Babka płesznik co to jest na jakie dolegliwości pomaga i jak ją stosować

 


[wpis sponsorowany]

BABKA PŁESZNIK - CO TO JEST, NA JAKIE DOLEGLIWOŚCI POMAGA I JAK JĄ STOSOWAĆ ?

Aby zadbać o zdrowie w domowych warunkach, warto stawiać na naturalne rozwiązania. Nie brakuje roślin o właściwościach leczniczych – jedną z nich jest babka płesznik. Jakie dolegliwości można rozwiązać przez jej użycie i jak ją stosować?

Czym jest babka płesznik?


Babka płesznika jest znana pod kilkoma różnymi nazwami – możemy spotkać się również z określeniami takimi jak babka afrykańska, płesznik czy Plantago psyllium. Jej nasiona przypominają wyglądem pchły, skąd wzięły się terminy „pchlica” oraz „pchle nasienie”. Jest to roślina pochodząca z regionu Morza Śródziemnego, choć można ją znaleźć też w innych regionach – m.in. w wielu częściach Afryki, w Australii, Ameryce Południowej czy nawet w Indiach.


Babka płesznik może być uprawiana także w polskich warunkach. Jej właściwości zdrowotne są znane od stuleci – głównie w zakresie dolegliwości układu pokarmowego. Brązowe ziarna tej rośliny charakteryzują się wysokim poziomem błonnika, który ma kluczowe znaczenie dla wielu procesów zachodzących w ludzkim organizmie.


Babka płesznik – właściwości


Warto zaznaczyć, że babka płesznik jest od pokoleń stosowana przez zielarki czy lekarzy z różnych regionów świata w leczeniu wielu schorzeń. Według badań roślina była wykorzystywana już w czasach starożytnych. Oprócz bardzo dużej ilości błonnika (aż 70 g na 100 g) nasiona zawierają także inne korzystne składniki – m.in. fitosterole, flawonoidy, garbniki czy aukobozyd. Ostatni z nich, nazywany także aukubiną, ma działanie przeciwzapalne, wspiera pracę wątroby i pomaga organizmowi w walce z wirusami oraz bakteriami. Fitosterole z kolei hamują wchłanianie cholesterolu, flawonoidy charakteryzują się działaniem utleniającym i przeciwnowotworowym, a garbniki łagodzą zatrucia i hamują rozwój bakterii. Wszystko to sprawia, że babka płesznika jest rośliną o bardzo korzystnym wpływie na zdrowie.


Ile kosztuje babka płesznik?


Kuracja z wykorzystaniem babki płesznik nie jest droga – nasiona są łatwo dostępne w wielu aptekach czy sklepach ze zdrową żywnością. Koszt jednego kilograma wynosi przeważnie od 20 do 30 zł. Zalecana maksymalna dawka to 8 łyżek na 1 dzień, co oznacza, że 1 kg nasion bez problemu wystarczy nawet na kilka tygodni. Na samym początku warto zamówić nieco mniejszą dawkę, by sprawdzić, jak smakują nasiona babki płesznik, jak działają na nasz organizm i w jakim stopniu pomagają na nasze dolegliwości. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby z alergią na pyłki czy trawę, które mogą źle reagować na zażywanie nasion. W niektórych przypadkach występuje także uczulenie na babkę afrykańską.


