściągając papier. Smażyć z obu stron do ładnego zarumienienia. Usmażone odsączyć na papierowym ręczniku. Jeśli nie posiadamy termometru, możemy wrzucić do oleju kawałek ciasta. Jeśli od razu wypłynie i zacznie się rumienić- temperatura jest za wysoka. Jeśli natomiast kawałek ciasta pozostanie na dnie i po upływie 1-2 minut nadal nie wypłynie- temperatura jest za niska. Wrzucone ciasto powinno po około minucie wypłynąć na wierzch i powoli zacząć się rumienić.

    Lukier: Składniki wymieszać. Jeszcze ciepłe, hiszpańskie pączki wysmarować lukrem. Smacznego!

    akrobatka@spoko.pl

    OdpowiedzUsuń
  14. Drożdżowe buchty z serem i brzoskwiniami

    Ciasto:

    -250 g przesianej mąki

    -20 g drożdży

    -150 ml ciepłego mleka

    -20 g cukru

    -2 żółtka

    -szczypta soli

    -waniliowy aromat do smaku

    -50 g margaryny




    Nadzienie:

    -150 g sera białego półtłustego

    -30 g cukru pudru

    -1 żółtko

    -cukier waniliowy do smaku

    -9 odsączonych niewielkich połówek brzoskwiń z lekkiego syropu





    Ponadto:

    rozpuszczony tłuszcz do smarowania

    cukier puder do obsypania




    1.Ser zmielić.Połaczyć z żółtkiem utartym z cukrem i cukrem waniliowym.

    2..50 g mąki połączyć z mlekiem i roztartymi z cukrem drożdżami .Pozostawić do wyrośnięcia.

    3.Wyrośnięte drożdże połączyć z pozostałą mąka,żółtkami,solą i olejkiem.Wyrobić dokładnie ciasto.Przykryć i odstawić do wyrośnięcia.

    4..Na oprószoną mąką stolnicę wyłożyć ciasto.Rozwałkować.Wykroić krążki o średnicy 9,5 cm.Na połowę krążków nakładać brzoskwinię .Na owoc nałożyć po łyżeczce sera.Przykryć pozostałymi krążkami.Brzegi dobrze zlepić(Można zrobić wzorek)

    5.Układać na natłuszczonej i obsypanej mąką blaszce.

    6.Buchty smarować roztopionym tłuszczem.

    7.Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec w temp.180 st.C przez około 30-35 minut.

    8.Po upieczeniu obsypać obficie cukrem pudrem.

    Magdalena S

    OdpowiedzUsuń
  15. Kokosowe ciasto bez pieczenia.

    2 paczki krakersów
    litr mleka
    300 g wiórków kokosowych
    1/2 szklanki manny
    cukier według własnego smaku
    200 g masła


    Do zimnego mleka wsypujemy 1/3 wiórków i gotujemy z manną. Przykrywamy folią aby nie zrobił się kożuch i odstawiamy do całkowitego ostygnięcia.Dużą blachę wykładamy papierem , a następnie krakersami.Masło ( temp pokojowa ) miksujemy z cukrem aż będzie białe i puszyste.
    Do takiego dodajemy po łyżce kaszki i dalej miksujemy.
    Gdy wszystko jest już połączone wsypujemy do kremu połowę wiórek jakie
    zostały i wymieszać, ale już łyżką. Masę dzielimy na trzy części i pierwszą wykładamy na przygotowane krakersy.
    Równamy i znów dajemy warstwę ciastek lekko wciskając w masę.
    I znów masa i ciastka, na wierzch idzie reszta masy , którą obficie posypujemy
    resztą wiórek, które lekko wciskamy w masę. Krakersy są suche i to ciasto nabiera smaku dopiero następnego dnia jak najdą wilgocią i smakiem kremu.

    elzbietadziurkowska@gmail.com

    OdpowiedzUsuń
  16. Paluchy serowe

    Jeden z moich ulubionych przysmaków dzieciństwa. Pyszne paluchy z dodatkiem białego sera. Do przygotowania idealnego ciasta nie potrzeba dużych umiejętności. Wystarczy trzymać się prostej zasady: dodajemy tyle samo mąki ile sera.


    Składniki

    250 g sera białego tłustego
    250 g mąki
    125 g margaryny
    1 łyżeczka sody
    1 jajko
    olej do głębokiego smażenia
    cukier puder do posypania


    1. Na stolnicę przesypujemy odmierzoną ilość mąki, dodajemy rozgnieciony widelcem biały ser. Margarynę ścieramy na tarce a sodę rozpuszczamy w odrobinie wody. Dokładamy jajko i zagniatamy elastyczne ciasto.

    2. Dzielimy je na kilka części. Z każdej robimy wałek o grubości około 3 cm i kroimy go na mniejsze kawałki.

    3. Paluchy smażymy w głębokim, średnio rozgrzanym oleju na rumiany kolor.

    4. Kiedy przestygną, posypujemy cukrem pudrem.

    OdpowiedzUsuń
  17. Pączki „figa z makiem”

    Przepis na te pączki pochodzi z zeszytu mojej babci. Urozmaiciłam je pyszną konfiturą Figa z makiem.



    Składniki

    500 g mąki
    80 g drożdży
    125 ml ciepłego mleka
    200 ml śmietany 30 %
    125 g masła
    7 żółtek
    4 łyżki cukru pudru
    1 kieliszek spirytusu
    1 słoik konfitury Figa z makiem



    1. Drożdże rozpuszczamy w mleku z jedną łyżką cukru. Dodajemy tyle mąki, aby uzyskać konsystencję śmietany. Odstawiamy w ciepłe miejsce.

    2. Żółtka ucieramy z resztą cukru pudru. Wlewamy masę do mąki, dodajemy zaczyn. Wyrabiamy ciasto.

    3. Dodajemy roztopione, ciepłe masło i kieliszek spirytusu. Ponownie wyrabiamy. Kiedy będzie gładkie i elastyczne odstawiamy do wyrośnięcia.

    4. Ciasto wałkujemy na grubość 1 cm. Wycinamy krążki, nakładamy po łyżeczce konfitury i zlepiamy w zgrabną kulkę. Mnie wyszło 30 sztuk.

    5. Musimy pamiętać, aby konfitura miała temperaturę pokojową, inaczej w pączkach zrobi się zakalec. Zostawiamy je jeszcze na 30 minut.

    6. Smażymy w średnio rozgrzanym oleju. Kiedy wystygną obsypujemy cukrem pudrem.

    OdpowiedzUsuń
  18. OPONKI Z KAWĄ ZBOŻOWĄ
    Uwielbiam kawę zbożową i postanowiłam ją dodać do oponek, wyszły przepyszne. Najlepsze za raz po usmażeniu z filiżanką kawy, obficie posypane cukrem pudrem lub lukrem. Pycha:)

    Pyszne i zaskakujące w smaku oponki. Takie oponki można podać nie tylko w Karnawale.

    Składniki:
    -20 dag mąki
    -10 dag sera białego mielonego
    -8 dag cukru
    -1 łyżeczka sody oczyszczonej
    -3 łyżki kawy zbożowej
    -4 łyżki mleka
    -4 łyżki oleju

    Dodatkowo:
    -olej do smażenia
    -lukier lub cukier puder do dekoracji

    Sposób wykonania:
    1. Wszystkie składniki na ciasto zagniatamy, dokładnie wyrabiamy.
    2.Ciasto rozwałkowujemy na grubość ok. 0,5 cm , szklanką wycinamy kółka , w środku kieliszkiem robimy otwór.
    3. Olej rozgrzewamy i smażymy oponki na rumiano z obu stron. Wykładamy na ręcznik papierowy ,osączamy z nadmiaru tłuszczu.
    4.Oponki posypujemy cukrem pudrem lub lukrujemy.

    OdpowiedzUsuń
  19. świetny konkurs :)
    Oponki pieczone
    3 szklanki mąki tortowej
    2 jajka
    30 g drożdży
    80 g masła,rozpuszczonego
    cukier waniliowy
    skórka strata z jednej cytryny
    1 szklanka mleka
    szczypta soli
    czerwony barwnik spożywczy
    posypka
    3 łyżki cukru pudru + 1 szklanka
    Drożdże rozpuścić w ciepłym mleku wraz z 1 łyżeczką mąki i cukru pudru,odstawić do wyrośnięcia.
    Do wyrośniętego zaczynu dodać dwa żółtka,cukier waniliowy, 2 i 1/2 łyżki cukru pudru,sól i skórkę z cytryny. Wszystko dokładnie wymieszać,po czym dodać przesianą mąkę.
    Wlać masło i wyrabiać ciasto.
    Gotowe ciasto odstawić do wyrośnięcia na ok 40 minut.
    Wyrośnięte już ciasto rozwałkować na stolnicy,wycinać krążki. Oponki układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia,przykryć ściereczką i odstawić na ok 20 minut do wyrośnięcia.
    Oponki posmarować rozkłóconym 1 białkiem i piec w 180 stopniach przez 10 do 15 minut.
    Upieczone odstawić do ostudzenia.
    Z reszty cukru pudru,1 białka i kilku kropel barwnika przygotować lukier.
    Oponki maczać w lukrze i posypać posypką.

    OdpowiedzUsuń
  20. Pączusie w lukrze
    1 szklanka mleka
    1 jajko
    2 szklanki mąki
    2 łyżki cukru
    4 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
    1/2 łyżeczki soli
    55 g masła
    5 szklanek oleju do smażenia
    Lukier:
    1 1/2 szklanki cukru pudru
    3-4 łyżki mleka
    2 łyżeczki ekstraktu waniliowego

    Do miski dodaj mleko i jajka,wymieszaj.
    W osobnej misce połącz ze sobą mąkę,cukier,proszek do pieczenia i sól.
    Suche składniki dodaj do mleka i wymieszaj.
    Masło rozpuść,dodaj do ciasta i wymieszaj.
    Olej rozgrzej w rondlu z grubym dnem.
    Łyżką do lodów nakładaj pączusie. Smaż z obu stron na złoty kolor. Pączusie odsącz z nadmiaru oleju na ręczniku papierowym.
    Składniki na lukier dokładnie wymieszaj.
    Pączusie posmaruj lukrem.

    OdpowiedzUsuń
  21. Ciasteczka na piwie
    250 g margaryny
    3 szklanki mąki
    1/2 szklanki piwa
    dżem brzoskwiniowy lub inny
    Margarynę przełóż do zamrażalki i wyjmij gdy będzie wystarczająco twarda by zetrzeć ją na tarce.
    Margarynę zetrzyj na tarce o grubych oczkach,dodaj przesianą mąkę. Wlej piwo i szybko zagnieć ciasto.
    Ciasto owiń w folię spożywczą i wstaw do lodówki na ok. 3 godziny.
    Następnie ciasto cienko rozwałkuj i nożem lub foremką do ciastek wykrój kwadraty.Na środek każdego kwadratu nałóż ok. 1 łyżeczkę dżemu brzoskwiniowego (może być również inny,ulubiony dżem lub konfitura)Kwadraty sklej rogami. Ciastka ułóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i piecz w piekarniku nagrzanym do 200 C przez ok. 15 minut lub do momentu gdy nabiorą złotego koloru.
    Ciastka można posypać cukrem pudrem lub polukrować.

