Mazurek z jabłkami galaretką i czekoladą



MAZUREK Z JABŁKAMI GALARETKĄ I CZEKOLADĄ 

Kocham mazurki i to jest ciasto, bez którego sobie nie wyobrażam Wielkanocy, chodź zrób ze mną pysznego mazurka z jabłkami w galaretce z dodatkiem czekolady, Jestem pewna, że wszystkim będzie smakował. 


Składniki:

- 3 żółtka 
- 30 g cukru 
- 150 g mąki pszennej tortowej typ 450 
- 80 g zimnego masła 
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia 
dodatkowo 
- 500 g prażonych jabłek ze słoika 
- 1 galaretka o dowolnym smaku - u mnie agrestowa 
- 120 g czekolady - u mnie pół mlecznej i pół gorzkiej 
- 80 ml śmietanki 30 % 
- garść posiekanych orzechów pekan (lub innych ) 
- garść posiekanych ananasów kandyzowanych 

Przygotowanie:

Foremka prostokątna do tarty z wyjmowanym dnem (35x11)

Do misy robota włóż żółtka, cukier, pokrojone masło, mąkę z proszkiem. Wyrób ciasto ręcznie lub mikserem z odpowiednią nakładką (motylkiem). Rozwałkuj ciasto na prostokąt i przełóż na foremkę. Dociśnij lekko i rozprowadź po całej powierzchni foremki. Nakłuj widelcem spód ciasta. Ciasto schowaj do lodówki na 30 minut. 

Piekarnik rozgrzej do temperatury 180 stopni. Piecz ciasto przez 20 minut. 

Jabłka prażone przełóż go garnka i je podgrzej. Wsyp galaretkę i wymieszaj. Przełóż masę na upieczone ciasto. 

Czekoladę rozpuść w kąpieli wodnej ze śmietanką. Przełóż na ciasto, wyrównaj. Posyp orzechami i kandyzowanym ananasem. Schowaj do lodówki na godzinę. 

I już można się częstować, ale ostrzegam ten mazurek jest tak pyszny, że nie można mu się oprzeć. 

Smacznego i miłego dnia.






Babka cytrynowa



BABKA CYTRYNOWA 

Obłędna w smaku, wilgotna, cytrynowa po prostu przepyszna babeczka. Koniecznie musisz ją zrobić bo nie można się jej oprzeć. Jest bardzo prosta w przygotowaniu i zawsze wychodzi. Obowiązkowa pozycja na stół Wielkanocny. 


Składniki:

- 5 jajek
- 250 g cukru 
- 200 ml śmietanki 30%
- sok i startą skórką z 1 cytryny
- 380 g mąki pszennej tortowej typ 450
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia 
- 100 g roztopionego masła 

lukier - szklanka cukru pudru plus sok z cytryny - 3-4 łyżki 

Przygotowanie:

Do misy wbij jajka i wsyp cukier i cukier waniliowy, zmiksuj na puch. Wlej śmietankę i ponownie chwilkę miksuj. Dodaj sok z cytryny i startą skórkę. Wymieszaj. 

Wsyp mąkę i proszek do pieczenia. Zmiksuj do połączenia składników, wlej roztopione masło i ponownie zmiksuj. 
Keksówkę (35x12) wyłóż papierem do pieczenia i wylej ciasto.

Piecz w nagrzanym piekarniku do 180 stopni przez 50-60 minut. Po upieczeniu wyciągnij babkę z blaszki i przełóż na kratkę niech przestygnie. 

Cukier puder wymieszaj w miseczce z sokiem z cytryny i polej babkę. I już gotowe. Można robić kawkę i częstować się tą pyszną babeczką. Smacznego i miłego dnia.







Tła i różne dodatki do fotografii


Witam was cieplutko. Dzisiaj chciałabym w wami porozmawiać o dodatkach to fotografii kulinarnej, temat może się wam wydawać mało ciekawy, ale zapewniam was, że jest bardzo ważny i istotny. Wiele osób oglądających moje zdjęcia, moje potrawy pisze mi, że bardzo im się podoba to co tworzę. Moje zdjęcia są odbierane jako bardzo ciepłe, takie domowe, rodzinne. Zawsze taki był mój zamysł, aby to co robię było tak odbierane, zarówno potrawy jak i zdjęcia. 