Babka płesznik a zespół jelita drażliwego


Nasiona babki płesznik są polecane głównie osobom cierpiącym na problemy z układem pokarmowym. Jeśli pojawiają się częste zaparcia czy biegunki, warto spróbować suplementacji nasionami tej rośliny – dzięki temu można przywrócić sprawne funkcjonowanie organizmu. Warto zaznaczyć, że może to być skuteczne rozwiązanie nie tylko przy łagodnych dolegliwościach, lecz także w przypadku poważnych problemów zdrowotnych, takich jak zespół jelita drażliwego. Nieleczona choroba może znacznie utrudniać życie, a dodatkowo prowadzić do wielu innych chorób – z tego względu warto walczyć z nią z użyciem najlepszych dostępnych sposobów. Dzięki dużej ilości błonnika oraz łatwo przyswajalnych cukrów, jak również wielu innych korzystnych składników, babka płesznik doskonale radzi sobie z regeneracją układu pokarmowego. Nasiona po spożyciu rozpuszczają się w organizmie, tworząc bezpieczny dla cała śluz, który wpływa na perystaltykę jelit. Sprawdza się to zarówno w walce z zaparciami, jak i biegunkami.


Babka płesznik w odchudzaniu – czy z nasionami tej rośliny można zrzucić zbędne kilogramy?

Choć sama babka płesznik nie wpływa bezpośrednio na utratę wagi, stosowanie jej w swojej diecie może być bardzo pomocne w odchudzaniu. Nasiona pęcznieją w żołądku, co wiąże się także ze zwiększonym uczuciem sytości, które utrzymuje się przez długi czas. Jednocześnie babka płesznik ogranicza wchłanianie tłuszczów i węglowodanów, a co za tym idzie – przyśpiesza spalanie materii. Co więcej, nasiona wpływają na zdrową regulację stężenia insuliny w organizmie i podnoszą poziom „dobrego” cholesterolu, co pomaga w walce z nadwagą oraz jej skutkami.

Ciasto bananowe z czekoladą

 


Dobry wieczór. Zapraszam was jeszcze dzisiaj na mega pyszne i szybkie ciasto bananowe. Jak macie takie dojrzałe banany to możecie je użyć właśnie do tego ciasta, jestem pewna, że będzie wam smakowało. 

Miłego wieczorku.


Składniki:

- 3 jajka
- 100 g cukru
- 110 g roztopionego masła
- 3 dojrzałe banany + 1 banan na wierzch ciasta
- 240 g mąki orkiszowej jasnej
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 100 g posiekanej gorzkiej czekolady

Przygotowanie:

W misce rozgniatamy banany, widelcem lub tłuczkiem do ziemniaków. Dodajemy jajka i cukier i mieszamy, wlewamy roztopione masło. I ponownie mieszamy.

Wsypujemy mąkę z proszkiem i mieszamy łyżką. Dodajemy posiekaną czekoladę. Ponownie mieszamy.

Wylewamy ciastko na blaszkę (24x24). Na wierzch kładziemy przekrojonego banana.

Pieczemy w nagrzanym piekarniku do temperatury 180 stopni przez godzinę - grzanie góra-dół.






Gnocchi w sosie słodko kwaśnym z serem


SZYBKI I PYSZNY POMYSŁ NA OBIAD !!! SPRÓBUJ KONIECZNIE

Dobry wieczór. Wpadam tu jeszcze do was wieczorkiem z pomysłem na szybki i bardzo pyszny obiadek, jestem pewna, że będzie wam smakował.
Gnocchi - kto ich nie lubi, sos pomidorowy i ser - to połączenie naprawdę robi robotę. Koniecznie spróbujcie, ja użyłam gotowych gnocchi bo nie miałam czasu na ich przygotowanie w mojej kuchni. Zresztą to jest pomysł na szybki obiad, co nie. 
Tak samo możecie przygotować kopytka. 
Pozdrawiam was cieplutko i życzę miłego wieczorku.



Składniki:

- opakowanie gnocchi
- 500 ml sosu słodko-kwaśnego u mnie domowa wersja z kukurydzą, papryką, marchewką i ananasem
- 200 g pieczarek
- czerwona cebula
- pół papryki
- kawałek pokrojonej dyni - około 200 g
- sól i pieprz
- świeża bazylia
- 100 g startego sera żółtego
- łyżka oleju

Przygotowanie:

Pieczarki podsmażam na łyżce oleju. Dodaje pokrojoną paprykę, cebule i dynię, przesmażam wszystko chwilkę. 

