Porozmawiajmy - zespół policystycznych jajników część szósta dieta i przykładowy jadłospis
Kochani zapraszam was na kolejną część naszego cyklu o zespole policystycznych jajników. Dzisiaj mamy dla was troszku informacji dotyczących samej diety, takie małe podsumowanie i przykładowy jadłospis stworzony przez Ewelinę Tabaczar, dietetyka.
We wcześniejszych postach możecie poczytać o produktach, po które warto sięgać, które są dla nas dobre i mają dobry wpływ na nasz organizm.
Przy PCOS musimy się skupić na leczeniu farmakologicznym, na odpowiednio zmodyfikowanej diecie a także dopasowanej aktywności fizycznej. Bardzo często osoby z PCOS borykają się z nadwagą lub nawet otyłością. I właśnie wówczas należy pochylić się nas zmianą nawyków żywieniowych, ponieważ jest udowodnione, że jak obniżymy nasze kilogramy to osiągniemy sukces. Prawidłowa masa ciała wpływa korzystnie na parametry hormonalne i metaboliczne. Zmniejszenie wagi ciała poprawia nasze samopoczucie, reguluje miesiączki oraz pomaga zajść w ciążę i czuć się po prostu zdrowo. Musimy pamiętać, że taka zmiana jest zmianą na całe życie a nie tylko na chwilę. Tkanka tłuszczowa jest organem aktywnym hormonalnie i wpływa to na funkcjonowanie naszego całego organizmu.
Oprócz nadmiernej masy ciała przy PCOS borykamy się z problemem nadmiernego owłosienia oraz także trądziku i łysienia. Poczytam na temat wypadania włosów, trądziku i postaram się napisać tutaj na blogu post na ten temat.
Przy PCOS warto zadbać o odpowiednią ilość witaminy D oraz wapnia, potasu, cynku i magnezu - pomoże nam w tym nabiał, ryby morskie, warzywa, orzechy, nasiona i kakao. Warto także pamiętać o kwasie foliowym.
Warto pić herbatę miętową, zieloną a także zioła. I musimy pamiętać, że aby schudnąć należy uzyskać ujemny bilans energetyczny - ja sobie od jakiegoś czasu się wspomagam aplikacją w telefonie Fitatu, wpisuje tam to co zjadłam i aplikacja sama mi liczy kalorie, węglowodany, białka i tłuszcze. Dzięki temu mam większą kontrolę nad tym co jem i ile tak naprawdę pochłaniam dziennie kalorii.
PCOS tak samo jak insulinooporność wymaga od nas diety z niskim indeksem glikemicznym, przeczytałam o tym w wielu opracowaniach i publikacjach. Dzięki takim produktom obniżeniu ulega poziom cukru a także wyrzut insuliny. Często przy PCOS mamy podwyższony poziom cholesterolu, co ma związek z zaburzeniami hormonalnymi, ja tak właśnie mam.
Warto sięgać po węglowodany złożone - pełnoziarniste pieczywa, płatki zbożowe, kasze, ryże brązowe i makarony, strączki - fasolę, groch, soczewicę i ciecierzycę, oraz przyjmować odpowiednie ilości błonnika (około 50 g).
W diecie powinny dominować warzywa, owoce należy ograniczać i wybierać te dobre dla nas - jagody, maliny, truskawki. Owoce jemy zawsze z orzechami i białkiem. Z tłuszczy wybieramy oliwę oraz olej rzepakowy, chude mięsa i ryby. Możemy jeść nabiał, jeżeli oczywiście nie mamy alergii czy nietolerancji.
Czego powinniśmy unikać przy PCOS - cukru, białego pieczywa, białego ryżu, słodyczy sklepowych, alkoholu, słodkich napojów i słodzików, bananów, herbatników, mocno przetworzonej żywności, tłuszczy trans, konserwantów, chipsów, fast foodów. Nie wolno się objadać ani głodzić. I to tyle na razie. Tak sobie pomyślałam, że może napisze osoby post na temat diety z niskim indeksem glikemicznym.
A teraz zapraszam was na przykładowy jadłospis napisany przez dietetyka Ewelinę Tabaczar i serdecznie zapraszam was na jej stronę Dietifit.
