Porozmawiajmy - warzywa w twojej kuchni - zalety, właściwości i wskazówki
Warzywa to podstawa w każdej kuchni, są one umieszczone na szczycie piramidy zdrowego żywienia. Dlaczego warto je jeść - cóż, powodów jest naprawdę mnóstwo. Po pierwsze są zdrowe i o tym chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Są źródłem białka - zielony groszek, bób, kukurydza, brukselka czy jarmuż oraz skrobi - korzeń pietruszki, seler, zielony groszek, kukurydza.
Warzywa są bogactwem witamin z grupy B, witaminy C, E, K, A oraz beta karotenu. Witaminy te wpływają na wszelkie procesy zachodzące w naszym organizmie - na trawienie, odporność, pracę układu sercowo-naczyniowego oraz nerwowego, na metabolizm i ciśnienie krwi oraz zmniejszają aktywność wolnych rodników odpowiedzialnych za procesy starzenia. Nie zapominajmy także o minerałach - w warzywach znajdziemy sód, potas, cynk, fosfor, żelazo, mangan, wapń, fluor czy jod. Warzywa to także źródło błonnika i wody. Błonnik dba o prawidłową pracę jelit a także zmniejsza wchłanianie tłuszczu. Warzywa pomogą ci w problemach z zaparciami, zapobiegają rozwojowi nowotworów i stabilizują poziom glukozy we krwi.
Codzienne odżywianie bez warzyw jest niepełnowartościowe. Oprócz białka, węglowodanów i tłuszczy potrzebujemy również witamin i minerałów zawartych właśnie w warzywach. Zdecydowanie w naszej diecie jest ich za mało. A naprawdę warto je dodawać do każdego posiłku w różnej formie. Warzywa stanowią zdrową i lekką przekąskę i mają niewiele kalorii, dlatego nie ma potrzeby ich ograniczania, nawet przy dietach odchudzających. W chwili, gdy poczujemy głód lepiej sięgnąć po porcję warzyw niż po słodkiego batonika.
Najbardziej cenne są zielone warzywa, które zawierają chlorofil - zielony barwnik, który pomaga usunąć z organizmu toksyny, łagodzą stany zapalne, sprzyjają odchudzaniu, walczą z nieświeżym oddechem, przeciwdziałają anemii i pomagają wspomagać pracę naszej wątroby. Warto sięgnąć po sałatę rzymską, brukselkę, zielony groszek, szparagi, szpinak, jarmuż, zielonego ogórka, kapustę włoską, brokuła, seler naciowy, por i fasolkę szparagową.
Warzywa możemy podzielić na różne grupy, w tym w zależności od kolorów:
- zielone (pełne chlorofilu i witaminy C)
- fioletowe (pełne antocyjanozydów - wpływają na nadciśnienie i układ moczowy, chronią przed wirusami) - bakłażan, cebula czerwona, burak, czerwona kapusta, czerwona fasola
- czerwone (pełne likopenu, antocyjanów i potasu) - pomidor, marchewka, papryka
Bardzo ważną rzeczą jest obróbka warzyw. Najlepiej spożywać je surowe lub poddawać krótkiej obróbce termicznej - pieczenie, gotowanie, duszenie - aby zachowały jak najwięcej swoich właściwości. Gotujemy warzywa zawsze pod przykryciem, aby ograniczyć im dostęp tlenu, nie powinny także leżeć długo w wodzie. Warzywa najlepiej żeby były lekko miękkie a nie rozgotowane - tu wyjątek stanowi pomidor (im dłużej poddawany obróbce termicznej tym jest bardziej bogaty w likopen i nie traci swoich właściwości). Warto gotować warzywa na parze lub szybkowarze. Lepiej jest także gotować warzywa w skórkach i w całości.
Warto także zwrócić uwagę na to jak przechowujemy warzywa. Oczywiście najlepiej jeść warzywa sezonowe, takie świeże, prosto z ogródka. Podczas przechowywania warzywa często tracą część ze swoich cennych właściwości. Dlatego powinno się je przechowywać w odpowiednich warunkach i temperaturze. Warto sięgać po warzywa mrożone, dzięki nim przez cały rok dostarczamy organizmowi potrzebnych witamin i składników mineralnych. Mrożone warzywa nie tracą swoich wartości odżywczych. Cenne są również kiszonki, prawdziwe dla nas bogactwo, które zawierają mnóstwo witaminy C. Dobrym sposobem na przechowywanie warzyw są także przetwory domowe, różnego rodzaju sałatki, ogórki kiszone czy korniszony, warzywa w zalewach octowych.
I jeszcze taka ciekawostka a zarazem wskazówka. Przeczytałam, że nie powinno łączyć się ogórka z papryką, pomidorem i natką pietruszki, ponieważ utlenia się zawarta w warzywach witamina C.
Natomiast warto łączyć pomidora z brokułem, brokuła tylko lekko podgotować a pomidora rozgotować - pomidor neutralizuje wolne rodniki a brokuł pomaga je usunąć z organizmu.
Do gotowania takich warzyw jak brokuł, kalafior, szparagi, kapusta biała lub włoska, brukselka warto dodać do wody mleka - to uchroni witaminę C przed rozkładem i polepszy ich smak. Po ugotowaniu warzyw warto wywar wykorzystać do zupy czy sosu.
A czy wiecie, że ziemniaki mają bardzo dużo potasu, więcej niż banany, nie zawierają przy tym tłuszczu i są bogate w witaminy i minerały, poza tym nie tuczą, trzeba je tylko jeść bez sosów.
U mie nie brakuje warzyw a w tym roku doszło nowe - dynia <3
OdpowiedzUsuńJeśli chodzi o dobre i sprawdzone diety pudełkowe, to od siebie we Wrocławiu mogę wam polecić tą firmę https://www.lightbox.pl/catering-dietetyczny-poznan. razem z kilkoma znajomymi korzystamy z ich usług już jakiś czas i na prawdę moim zdaniem są świetni.
OdpowiedzUsuń