Dziękuje wam za tak miłe słowa i cieszę się, że to co robię jest tak odbierane i doceniam to bardzo.

Wracając do dodatków to mam na tym punkcie istnego świra. Nie pytajcie ile mam talerzyków, kubeczków, łyżeczek, widelczyków, miseczek kupionych specjalnie do zdjęć. Mam w kuchni osobną szafę na te moje skarby. Często jak coś pięknego zobaczę to nie mogę się oprzeć i kupuje, mimo iż już się nie mieszczę z tym wszystkim. Uważam, że ładne talerze, ładne łyżeczki czy filiżanka potrafią wzbogacić nasze zdjęcie i sprawić, że danie, które fotografujemy zdecydowanie zyskuje na odbiorze. Ja ogólnie bardzo lubię jak jedzenie jest ładnie podane. 

Innym dodatkiem jaki stosuje są np. kwiaty czy to świeże czy w doniczkach, super się sprawdzi także bazylia czy natka pietruszki, szczypiorek. Dodaje także jakieś buteleczki ceramiczne, puszki, pudełeczka np. na kawę czy herbatę. W sklepach takich dodatków jest całe mnóstwo. Lubię także wzbogacić swoje zdjęcia ściereczką czy taką farbowaną pieluchą. 


Bardzo istotnym elementem w fotografii kulinarnej są tła fotograficzne i to nieważne czy zajmujesz się fotografią zawodowo czy to jest twoja pasja i robisz to na własne potrzeby i użytek. Ja od dawna używał teł do fotografii i mam ich spory zbiór w różnych kształtach i kolorach, malowane czy drukowane. Uwielbiam z nimi pracować i dobierać inne pasujące dodatki. Od dawna mam tła od Malwiny pixbackdrops.
Tło potrafi sprawić, że twoje zdjęcie nabierze głębi i charakteru, wyniesie daną potrawę na wyższy poziom. Jest idealnym dopełnieniem całości dania. Znajdziesz tam tła ręcznie malowane, tła winylowe czy produktowe. Takie tła polecam nie tylko dla twórców kulinarnych ale także dla innych, którzy pasjonują się w robieniu różnego rodzaju zdjęć. 


Malwina przygotuje wam takie tło jakie sobie tylko wymarzycie. Mogę wam polecić te tła z całego serca, używam ich tak jak wam już pisałam od dawna, będzie kilka lat i jestem mega zadowolona, jakość premium, nic się z tłami nie dzieje a ja je eksploatuję bardzo mocno. Najbardziej lubię tła malowane z różnymi dodatkami czy różną strukturą. Ceny są także bardzo przystępne, dla każdego. Zobaczcie sobie jakie piękne produkty Malwina tworzy, oprócz teł są także różnego rodzaju deseczki ręcznie malowane czy kolorowe karteczki. 

Zapraszam i zapewniam wam, że warto. 










Jajka ze szparagami i serem

 


JAJKA ZE SZPARAGAMI I SEREM

Dzień dobry. Szparagi 💚 moje ukochane już są dostępne a ja zapraszam cię na pyszne śniadanko. To danie jest tak syte, że spokojnie wystarczy do obiadu, w sumie to nawet można takie jajka podać na obiad. Spróbuj koniecznie. Pozdrawiam cieplutko i życzę miłego dnia. 


Składniki:

- 4 łyżki oliwy
- 150 g tartego sera grana padano
- mały pęczek szparagów
- 200 g pieczarek
- sól, pieprz do smaku
- pokrojony w plasterki duży ząbek czosnku
- 6 jajek
- garść szczypiorku

Przygotowanie:

Pieczarki pokrój w plasterki i podsmaż na patelni na łyżce oliwy. Odetnij końcówki ze szparagów. 

Do naczynia do zapiekania wlej pozostałą oliwę. Wsyp 100 g tartego sera, dodaj sól i pieprz oraz czosnek. 

Dodaj szparagi i wymieszaj wszystko razem. Posyp podsmażonymi pieczarkami. Posyp resztą sera i wbij jajka w odstępach, przypraw solą i pieprzem. 