    OdpowiedzUsuń
  22. Maślane ciastka z dziurką

    170 g masła o temperaturze pokojowej
    100 g cukru
    2 żółtka
    220 g mąki pszennej
    160 g dżemu owocowego o dowolnym smaku

    Nagrzać piekarnik do temperatury 190°C.
    W misce zmiksować masło z cukrem i żółtkami jaj. Mieszając, dodawać po trochu mąki, aż powstanie miękkie ciasto. Formować z ciasta kulki o średnicy 2,5 cm. . Kłaść kulki na niewysmarowanej blasze do pieczenia ciastek w odległości 5 cm od siebie. Palcem zrobić zagłębienie w środku każdego ciasteczka. Napełnić otwór 1/2 łyżeczki dżemu.
    Piec w nagrzanym piekarniku 8 do 10 minut, aż spody staną się złociste.
    Zdjęcia poleciały mailem.
    Pozdrawiam,
    Karolina:)

    OdpowiedzUsuń
  23. Oponki serowe

    50 dag sera białego
    50 dag mąki
    10 dag masła
    3 żółtka
    1/2 szklanki cukru
    20 dag kwaśnej śmietany 18%
    łyżeczka spirytusu
    łyżeczka proszku do pieczenia
    olej do smażenia

    Lukier:
    1,5 szklanki cukru puder
    2 łyżeczki soku z cytryny
    2 łyżki wody
    Ser przeciskamy przez praskę do ziemniaków następnie dodajemy żółtka, cukier, masło, mąkę, śmietanę, proszek do pieczenia i spirytus. Wszystko dokładnie wyrabiamy i zagniatamy gładkie ciasto. Ciasto rozwałkowujemy na grubość około centymetra i za pomocą szklanki wykrawamy krążek. W środku kółka wykrawamy małe kółko za pomocą kieliszka. Co jakiś czas ciasto podsypujemy mąkę aby się nie przyklejało do stolnicy.
    W dużym garnku rozgrzewamy olej i smażymy oponki z obu stron na rumiano. Osączamy z nadmiaru tłuszczu i studzimy. Lukier: wodę mieszamy z sokiem z cytryny i dodajemy cukier puder , jeżeli lukier jest za rzadki dodajemy więcej cukru a jeżeli jest za gęsty dodajemy trochę wody.

    OdpowiedzUsuń
  24. Churros
    Składniki:
    - 240 ml wody
    - 50 g masła
    - 2 łyżki cukru
    - szczypta soli
    - 1 i 1/8 szklanki mąki pszennej
    - 3 jajka
    - olej do smażenia
    - cukier puder do posypania

    Wykonanie:
    W wysokim garnku gotujemy wodę, masło, cukier, sól. Masło musi nam się roztopić i cukier rozpuścić. Do wrzącego płynu wsypujemy mąkę, mieszamy intensywnie. Zdejmujemy z palnika, ucierać mikserem, aż ciasto będzie odstawać od brzegów naczynia. Studzimy.
    Do wystudzonej masy wbijamy jajka, jedno po drugim, miksując dobrze po każdym kolejnym. Ciasto powinno być gładkie i gęste.
    Moje churrosy wyciskane były przez szpryce z końcówką gwiazdki. Małej gwiazdki, dlatego wyszły cienkie. Olej rozgrzewamy dość mocno ( gdzieś wyczytałam, że do temperatury 175 st C). Na olej wyciskamy churros długości około 10 - 12 cm, smażymy z każdej strony aż uzyskają kolor lekko brązowy. Posypujemy cukrem pudrem
    angelika.kasiak@gmail.com

    OdpowiedzUsuń
  25. Churros
    Składniki:
    - 240 ml wody
    - 50 g masła
    - 2 łyżki cukru
    - szczypta soli
    - 1 i 1/8 szklanki mąki pszennej
    - 3 jajka
    - olej do smażenia
    - cukier puder do posypania

    Wykonanie:
    W wysokim garnku gotujemy wodę, masło, cukier, sól. Masło musi nam się roztopić i cukier rozpuścić. Do wrzącego płynu wsypujemy mąkę, mieszamy intensywnie. Zdejmujemy z palnika, ucierać mikserem, aż ciasto będzie odstawać od brzegów naczynia. Studzimy.
    Do wystudzonej masy wbijamy jajka, jedno po drugim, miksując dobrze po każdym kolejnym. Ciasto powinno być gładkie i gęste.
    Moje churrosy wyciskane były przez szpryce z końcówką gwiazdki. Małej gwiazdki, dlatego wyszły cienkie. Olej rozgrzewamy dość mocno ( gdzieś wyczytałam, że do temperatury 175 st C). Na olej wyciskamy churros długości około 10 - 12 cm, smażymy z każdej strony aż uzyskają kolor lekko brązowy. Posypujemy cukrem pudrem
    angelika.kasiak@gmail.com

    OdpowiedzUsuń
  26. Ciasteczka ryżowe z nutą kokosu
    Składniki:
    - 100 gram płatków ryżowych
    - 30 gram pestek dyni
    - 30 gram pestek słonecznika
    - 100 gram miodu akacjowego
    - 20 ml oliwy z oliwek
    - 70 gram wiórek kokosowych
    - 40 gram gotowych kandyzowanych skórek i owoców

    Wykonanie:
    Oliwę i miód podgrzewamy do połączenia składników.
    Pozostałe suche składniki tj.płatki, pestki dyni i słonecznika, wiórki i kandyzowane owoce mieszamy w jednej misce. Zalewamy podgrzaną oliwą z miodem i mieszamy.

    Ponieważ po wymieszaniu składniki nadal są sypkie formujemy je formą taką jak do ciasteczek. Formę wypełniamy do pełna i ugniatamy.
    angelika.kasiak@gmail.com

    OdpowiedzUsuń
  27. Ciasto marchewkowe
    Składniki:
    - 3 duże marchewki
    - 3 jajka
    - 3/4 szklanki oleju
    - 2 szklanki mąki
    - 1,5 szklanki cukru pudru
    - 1 łyżeczka proszku do pieczenia

    Wykonanie:
    Marchew obieramy ze skóry, kroimy na mniejsze kawałki. Wrzucamy do blendera, dodajemy 3 jajka, olej i blendujemy na głsdką masę.
    Do miski wsypujemy mąkę, przesiewamy przez sitko, tą samą czynnośc wykonujemy z cukrem pudrem, dodajemy proszek do pieczenia, mieszamy suche składniki. Wlewamy płynne skąłdniki do miski z mąką i pozostałymi skłądnikami, mieszamy energicznie. Formę smarujemy masłem, posypujemy mąką. Pieczemy 45 minut w 180 stopnich C. Przed wyjęciem ciasta z piekarnika sprawdzamy drewnianym patyczkiem czy jest suchy, czyli placek upieczony.

    OdpowiedzUsuń
  28. Lany chrust jest szybszym w przygotowaniu zamiennikiem faworków. Chociaż nie smakuje identycznie to jednak bardzo podobnie.Jest po prostu pyszny. Podczas smażenia wychodzą fantazyjne wzorki które cieszą oko i podniebienie.W przepisie możemy ominąć wódkę jednak dzięki niej chrust nie piję tak tłuszczu.

    Chrust lany z piwem
    Składniki:
    4 jajka
    szczypta soli
    4 łyżki cukru pudru
    1 szklanka mąki pszennej
    1/2 szklanki mleka
    1/2 szklanki piwa
    1 łyżka wódki
    smalec do smażenia ( ew. olej ale smak już nie będzie taki sam)
    cukier puder do posypania
    Przygotowanie:
    Białka oddzielić od żółtek , ubić na sztywną pianę ze szczyptą soli.
    Żółtka utrzeć z cukrem pudrem na puch.
    Do żółtek dodawać stopniową mąkę , mleko , piwo oraz wódkę cały czas miksując do połączenia się składników.
    Do białek dodać masę z żółtek , całość delikatnie wymieszać łyżką.
    W garnku rozgrzać smalec.
    Masę na chrust przełożyć do rękawa cukierniczego lub butelki po małej wodzie z dziurką w korku.
    Na rozgrzany tłuszcz wlewać porcjami ciasto.
    Smażyć na rumiano z obu stron , uważając by nie spalić chrustu ponieważ szybko się smaży.
    Usmażone odsączyć na ręczniku papierowym.
    Podawać posypane cukrem pudrem.

    Martyna K.
    martyna.kuzma@op.pl

    OdpowiedzUsuń
  29. Rurki z kremem waniliowym
    Składniki:
    Ciasto:
    250 g margaryny (1 kostka)
    50 dag mąki pszennej
    1 jajko
    1 szklanka śmietany 18% lub 12%
    szczypta soli

    Krem:
    2 budynie waniliowe bez cukru
    3/4 szklanki cukru
    1 kostka margaryny (250 g)
    1 łyżka cukru waniliowego

    Przygotowanie:
    Ciasto - mąkę z cukrem i solą przesiać. Schłodzoną margarynę dzielimy na małe kawałki. Wysiekać ciasto do momentu powstania kruszonki. Następnie zrobić kopczyk, w kopczyku dołeczek, wbić jajko. Wymieszać nożem, po czym zagnieść ciasto. Odkroić kawałek ciasta i rozwałkować na grubość około 2 - 3 mm. Rozwałkowane ciasto przeciąć za pomocą radełka na paski o szerokości około 2 - 3 cm i długości około 30 cm (długość paska zależy od tego jak duże mamy foremki do robienia rurek). Paseczki ciasta nawinąć na foremkę do rurek zaczynając od wąskiej strony, tak aby ciasto nachodziło na siebie (do połowy już nałożonego paska). Ciasto nawijać do 2/3 wysokości foremek. Ułożyć na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.
    Piec 20 - 30 minut w temperaturze 200 stopni C.
    Po upieczeniu, gdy parę minut odparują jeszcze ciepłe delikatnie zdjąć z foremek.

    Krem - z mleka, budyniu w proszku zagotować budyń. Wystudzić. Następnie margarynę utrzeć. Do spienionej margaryny dodać cukier i cukier waniliowy, ubijać na puszystą masę do momentu rozpuszczenia cukru. Następnie cały czas ucierając dodawać stopniowo ostudzony budyń. Masa powinna być gładka i jednolita.

    Krem przełożyć do szprycy i napełnić szczodrze rurki.Można ozdobić cukrem pudrem lub rozpuszczoną w kąpieli czekoladą np. gorzką.

    OdpowiedzUsuń
  30. Muffiny kakaowe z masą serową
    Składniki: (16 sztuk)
    Ciasto kakaowe:
    2,5 szklanki mąki pszennej
    0,5 szklanki cukru
    szczypta solo
    1 łyżka proszku do pieczenia
    100 gram rozpuszczonej wystudzonej margaryny
    1 szklanka mleka
    2 jajka
    1 łyżka cukru waniliowego
    1 - 2 łyżki kakao

    Masa serowa:
    250 g sera białego
    2 - 3 łyżek cukru waniliowego
    0,5 opakowania budyniu waniliowego

    Kruszonka:
    65 g masła
    3 łyżki cukru pudru
    4 łyżki mąki pszennej
    1 łyżka cukru pudru waniliowego lub cukru waniliowego kryształ

    Przygotowanie:
    Kruszonka - Z masła, mąki, cukru pudru i cukru waniliowego wyrobić kruszonkę i włożyć do zamrażalnika. Najlepiej zrobić ją dzień wcześniej, gdyż mamy pewność, iż będzie ona twarda i łatwiej nam będzie trzeć ciasto.
    Ciasto kakaowe - Przygotować dwie miski. Do jednej miski przesiać mąkę, proszek do pieczenia, sól, kakao. W drugiej misce ubić jajka z cukrem i cukrem waniliowym. Do ubitych jajek dodać margarynę i mleko - wymieszać za pomocą różki (trzepaczki) lub łyżki. Do mokrych składników dodać sypkie składniki - wymieszać za pomocą różdżki (trzepaczki) lub łyżki. Nie używamy robota!
    Masa serowa - Ser biały za pomocą łyżki rozdrobnić, następnie dodać cukier waniliowy dokładnie wymieszać na koniec dodać budyń w proszku i wymieszać do jednolitej masy. Pamiętajmy o bardzo ważnej zasadzie cukier do sera dodajemy dopiero tuż przed nałożeniem sera, gdyż wytwarza się woda, która psuje smak farszu.

    Do papilotek nakładamy najpierw łyżkę ciasta kakaowego, następnie 1 łyżkę masy serowej, później łyżkę masy kakaowej i na wierzch posypujemy starta kruszonką. Napełnić foremki do 3/4 wysokości.
    Piec 30 minut w temperaturze 180 - 200 stopni C.

