Porozmawiajmy - zespół policystycznych jajników część piąta - witaminy i składniki mineralne


Kochani jestem tak jak co tydzień z naszym cyklem postów dotyczących policystycznych jajników. Tydzień był bardzo intensywny i zwariowany, już myślałam, że nie zdążę, ale się udało. Dzisiaj porozmawiamy o diecie i przyjrzymy się bliżej witaminom i składnikom mineralnym. Jakie są nam potrzebne i gdzie ich szukać. I tutaj oddaje głos Ewelince, która po raz kolejny przygotowała dla was materiał. Ewelina Tabaczar tak jak już pisałam wcześniej jest dietetykiem i serdecznie was zapraszam na jej stronę Dietifit
Miłej lektury.

Opracowanie Ewelina Tabaczar, dietetyk.

Zespół policystycznych jajników – dieta, cz. 3

W zespole policystycznych jajników odpowiednia ilość witamin i składników mineralnych spożywanych wraz z posiłkami jest bardzo ważna. Pozytywną rolę odgrywają tutaj antyoksydanty, które eliminują wolne rodniki. 
Niektóre witaminy i składniki mineralne będą wpływały na płodność, na prawidłowy przebieg owulacji oraz zachowanie prawidłowości cyklu menstruacyjnego u kobiet czy też odpowiednie utrzymanie progesteronu we krwi.

Cenne witaminy w PCOS.

Należy tu zwrócić szczególną uwagę na antyoksydanty, takie jak: witamina A, witamina C, witamina E oraz cynk i selen. Najcenniejszym źródłem witaminy C są surowe warzywa i owoce. 
Te drugie powinny jednak być wybierane z niskim indeksem glikemicznym.
W diecie powinny znaleźć się więc owoce jagodowe, cytrusy, natka pietruszki czy papryka. Kolejnym ważnym antyoksydantem jest witamina E którą znajdziemy w olejach, oliwie
z oliwek, pistacjach, migdałach, nasionach słonecznika i sezamu, a także w pestkach dyni. Sięgając po czerwone, pomarańczowe, żółte i ciemnozielone warzywa i owoce dostarczymy β-karotenu. Pamiętajmy także o witaminie B
która jest odpowiedzialna za utrzymanie prawidłowego stężenia progesteronu a znajdziemy ją w pełnoziarnistych produktach zbożowych, jajach, rybach, awokado i warzywach liściastych.

Czy należy suplementować witaminę D?

Witamina D wytwarzana jest w skórze i zależy od wielu czynników takich jak: szerokość geograficzna, warunki atmosferyczne, pora roku, sposób ubierania się czy stosowanie kremów z filtrem UV, które to mogą zmniejszać wytwarzanie witaminy D. Ponadto witaminę D znajdziemy w takich produktach jak: mleko, masło czy tłuste ryby wśród których najcenniejsze będą: makrela, tuńczyk, łosoś, sardynki. Wykazano, że połączenie niedoboru witaminy D i niedoboru wapnia może odpowiadać w znaczący sposób na zaburzenia miesiączkowania w PCOS. Aby zapobiegać niedoborom zaleca się suplementację witaminy D dla dorosłych od 1500-2000 IU, jednak najpierw warto wykonać badania w tym kierunku.

Ważne składniki mineralne w diecie.

Podczas komponowania diety należy wziąć pod uwagę produkty bogate w selen, miedź
i cynk. Wykazano bowiem że selen pomaga w eliminowaniu wolnych rodnikach a źródłem tego pierwiastka są produkty zbożowe, owoce morza, jaja, drożdże, pomidory, szparagi, brokuły i orzechy, przede wszystkim orzechy brazylijskie (należy zwrócić tu uwagę na źródło pochodzenia). Jeśli w diecie znajdzie się odpowiednia ilość wyżej wymienionych witamin, czyli witaminy A, C i E wówczas biodostępność selenu wzrasta. Z kolei cynk uważany jest za silny przeciwutleniacz, który może zapobiegać hiperglikemii wywołanej nadprodukcją wolnych rodników. Obecność cynku zwiększa wrażliwość komórek na insulinę, reguluje glikemię. Pierwiastek ten znajdziemy w pieczywie ciemnym, kaszy gryczanej, suchych nasionach roślin strączkowych, owocach morza, mięsie i podrobach. W wielu przypadkach suplementacja cynkiem jest niezbędna, jednak musi być poprzedzona konsultacją z lekarzem i musi zostać stwierdzony niedobór.
Odpowiednio skomponowana dieta pod względem zawartości składników odżywczych, mineralnych oraz odpowiednia podaż witamin może korzystnie wpływać na płodność kobiet.