Zapiekaj w piekarniku nagrzanym do 180 stopni aż jajka się zetną - około 20 minut. Posyp po upieczeniu szczypiorkiem. Podawaj z pieczywem. I jedz ze smakiem.




Sernik dubajski

 


SERNIK DUBAJSKI

Obiecany przepis na obłędnie pyszny sernik z ciastem kataffi, kremem pistacjowym, czekoladą i pistacjami. Musisz go spróbować - to najlepszy sernik jaki do tej pory zrobiłam, jestem pewna, że pokochasz go tak jak ja.

składniki:

- 1 kg twarogu z wiaderka 
- 250 g serka mascarpone
- 150 g cukru
- 4 jajka
- 80 g mąki pszennej
spód
- 150 g herbatników
- 70 g masła
wierzch ciasta
- 200 g gotowego ciasta kataffi 
- 330 g kremu pistacjowego
- dwie garście posiekanych pistacji
- 200 g mlecznej czekolady
- 100 ml śmietanki 30 %

Przygotowanie:

Przygotowujemy spód ciasta - herbatniki mielimy na pył i dodajemy roztopione masło, mieszamy. 

Tortownicę (26 cm) wykładamy papierem do pieczenia, tylko spód i wykładamy ciasteczka, rozprowadzamy na całej powierzchni i dociskamy. Chowamy do lodówki. 

Przygotowujemy masę sernikową - do miski wkładamy twaróg, dodajemy serek mascarpone, jajka, cukier, mąkę. Wszystko razem miksujemy mikserem chwilkę, aby składniki się dobrze połączyły. 

Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni, grzanie góra-dół.

Masę sernikową wykładamy na wcześniej schłodzony spód ciasteczkowy, wyrównujemy.

Ciasto pieczemy 10 minut w 180 stopniach, następnie 1 godzinę w 160 stopniach. Po upieczeniu uchylamy lekko piekarnik i zostawiamy ciasto na 2 godziny. Po tym czasie wyciągamy ciasto z piekarnika. Schładzamy w lodówce. 

Przygotowujemy wierzch ciasta - ciasto kataffi mieszamy z kremem pistacjowym, wykładamy na sernik. Czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej ze śmietanką, wylewamy na ciasto, wyrównujemy i posypujemy pistacjami. Ponownie schładzamy w lodówce. Sernik najlepiej upić wieczorem a wierzch przygotować rano następnego dnia. Musicie sobie zrobić ten serniczek. 

Gotowe ciasto Kataiffi kupicie w sklepach internetowych. Możecie także kupić ciasto surowe, wówczas trzeba go drobno pokroić i podsmażyć na małym ogniu na rumiano z łyżką masła. 







Różowe bułeczki śniadaniowe

 


RÓŻOWE BUŁKI ŚNIADANIOWE 🩷

Upiecz ze mną te cudowne, różowe bułeczki. Są bardzo proste do przygotowania, wychodzą idealnie mięciutkie i długo zachowują świeżość. Pokochasz je z pewnością i zagoszczą one już na stałe w twojej kuchni  


Składniki:

- 500 g mąki pszennej typ 500 
- 150 ml ciepłego mleka
- 160 ml barszczu czerwonego 
- 2 płaskie łyżeczki soli himalajskiej 
- 2 łyżeczki cukru
- 25 g świeżych drożdży 
- 30 g miękkiego masła 
dodatkowo
- jajko do posmarowania bułek 
- sezam biały i czarny do posypania bułek 

Przygotowanie:

Przygotuj rozczyn - do miseczki wkrusz drożdże, dodaj ciepłe mleko, cukier i czubatą łyżkę mąki, wymieszaj i odstaw na 20 minut. 

W tym czasie do misy wsyp pozostałą część mąki, wlej barszcz, dodaj sól i masło. Na koniec dodaj rozczyn (powinien on znacznie zwiększyć swoją objętość) i wyrób ciasto ręcznie lub za pomocą robota z hakiem przez około 10 minut. 

Misę przykryj ściereczką i odstaw do wyrośnięcia na 1,5-2 godzin. 

Następnie przełóż ciasto na blat i podziel na 9 kulek. Z każdej części uformuj długi wałeczek. Zawijaj bułeczki - najpierw przełóż jedną część wałka na drugą część tworząc koło z wystającymi końcami - końce ciasta zawijaj wokół koła i połącz na końcu ze sobą. 