    Rady:
    - do wymieszania składników mokrych z suchymi Nie używamy robota! Pamiętajmy, żeby zrobić to nie dokładnie wtedy muffiny będą miękkie i dłużej zachowają świeżość.
    - cukier do sera dodajemy dopiero tuż przed nałożeniem sera, gdyż wytwarza się woda, która psuje smak farszu.
    - w internecie można spotkać wiele przepisów na muffiny z serem, gdzie w składnikach do masy dodawane jest jajko można dodać, ale pamiętajmy dodawanie jajek powoduje twardość masy serowej

    OdpowiedzUsuń
  31. Krakersy z kminkiem
    Składniki:
    2 szklanki mąki pszennej
    1/2 kostki margaryny
    1 całe jajko
    1/2 łyżeczki soli
    1/4 łyżeczki mielonego kminku

    Dodatkowo: (dekoracja krakesrów)
    cały kminek
    1 jajko - roztrzepać

    Przygotowanie:
    Mąkę przesiać, dodać sól oraz mielony kminek - wymieszać.Następnie schłodzoną margarynę podzielić na mniejsze kawałki, dodać do mąki - wysiekać ciasto do momentu powstania kruszonki. Zrobić kopczyk, w kopczyku dołeczek, do którego wbić całe jajko. Wymieszać nożem po czym zagnieść ciasto. Ciasto rozwałkować na grubość ok. 1/2 cm i za pomocą foremki powycinać dowolne kształty. Każdy krakers za pomocą pędzelka posmarować roztrzepanym jajkiem i posypać kminkiem.Wychodzi około 50-60 sztuk.
    Piec ok. 30 minut w temperaturze 180 - 200 stopni C. Na złoty kolor.

    OdpowiedzUsuń
  32. KRUCHE CIASTECZKA

    SKŁADNIKI:
    1. Mąka pszenna 270 gram
    2. Cukier puder 80 gram
    3. Zimne masło 200 gram
    4. Cukier waniliowy 1 czubata łyżka
    5. Sól 1/2 łyżeczki
    DODATKOWO:
    1. Mąka pszenna
    2. Papier do pieczenia

    SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
    1. Masło kroimy na kawałki i przekładamy do miski. Dodajemy pozostałe składniki i zagniatamy ciasto. Wyrobione ciasto owijamy w folię i schładzamy w lodówce około godziny.
    2. Schłodzone ciasto rozwałkowujemy na blacie posypanym lekko mąką i wykrawamy ciasteczka za pomocą dowolnej foremki.
    3. Ciasteczka układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i pieczemy około 10 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni C, do momentu zarumienienia się wierzchu.

    Smacznego! :)

    Katarzyna P.
    kazikonda0@o2.pl

    OdpowiedzUsuń
  33. BEZA Z JABŁEK Z BANANOWĄ NUTĄ

    SKŁADNIKI:
    1. 2 jabłka
    2. 1 banan
    3. 1 łyżka mąki ziemniaczanej
    4. 175 ml mleka
    5. 75 dag cukru pudru
    6. 2 jajka

    SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
    1. Jabłka myjemy, obieramy, usuwamy gniazda nasienne, kroimy w plastry.
    2. Banana obieramy i kroimy w plastry.
    3. Na dnie naczynia żaroodpornego układamy warstwami jabłka, banan, jabłka.
    3. Mąkę ziemniaczaną mieszamy z 1 łyżką mleka, dodajemy 1 łyżkę cukru i żółtka.
    4. Resztę mleka podgrzewamy, wlewamy wcześniej przygotowaną "mieszankę" i mieszamy do zgęstnienia. Masę wykładamy na jabłka i całość wstawiamy do rozgrzanego do 180 stopni C piekarnika i pieczemy około 10 minut.
    5. Białka ubijamy na sztywno z dodatkiem pozostałego cukru pudru, wykładamy na wierzch deseru i ponownie wstawiamy do rozgrzanego do 180 stopni C piekarnika na około 10 minut.

    Smacznego! :)

    Katarzyna P.
    kazikonda0@o2.pl

    OdpowiedzUsuń
  34. Pączusie serowe
    Składniki:
    kwaśna śmietana - 250 ml
    mąka pszenna - 0,5 kg
    ser biały - 0,5 kg
    żółtka - 4 szt
    cukier waniliowy - 1 opak
    soda oczyszczona - 1 łyżeczka
    ocet - 1 łyżka
    cukier - 0,5 szkl
    proszek do pieczenia - 0,5 łyżeczki
    do smażenia
    smalec
    do obsypania pączków
    cukier puder
    Sposób przygotowania:
    Biały ser przecisnąć przez praskę. Mąkę wymieszać z sodą, dodać do sera. Następnie zrobić wgłębienie w mące, dodać żółtka i pozostałe składniki, wyrobić ciasto.
    Ciasto rozwałkować, wykrawać z ciasta szklanką koła i kieliszkiem małe kółka.
    Rozgrzać w garnku dobrze tłuszcz, smażyć pączusie z obu stron na złoty kolor.
    Upieczone pączusie, posypać cukrem pudrem.

    Danuta Piecyk
    danusia19671@wp.pl

    OdpowiedzUsuń

  35. Pączki oblane lukrem i czekoladą
    SKŁADNIKI:
    żółtka 5 szt
    drożdże 1 paczka ( 100 g)
    mleko 2 szkl
    olej 1/2 szkl
    margaryna 1/4 kostki
    cukier waniliowy 1 opak
    mąka 1 kg
    marmolada z róży
    sól
    tłuszcz do pieczenia
    LUKIER
    15 łyżek cukier puder
    1 łyżeczka woda
    1/2 łyżeczki sok z cytryny
    POLEWA CZEKOLADOWA
    jajko - 1 szt
    cukier - 3 łyżki
    margaryna - 0,5 kost
    kakao - 3 łyżki

    POSYPKA
    skórka pomarańczowa
    PRZYGOTOWANIE:
    Żółtka rozetrzeć z drożdżami,mleko, olej, margarynę, cukier waniliowy, lekko podgrzać składniki. Do miski wsypać mąkę, szczyptę soli, do tego dodać podgrzane składniki i drożdże z żółtkami. Ciasto dobrze wyrobić rękami, odstawić do wyrośnięcia. Gdy ciasto podwoi swoją objętość, rozwałkować ciasto na grubsze placki. Szklanką wykrawać okrągłe placuszki, na środku każdego placka nałożyć niewielką ilość marmolady, zlepiać okrągłe paczki. Zostawić aby pączki dobrze wyrosły. W głębokim garnczku rozgrzewamy tłuszcz, wyrośnięte pączki kładziemy na tłuszcz i pieczemy z obu stron na złoty kolor. Upieczone wyjmujemy na bibułę, by osączyły się z nadmiaru tłuszczu .
    LUKIER
    Cukier puder wsypujemy do miseczki . Wodę zagotować , Jedną dużą łyżkę mieszamy z 1/2 łyżeczki soku wyciśniętego z cytryny . Wlewamy do cukru pudru . Dobrze mieszamy powstanie nam biały lekko płynny lukier, gęstość lukru zależy od ilości cukru pudru
    POLEWA CZEKOLADOWA
    Do miski wybić jajko, dodać cukier i kakao, zmiksować.
    Margarynę rozpuścić w rondlu, gorącą stopniowo dolewać do zmiksowanej masy, dalej miksować.
    Pączki polukrować, polać polewą, posypać skórką.

    Danuta Piecyk
    danusia19671@wp.pl

    OdpowiedzUsuń
  36. Kwiatki karnawałowe

    SKŁADNIKI:
    mąka - 0,5 kg
    żółtka jaj - 6 szt
    śmietana kwaśna - 250 ml
    cukier -2 łyżeczki
    proszek do pieczenia -1 łyżeczka
    smalec - 3 kostki
    cukier puder do posypania
    masło -1 łyżka
    spirytus -0,5 kieliszka
    białko jaj -1 szt
    PRZYGOTOWANIE:
    Mąkę zmieszaną z proszkiem do pieczenia, wysypać na stolnicę.
    W mące zrobić wgłębienie, dodać pozostałe składniki, zagnieść ciasto.
    Ciasto rozwałkować, wycinać nożem owalne kwiatuszki.
    Następnie ze środka, również wycinać kawałki ciasta, które posłużą nam jako listki.
    Listki jak i kwiatki, lekko ponacinać.
    Zrobić z ciasta małą kulkę, lekko spłaszczyć i naciąć nożem..
    Wszystkie elementy kwiatka, skleić za pomocą białka.
    Na głębokiej patelni, rozgrzać tłuszcz, wkładać kwiatki i piec na złoty kolor.
    Kwiatki wykładać za pomocą łyżki cedzakowej, na ręcznik papierowy, aby osączyły się z nadmiaru tłuszczu.
    Gotowe kwiatki posypać cukrem pudrem.

    Danuta Piecyk
    danusia19671@wp.pl

    OdpowiedzUsuń
  37. Uwielbiam karnawał ! a co za tym idzie równiez zabawę, także w kuchni Moim, naszym ulubionym smakołykiem karnawałowy są batoniki owsiane! podaje przepis na wersję fit, w składnikach jak i zapisie ;-) .. Mam nadzieję, ze zarówno smak jak i przekaz urzekną osoby zechcące wypróbować...

    WANTED : PRZEPIS NA BATONIKI OWSIANE
    RYSOPIS

    1,5 szklanki płatków owsianych lub musli
    3/4 szklanki dowolnych zmielonych orzechów
    3/4 szklanki wiórków kokosowych
    1 szklanka ryżu preparowanego (opcjonalnie)
    4 łyżki miodu
    4 łyżki cukru
    150 g masła
    aromat waniliowy

    Polewa: tabliczka gorzkiej czekolady, łyżka masła

    Płatki owsiane przełożyć na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia i prażyć w piekarniku nagrzanym do 170 stopni przez 8 - 10 min. Po tym czasie dodać do nich wiórki kokosowe i prażyć kolejne 5 min. Wyciągnąć blaszkę z płatkami do ostudzenia.

    Może zawierać śladowe ilości orzechów, rodzynek, pokrojonych drobno suszonych śliwek, żurawiny bądź nawet kawałki czekolady.


    NAGRODA

    MOŻLIWOŚĆ SCHRUPANIA SCHWYTANEGO

    Uwielbiane w moim domu za:


    - wstrzykiwanie swym ofiarom/odbiorcom mega dawki endorfin, głównie za sprawą swojego wspólnika - czekolady

    - ukrywanie w swym zanadrzu mega dawki tajnej broni SSO (Służb Specjalnie Odchudzających) tj. błonnika

    - udział w nielegalnych akcjach podnoszenia poziomu cukrów we krwi z efektem długotrwałym

    - wcielanie małoletnich (orzeszków, rodzynek, ziarenek słonecznika) do składu szajki BATON

    UWAGA: Mimo pozornego wyglądu, silnie uzależnia nawet przy pierwszym spotkaniu z potencjalną ofiarą!

    EMAIL :hasiorek79@wp.pl

    OdpowiedzUsuń
  38. PĄCZUSIE SEROWE Z MARMOLADĄ
    Po takie pączki z pewnością sięgną dzieci, można je udekorować kolorowymi posypkami czy lukrami.

    Składniki;
    -25 dag mąki
    -25 dag sera białego mielonego
    -1/2 kostki margaryny
    -2 jajka
    -1/2 szkl. cukru
    -1 łyżeczka sody oczyszczonej

    Ponadto:
    olej do smażenia
    -kolorowe posypki, lukier

    Sposób wykonania:
    1. Wszystkie składniki na pączki powinny mieć temp. pokojową.
    2.Na stolnicy siekamy margarynę z mąką,dodajemy jajka,ser,sodę oraz cukier. Wyrobić ciasto.
    3.Z ciasta formować pączki w wielkości orzecha włoskiego.
    Smażyć z obu stron na rumiano. Wykładamy na ręcznik papierowy , aby odsączyć z nadmiaru tłuszczu.