Literatura:
Brzozowska M., Karowicz-Bilińska A., Rola niedoboru witaminy D w patofizjologii zaburzeń występujących w zespole policystycznych jajników, Ginekol Pol. 2013, 84 456-460.
Hajduk M., Wpływ wybranych składników pokarmowych na funkcjonowanie układu rozrodczego u kobiet, Endokrynologia, Otyłość i Zaburzenia Przemiany Materii 2013, tom 9, nr 1
Mońka I., Wiechuła D., Znaczenie cynku dla organizmu ludzkiego w aspekcie suplementacji tego pierwiastka, Ann. Acad. Med. Siles. (online) 2017; 71: 314–325
Ostrowska L., Karecka U., Wpływ diety i aktywności fizycznej na płodność kobiet, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2017, Tom 23, Nr 1, 51–56
Szostak-Węgierek D., Sposób żywienia a płodność, Medycyna Wieku Rozwojowego, 2011, XV, 4
www.mp.pl



W sumie to chyba nic już nie trzeba dodawać. Ewelina opisała wszystko bardzo dokładnie i warto się przyjrzeć naszej diecie czy, aby na pewno dostarczamy organizmowi tego co nam potrzeba.
Ja na co dzień łykam magnez, robię sobie także kurację witaminą B12 oraz witaminą D3. Mam taką w kropelkach i jest ona na receptę tak samo jak witamina B12. Nie wierzę w te wszystkie suplementy diety, które możemy kupić w aptece, jest tego naprawdę mnóstwo i ja uważam, że w wielu przypadkach nic nam to nie pomaga, bo suplement diety to nie lek. i tak naprawdę, aby stworzyć suplement i puścić go w obrót nie trzeba wykonywać jakiś badań i to jest najgorsze. Nasz rynek zalała fala cudownych suplementów na wszystko i my bardzo często kupujemy i łykamy tony takich specyfików. To straszne. Ja wierzę tylko w sprawdzone leki i to też staram się ich unikać i ograniczać do minimum. Wszystko warto robić z głową i zdrowym rozsądkiem, bo lekarze teraz przepisują tabletki na wszystko dosłownie, nawet nie zlecą badań a leki jak najbardziej. 
A wiele witamin i składników mineralnych znajdziemy po prostu w pożywieniu, trzeba tylko wiedzieć, gdzie ich szukać. 

Chciałabym także bardzo, ale to bardzo podziękować za pomoc w tworzeniu tych postów, Ewelina zgodziła się na taką pomoc całkowicie bezinteresownie. I ja takich ludzi bardzo cenię i doceniam to, że chcą poświęcić swój czas dla innych. Ewelinko jesteś wspaniałą osobą i bardzo się cieszę, że ze mną jesteś. 

CZĘŚĆ PIERWSZA

CZĘŚĆ DRUGA

CZĘŚĆ TRZECIA

CZĘŚĆ CZWARTA

Komentarze

  1. Bardzo fajny cykl Marzenko i wielu rzeczy można się dowiedzieć, o których nawet nie miałam pojęcia :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Choroba o której słyszałam, ale nie miałam pojęcia na czym polega. Pozdrawiam Marzenko :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuje za odwiedziny i pozostawiony komentarz. Będzie mi miło jak spotkamy się znowu. Drogi anonimie zostaw chociaż swoje imię. Wypróbowałaś/eś przepis z mojego bloga - podeślij mi zdjęcia a umieszczę go w galerii na fb.