Bułeczki ułóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i zostaw jeszcze do wyrośnięcia na 20 minut. Posmaruj bułki roztrzepanym jajkiem i posyp sezamem. Piecz w nagrzanym piekarniku do 200 stopni przez 20 minut. 

Upieczone bułki przełóż na kratkę, aby wystygły. I już można jeść. Spróbuj jakie są pyszne !!!  miłego dnia i smacznego.




Szybka fasolka po bretońsku



NAJSZYBSZA FASOLKA PO BRETOŃSKU 

Dzień dobry. Zapraszam cię dzisiaj na mega szybki i łatwy obiad, mam nadzieję, że spróbujesz.

Składniki:

- dwie puszki fasoli białej
- 500 g passaty pomidorowej
- 300 g pieczarek
- sól i pieprz
- 300 g kiełbasy
- 100 g boczku wędzonego 
- natka pietruszki
 
Przygotowanie:

W garnku lub na patelni podsmażam pokrojone w plasterki pieczarki, odkładam je do miseczki. Następnie podsmażam pokrojoną kiełbasę i boczek.

Dodaje podsmażone wcześniej pieczarki. Dodaje odsączoną i przepłukaną na sitku fasolę. 

Wlewam passatę pomidorową, dodaje sól i pieprz oraz natkę pietruszki. Mieszam i gotuje wszystko razem na małym ogniu 15 minut. 








Makaron udon w sosie słodko pikantnym z kurczakiem

 


Cześć 🥰 mam dla ciebie dzisiaj pyszny i szybki pomysł na obiad. Zakochasz się w tym daniu i jestem pewna, że będziesz go często powtarzać. To co - robisz go razem ze mną !!!

MAKARON UDON W SOSIE SŁODKO PIKANTNYM 


Składniki:

- 500 g filetu z kurczaka
- opakowanie mieszanki chińskiej mrożonej
- 2 łyżeczki przyprawy gyros
- łyżeczka słodkiej papryki
- 2 łyżki oliwy
- 3 łyżki mąki pszennej
Sos
- 70 ml sosu sojowego
- 150 ml wody
- 4 łyżki sosu słodkiego chilli
- 2 łyżki ketchupu
- 2 ząbki wyciśniętego czosnku
- łyżka soku z cytryny
- łyżka miodu
- szczypta chilli
dodatkowo
- szczypiorek
- sezam
- 500 g makaronu udon

Przygotowanie:

Mięso pokrój w kostkę. Przypraw przyprawą gyros i papryką. Dodaj mąkę i wymieszaj. Podsmaż na patelni z oliwą. Dodaj mieszankę chińską i podduś 10 minut.

Sos - wszystkie składniki wymieszaj i wlej do mięsa. Duś wszystko 5 minut. Dodaj makaron udon i gotuj jeszcze 5 minut. Przekładaj makaron do miseczek, posyp szczypiorkiem i sezamem.






Maślane rogale śniadaniowe

 


ROGALIKI MAŚLANE DROŻDŻOWE ❤️

Zrób ze mną pyszne, maślane rogaliki śniadaniowe. Są bardzo proste w przygotowaniu a ich smak cię zachwyci. Przekonaj się sama. 

Składniki:

- 25 g świeżych drożdży 
- łyżka cukru
- 280 ml ciepłego mleka 
- 60 g roztopionego masła 
- 1 białko 
- 500 g mąki pszennej chlebowej typ 750 
- 1 łyżeczka soli 
dodatkowo 
- żółtko plus łyżka mleka do posmarowania rogalików 
- mak do posypania rogalików 

Przygotowanie:

Do misy wkruszam drożdże i zasypuję je cukrem, mieszam i odstawiam na chwilkę, aby zrobiły się płynne. Zalewam je ciepłym mlekiem (max 37 stopni) i mieszam. Wlewam roztopione masło. Wsypuje mąkę i sól. 

Wyrabiam ciasto ręcznie lub za pomocą robota z hakiem przez około 10 minut. Ciasto przykrywam ściereczką i zostawiam do wyrośnięcia na 1,5-2 godziny. 