    OdpowiedzUsuń
  39. Ciasto wuzetka

    SKŁADNIKI:
    Biszkopt:
    1. 6 jajek
    2. 1 szklanka cukru
    3. 1 szklanka mąki pszennej
    4. 1/2 szklanki mąki ziemniaczanej
    5. 1 łyżeczka proszku do pieczenia
    6. 3 łyżki kakao
    Masa śmietanowa:
    1. 1 litr śmietany kremówki 30%
    2. 1 łyżka cukru pudru
    3. 3 łyżki żelatyny
    4. 1/2 szklanki wody
    Polewa czekoladowa:
    1. 1/2 tabliczki gorzkiej czekolady
    2. 1/4 szklanki mleka
    Dodatkowo:
    1. Mały słoik dżemu porzeczkowego
    2. Margaryna do wysmarowania formy
    3. Bułka tarta do wysypania formy
    4. Opakowanie bitej śmietany

    PRZYGOTOWANIE:
    Biszkopt:
    1. Oddzielamy żółtka od białek. Białka ubijamy na sztywno stopniowo dodajemy cukier i żółtka. Do ubitej masy z jaj i cukru stopniowo dodajemy przesiane mąki z proszkiem do pieczenia i przesiane kakao i delikatnie mieszamy.
    2. Do wysmarowanej margaryną i wysypanej bułką tartą formy wlewamy masę i pieczemy w rozgrzanym do 180 stopni C piekarniku około 30 minut.
    3. Upieczony biszkopt odstawiamy do wystygnięcia.
    4. Biszkopt kroimy wzdłuż na dwa blaty.
    Masa śmietanowa:
    1. Żelatynę rozpuszczamy w 1/2 szklanki gorącej wody. Odstawiamy do przestudzenia.
    2. Zimną kremówkę ubijamy z dodatkiem cukru pudru, dodajemy przestudzoną żelatynę i ubijamy na sztywno.
    3. Jedną część biszkoptu smarujemy dżemem, nakładamy masę śmietanową i przykrywamy drugim blatem biszkoptowym.
    Polewa:
    1. Czekoladę rozpuszczamy w mleku cały czas mieszając.
    2. Wierzch ciasta polewamy polewą czekoladową.
    3. Bitą śmietanę przygotowujemy według instrukcji na opakowaniu. Wierzch ciasta dekorujemy bitą śmietaną.

    Smacznego!

    Katarzyna P.
    kazikonda0@o2.pl

    OdpowiedzUsuń
  40. Jogurt z galaretką

    Składniki: (na 4 porcje)
    405g jogurtu naturalnego
    1 łyżka cukru pudru
    galaretka agrestowa

    Przygotowanie:

    Jogurt wymieszać z cukrem pudrem.
    Galaretkę rozpuścić w 1 i 1/4 szklance wody, gdy wystygnie przelać do jogurtu i wymieszać do połączenia składników. Przelać do pucharków i włożyć do lodówki żeby stężało.
    Przed podaniem udekorować bitą śmietaną i posypką czekoladową (bądź według upodobań.)


    OdpowiedzUsuń
  41. Szafirowy serowy deser

    A oto przepis: na 4 porcje

    3/4 sera z wiaderka
    1 galaretka szafirowa
    cukier puder
    czekolada do dekoracji

    Przygotowanie.
    Galaretkę rozposzczamy w połowie porcji wody niż jest na opakowaniu. Rozpuszczoną galaretkę odstawiamy do wystudzenia i stężenia.
    W między czasie mieszamy ser z cukrem pudrem 2-3 łyżki, gdy galaretka wystygnie i trochę stężeje dodajemy do sera i mieszamy do połączenia składników.
    Przelewamy do pucharków i wkładamy do lodówki do całkowitego stężenia.
    Przed podaniem posypujemy startą czekoladą.

    OdpowiedzUsuń
  42. * Przepis na formę o średnicy 17 - 18 cm *


    KRUCHE CIASTO:

    95 gramów mąki kokosowej (3/4 szklanki)
    50 g. oleju kokosowego


    Szczypta soli

    1/2 łyżeczki proszku do pieczenia

    3 łyżki kakao

    2 jaja

    Opcjonalnie: preferowany słodzik, wystarczy odrobina.


    Olej kokosowy podgrzej do płynnej konsystencji. Mąkę, kakao, proszek, sól przesiej do miski. Dodaj olej, jaja i wyrób. Ciasto będzie dość zwarte, jednak nie spodziewaj się typowej konsystencji. Określę je jako plastyczne, jednak rozpadające się.

    Włóż do lodówki na jakieś 30 minut. W tym czasie zrób kruszonkę:


    KRUSZONKA

    2 łyżki mąki kokosowej

    Płaska łyżka kakao

    Łyżka oleju kokosowego


    Połącz wszystko i rozdrobnij palcami, włóż do lodówki.

    Rozgrzej piekarnik do 200'. Po 30 minutach leżakowania ciasta wyjmij je i wyklej nim foremkę wyłożoną papierem do pieczenia lub wysmarowaną olejem kokosowym i posypaną otrębami/mąką (pamiętając o brzegach). Ciasto nakłuj widelcem i obciąż.






    Wstaw do piekarnika na 10 minut i piecz w 200'

    Po czasie, wyjmij formę i przygotuj jabłka oraz budyń:


    NADZIENIE:

    Jabłko lub dwa

    Orzechy włoskie - dowolna ilość, w każdym razie nie żałuj.

    1/2 łyżeczki imbiru

    2 łyżeczki cynamonu

    Jabłko/a pokrój w kostkę i połącz z przyprawami

    Opcjonalnie: suszone owoce




    BUDYŃ:

    130 - 150 ml mleka

    ok. 2 łyżek budyniu waniliowego/śmietankowego


    Wlej do naczynia mleko, podgrzej, wsyp 1,5 łyżki budyniu i mieszaj energicznie. Powinien być bardziej gęsty. W razie potrzeby dosyp jeszcze pół łyżki.

    Budyń włóż do foremki, posyp orzechami i kruszonką.




    Całość piecz przez 13 - 15 minut w 180'

    Oryginalny przepis wraz ze zdjęciami: http://porkaa.blogspot.com/







    DOMOWY CUKIER PUDER:

    Wsyp kryształki preferowanego słodzika do blendera i odczekaj do momentu aż zamienią się w proszek.





    OdpowiedzUsuń
  43. To ja proponuję pyszne ciasto z kremem :)
    Oczy Carycy .

    Składniki na ciasto jasne :

    6 białek
    1 szklanka cukru
    1 cukier waniliowy
    210 g mąki ziemniaczanej
    1 łyżeczka proszku do pieczenia
    1 łyżka octu
    100 ml oleju

    Ciasto ciemne :

    6 żółtek
    2 jajka
    1/2 szklanki cukru
    1 cukier waniliowy
    86 g mąki tortowej
    2 łyżki kakao
    100 ml oleju
    2 łyżeczki proszku do pieczenia

    Krem :

    700 ml kremówki 30 %
    1 serek mascarpone
    2 łyżki cukru
    1 cukier waniliowy
    1 krem mascarpone Dr. Oetkera
    1 łyżka kawy cappuccino

    1 mała paczka okrągłych biszkoptów
    3 galaretki czerwone
    800 ml przegotowanej wody


    Do nasączenia ciasta :

    100 ml przegotowanej wody
    1,5 łyżeczki kawy rozpuszczalnej
    1 łyżeczka cukru

    2 tabliczki dowolnej czekolady ja dałam Milkę, jeśli lubicie z dodatkami może też być .
    4 łyżki śmietanki

    Mała paczuszka biszkoptów

    Wykonanie ciasta jasnego :

    Białka ubić z cukrem i cukrem waniliowym , następnie dodać olej i ocet delikatnie wymieszać, następnie stopniowo dodawać mąkę z proszkiem do pieczenia , wymieszać.

    Wykonanie ciasta ciemnego :

    Żółtka utrzeć z jajkami , cukrem i cukrem waniliowym .
    Następnie dodać olej i wymieszać.
    Następnie stopniowo dodajemy mąkę z proszkiem i kakao .

    Blaszkę o wymiarach 25/30 wykładamy papierem do pieczenia. Wykładamy do blaszki na przemian po łyżce ciasta ciemnego i białego , tak do wykończenia.
    Pieczemy w temperaturze 180 stopni do suchego patyczka .
    Ciasto odstawiam do przestygnięcia następnie przecinamy na pół.

    Wykonanie kremu :

    3 galaretki czerwone rozpuszczamy w 800 ml przegotowanej wody i odstawiam do lekkiego stężenia.

    Kremówkę ubijamy z cukrem i cukrem waniliowym , następnie po łyżce dodajemy serek mascarpone , krem w proszku tiramisu i łyżkę kawy cappuccino orzechowe.

    W przegotowanej wodzie rozpuścić cukier i kawę.

    Czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej ze śmietanką.

    Warstwy ciasta :
    1. Spód ciasta nasączamy kawą
    2.Połowa kremu
    3.Biszkopty
    4.Tężejąca galaretka ( ja na galaretkę również wyłożyłam biszkopty ale nie jest to konieczne
    5.Krem wykładamy na dobrze stężałą galaretkę
    6.Ciasto , również nasączamy kawą
    7. Polewa

    Odstawiamy na noc do lodówki . Smacznego :)

    OdpowiedzUsuń
  44. Pączki z mchu i paproci
    2 łyżeczki suszonych drożdży
    2 i 1/4 szklanki mąki
    szczypta soli
    1/4 szklanki cukru
    2 łyżki roztopionego masła
    1 szklanka ciepłego mleka
    4 jajka
    paczka szpinaku rozdrobnionego mrożonego
    marmolada twarda
    pistacje posiekane do dekoracji
    likier królewski
    1 białko 1 1/2 szkl cukru pudru
    Białko miksujemy dodając stopniowo cukier puder aż lukier będzie gęsty
    i lśniący.
    Szpinak rozmrażamy odsączamy dokładnie.
    Wszystkie skladniki wkładam do automatu do chleba.Włączam program 9.
    Gdy ciasto będzie już wyrobione i podwoi swą objętośc wykladamy na
    stolnicę.Wycinamy
    szklanką pączki wkładając do środka marmoladę i kładziemy na
    blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia.
    Zostawiamy przykrywając lniana ściereczką do wyrośnięcia.
    Piekarnik nagrzewamy do 200 stopni,wkladamy wyrośnięte pączki i pieczemy
    okolo 15 do 20 minut minut.
    Po upieczeniu pączki lukrujemy i posypujemy posiekanymi pistacjami.
    Smacznego. gabi2202@interia.pl

    OdpowiedzUsuń
  45. ROGALIKI DROŻDŻOWE wg rodzinnej receptury ♥♥♥


    SKŁADNIKI:

    - 1kg mąki pszennej
    - 2 kostki margaryny
    - 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
    - 100 g świeżych drożdży
    - 10 łyżek mleka 1,5 %
    - 4 jajka
    - 2 szczypty soli
    - 5-6 łyżek domowego cukru waniliowego
    - marmelada pigwowca lub powidła śliwkowe
    - cukier puder do posypania

    PRZYGOTOWANIE:

    Drożdże rozpuścić w lekko ciepłym mleku. Margarynę rozpuścić w rondelku na wolnym ogniu, a następnie lekko ostudzić. Z mąki wymieszanej z solą, proszkiem do pieczenia, cukrem waniliowym, ostudzoną margaryną, jajkami i zaczynem drożdżowym, dobrze wyrobić ciasto. Ugniatać około 10 minut.

    Gotowe owinąć w folię spożywczą i włożyć do lodówki na 3 godziny.

    Ciasto podzielić na 4 części. Każdą z nich rozwałkować na grubość 2-3 mm w kształcie koła.
    Następnie podzielić je na mniejsze trójkąty. Formować rożki, wkładając do nich marmeladę pigwową lub powidła śliwkowe .

    Piec na blasze wyłożonej papierem do pieczenia w temp. 200 stopni około 20minut.

    Po ostudzeniu posypać cukrem pudrem.

    SMACZNEGO!!!
    zgłaszający : Anna Marchlewska; e-mail: aniasejny@wp.pl

    blog Facebook: Kardamon&Bazylia- culinary travels.

    OdpowiedzUsuń
  46. Nulkowy przepis nr 1 :)

    Ciasto idealne na imprezy, bo nie zawiera kontrowersyjnych dla niektórych gości sładników - pozwala uniknąć marudzenia w stylu "nie lubię owoców", "co to? brzoskwinie? fuuuuj..." itd. Bo przecież czekoladę kocha każdy! :) Każdy? ;)

    * * *

    KARNAWAŁOWE CIASTO PODWÓJNIE CZEKOLADOWE
    "Ptasie Radio"


    Składniki - ciasto:

    1 i 3/4 szklanki mąki tortowej
    1 i 1/2 szklanki cukru
    3/4 szklanki kakao do wypieków
    2 łyżeczki sody oczyszczonej
    1 łyżeczka proszku do pieczenia
    1/2 łyżeczki soli
    1 szklanka maślanki
    1/2 szklanki oleju
    2 jaja
    1 łyżeczka aromatu waniliowego
    1 szklanka świeżo zaparzonej gorącej kawy rozpuszczalnej

    Składniki na krem:

    230 g gorzkiej czekolady
    2 łyżki kakao
    1 łyżeczka kawy rozpuszczalnej (granulki)
    5 łyżek wody
    2 łyżki wódki
    2 jaja
    1-2 łyżki cukru
    szczypta soli
    1 szklanka śmietany kremówki 36%

    lukier plastyczny - można użyć gotowego, ja robię własny
    cukrowe śnieżynki
    lub inne wybrane ozdoby :)

    Przygotowanie:

    Zaczynamy od połączenia suchych składników na ciasto - mąki, cukru, kakao, sody, proszku i soli.