Dodaje sos - ja miałam domową wersję ale jak nie macie to dajcie gotowy sos ze sklepu. Duszę wszystko 5 minut pod przykryciem i dodaje gnocchi. 

Ponownie gotuje pod przykryciem 10 minut. Następnie posypuje wszystko serem i bazylią. I już pyszne danie gotowe.






Naleśniki z kaszy manny

 


[współpraca reklamowa]

Dzień dobry moje kochane słoneczka. Dzisiaj mam dla was coś ekstra - naleśniki z kaszy manny - tak tak, z kaszy manny. A jakie one są pyszne, mówię wam. Koniecznie je spróbujcie, jestem pewna, że na stałe zagoszczą w waszej kuchni. Naleśniki smażą się z łatwością i są bardzo elastyczne. Ja podałam je z twarożkiem i frużeliną, możecie je podać z czy tylko chcecie, z czekoladą, z dżemem, czy nawet w wersji wytrawnej z mięsem, lub z szynką i serem - takie zapieczone super smakują. To co kto robi takie naleśniki ???
Życzę wam smacznego i miłego dnia. 


Chciałabym wam także napisać kilka ważnych informacji na temat witaminy D, która jest zwłaszcza teraz bardzo nam potrzebna, mam nadzieję, że ją suplementujecie - ja biorę witaminę D w zasadzie przez cały rok z małymi przerwami latem. 

Niestety bardzo wiele osób ma niedobory tej witaminy i często lekceważy sygnały wysyłane przez nasz organizm  - zmęczenie, osłabienie, bóle stawów i mięśni, wypadanie włosów, słaba odporność, problemy skórne, nadwaga, obniżenie wydolności organizmu, choroby przyzębia, zaburzenia snu czy problemy skórne. Oczywiście te objawy mogą świadczyć także o innych dolegliwościach, dlatego najlepiej zbadać sobie poziom witaminy D w organizmie.  
Witamina D może zapobiec osteoporozie i krzywicy a także zapobiega rozwojowi cukrzycy czy depresji, ma naprawdę zbawienny wpływ na nasz organizm i często o niej po prostu zapominamy. Obniża ryzyko niektórych nowotworów (rak jelita grubego), pomaga w regeneracji wątroby, wspiera szpik kostny, bierze udział w przemianie materii, bardzo pozytywnie wpływa na sen oraz pomaga w nadciśnieniu.  

Witamina D to witamina rozpuszczana w tłuszczach i lepiej się wchłania w towarzystwie tłuszczy warto więc sięgać po produkty, które mają w swoim składzie oleje.
Jeżeli chcesz poczytać więcej na temat witaminy D zapraszam cię do artykułu - naprawdę warto go przeczytać i zacząć suplementować witaminę D. 

Ja używam witaminy D w kropelkach, często dodaje ją do sałatek czy koktajli, możecie ją dodać sobie do twarożku czy dodać kilka kropel na śniadaniowe placki czy naleśniki.


NALEŚNIKI Z KASZY MANNY


Składniki:

- 120 g kaszy manny
- 200 ml mleka
- 150 ml wody
- 2 jajka
- 1 budyń waniliowy (40 g)
- łyżka oleju

Przygotowanie:

Kaszę mannę wsypuje do miski i wlewam mleko oraz wodę. Mieszam i odstawiam na 20 minut. Dodaję jajka, budyń oraz olej. Mieszam trzepaczką.

Rozgrzewam patelnię, mieszam ciasto i wlewam łyżką porcję ciasta. Smażę naleśniki na średnim ogniu. 

Z podanych składników wyjdzie wam 6-8 sztuk naleśników. Pamiętajcie, aby zamieszać za każdym razem ciasto przed wylaniem na patelnię. 

Naleśniki podałam z twarożkiem i frużeliną owocową.