Następnie ciasto przekładam na blat lekko podsypany mąką. Dzielę na 9 kulek. Każdą kulkę rozwałkowuję na owalny placek, początek każdego placka nacinam nożem i zawijam jak rogaliki, końce wywijam pod spód. 

Układam rogaliki na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia i zostawiam jeszcze do wyrośnięcia na 25 minut. Następnie smaruję je żółtkiem wymieszanym z mlekiem i posypuję makiem. 

Wstawiam do nagrzanego piekarnika do 200 stopni i piekę przez 25 minut, aż się ładnie zarumienią. Pod koniec pieczenia można uruchomić funkcję termoobiegu, dosłownie na 2-3 minuty. 

Upieczone rogaliki przekładam na kratkę, aby wystygły. Częstujcie się i koniecznie zróbcie ze mną takie pyszności ♥️ miłego dnia ♥️





Cynamonowe bajgle

 


Cześć. Mam dla ciebie dzisiaj obłędnie pyszny przepis na cynamonowe bajgle, musisz je koniecznie przygotować, naprawdę warto. Są tak pyszne, że nie można przejść obok nich obojętnie  

Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego dnia.


CYNAMONOWE BAJGLE 


Składniki:

- 25 g świeżych drożdży
- 40 g miodu
- 150 ml ciepłej wody
- 150 ml ciepłego mleka
- 600 g mąki pszennej chlebowej typ 750
- 3 żółtka
- szczypta soli

dodatkowo 10 g cynamonu i 10 ml wody
- 2 l wody plus łyżeczka sody oczyszczonej i łyżka słodu jęczmiennego (możesz zastąpić miodem)

Przygotowanie:

Do misy wkrusz drożdże i wymieszaj je z miodem. Następnie wlej ciepłe mleko i wodę i wymieszaj. Wsyp mąkę, dodaj żółtka i szczyptę soli. Wyrób ciasto przez 8 minut, ręcznie lub za pomocą robota z hakiem. Cynamon wymieszaj z wodą dokładnie, aż powstanie taka sypka pasta. Dodaj do ciasta i jeszcze dosłownie chwilkę wyrób, aby cynamon się delikatnie wmieszał w ciasto - ma powstać takie ciasto marmurkowe.

Odstaw do wyrośnięcia na 1,5 godziny. Ciasto podziel na 9 kulek. Każda z nich lekko rozpłaszcz palcami i rozwałkuj na owalny/prostokątny placek. Zawiń ciasno jak roladę i sklej koniec z ciastem. Roluj każdy kawałek i zawijaj bajgle.

Każdy bajgel przełóż na osoby kawałek papieru do pieczenia i zostaw do wyrośnięcia na 25 minut.

Zagotuj wodę w garnku i dodaj sodę i słód jęczmienny (lub miód). Gotuj każdego bajgla przez 30 sekund z każdej strony i przełóż na blaszkę z papierem do pieczenia.

Piecz w nagrzanym piekarniku w 220 stopniach przez 18-20 minut. Upieczone bajgle przełóż na kratkę, aby wystygły.






Rogaliki krucho drożdżowe z marmoladą

 


ROGALIKI KRUCHO DROŻDŻOWE Z MARMOLADĄ ♥️

One są takie pyszne. Chrupiące, oprószone cukrem pudrem, do kawki idealne. To co robisz je razem ze mną !!! Uwaga - one uzależniają !!!


Składniki:

- 380 g mąki pszennej typ 550
- 1 jajko
- 150 g roztopionego masła
- 35 g drożdży świeżych 
- 1 łyżka dowolnej nalewki lub likieru
- 2 łyżki cukru
- 40 ml ciepłego mleka 
dodatkowo 
- marmolada
- cukier puder

Przygotowanie:

Do miseczki skrusz drożdże i dodaj łyżkę cukru. Rozetrzyj łyżeczką i odstaw na chwilkę, aby zrobiły się płynne. 

Do miski wsyp mąkę i dodaj roztrzepane widelcem jajko. Dodaj ciepłe mleko, nalewkę lub likier, resztę cukru, wlej drożdże i roztopione ciepłe masło. Wyrabiaj ciasto ręcznie luz za pomocą robota z hakiem. 

Uformuj z ciasta kulkę, przykryj ściereczką miskę i zostaw do wyrośnięcia na 1,5 godziny. Przełóż ciasto na blat. 