    W drugim naczyniu łączymy składniki mokre - maślankę, olej, jaja i aromat waniliowy (kawa na razie stoi obok). Mieszamy mikserem, a następnie dosypujemy, stale miksując na wolnych obrotach, wymieszane składniki suche. Na końcu dodajemy gorącą kawę. I mieszamy. :-)

    Masę pieczemy w dwóch tortownicach średniej wielkości przez około 35-40 minut w temperaturze ok. 180 stopni Celsjusza. Wskaźnikiem wypieczenia będzie suchy patyczek - choć samo ciasto pozostaje po upieczeniu dość wilgotne (a to oznacza, że w wersji sauté - bez kremu - też znakomicie by sobie poradziło).



    Krem przygotowujemy równie łatwo. Czekoladę, kakao, kawę, wodę i wódkę (uwaga, mylenie tych dwóch substancji miewa groźne skutki!) umieszczamy w garnuszku i podgrzewamy w kąpieli wodnej, aż wszystko się roztopi.

    Jaja rozbijamy, oddzielając białka od żółtek.
    Cukier dzielimy na dwie równe części. Połowę miksujemy z żółtkami na puch, a następnie łączymy z masą czekoladową, delikatnie mieszając.

    Ubijamy białka na sztywno, dosypując na końcu cukier. Następnie - równie delikatnie - łączymy je z masą czekoladową.

    Na koniec - jeszcze tylko szybkie ubicie śmietany na sztywno (byle nie ubijać zbyt długo, bo może się zwarzyć). Tak, śmietana też ostatecznie ląduje w masie czekoladowej. Mieszamy ją do całkowitego połączenia składników, a następnie powstały w ten sposób krem schładzamy lekko, by stężał.

    Blaty ciasta przekładamy kremem. I... tak by już mogło zostać, chyba że chcemy osiągnąć tak zwany efekt specjalny. Wtedy wystarczy z ciasta wyciąć dowolny kształt - np. bardzo adekwatne do okoliczności kalendarzowych serducha, przełożyć tak wycięte elementy kremem i ozdobić, jak tylko się chce. Ja bawiłam się tym razem masą cukrową, na którą przepis znajdziecie tutaj, i gotowymi cukrowymi śnieżynkami (Dr. Oetker).
    Efekty widać na fotografiach (przesyłam). :-)

    Smacznego!

    Nulek
    anulawawrzyniak@gmail.com

    OdpowiedzUsuń
  47. Nulkowy przepis nr 2 :)

    Ancymon to urwis znaczy,
    słownik Ci to wytłumaczy,
    ale w moim rozumieniu
    troszkę już znaczenie zmienił,
    bo to ciastko z cynamonem,
    co jak ślimak jest skręcone. :)

    Takie smaczniutkie ślimaki
    rozproszą smutki i draki,
    dadzą kopa wszelkim troskom...
    Karnawał rozkręcą bosko! :)

    * * *

    "ANCYMONKI"
    czyli ślimaczki cynamonowe

    Składniki na ciasto:

    1 szklanka letniego mleka
    2 jajka
    4 szklanki mąki tortowej
    6 łyżek cukru
    1/2 kostki masła (roztopionego)
    40 g świeżych drożdży (lub 20 g drożdży instant)
    szczypta soli

    Składniki pozostałe:

    1/4 kostki masła (roztopionego)
    1/2 szklanki cukru
    8-9 łyżeczek cynamonu
    200 g sparzonych rodzynek
    100 g sparzonych wiśni suszonych
    1 jajko do rozsmarowania

    Jak to zrobić?

    1. Z drożdży, 2 łyżek cukru, 2 łyżek mąki i 1/2 szklanki letniego mleka wyrobić zaczyn, a potem odstawić do wyrośnięcia.
    2. Mąkę wsypać do miski, dodać jajka, sól, resztę mleka i wyrośnięty zaczyn, a następnie wyrobić.
    3. Do ciasta dodać roztopione masło i znów wyrobić na gładką masę, aż pojawią się bąble powietrza. Odstawić do wyrośnięcia.
    4. Gdy ciasto wyrośnie, podzielić je na 4 części, każdą z nich rozwałkować, posmarować roztopionym masłem, posypać cukrem i cynamonem, a następnie dodać rodzynki i wiśnie (choć - jeśli nie ma się ich pod ręką, to nie szkodzi - sam cynamon też wystarczy...).
    5. Ciasto zwijać w roladę, pokroić w plastry, a następnie ułożyć na blasze w dużych odstępach.
    6. Ancymonki smarować roztrzepanym jajkiem, żeby miały ładny połysk.
    7. Piec w temperaturze 180 stopni C. Czas pieczenia - około 10-15 minut.

    SMACZNEGO!

    OdpowiedzUsuń
  48. Nulkowy przepis nr 3 :)

    A może zaskoczyć gości nową wersją super-ciasta,
    co zwykle w formie torcika zielenią piękną wyrasta,
    a ja proponuję ciastka - wszak w obsłudze są łatwiejsze!
    Karnawałowej rozkoszy w jedzeniu tym Wam nie zmniejszę! :)

    * * *

    TRUSKAWKI PROSTO Z TRAWKI
    czyli karnawałowa słodka zielenina w formie muffina :)


    Składniki na ciasto:

    450 g mrożonego brykietu ze szpinaku
    250 g cukru
    3 jajka
    1 szklanka oleju
    1 szklanka mąki tortowej
    1 szklanki mąki krupczatki
    3 łyżeczki proszku do pieczenia

    Składniki na krem śmietanowy:

    300 ml śmietany 36%
    2 śmietan-fixy
    2 łyżki cukru pudru

    garść jagód albo innych owoców (u mnie - mrożone jagody)

    Przygotowanie:

    Szpinak rozmrażam i odciskam z nadmiaru wody.
    Wbijam do miski jaja, dodaję cukier i miksuję na puszystą masę. Powoli dolewam olej i nadal miksuję. Do masy - wciąż ubijając - dosypuję na zmianę obie mąki zmieszane z proszkiem do pieczenia. Na końcu dodaję szpinak i mieszam delikatnie drewnianą łyżką.

    Ciasto piekę w papilotkach - nakładam je łyżką do wysokości ok. 2/3 papierka. Piekę w 180 stopniach Celsjusza przez ok. 20-25 minut (do suchego patyczka).
    Studzę ciastka (uwaga - z wierzchu są raczej złote niż zielone, ale to... pozory). ;)

    W tym czasie ubijam śmietanę na sztywno, pod koniec dodając śmietan-fixy i cukier.

    Z ciastek odcinam wierzch, drążę środek i kruszę go na drobinki. Na pozostałą część ciasta nakładam ubitą masę śmietanową. Wierzch zdobię okruszkami, dociskam je lekko, a na nich umieszczam dowolną ilość truskawek albo innych dostępnych akurat owoców.

    A później delektuję się zieleniną! Mniam! :)

    Nulek
    anulawawrzyniak@gmail.com

    P.S. Maile wysłane do wszystkich 3 zgłoszonych przepisów. :)

    OdpowiedzUsuń
  49. Dyniowe oponki.

    2 szklanki mąki pszennej
    2dag świeżych drożdży
    50g masła roślinnego
    3 łyżki puree z dyni hokkaido
    1/2 szklanki mleka
    3 żółtka
    4 łyżki cukru

    oraz:
    olej do smażenia
    puder

    Drożdże kruszę, dodaję po łyżeczce cukru i mąki i zalewam letnim mlekiem. Masło rozpuszczam i studzę. Do miski wkładam żółtka, dodaję cukier, masło i mus dyniowy. Miksuję. Następnie dodaję wyrośnięty zaczyn i mąkę. Wyrabiam gładkie i elastyczne ciasto. Powinno odchodzić od ręki.

    Przykrywam ściereczką i odstawiam w ciepłe miejsce aż podwoi objętość. Następnie uderzam je kilka razy, by je odpowietrzyć i rozwałkowuję na gruby placek. Szklanką wycinam kółka, a kieliszkiem robię mniejsze otwory.

    Oponki smażę na mocno rozgrzanym oleju. Odsączam z nadmiaru tłuszczu na papierowym ręczniku. Posypuję pudrem.
    Smacznego :)



    OdpowiedzUsuń
  50. Kokosowo-serowe pączusie.

    25 dag mąki pszennej
    25 dag twarogu półtłustego
    3 żółtka
    3/4 szklanki gęstej śmietany 18%
    2 łyżki cukru
    łyżka cukru waniliowego ( z prawdziwą laską wanilii)
    2 duże łyżki wiórek kokosowych
    łyżeczka sody oczyszczonej
    olej
    puder

    Twaróg mielę w maszynce. Dodaję żółtka i oba cukry. Miksuję. Następnie dodaję śmietanę, wiórki i wsypuję przesianą mąkę z sodą. Wszystko dokładnie mieszam. Masa powinna być gęsta. Łyżeczką nabieram porcję ciasta i w rękach formuje kulki. Odkładam na deseczkę podsypaną mąką. Smażę na rozgrzanym oleju( na niedużym ogniu) aż nabiorą złotego koloru. Odsączam na ręczniku papierowym. Posypuję pudrem. Smacznego :)

    OdpowiedzUsuń
  51. Ekspresowe poduszeczki waniliowe.

    2,5 szklanki mąki pszennej+ mąka do podsypania
    2 jajka
    1/5 kostki masła
    2 łyżki cukru
    łyżka cukru waniliowego
    łyżeczka proszku do pieczenia
    1/2 szklanki mleka
    ewentualnie kieliszek wódki
    olej do smażenia
    cukier puder

    Mąkę przesiewam z proszkiem do miski. Dodaję oba cukry, jajka i zimne masło. Wlewam mleko i wódkę. Zagniatam ciasto. Rozwałkowuję je na placek o grubości 3mm i wycinam kwadraty. Smażę na złoty kolor, z obu stron , na mocno rozgrzanym oleju. Odsączam z nadmiaru tłuszczu i posypuję pudrem.

    Zdjęcia do moich 3 propozycji wyślę na podany mail.

    Pozdrawiam.
    Wiola P.

    OdpowiedzUsuń
  52. Jeśli karnawał to róże karnawałowe i faworki i mam sprawdzony przepis, zawsze się udają nie są twarde ale bardzo kruche i smaczne. moje córeczki uwielbiają pieć ze mną te smakołyki a potem je pochłaniają jeden za drugim ;)
    Ten sam przepis wykorzystuje na róże jak i na faworki.

    "FAWORKI I RÓŻE KARNAWAŁOWE"

    250 g mąki
    40 g tłuszczu
    3 żółtka
    50 g śmietany
    sól
    ocet
    cukier waniliowy
    smalec lub olej do smażenia
    cukier puder
    konfitura do ozdoby róż

    Mąkę posiekać z tłuszczem, wlać żółtka dodać sól, łyżkę octu i tyle śmietany aby uzyskać ciasto jak na pierogi. Ciasto rozwałkować na grubość 1mm i wykrawać radełkiem prostokąty z wycięciem na środku i formować faworki, smażyć na gorącym tłuszczu po upieczeniu osypać cukrem pudrem. Na róże karnawałowe wykrawać 3 wielkości kółka 2 większe naciąć w pięciu miejscach trzecie kółko w czterech następnie 2 większe posmarować białkiem na środku i układać jedno na drugim od największego do najmniejszego i nacisnąć palcem na środku wrzucać na rozgrzany tłuszcz mniejszym kółkiem do dołu po upieczeniu dekorować konfiturą i posypać cukrem pudrem. Smacznego

    OdpowiedzUsuń
  53. Moja propozycja na małe,szybkie pączusie Tawa Tawas

    2 szklanki mąki
    2 jajka
    2 łyżki masła
    1/2 szklanki mleka
    łyżka cukru pudru
    2 łyżeczki proszku do pieczenia
    szczypta soli

    dodatkowo
    olej/smalec do smażenia
    miód
    cukier puder

    Mąkę wsypać do miski, dodać proszek do pieczenia,cukier oraz sól.
    Na koniec dodajemy jajka,miękkie masło i wlewamy mleko.
    Zagniatamy gładkie,elastyczne ciasto.
    Przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 10 minut.
    Po tym czasie rozwałkowujemy ciasto, na grubość 0,5 cm i wycinamy romby ok.4 cm.
    W garnku rozgrzewamy tłuszcz i wrzucamy ciasto.
    Smażymy na złoty kolor z obu stron.
    Po wyjęciu osączyć na papierowych ręcznikach.
    Gotowe polewamy miodem i posypujemy cukrem pudrem.

