Omlety biszkoptowe z kremem i owocami

 


OMLETY Z KREMEM I OWOCAMI

Chodź poczęstuje się czymś obłędnie pysznym. Mówię ci jakie to jest dobre, naprawdę nie można przejść obojętnie bez chociażby spróbowania małego kęsa, ale spokojnie możesz zjeść całego omleta a nawet dwa. 


Składniki:

- 4 jajka
- 4 łyżki mąki pszennej
- 2 łyżki cukru

Przygotowanie:

Zmiksuj białka na sztywną pianę, dodaj po łyżce cukru cały czas ubijając. Na koniec dodaj po łyżce mąki i wymieszaj łopatką. 

Na blaszkach z papierem nakładaj porcjami ciasto tworząc koła. Mi wyszło 11 sztuk omlecików. Piecz w nagrzanym piekarniku do 170 stopni przez 10 minut. Po wyjęciu z piekarnika za pomocą noża lub łopatki zdejmij ostrożnie omlety i złóż je na pół, ułóż w naczyniu obok siebie aby nabrały odpowiedniego kształtu. 

Krem - 250 g mascarpone zmiksuj z 250 g śmietany 30% i 2 łyżkami cukru pudru. Dodaj na koniec łyżkę soku z cytryny. Kremem napełnij omlety i dodaj owoce - u mnie truskawki i borówki. Dodałam jeszcze listek mięty i posypałam cukrem pudrem. I już obłędnie pyszny deser gotowy. 






Zupa pomidorowa z klopsikami

 


Dzień dobry. Dzisiaj mam dla was pyszny pomysł na obiadek, tym razem zupa, ale taka na bogato z klopsikami, szpinakiem i makaronem. Moja ukochana pomidorowa w nieco innym wydaniu. Jestem pewna, że taka zupa wam posmakuje, spróbujcie koniecznie. Zakochacie się w tym smaku. 


Składniki:

- 400 g mięsa mielonego
- przyprawa gyros
- natka pietruszki
- 500 ml passaty pomidorowej
- 2 puszki pomidorów
- łyżka suszonej bazylii
- sól, pieprz, szczypta lub dwie ostrej papryki, łyżeczka słodkiej papryki
- 3 l wody lub bulionu
- 3 garście świeżego szpinaku
- 150 g makaronu
- 100 ml śmietanki 18%
- garść sera grana padano w płatkach

Przygotowanie:

Mięso mielone przyprawiam przyprawą gyros, dodaje posiekaną natkę pietruszki i formuje małe kulki. Podsmażam je na patelni na rumiano.

Do garnka wlewam wodę lub bulion, dodaje passatę pomidorową oraz pomidory z puszki. Dodaje przyprawy i blenduję. 

Wrzucam klopsiki i gotuje na małym ogniu przez 20 minut. Dodaje szpinak i wsypuje makaron. 

Gotuje kilka minut aż makaron będzie odpowiedni i wlewam śmietankę. Przyprawiam jeszcze do smaku. 

Jak zupa będzie za gęsta to dodajecie jeszcze wody lub bulionu. Wlewam do talerzy i posypuje natką i serem. I już obłędna w smaku zupa gotowa, częstujcie się.







Ciastka francuskie z kremem i owocami


CIASTKA FRANCUSKIE Z KREMEM I OWOCAMI

Masz ochotę na coś pysznego do kawki. Proszę bardzo już się robi - pyszne ciastka francuskie z kremem i owocami. Koniecznie je przygotuj i poczęstuj rodzinkę no i może jeszcze sąsiadów jak coś zostanie. 

[reklama]

Składnik potrzebne do przygotowania tego przepisu - maliny z czekoladą w żelu znajdziecie w sklepie SFD.

Cały czas aktywny jest kod zniżkowy -10% MANIUSIA10. Zachęcam was do zakupów. W sklepie sfd znajdziecie mnóstwo fajnych produktów. 