Podziel na pół. Każdą część rozwałkuj na owalny placek i podziel na 12 trójkątów. Na każdym kawałku ciasta ułóż porcję marmolady. Zwiń rogaliki i ułóż je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. 

Nagrzej piekarnik do 200 stopni. Piecz rogaliki przez 20 minut, grzanie góra dół. Upieczone przełóż na talerz i posyp cukrem pudrem. Smacznego i miłego dnia.





Sernik na ciemnym spodzie z wiśniami i kruszonką


SERNIK NA CIEMNYM SPODZIE Z WIŚNIAMI I KRUSZONKĄ

Dzień dobry. Zapraszam cię dzisiaj na pyszne ciacho, upiekłam sernik z wiśniami i kruszonką, wyszedł tak pyszny, że zniknął nawet nie wiem kiedy i muszę zrobić koniecznie powtórkę i to już jutro. Zamiast wiśni możesz dać czereśnie, maliny, śliwki. Spróbuj - zakochasz się w jego smaku.
Miłego dnia i smacznego.

Składniki:

ciasto
- 200 g mąki pszennej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 30 g kakao
- 70 g cukru
- 120 g zimnego masła
- 1 jajko

Wszystkie składniki ze sobą łączymy - ja wyrobiłam w robocie i przełożyłam na blaszkę (28x12). Podpiekłam w piekarniku w 180 stopniach przez 12 minut.

masa serowa
- 1 kg twarogu z wiaderka
- 160 g jogurtu greckiego
- 3 jajka
- 1 budyń waniliowy
- 100 g cukru

Wszystkie składniki wymieszałam w misie robota, dosłownie chwilkę tylko do połączenia się składników, masę przelałam na podpieczony spód.

dodatkowo

- 500 g frużeliny wiśniowej lub słoik wiśni we własnym soku odsączony na sitku

Ułożyłam frużelinę równomiernie na masie serowej.

kruszonka
- 100 g mąki pszennej
- 70 g masła
- 50 g cukru

Składniki na kruszonkę łączę ze sobą - rozcieram za pomocą palców lub widelcem. Posypuje kruszonką ciasto.

Sernik piekę w nagrzanym piekarniku do 170 stopni przez 80 minut, po upieczeniu uchylam lekko drzwiczki i zostawiam go do wystudzenia na dwie godziny. Następnie chowam do lodówki do całkowitego schłodzenia - najlepiej na noc. Kroję i cieszę się smakiem. 






Grzanki z awokado jajecznicą i serem

 


Dzień dobry. Zapraszam cię dzisiaj na pyszne śniadanko, zrobiłam grzanki z jajecznicą i awokado - takie moje ukochane zestawienie śniadaniowe.  Zrób koniecznie i ciesz się smakiem.

Miłego dnia. 

GRZANKI Z AWOKADO JAJECZNICĄ I SZCZYPIORKIEM 

Składniki:

- bułki lub bagietki
- awokado
- jajka
- masło
- ser żółty długodojrzewający
- szczypiorek
- pieprz i sól

Przygotowanie:

Bagietki pokrój na pół i zrumień je suchej patelni. Posmaruj masłem. 

Awokado przełóż do miseczki i rozgnieć widelcem, przypraw solą i pieprzem. Jajka wbij do miski, roztrzep widelcem, dopraw solą i pieprzem. 

Na patelni rozgrzej łyżkę masła i wlej jajka, mieszaj do uzyskania jajecznicy. Bagietki posmaruj awokado i przełóż jajecznicę. 

Zetrzyj ser i posyp pieprzem najlepiej świeżo mielonym. Posyp szczypiorkiem. 

I już pyszne śniadanko gotowe, koniecznie zrób takie kanapeczki dla rodziny.






Domowy chleb na zakwasie z ziarnami

 


Dzień dobry. Mam dla ciebie dzisiaj przepis na pyszny i łatwy chleb na zakwasie - wyjdzie ci bez problemu - potrzebujesz tylko zakwas !!!
Chleb jest przepyszny, chrupiący i długo zachowuje swoją świeżość. Spróbuj koniecznie. 
Miłego dnia i dużo uśmiechu i odpoczynku. 