    SMCZNEGO:-)

    OdpowiedzUsuń
  54. Wafelkowe ciasto z kokosem i żurawiną (blaszka 18x26)
    Składniki:

    kostka masła
    1 ½ szklanki cukru
    6 jajek
    40 dag wafelków (najlepiej śmietankowych)
    2 szklanki wiórków kokosowych
    10 dag suszonej żurawiny
    Sposób przygotowania: Wafelki za pomocą noża kroimy w kostkę. Masło ucieramy z cukrem do czasu aż składniki się połączą. Powoli dodajemy jajka, cały czas ubijamy. Dokładamy wiórki kokosowe, żurawinę i wafelki. Mieszamy za pomocą drewnianej łyżki. Wykładamy na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 160 stopni C przez ok. 45 minut.

    OdpowiedzUsuń
  55. Karnawałowe ciastka(oponki z patelni)

    400 g maki

    50 g cukru pudru


    60 g masła

    2 jajka

    0,5 łyżeczki sody

    150 ml mleka

    cukier z prawdziwą wanilią oraz skórka otarta z cytryny do smaku

    tłuszcz do smażenia

    cukier puder do posypania





    1.Masło utrzeć z cukrem pudrem na puch.Dodać jajka,cukier z prawdziwą wanilią oraz skórkę z cytryny do smaku.Gotową masę połączyć z przesianą mąką i mlekiem połączonym z sodą.

    2.Ciasto przełożyć na lekko obsypaną mąką stolnicę.Zagnieść ciasto a następnie rozwałkować na grubość około 1 cm.Szklanką wykroić krążki.W każdym krążku wyciąć kieliszkiem środek.

    3.Smażyć na rozgrzanym tłuszczu z obu stron na złoty kolor.

    4.Po usmażeniu posypać obficie cukrem pudrem.




    Pozdrawiam

    Magdalena S.

    OdpowiedzUsuń
  56. Hej:) Karnawał dla mnie to czas na pączki i inne smażone słodkości i tylko wtedy mi tak bardzo smakują.
    Tradycyjne pączki z marmoladą
    ciasto:
    60 dag mąki tortowej
    1/2 szklanki cukru
    1 cukier waniliowy
    1 opakowanie suszonych drożdży
    2 jajka
    1 szklanka mleka
    2 łyżki spirytusu
    8 dag masła
    dodatkowo:
    1 słoiczek marmolady różanej
    1 litr oleju
    cukier puder
    wykonanie:
    Masło stopić i odstawić do przestudzenia. Mleko podgrzać, wymieszać z łyżką cukru, łyżką mąki oraz drożdżami. Mąkę przesiać i wymieszać z pozostałym cukrem i cukrem waniliowym oraz szczyptą soli, dodać mleko z drożdżami, jajka i spirytus, dokładnie wymieszać ( najlepiej robotem z odpowiednia końcówką). Kiedy wszystkie składniki ciasta dobrze się połączą dodać przestudzony tłuszcz i wyrabiać ciasto kilka minut po zagnieceniu troszkę się klei do dłoni. Ciasto przykryć i odstawić do wyrośnięcia
    po wyrośnięciu wyłożyć na podsypaną mąką stolnice i przy pomocy dłoni rozciągnąć na placek grubości 1,5 cm i szklanka wyciąć krążki z których uformować pączki.
    Uformowane pączki zostawić pod przykryciem do podrośnięcia.

    W garnku zagrzać olej do 170-175 st i kolejno smażyć paczki na złoty kolor ( czas zależy od wielkości paczka) ja przed włożeniem do tłuszczu paczki zawsze leciutko spłaszczam.
    Usmażone pączki wyjąć na talerz wyłożony papierowym ręcznikiem i odsączyć z nadmiaru tłuszczu.
    Marmoladę przełożyć do worka cukierniczego lub szprycy z długą końcówką
    i nadziać nią jeszcze ciepłe paczki po wierzchu posypać cukrem pudrem.
    Pozdrawiam, Iwona

    OdpowiedzUsuń
  57. Jeszcze jedna moja propozycja, jeśli lubimy kombinować to takie pączki są idealne dla nas
    Moje dzieci nazwały to karnawał Shreka, ale to pączki gwiazdki.
    Pączki gwiazdki
    ciasto:
    3 szklanki mąki pszennej
    1/2 szklanki cukru
    5 żóltek
    5 dag masła
    1 opakowanie suszonych drożdży
    3/4 szklanki mleka
    1 łyżka spirytusu
    dodatkowo:
    olej do smazenia
    1 opakowanie budyniu lub jak u mnie pistacjowy puding
    wykonanie:
    Mleko lekko podgrzać i wymieszać z drożdżami oraz 1 łyżką cukru i 1 łyżką mąki, odstawić na kilka minut w ciepłe miejsce. Masło stopić i przestudzić.
    Mąkę przesiać i wymieszać z cukrem i szczyptą soli, dodać mleko z drożdżami, żółtka jajek i przestudzone masło, zagnieść ciasto i odstawić do wyrośnięcia.
    Stolnicę podsypać mąką i wyłożyć na nią ciasto, rozwałkować na grubość około 1,5 cm i gwiazdką lub zwykłą szklanką wyciąć pączki. Przygotowane pączki jeszcze raz odstawić do wyrośnięcia.
    W czasie kiedy pączki rosną ugotować budyń lub puding zmniejszając ilość mleka do 1,5 szklanki po ugotowaniu przestudzić i przełożyć do specjalnej szprycy lub worka cukierniczego z małą okrągłą końcówką.

    W garnku rozgrzać około 1/2 litra oleju i w rozgrzanym oleju smażyć porcjami wyrośnięte pączki na złoty kolor po usmażeniu odsączyć z nadmiaru tłuszczu.
    Jeszcze ciepłe pączki nadziać pudingiem
    i odłożyć do wystudzenia na koniec polać lukrem lub posypać cukrem pudrem.
    Iwona

    OdpowiedzUsuń
  58. Z mascarpone i truskawkami

    Biszkopt:
    4 jajka
    3/4 szkl mąki
    2 łyżki kakao
    1 szkl cukru
    1 łyżeczka proszku do pieczenia
    1 łyżeczka octu

    Krem:
    250g mascarpone
    250 ml kremówki (30% , 32%)
    2-3 łyżki cukru pudru

    Dodatkowo:
    truskawki
    czekolada mleczna


    Przygotowanie:

    Biszkopt:
    Białka z cukrem ubić na sztywno, dodać żółtka; zmiksować. Dodać proszek do pieczenia, mąkę, kakao i ocet wymieszać delikatnie za pomocą szpatułki do połączenia składników. Wylać ciasto na blachę wysmarowaną masłem i wysypaną kakaem. Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec ok 20 minut, bądź do suchego patyczka.

    Krem:
    Śmietankę ubić na pół sztywno, dodawać mascarpone po łyżce i mieszać do połączenia składników, na koniec dodać cukier puder i wymieszać.

    Połączenie:
    Gdy biszkopt ostygnie ułożyć na nim umyte i odszypułkowane truskawki, na truskawki wyłożyć krem. Mleczną czekoladę zetrzeć na tarce na małych oczkach i posypać krem. Ciasto pokroić w kostkę i na każdej kostce ułożyć całą umytą truskawkę.

    OdpowiedzUsuń
  59. W-Z'tka

    Biszkopt:
    4 jajka
    3/4 szkl cukru
    po 1/2 szkl mąki pszennej i ziemniaczanej
    1 łyżeczka proszku do pieczenia
    2 łyżki kakao

    Krem:
    330g śmietany kremówki 36%
    200g serka homo
    2 łyżki cukru pudru
    1 łyżeczka żelatyny
    1/4 szkl gorącej wody

    Polewa czekoladowa:
    pół tabliczki mlecznej czekolady
    łyżka margaryny
    3 łyżeczki kakao
    2 łyżeczki cukru pudru

    Przygotowanie:

    1. Biszkopt:
    Białka ubić, dodać cukier i dalej ubijać, dodać żółtka, pozostałe składniki i wszystko połączyć. Piec ok. 30 minut w temperaturze 170 stopniach. Po upieczeniu wystudzić

    2. Krem:
    Serek homo wymieszać z cukrem pudrem, kremówkę ubić. Do ubitej kremówki dodawać po łyżce serka i zmiksować. Żelatynę zalać gorącą wodą i wymieszać do rozpuszczenia, chwilę przestudzić. Żelatynę dodać do kremówki i zmiksować do połączenia składników,

    3. Polewa czekoladowa:
    Czekoladę razem z margaryną rozpuścić w kąpieli wodnej. Po całkowitym rozpuszczeniu dodać kakao i cukier puder, wymieszać do połączenia składników.

    4. Przełożenie:
    Ostudzony biszkopt przekroić na dwa blaty. Na pierwszy blat wyłożyć krem i przykryć drugim blatem. Przełożony biszkopt polać polewą i wstawić do lodówki do schłodzenia. Najlepiej na całą noc.

    OdpowiedzUsuń
  60. CIASTO Z RÓŻAMI JABŁKOWYMI
    Ciasto pięknie wygląda , sprawdzi się na karnawałowym przyjęciu.

    Ciasto czekoladowe (na jedna blachę 32*25 cm)
    -1 i 1/2 szkl.mąki
    -1 szkl. maślanki
    -1/2 szkl.cukru
    -1/4 szkl.oleju
    -2 łyżki kakao
    -1 łyżeczka sody

    Kruche róże:
    -35 dag mąki
    -20 dag margaryny
    -8 łyżek cukru
    -2 jajka
    -1 łyżeczka proszku do pieczenia
    -3-4 czerwone jabłka

    Krem orzechowo-grysikowy
    -8 dag kaszy manny
    -250 ml mleka
    -20 dag zmielonych orzechów włoskich
    -20 dag cukru
    -1 kostka margaryny

    Sposób wykonania:
    1.1. Ciasto czekoladowe: Mokre składniki połącz,dodaj suche i miksuj na gładką masę. Ciasto wylej na blachę wyłożoną papierem do pieczenia,piec ok.20-25 min,w temp.150 stopni.
    2.Kruche róże: Składniki na ciasto zagnieć,rozwałkuj na grubość 1 cm,potnij na 20 pasków o wymiarach 2cm*20 cm,. Jabłka umyj,nie obieraj ze skórki , pokrój na ćwiartki,a każdą na cienkie plasterki(najlepiej obieraczką do warzyw). Na każdy pasek ciasta ułóż plasterki jabłek tak aby wystawały delikatnie poza ciasto ,zawijaj formując rózę.
    Przygotuj drugie ciasto czekoladowe w ten sam sposób co pierwsze i ułóż na nim róże,piec 30 min w temp.150 stopni.
    3.Krem orzechowo-grysikowy:Mleko zagotuj z cukrem,dodaj kaszę mannę,zdejmij z ognia,dodaj orzechy,odstaw do ostygnięcia. Margarynę utrzyj na puch i dodawaj po łyżce kaszy,miksuj na gładką masę.
    4.Na ciasto wyłóż krem i przykryj drugim ciastem z różami.Przed podaniem schłodzić.