Wpis powstał we współpracy z Natu.care

Tarta z frużeliną owocową i wiśniami i bezą

 


[współpraca reklamowa]

Tarta z frużeliną owocową i wiśniami, bezą, orzechami i czekoladą poleca się do kawki. Mówię wam jaka ona wyszła pyszna, musicie koniecznie taką zrobić. Jak nie macie frużeliny to może być domowy dżem, super pasuje jabłkowy lub takie jabłka jak do szarlotki. Wiśnie we własnym soku - ja miałam takie domowe ale możecie dać także inne owoce. No i ta beza, czekolada i orzechy na wierzchu, obłęd. Zapraszam i życzę smacznego i miłego wieczorku. 

Frużelinę kupicie w sklepie SFD - z moim kodem MANIUSIA10 macie -10% zniżki na wszystkie produkty Allnutrition i SFD Nutrition. 


Składniki:

ciasto
- 330 g mąki pszennej
- 3 żółtka
- 120 g masła
- 90 g cukru
- 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
- 4 łyżki zimnej wody
nadzienie
- 400 g frużeliny owocowej lub gęstego dżemu, marmolady plus słoik wiśni we własnym soku
piana
- 3 białka
- 150 g cukru
- czubata łyżeczka mąki ziemniaczanej
dodatkowo
- 40 g czekolady
- łyżka mleka
- garść orzechów brazylijskich


Do miski wsypujemy mąkę, cukier i proszek do pieczenia, mieszamy. Dodajemy żółtka i pokrojone masło. Zagniatamy ciasto, pod koniec wlewamy wodę i jeszcze raz wszystko zagniatamy.

Tortownicę (26 cm) wykładamy papierem do pieczenia - tylko spod i wykładamy ciasto, wylepiamy ciastem także boki do połowy wysokości. Ciasto nakłuwamy widelcem j chowamy do lodówki na godzinę. 

Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni i podpiekamy ciasto przez 25 minut, grzanie góra dół. 

Następnie ciasto wyciągamy i zostawiamy na 15 minut, aby przestygło. Wykładamy frużelinę owocową wymieszaną z wiśniami (wiśnie oczywiście odsączamy na sitku). 

Ubijamy białka z cukrem, pod koniec ubijania dodajemy mąkę ziemniaczaną. Pianę przekładamy do rękawa cukierniczego i robimy małe beziki na cieście. 

Pieczemy ciasto jeszcze przez 20 minut w temperaturze 180. Studzimy ciasto. 

Czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej z łyżką mleka. Polewamy ciasto i posypujemy posiekanymi orzechami. Ciasto przechowujemy w lodówce.





Współpraca reklamowa z SFD. 

Kotlety drobiowe pieczone w piekarniku


Kotlety drobiowe pieczone w piekarniku to fajny pomysł na pyszny i zdrowy obiad dla każdego. Do takich kotletów ja bardzo lubię podawać surówki ale możecie także dać ziemniaki, ryż czy makaron, kaszę. Są przygotowane w zdrowszy sposób, nie smażone na patelni a pieczone z piekarniku. Można także nie obtaczać ich w jajku i bułce i upiec takie bez niczego, tylko przyprawione. Polecam i życzę miłego dnia i smacznego. 


Składniki:

- filet z kurczaka
- sól i pieprz
- bułka tarta - ja mam domową wersję z suchych bułek i chleba
- jajko
- oliwa - najlepiej taka w sprayu

sałatka - mieszanka sałat, marchewka, pomidorki, papryka czerwona, pesto, sól, pieprz


Filet z kurczaka kroimy na plastry, przyprawiamy solą i pieprzem. W misce roztrzepujemy jajko widelcem a do drugiej miski wsypujemy bułkę tartą. 

Filety moczymy najpierw w jajku a potem w bułce. 

Na blaszkę wykładamy papier do pieczenia i spryskujemy go lekko oliwą, układamy kawałki mięsa i każdy kawałek także spryskujemy lekko oliwą. 