Składniki:

- ciasto francuskie 
- maliny z czekoladą w żelu Frulove
- kilka truskawek 
- jajko do posmarowania ciasta
- cukier do posypania 

Krem - 250 g serka mascarpone, 300 ml śmietany 30%, 2 łyżki cukru pudru

Przygotowanie:

Ciasto dzielimy na 8 kwadratów. Układamy na blaszce z papierem. Smarujemy jajkiem i składamy na pół tworząc trójkąty. Ponownie smarujemy jajkiem i posypujemy cukrem. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 200 stopni przez 15 minut. Studzimy na kratce. 

Śmietanę schłodzoną wlewamy do miski, dodajemy serek i cukier. Miksujemy. 

Upieczone ciastka nacinamy, do środka nakładamy porcję frużeliny, następnie krem i pokrojone truskawki. I pyszny deser gotowy. Częstujcie się.






Kotlety pożarskie

 


KOTLETY POŻARSKIE

Dzień dobry. Dzisiaj mam dla was pomysł na fajne kotlety na obiad, pamiętam jak moja mama robiła nam je w dzieciństwie a także były hitem na każdej imprezce domowej.  Zróbcie takie na obiad dla rodzinki, zobaczycie jak będą im smakować.


Składniki:

- 400 g mięsa mielonego z indyka 
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- bułka kajzerka namoczona w mleku
- żółtko
- sól, pieprz
- olej do smażenia 
- mąka, bułka tarta do panierki
- 1 jajko plus białko do panierki

Przygotowanie:

Mięso przekładam do miski, dodaje sól i pieprz, pokrojoną drobno cebulę, wyciśnięte ząbki czosnku, żółtko i lekko odciśniętą bułkę. Mieszam wszystko razem. 

Zwilżonymi wodą dłońmi formuje kotlety, obtaczam je w mące, jajku i bułce. Smażę na rumiano na patelni z olejem. 

Podaje z surówkami, ziemniakami, ryżem. Są naprawdę przepyszne, spróbujcie, będą wam smakować. 

Pozdrawiam was cieplutko i życzę miłego dnia.








Bułki na parze z sosem

 


Dzień dobry. Dzisiaj mam dla was pyszny pomysł na obiad i ponownie wracam do smaków z lat dzieciństwa a mianowicie do bułek na parze. Pamiętam, że moja mama dość często je robiła i podawała z sosem pieczarkowym, mięsnym lub na słodko z owocami czy musem owocowym. I to było takie pyszne. Pamiętam jak stawiała wielki garnek i nakładała na niego gazę i układała po cztery bułki bo tylko tyle się na garnku mieściło i każdy z nas czekał na swoją porcję. A jak jakieś bułki zostały to bardzo je lubiłyśmy na drugi dzień z masłem i dżemem lub takie odsmażane na patelni. 
I właśnie takie bułki na parze zrobiłam mojej rodzince na obiadek i podałam z pysznym sosem mięsnym. Im bardzo smakowało. I wy spróbujcie. 

[reklama]

Bułki przygotowałam z pomocą mojego pomocnika kuchennego robota wielofunkcyjnego CY021 Kohersen. Używam go cały czas przy różnych daniach i śmiało mogę go wam polecić. Przygotujecie z nim takie bułki na parze czy warzywa, mięso i ryby również na parze. Ja teraz często robię w nim obiadki w postaci młodych ziemniaków, kalafiora właśnie na parze. 


bułki na parze

Składniki:

rozczyn drożdżowy
- 15 g świeżych drożdży 
- łyżeczka cukru
- 60 ml ciepłego mleka 
- łyżka mąki pszennej

ciasto
- 250 g mąki pszennej
- 65 ml ciepłego mleka
- 15 g miękkiego masła 
- 1 jajko
- szczypta soli 

Przygotowanie:

Składniki na ciasto przekładamy do kielicha robota. 

W miseczce łączymy składniki na rozczyn drożdżowy, mieszamy i odstawiamy na 15 minut. Następnie dodajemy go do kielicha robota. 

Wyrabiamy ciasto w robocie (funkcja wyrabiania ciasta). 

Zostawiamy ciasto do wyrośnięcia na godzinę. 

Następnie dzielimy ciasto na 6-8 części i formujemy kulki. W razie potrzeby podsypujemy blat mąką przy formowaniu. 