DOMOWY CHLEB NA ZAKWASIE Z ZIARNAMI 

Składniki:

zaczyn
- 200 g aktywnego zakwasu żytniego
- 300 g mąki żytniej typ 720 lub 150 g mąki żytniej typ 720 i 150 g mąki pszennej chlebowej typ 750
- 500 ml ciepłej wody

Wszystkie składniki mieszam w misce i zostawiam do wyrośnięcia na 12-15 godzin. Przykrywam miskę ściereczką.

ciasto właściwe
- 770 g mąki pszennej chlebowej typ 750
- 220 g mąki żytniej typ 720 lub orkiszowej jasnej lub pełnoziarnistej
- 3 łyżki płatków owsianych
- 2-3 łyżeczki soli
- 1 łyżka miodu
- cały zaczyn
- 570 ml ciepłej wody
- 150 g ziaren (siemię lniane, pestki dyni, słonecznik, sezam)
dodatkowo
- masło do wysmarowania blaszek
- ziarenka do posypania blaszki

Przygotowanie:

Do miski wsypuję mąkę pszenną chlebową oraz żytnią. Dodaje ziarenka, sól, płatki owsiane, miód, wodę oraz zaczyn. Mieszam. Wyrabiam ręcznie lub za pomocą robota z hakiem przez około 10 minut.

Keksówki smaruję masłem i posypuję ziarenkami. Przekładam do nich ciasto. Wyrównuje zmoczonymi wodą dłońmi wierzch i posypuję ziarenkami. Przykrywam ściereczką i zostawiam do wyrośnięcia na 3-4 godziny.

Chleby piekę w nagrzanym piekarniku do 220 stopni przez 15 minut, następnie zmniejszam temperaturę do 200 stopni i piekę jeszcze 45 minut. Upieczone chleby wyciągam z blaszki i przekładam je na kratkę, aby wystygły.

Taki chleb jest pyszny i bardzo długo zachowuje swoją świeżość. Nadmiar można zamrozić. Smacznego wam życzę i miłego dnia.





Rogaliki Maniusi ala croissanty



Mam dla ciebie dzisiaj prawdziwy hit. Zrobiłam obłędne w smaku rogaliki, które przypominają w smaku croissanty. Pyszne, maślane i chrupiące. Musisz je spróbować, jestem pewna, że pokochasz je tak jak ja. 

Koniecznie daj znać jak ci smakowały. 

Miłego wieczorku. 

ROGALIKI MANIUSI ALA CROISSANTY 

Składniki:

- 500 g mąki pszennej typ 500
- łyżeczka soli
- 50 ml oleju
- 280 ml ciepłej wody
- 35 g świeżych drożdży 
- łyżeczka cukru
dodatkowo 
- 50 g miękkiego masła 
- 1 jajko do posmarowania rogalików

Przygotowanie:

Do miseczki wkrusz drożdże i zasyp je cukrem, wymieszaj i zostaw na chwilkę, aby zrobiły się płynne. 

Do miski wsyp mąkę, sól. Wlej ciepłą wodę i olej. Wlej drożdże. Wyrób ciasto ręcznie lub za pomocą robota z hakiem przez 8 minut. Miskę przykryj ściereczką i zostaw do wyrośnięcia na 1,5 godziny. 

Następnie ciasto podziel na dwie części. Każdą z nich rozwałkuj na owalny placek. Jeden placek posmaruj miękkim masłem za pomocą palców ręki lub łyżeczką. Nałóż drugi placek i jeszcze raz rozwałkuj odrobinkę. 

Ciasto podziel na 12 lub 8 części - trójkątów. Każdy trójkąt delikatnie rozciągnij i zawiń rogaliki - zaczynaj od szerszej strony. Rogaliki ułóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i zostaw jeszcze na 25 minut do wyrośnięcia. 

Piekarnik nagrzej do 200 stopni, grzanie góra - dół. 

Rogaliki posmaruj za pomocą pędzelka roztrzepanym za pomocą widelca jajkiem. 

Rogaliki piecz przez 20-25 minut, aż się ładnie zarumienią. Upieczone rogaliki przełóż na kratkę, aby przestygły. Możesz jeść jeszcze lekko ciepłe, najlepiej smakują z masłem.