Plan żywieniowy - 1800 kcal/jesień
Śniadanie - omlet pietruszkowy z pomidorem, papryką i nasionami słonecznika
- pomidor - jedna średnia sztuka
- rukola - kilka liści
- oliwa z oliwek - 1 łyżeczka
- jajko kurze całe - 2 sztuki
- słonecznik nasiona - 1 łyżka
- papryka czerwona - 1/2 sztuki
- pietruszka liście - 1 łyżka
- otręby pszenne - 3 łyżeczki
Jajka roztrzepać i połączyć z otrębami i posiekaną pietruszką. Masę jajeczną wlać na rozgrzaną oliwę i usmażyć. Na wierzch pokroić paprykę, pomidora, posypać rukolą. Słonecznik zrumienić na suchej patelni i posypać omlet.
Całość ma 340 kcal
II śniadanie - tosty z serem białym, figami i orzechami
- chleb żytni razowy - dwie cienkie kromki
- ser twarogowy półtłusty - 1/2 kostki
- figa - 2 sztuki
- oliwa z oliwek - 1 łyżeczka
- cytryna - 2 plastry
- orzechy pistacjowe - 1 łyżka
Ser pokroić na podgrzany w piekarniku lub tosterze chleb. Na wierzch pokroić figi. Orzechy posiekać, połączyć z sokiem z cytryny i oliwą. Powstałym sosem polać tosty.
Całość ma 480 kcal
Obiad - dorsz gotowany z warzywami na soczewicy
- pomidor - 1 średnia sztuka
- oliwa z oliwek - 1 łyżka
- soczewica czerwona, nasiona suche - 5 łyżek
- dorsz świeży, filet bez skóry - 1 sztuka
- cukinia - 1/2 małej sztuki
- marchew - 1 mała sztuka
Marchew i cukinię pokroić w kostkę i podsmażyć krótko na oliwie. Dodać soczewicę, pokrojone pomidory i odrobinę wody, doprawić pieprzem i szczyptą soli. Na wierzch ułożyć rybę i posypać świeżymi ziołami. Patelnię przykryć i gotować około 15 minut.
Całość ma 455 kcal.
Podwieczorek - kefir z brzoskwiniami i borówkami
- borówki - niepełna szklanka
- kefir 2% tłuszczu - jedno małe opakowanie
- brzoskwinia - 1 średnia sztuka
Brzoskwinię pokroić na mniejsze kawałki. Ułożyć warstwami - kefir, brzoskwinia, kefir, borówki.
Całość ma 210 kcal.
Kolacja - sałatka z kaszą gryczaną z pieczonym burakiem i dynią
- kasza gryczana, suche nasiona - 5 łyżek
- czosnek - 1 ząbek
- cukinia - 1 średnia sztuka
- por - 1/3 sztuki
- oliwa z oliwek - 1 łyżeczka
- pieczarki - 5-6 sztuk
Kaszę ugotować. Pora i cukinię pokroić w talarki i poddusić na oliwie z czosnkiem, dodać pokrojone w ćwiartki grzyby i całość jeszcze dusić, doprawić ziołami. Wszystkie składniki połączyć ze sobą w formie sałatki.
Całość ma 300 kcal.
Mamy z Eweliną nadzieję, że nasze posty wam się przydadzą i będziecie z nich korzystać. Za kilka dni ukaże się post dotyczący aktywności fizycznej. Jeżeli oczywiście macie jakieś pytania, pytajcie śmiało.
Spróbuję zastosować się do tej diety
OdpowiedzUsuńBardzo się cieszę Dorotko. Pozdrawiam serdecznie :)
UsuńPoruszacie istotne tematy. Z pewnością te wpisy będą przydantne
OdpowiedzUsuńI o to nam chodzi. Aby komuś one pomogły :-)
UsuńMyślę, że taki jadłospis jest ogólnie bardzo zdrowy :)
OdpowiedzUsuńBardzo interesująca i przydatna jest ta seria. Nie wiedziałam, że aż tyle ograniczeń żywieniowych jest...
OdpowiedzUsuńDieta w sam raz :) Dzięki wielkie :)
OdpowiedzUsuńWykorzystałem tą dietę. Bardzo smaczna do tego działa w 100%
OdpowiedzUsuń