Kulki lekko spłaszczamy i zostawiamy je jeszcze na 20 minut do wyrośnięcia. 

Do kielicha robota wlewamy wodę i nakładamy naczynie do gotowania na parze. Uruchamiamy program - gotowanie na parze. 

Jak już bułki są gotowe to przekładamy je na talerze i podajemy z sosem - u mnie filet z kurczaka z pieczarkami i papryką. Dodatek to domowe buraczki. 








Śmietanowiec z galaretkami

 


Dzień dobry. Poranna kawusia i czas na pyszne ciacho. 
Nie wiem czy pamiętacie to ciasto na zimno z lat dzieciństwa - u mnie gościło ono dość często i wszyscy je uwielbiali. Ja tak troszkę wracam wspomnieniami i z każdym kęsem przypominają mi się różne fajne sytuacje z mojego domu rodzinnego. 
Jeżeli jeszcze nie jedliście tego ciasta to koniecznie spróbujcie, jest przepyszne.

Składniki:

- 1,5 l śmietany 18%
- 4 łyżki cukru pudru
- 150 ml mleka
- 30 g żelatyny
- 3 galaretki o różnych kolorach
- biszkopty

Przygotowanie:

Galaretki rozpuszczam w 400 ml wody każdą. Najlepiej w płaskim pojemniku. Wkładam do lodówki najlepiej na całą noc. Następnie kroję je w kostkę.

Do misy wlewam schłodzoną śmietankę i dodaje cukier puder. Miksuje.

Żelatynę mieszam z mlekiem i odstawiam na 10 minut. Następnie ją podgrzewam aby zrobiła się płynna i dodaje do niej trochę masy śmietanowej i mieszam. Następnie wlewam żelatynę do śmietany i ponownie mieszam wszystko razem. Dodaje po 2/3 każdej galaretki i mieszam.

Na blaszkę (21x23) układam biszkopty, przekładam masę i wyrównuje. Możecie także użyć tortownicy. Na wierchu układam resztę galaretek i schładzam w lodówce. Po 2-3 godzinach ciasto jest gotowe. Smacznego i miłego dnia.






Babeczki szpinakowe z kremem i owocami

 


Dzień dobry moje kochane słoneczka. Zapraszam was od samego rana na pyszne, zielone babeczki, które przygotowałam ze szpinakiem. I uwaga - są obłędnie pyszne. Nie bójcie się, że szpinak będzie w nich mocno wyczuwalny, bo praktycznie w ogóle go nie czuć. Naprawdę.
Mój tata, który szpinaku nie znosi zjadł te babeczki ze smakiem i nawet wołał o dokładkę. 
Tak więc róbcie śmiało, oczywiście nie musicie od razu zdradzać dlaczego są takie zielone, można powiedzieć, że użyty został naturalny zielony barwnik. 
Życzę wam miłego dnia i smacznego. 

[reklama]

Wpis powstał we współpracy z @szklo_proglass - babeczki grzecznie czekają na was schowane pod szklaną paterą, która świetnie się sprawdza przy przechowywaniu ciasta czy tortów, ciasteczek a także owoców. Z moim kodem MANIUSIA10 macie zniżkę -10% na zakupy. Zobaczcie sobie na ich stronie zeszkla.eu jakie mają piękne produkty. 

Składniki:

ciasto
- 300 g świeżego szpinaku
- 3 jajka
- 180 g cukru
- 145 g oleju
- 320 g mąki pszennej
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- łyżka soku z cytryny

Przygotowanie:

Szpinak wkładam do gotującej się wody na 2 minuty, przekładam go na sitko i mocno odciskam z wody. Miksuje blenderem na mus.
Jajka miksuje z cukrem na puch, dodaje olej cały czas miksując. Dodaje mus szpinakowy, mąkę i proszek do pieczenia oraz sok z cytryny. Miksuje chwilkę aby się składniki dobrze połączyły. Piekarnik nagrzewam do 180 stopni. Ciasto przekładam do foremek na muffinki. Piekę przez 25 minut, po upieczeniu studzę. Z babeczek ścinam wierzch i go kruszę.