Pieczemy kotlety w nagrzanym piekarniku do 180 stopni przez 25 minut. 

Podajemy z sałatką - u mnie zmieszana w misce mieszanka sałat z pomidorkami koktajlowymi, papryką, marchewką i pesto, odrobina soli i pieprzu. 








Szybka sałatka makaronowa

 


PYSZNA I SZYBKA SAŁATKA MAKARONOWA !!! SPRÓBUJ JAK SMAKUJE

Sałatka makaronowa to super pomysł na imprezkę z przyjaciółmi, świąteczne danie lub posiłek dla rodziny, taką sałatkę możecie także zabrać ze sobą do pracy. Jestem pewna, że będzie wam smakowała. 
Zapraszam i życzę miłego dnia. 



Składniki:

- 250 g makaronu w kształcie ryżu
- 150 g wędliny
- 100 g tartego żółtego sera
- pół puszki groszku i kukurydzy
- pół papryki żółtej i czerwonej
- 4 ogórki konserwowe
- łyżka majonezu
- 4 łyżki jogurtu naturalnego
- łyżeczka musztardy
- sól i pieprz

Przygotowanie:

Makaron gotujemy. Przekładamy go na sitko i przelewamy zimną wodą. Wsypujemy go do miski i dodajemy starty ser, pokrojoną w kostkę szynkę, pokrojone w kostkę ogórki, groszek i kukurydzę, pokrojone w kostkę papryki. 

Dodajemy majonez i jogurt, musztardę, sól i pieprz. Mieszamy wszystko razem i gotowe. 

Mamy pyszną i szybką sałatkę. 







Zupa pomidorowa z soczewicą


Dzień dobry słoneczka. Jakie dania lubicie najbardziej jeść jesienią ? ja zdecydowanie kocham zupy i to pod każdą postacią. Nie ma nic pyszniejszego jak talerz gorącej, rozgrzewającej, pysznej zupki. Zawsze dodaje do zupy dużo warzyw i coś co sprawi, że będzie ona bardziej syta, dzisiaj mam dla was moją ukochaną zupkę pomidorową z soczewicą. Jest taka pyszna i zdrowa. Macie ochotę na taki obiadek ? zapraszam i życzę smacznego i miłego dnia. 


Polecam wam także przepisy na inne zupy:
- zupa krem z dyni i jabłka
- żurek z ziemniakami i kiełbasą
- afrykańska zupa gulaszowa
- domowy rosół
- zupa kalafiorowa z fasolką
- zupa grochowa
- zupa ziemniaczana
- krem z cukinii
- zupa pomidorowa
- zupa krem z brokuła
- krupnik 
- zupa jarzynowa z makaronem
- zupa pieczarkowa pod kołderką


ZUPA POMIDOROWA Z SOCZEWICĄ

Składniki:

- 2 l wywaru z warzyw lub wywaru mięsnego
- 2 marchewki
- 1 pietruszka
- kawałek selera
- kawałek pora
- łyżka masła
- puszka pomidorów krojonych
- koncentrat pomidorowy
- łyżka suszonych ziół (bazylia, oregano)
- puszka soczewicy gotowanej na parze
- liść laurowy
- kilka ziarenek pieprzu
- sól, pieprz
- łyżka miodu
- szczypta cynamonu

Przygotowanie:

Do garnka wkładamy pokrojoną marchewkę, seler i pietruszkę. Dodajemy masło i pokrojony drobno por. Podsmażamy chwilkę i zalewamy wywarem oraz dodajemy liść laurowy i kilka ziarenek pieprzu, zioła (jeżeli nie macie wywaru możecie dodać wodę).

Zagotowujemy. Jak warzywa zmiękną dodajemy pomidory z puszki, koncentrat, miód, cynamon, sól oraz pieprz. Gotujemy jeszcze 10 minut. Mieszamy i doprawiamy do smaku. 

Na sam koniec dodajemy soczewicę.