    OdpowiedzUsuń
  61. Pączki z kremem

    Ciasto:
    ½ kg mąki
    250 ml mleka
    4 dag świeżych drożdży
    100 g masła
    5 żółtek
    5 łyżek cukru
    ½ kieliszka spirytusu
    cukier waniliowy

    Krem:
    350 g śmietany kremówki 36%
    250 g serka mascarpone
    cukier

    Dodatkowo:
    tłuszcz do głębokiego smażenia

    Mleko podgrzać i rozlać na połowę. Do jednej połowy dodać świeże drożdże i łyżeczkę cukru, przygotować zaczyn. W drugiej połowie roztopić masło. Żółtka utrzeć z resztą cukru. Do miski z przesianą mąką wlać aktywne drożdże, utarte żółtka, mleko z masłem, dodać szczyptę soli, cukier waniliowy i spirytus. Wyrobić ciasto. Przykryć ściereczką i pozostawić do wyrośnięcia w ciepłe miejsce ma ok. 1 godz. aż ciasto podwoi swoją objętość.
    Ciasto lekko podsypać mąką i grubo rozwałkować ( na ok. 1,5 cm). Za pomocą szklanki wykrawać kółka lub formować w dłoni zgrabne kuleczki. Pączki przykryć ścierką na 15 minut zostawić do ponownego wyrośnięcia. Smażyć w dobrze rozgrzanym głębokim tłuszczu z obu stron. Wyjmować łyżką cedzakową a nadmiar tłuszczu odsączyć na papierowym ręczniku. Wystudzić. Przekroić na pół. Przełożyć kremem.
    Śmietanę ubić z cukrem (cukru dodać wg własnego uznania), na końcu połączyć z mascarpone. Krem nakładać za pomocą rękawa cukierniczego lub szprycy.

    OdpowiedzUsuń
  62. Obwarzanki (bez sera)

    ½ kg mąki
    10 dag masła
    2 łyżeczki proszku do pieczenia
    1 szklanka kwaśnej śmietany 18%
    2 jajka
    1 łyżeczka spirytusu (opcjonalnie)
    olej do głębokiego smażenia
    cukier puder z wanilią do posypania

    Mąkę przesiać z proszkiem do pieczenie dodać masło, jajka i śmietanę. Zagnieść ciasto. Ciasto wyrabiać ok. 15 minut. Rozwałkować na grubość 0,5 cm, większe kółka wykrawać szklanką, a w środku mniejsze np. kieliszkiem. Smażyć na dobrze nagrzanym tłuszczu na złoty kolor. Nadmiar tłuszczu odsączyć na papierowym ręczniku. Posypać cukrem pudrem z wanilią.

    OdpowiedzUsuń
  63. Kokosanki
    6 dag margaryny
    2 całe jajka
    20 dag cukru
    0,5 kg mąki
    3 łyżki miodu
    mały proszek do pieczenia
    ok. 1,5 szklanki mleka
    Jajka ubić z cukrem, dodać miękką margarynę i po trochę dodawać mleko na zmianę z mąką. Ilość mleka jest uzależniona od suchości mąki. Ciasto ma być gęste jak na babkę. Upiec placek ok. 40 minut w temperaturze 180 stopni. Wystudzić. Przekroić wzdłuż blachy na 4 paski, a następnie w szerz na paski o szerokości ok. 2 - 2,5 cm
    Polewa
    Kostka margaryny,typu Palma, Kasia
    szklanka cukru
    2 kopiate łyżki kakao
    5 łyżek mleka do rozrobienia kakao
    Składniki zagotować do połączenia się w jednolitą masę.
    Każdy kawałek ciasta wbijać na patyczek ( widelec - co komu wygodniej ), maczać w gorącej polewie i obtaczać ( dociskając z każdej strony ) w wiórkach kokosowych.Ciastka układać osobno na papierze do pieczenia i zostawię do wystygnięcia. Zużyjemy ok. 30 dag wiórków ( w zależności od ich grubości ) W trakcie obtaczania, polewę trzeba ze dwa razy podgrzać, gdyż zimna jest zbyt gęsta.

    OdpowiedzUsuń
  64. DONUTKI-MINUTKI
    czyli szybkie i pyszne donuty karnawałowe :)

    Składniki:

    1 szklanka mąki tortowej
    1 łyżeczka proszku do pieczenia
    1 łyżeczka cynamonu
    1/2 łyżeczki soli
    1/4 szklanki cukru
    2 jaja
    3 łyżki oleju
    3 łyżki jogurtu naturalnego

    + lukier i ozdoby - dowolne ;)

    Wykonanie:

    W misce łączę suche składniki i przesiewam - jak na muffiny.
    W drugiej misce, większej, miksuję ze sobą mokre składniki.
    Następnie stopniowo dodaję suche, szybko miksując.

    Włączam maszynę do donutów, smaruję umoczonym w oleju pędzelkiem formy w środku i nagrzewam przez ok. 4 minuty.

    Ciasto nakładam rękawem cukierniczym - nie za dużo, bo rośnie.
    Piekę w maszynce przez ok. 4-5 minut - aż się zarumienią.

    Lukruję i ozdabiam, a później uciekam przed imprezowiczami, żeby nie pożarli od razu wszystkich! :)

    MirkaWu
    wawrzyniakmirka@gmail.com

    OdpowiedzUsuń
  65. Gofry czekoladowe z kremem cytrynowym
    i domową frużeliną oraz - by się rymowało - z cytryną :)

    Ciasto na gofry:

    3 jajka
    2 łyżeczki cukru wanilinowego
    3 łyżki miodu
    80 g roztopionego masła
    160 g mąki
    30 g kakao
    250-270 ml mleka 1,5%
    1 łyżeczka proszku do pieczenia

    Białka z cukrem wanilinowym ubijamy na sztywno.
    Żółtka ucieramy z miodem i powoli dodajemy roztopione masło.
    Na koniec mieszamy mąkę z kakao i proszkiem.
    Powoli dodajemy mieszankę do żółtek, miksując.
    Potem dodajemy mleko i na końcu - ubite białka.
    Pieczemy w gofrownicy przez 5-7 minut (to zależy od sprzętu).

    Krem cytrynowy:

    500 ml śmietanki 30%
    500 g serka mascarpone
    sok wyciśnięty z 2 cytryn
    otarta skórka z 1 cytryny
    100 g cukru pudru

    Śmietankę ubijamy na sztywno. Serek mascarpone łączymy z cukrem pudrem, sokiem z cytryny oraz skórką i mieszamy. Masę serkową łączymy z ubitą śmietanką.

    Nakładamy na gofry za pomocą szprycki z końcówką z otworem w kształcie gwiazdki - żeby wyszedł kształt rozetek. Zdobimy domową frużeliną (u mnie wiśniowa) i plasterkami cytryny, które idealnie kontrastują ze słodyczą żelu owocowego.

    A później... nie kwasząc się, konsumujemy! :)
    Smacznego! :)

    MirkaWu
    wawrzyniakmirka@gmail.com

    OdpowiedzUsuń
  66. Tiramisu
    2 paczki gotowych prostokątnych biszkoptów
    1/2 litra śmietanki do ubijania
    1/2 szklanki cukru pudru
    2 śmietan fixy
    2 serki mascarppone
    5 łyżeczek kawy rozpuszczalnej
    1/2 szklanki amaretto
    kakao do posypania
    Zaparzyć kawę, ostudzić, wlać alkohol. Śmietankę ubić z cukrem, dodać śmietan-fix i serek, dokładnie wymieszać. Układać warstwami - biszkopty moczone w kawie, masa śmietanowa, biszkopty, masa, biszkopty, schłodzić, przed podaniem posypać na wierzchu kakao.
    Smacznego :)

    OdpowiedzUsuń
  67. Wysłałam wczoraj przepis na kokosanki, ale się nie opublikował, może jeszcze się załapię.
    Kokosanki
    2 jajka
    20 dag cukru
    1/2 kg mąki
    5 dag margaryny
    3 łyżki miodu
    mały proszek do pieczenia
    ok. 1 i 1/2 szklanki mleka
    Jajka ubić z cukrem, dodać miękką margarynę, na koniec stopniowo sypkie składniki na zmianę z mlekiem. Wylać na prostokątna blachę, piec w temp. 180 stopni od 40 minut. Wystudzić. Przeciąć ciasto wzdłuż na 4 pasy, a następnie w poprzek, na szerokość ok. 2- 2,5 cm.
    Polewa
    kostka margaryny typu Palma, Kasia
    szklanka cukru
    4 łyżki kakao
    5 łyżek mleka do rozrobienia kakao
    Margarynę roztopić, dodać pozostałe składniki, zagotować do połączenia się w jednolitą masę. Zdjąć z ognia, w gorącym szybko maczać po jednym kawałku ciasta, natychmiast wrzucać do kokosu dokładnie dociskając tak, aby ciastko było zamoczone w polewie i obtoczone w kokosie z każdej strony. Zużyjemy ok. 30 dag kokosu, w zależności od grubości wiórków. W czasie tej czynności trzeba ze dwa razy podgrzać polewę, gdyż gęstnieje i wtedy jest mało wydajna. Ciastka rozkładać pojedynczo na papier do pieczenia i pozostawić do zastygnięcia, dopiero wówczas można przełożyć na talerz. Pyszności. Polecam :)

    OdpowiedzUsuń
  68. Pączki z lukrem i kandyzowanymi owocami.

    Składniki:
    Ciasto:
    5 dag drożdży
    3 żółtka
    1 całe jajko
    2 łyżki cukru waniliowego
    5 łyżek cukru
    2 i pół łyżki oleju
    1 szklanka ciepłego mleka
    1 łyżka octu lub spirytusu
    3 szklanki mąki pszennej
    Dodatkowo:
    1 szklanka twardej dowolnej marmolady
    mąka do posypania stolnicy
    2 szklanki oleju do smażenia
    Lukier:
    1 białko
    około 1 szklanka cukru pudru
    10 dag mieszanki keksowej
    Wykonanie:
    1.Drożdże rozcieramy z 1 łyżką cukru,mąki i mleka.Przykrywamy ściereczką i odstawiamy na około 20 minut w ciepłym miejscu,żeby wyrosły.
    2.Żółtka i jajko ucieramy z pozostałym cukrem i cukrem waniliowym na puszystą masę.
    3.Do mąki dodajemy utarte jajka,wyrośnięte drożdże,olej,ocet lub spirytus,stopniowo wlewamy ciepłe mleko i zagniatamy ciasto.Wyrabiamy kilka minut.Następnie przykrywamy ściereczką i odstawiamy na około 2 godziny w ciepłe miejsce.
    4. Ciasto wałkujemy i dużą szklanką wykrawamy krążki,na środek nakładamy marmoladę,przykrywamy drugim krążkiem i wycinamy mniejszą szklanką.
    5. Pączki układamy na tacy posypanej mąką i odstawiamy w ciepłe miejsce na około pół godziny,żeby podrosły.
    6. W garnku rozgrzewamy olej i smażymy pączki po kilka minut z każdej strony,następnie osączamy na papierowym ręczniku z nadmiaru tłuszczu.
    7.Białko ucieramy z cukrem pudrem,cukier dodajemy stopniowo,gdy lukier będzie miał odpowiednią konsystencję,smarujemy nim pączki,następnie dekorujemy mieszanką keksową i odstawiamy do zastygnięcia.
    8.Smacznego.

    OdpowiedzUsuń
  69. Ciasteczka ,,Słoneczka''
    Składniki:
    Ciasto:
    50 dag mąki tortowej
    2 jajka
    1 szklanka cukru pudru
    25 dag masła lub margaryny
    1 łyżka cukru waniliowego
    2 łyżeczki proszku do pieczenia
    Masa budyniowa:
    2 szklanki mleka
    4 łyżki cukru
    25 dag masła lub margaryny
    2 budynie waniliowe
    Dodatkowo:
    10 dag wiórek kokosowych
    mąka pszenna do posypania stolnicy
    Wykonanie:
    1.Z podanych składników zagniatamy ciasto,następnie formujemy kulę i wkładamy do lodówki na około 1 godzinę.Po tym czasie ciasto wałkujemy na posypanej mąką stolnicy i za pomocą szklanki wykrawamy cienkie ciasteczka.
    2.Ciasteczka układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia lub folią aluminiową.
    3.Następnie ciasteczka pieczemy około 10 minut w temperaturze 180 stopni do zrumienienia.Upieczone ciasteczka studzimy.
    4.W połowie mleka rozpuszczamy budynie,do drugiej dodajemy cukier i zagotowujemy,następnie wlewamy rozpuszczone budynie i gotujemy do zgęstnienia cały czas mieszając.Ugotowany budyń studzimy. Masło lub margarynę ucieramy na puszystą masę,następnie stopniowo dodajemy wystudzony budyń i dokładnie ucieramy.
    5.Wystudzone ciasteczka przekładamy masą budyniową,smarujemy również boki i obtaczamy w wiórkach kokosowych.
    6.Smacznego.