Krem - 250 g serka mascarpone miksuje z 300 g śmietany 30%, dwoma łyżkami cukru pudru i łyżką soku z cytryny. Dodaje 150 g pokrojonej borówki i kilka listków świeżej mięty. Mieszam. Dekoruje kremem babeczki i posypuje pokruszonym ciastem. Na koniec dekoruje jeszcze borówkami. I już babeczki gotowe.  










Ciasto na zimno z truskawkami



Składniki:

Biszkopt 
- 3 jajka
- 40 g erytrytolu
- 60 g mąki pszennej
- 30 g mąki ziemniaczanej

Masa 
- 1 kg twarogu z wiaderka
- 1 galaretka truskawkowa 
- 4 łyżki erytrytolu lub cukru
- 30 g żelatyny
- 300 g truskawek

Dodatkowo 
- 1 galaretka truskawkowa
-  200 g truskawek

Przygotowanie:

Biszkopt – do miski wbijamy białka i ubijamy je na sztywno z erytrytolem. Następnie dodajemy żółtka i dalej ubijamy ale już na mniejszych obrotach. Dodajemy mąkę pszenną i ziemniaczaną.

Tortownicę (średnica 26 cm) wykładamy papierem do pieczenia – tylko spód i wylewamy ciasto. Pieczemy w nagrzanym piekarniku do 170 stopni, grzanie góra-dół przez 40 minut. Po upieczeniu wyciągamy blaszkę i rzucamy ją dwa, trzy razy na podłogę i odstawiamy biszkopt do wystudzenia.
Biszkopt wyciągamy z tortownicy i usuwamy papier, ponownie go wkładamy.

Układamy na nim pokrojone truskawki.
Przygotowujemy masę – do miski przekładamy twaróg i mieszamy go z erytrytolem. Galaretkę rozpuszczamy w 100 ml gorącej, przegotowanej wody. Żelatynę rozpuszczamy w 200 ml zimnej wody i odstawiamy na 15 minut. Do garnka przekładamy żelatynę i ją podgrzewamy lekko, aby zrobiła się płynna. 

Do płynnej żelatyny dodajemy łyżkę masy twarogowej i galaretkę i mieszamy. Wlewamy
wszystko do miski i mieszamy, aby nie było grudek. Masę wylewamy na biszkopt.
Ciasto chowamy na godzinę do lodówki, aby stężało.

Galaretkę truskawkową rozpuszczamy w 400 ml gorącej, przegotowanej wody i odstawiamy, aby przestygła. Wyciągamy ciasto z lodówki i układamy pokrojone truskawki. Zalewamy galaretką i ponownie schładzamy w lodówce.





Koktajl mleczny z owocami, ogórkiem i masłem orzechowym


PYSZNY KOKTAJL NA DRUGIE ŚNIADANIE !!!

Koktajl z napojem ryżowym lub mlekiem z dodatkiem owoców, ogórka i masła orzechowego to fajny pomysł na drugie śniadanie lub podwieczorek. Ja bardzo lubię przygotowywać różnego rodzaju soki, koktajle czy smoothie i zastępują mi one jeden posiłek w ciągu dnia. Koniecznie spróbujcie takiego połączenia smaków. 
Pozdrawiam was cieplutko i życzę miłego dnia. 




Składniki:

- 2 duże pomarańcze
- 1 limonka
- 1 zielony długi ogórek
- 1 jabłko
- garść truskawek
- łyżka masła orzechowego
- 300 ml mleka lub napoju ryżowego

Przygotowanie:

Pomarańcze i limonkę obieramy ze skóry i kroimy na kawałki, tak samo ogórka. Jabłko wydrążamy i kroimy w ósemki. Z truskawek usuwamy szypułki. 

Do wyciskarki wolnoobrotowej wkładamy owoce i ogórka a także masło orzechowe i wyciskamy sok, podczas wyciskania dolewamy mleko lub napój ryżowy (lub inny - migdałowy czy kokosowy także może być). Przelewamy do szklaneczek i pijemy, możemy także wstawić do lodówki i przechować na później.