    OdpowiedzUsuń
  70. Herbatnikowe trufelki w polewie czekoladowej.
    Składniki:
    Masa:
    15 dag masła lub margaryny
    3 łyżki cukru pudru
    5 łyżek kakao
    półtorej szklanki drobno pokruszonych herbatników
    Polewa:
    3 łyżki kakao
    3 łyżki cukru
    3 łyżki masła lub margaryny
    odrobina gorącej wody
    Dodatkowo:
    pół szklanki drobno pokruszonych herbatników
    Wykonanie:
    1.Masło lub margarynę ucieramy z cukrem pudrem na puszystą masę,następnie dodajemy kakao i drobno pokruszone herbatniki.dokładnie ucieramy. ( herbatniki możemy zmielić w maszynce,lub włożyć do woreczka foliowego i za pomocą wałka do ciasta drobno pokruszyć )
    2.Następnie z przygotowanej masy formujemy kuleczki wielkości orzecha włoskiego.Kuleczki układamy na tacy.
    3.Kakao i cukier przekładamy do garnka,następnie mieszamy z odrobiną gorącej wody,tak,żeby powstała gęsta papka,dodajemy masło lub margarynę.Polewę gotujemy kilka chwil na małym ogniu cały czas mieszając,następnie zdejmujemy z ognia i mieszamy aż polewa będzie gęsta i szklista. Kuleczki zanurzamy w polewie a następnie obtaczamy w pokruszonych herbatnikach.
    4.Przygotowane trufelki układamy na tacy do zastygnięcia polewy.
    5.Smacznego.

    OdpowiedzUsuń
  71. Pączki z kremem kawowym polane białą czekoladą

    SKŁADNIKI:
    Ciasto:
    1 szklanka mleka,
    4 żółtka,
    20g drożdży,
    1 opakowanie cukru waniliowego,
    1 płaska łyżka cukru kryształu,
    550-600g mąki,
    50g margaryny,
    szczypta soli,
    1 łyżka spirytusu,
    Krem:
    300ml śmietany 36%;
    1 łyżka cukru pudru,
    1,5 łyżeczki kawy rozpuszczalnej,
    Dodatkowo:
    1 tabliczka białej czekolady,
    kakaowa posypka do dekoracji,
    olej do smażenia.

    PRZYGOTOWANIE:
    1. Do ciepłego mleka dodaję drożdże, cukry, żółtka oraz sól. Mieszam. Stopniowo przesiewam mąkę i wyrabiam ciasto. Na końcu ciasta wlewam spirytus oraz rozpuszczoną i przestudzoną margarynę. Wyrabiam ciasto. Oprószam mąką i odstawiam na godzinę do wyrośnięcia.
    2. Wyrośnięte ciasto przekładam na stolnicę. Rozwałkowuję na grubość 1,5 cm. Szklanką o dużej średnicy wykrawam w cieście krążki. Na rozgrzanym oleju smażę pączki na rumiano z dwóch stron.
    3. Schłodzoną śmietanę ubijam na sztywno z cukrem pudrem i kawą rozpuszczalną. Krem przekładam do rękawa cukierniczego. Przestudzone pączki przekrawam na pół i przekładam kremem kawowym.
    4. Czekoladę łamię na kostki i rozpuszczam nad kąpielą wodną. Czekoladą polewam pączki. Wierzch oprószam kakaową posypką.

    OdpowiedzUsuń
  72. Karnawałowe kwiatuszki serowe

    SKŁADNIKI:
    250g mąki,
    1 opakowanie cukru waniliowego,
    1 łyżka cukru kryształu,
    250g sera białego,
    1 jajko,
    1,5 łyżki śmietany 18%,
    1/2 łyżeczki sody oczyszczonej,
    1/2 łyżeczki proszku do pieczenia,
    1/2 łyżki spirytusu,
    olej do smażenia,
    cukier puder do posypania.

    PRZYGOTOWANIE:
    1. Mąkę przesiewam na stolnicę. Dodaję pokruszony ser, cukry, jajko, śmietanę, spirytus, sodę oraz proszek do pieczenia.
    2. Zagniatam ciasto, jak na makaron.
    3. Przygotowane ciasto rozwałkowuję na grubość 5mm. Foremką w kształcie kwiatuszka wykrawam w cieście kwiatki. Na środku każdego kwiatka robię kieliszkiem małe kółeczko.
    4. Kwiatki smażę na oleju na złoty kolor. Po usmażeniu oprószam cukrem pudrem.

    OdpowiedzUsuń
  73. Faworki warkocze
    SKŁADNIKI:
    30 dag mąki,
    5 łyżek śmietany 18%,
    1 jajko,
    4 żółtka,
    1,5 łyżki octu,
    szczypta soli,
    olej do smażenia,
    cukier puder do posypania.

    PRZYGOTOWANIE:
    1. Mąkę przesiewam na stolnicę. Mieszam ze śmietaną. Dodaję jajko, żółtka, sól oraz ocet. Zagniatam ciasto.
    2. Ciasto wybijam drewnianym wałkiem około 15 minut. Następnie bardzo cienko je rozwałkowuję.
    3. Ciasto kroję na prostokąty o wymiarach 3cm x 20 cm. Każdy pasek ciasta nacinam wzdłuż w dwóch miejscach. Przekładając nacięte paski ciasta zaplatam warkocze. Końce warkoczy sklejam.
    4. Warkocze smażę na złoty kolor na rozgrzanym oleju. Po usmażeniu oprószam cukrem pudrem.

    OdpowiedzUsuń
  74. Paluszki i precelki gryczane z batatów (bez glutenu, cukru, laktozy, wegańskie)

    Składniki:
    -200g batatów
    -200g mąki gryczanej
    -30g oleju kokosowego (w temp. pokojowej)
    -40g ksylitolu
    -1 łyżeczka cynamonu
    -2 łyżki mielonego lnu wymieszać z 6 łyżkami gorącej wody (lub 2 małe jajka)

    Dodatkowo
    -cukier kokosowy/sezam/mak/orzeszki itd. to posypania
    -mąka gryczana (do podsypywania ciasta)

    Bataty ugotować, ostudzić i rozgnieść na puree. Dodać olej kokosowy, cynamon, ksylitol, i świeżo rozmieszany len, wszystko wymieszać. Następnie dodać mąkę i rękami zagnieść. Całość włożyć do lodówki na godzinkę. Odrywać kawałki ciasta i na blacie wysypanej mąką gryczaną rolować wałeczki. Paluchy układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, posmarować olejem kokosowym i posypać dowolnymi dodatkami. Piec w 180’C ok 30 minut.

    OdpowiedzUsuń
  75. Bezglutenowe babeczki w kropeczki
    Składniki

    Warstwa kokosowa
    -160 ml mleka kokosowego (mała puszka)
    -100 ml napoju roślinnego (u nas ryżowe)
    -2 łyżki nasion chia
    -2 łyżki ksylitolu
    -mała łyżeczka pasty waniliowej
    -1 płaska łyżeczka agaru

    Warstwa owocowa
    -kostka tofu naturalnego
    -1 dojrzałe mango lub duża garść wiśni
    -2 łyżki ksylitolu
    -1 łyżeczka agaru

    Warstwa czekoladowa
    -5 łyżek kaszy gryczane niepalonej
    -1 szkl. napoju roślinnego
    -3 łyżeczki gorzkiego kakao
    -3 łyżeczki ksylitolu
    -1 i ½ łyżeczki agaru

    Wybrane foremki wysmarować odrobiną oliwy.

    WARSTWA KOKOSOWA
    W małym garnuszku w odrobinie wody namoczyć agar na ok 10-15 minut. Pozostałe składniki wymieszać w osobnym garnuszku, trzymać na ogniu ciągle mieszając do zagotowania. W tym czasie podgrzać agar do zagotowania, chwilę trzymać na małym ogniu i wlać do ciepłej masy kokosowej z chia. Wszystko dokładnie wymieszać i również gotować jeszcze kilka minut na małym ogniu. Gotową masę wlać do foremek.

    WARSTWA OWOCOWA
    W małym garnuszku w odrobinie wody namoczyć agar na ok 10-15 minut. W drugim garnuszku zblendować tofu z pozostałymi składnikami. Podgrzać jego zawartość tak aby masa byłą ciepła a nie gorąca. W tym czasie również zagotować agar, chwilę trzymać na małym ogniu i wlać do ciepłej masy z tofu. Wszystko dobrze wymieszać.
    Gdy pierwsza warstwa chia w foremkach lekko stężeje można wykładać masę z tofu.

    WARSTWA CZEKOLADOWA
    Kaszę gryczaną gotować do miękkości w napoju roślinnym. Następnie dodać kakao i ksylitol, chwilę jeszcze trzymać na ogniu. Pozostawić do lekkiego ostudzenia.
    W małym garnuszku w odrobinie wody namoczyć agar na ok 10-15 minut. Następnie go zagotować, chwilę trzymać na małym ogniu i wlać do ciepłej masy czekoladowej. Gdy warstwa z tofu w foremkach zacznie tężeć, nałożyć ostatnią masę.

    Całość pozostawić najlepiej na godzinę w lodówce.

    OdpowiedzUsuń
  76. Wegańskie i bezglutenowe "Ferrero Rocher"
    Składniki:
    -370g masła orzechowego
    -40g mąki gryczanej/orzechowej (jeśli nie lubicie gryki)
    -60g otrąb gryczanych/ drobno posiekanych orzechów
    -3 łyżeczki kakao
    - ½ szk. cukru trzcinowego
    -szczypta łyżeczki soli morskiej

    Dodatkowo
    -orzechy laskowe
    -gorzka czekolada

    Wszystkie suche składniki wymieszać, dodać masło orzechowe i starannie zagnieść masę. Całość powinna utworzyć kulkę, która będzie lepka lecz będzie odklejać się od dłoni. Jeśli masło jest suche trzeba dodać nieco oleju np. kokosowego. Jeśli masło jest odrobinę za tłuste należy dodać więcej mąki. Ciasto umieścić w lodówce na ok 1 godzinę aby było łatwiej je formować. Po tym czasie nastawić piekarnik na 200’C, łyżeczką nabierać trochę masy i lepić kulkę umieszczając w jej wnętrzu orzech laskowy. Piec ok 20 minut. Po wystudzeniu kuleczki oblać rozpuszczoną w kąpieli wodnej czekoladą.

    OdpowiedzUsuń
  77. Serniczek z pysznym musem kakaowym:

    Składniki na spód:
    – 160 g petitków,
    – dwie łyżki roztopionego masła,

    Przygotowanie:
    Ciastka i masło miksuje i wykładam na tortownicę. Po czym podpiekam w temperaturze 175 stopni C przez ok. 15 minut.

    Składniki na masę serową:
    – 500 g twarogu półtłustego lub tłustego, zmielonego przynajmniej dwukrotnie
    – 250 ml śmietany kremówki 36%
    – 3 jajka
    – 3/4 szklanki cukru
    – 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
    – 3 łyżki mąki pszennej

    Przygotowanie:
    Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
    W misie miksera umieszczam wszystkie składniki, po czym je krótko miksuje. Następnie przelewam masę do tortownicy i piekę w temperaturze 160 stopni C przez około 45 minut. Wyjmuję i studzę.

    Mus kakaowy:
    – 400 ml śmietany kremówki,
    – 125 ml likieru czekoladowego,
    – 1,5 łyżki kakao,
    – 2,5 łyżeczki żelatyny,
    – 4 łyżki cukru pudru

    Przygotowanie:
    Żelatynę rozpuszczam w wodzie i mieszam z likierem. W osobnym naczyniu miksuję śmietanę kremówkę, kakao i cukier puder. Ubijam do sztywności. Następnie wlewam likier z żelatyną i delikatnie mieszam, do wymieszania się składników. Wylewam na ciasto. Wstawiam do lodówki na noc. Po wyjęciu posypuję potartą czekoladą. Pycha!

    Pozdrawiam

    Weronika

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuje za odwiedziny i pozostawiony komentarz. Będzie mi miło jak spotkamy się znowu. Drogi anonimie zostaw chociaż swoje imię. Wypróbowałaś/eś przepis z mojego bloga - podeślij mi zdjęcia a umieszczę go w galerii na fb.